QERIEZEESGHE C0ÜBAST. f N.° Woensdag 23 April. 1851. Woensdag en Xaturdag. Delging der Staatsschuld. NIEUWSTIJDINGEN. I ftp? ABOjtfWEMEMTS-PÏHJS y Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. I j Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 4 ure. VEBS'CHIJÏaT PRIJS asK ABVERTKarriEHr Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-G regels a f 1 behalve het Zegelregt Vervolg van N.° 31.) »Dit als hoofdbeginsel aangenomen zijnde, het aan elk ten jdigt gesteld hebbende om naar -vermogen, voor een zeker aantal loten deel te nemenzullen wij thans ons denkbeeld over de inrigting zelve opgeven. Men steile zich het raderwerk (mechanisme) voor, dat hij de jongste verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten werd iii beweging gebragt en van af den Minister tot in de kleinste land gemeente werkzaam was. De post bier dooi den Minister waargenomen moést in ons plan door de stedelijke regering van Amsterdam wor den vervuld. Zij zoude zich in betrekking moe ten sletten niet de plaatselijke besturen der hö'ofd-kièsdistHeten en doze weder met die hun ner onder-districten, in dien verstande, dat de onder-districten zich verantwoorden bij bet boofd-districten deze alten bij tiet hoofdbe stuur, de regering d'er stad Amsterdam. »De maatstaf van tiet aantal loten, dat men in elke plaats 7.011 wenscben te debiterenvin den wij in dc kiezers-lijsten waarbij echter de census der liollandsche steden eenigzins ver laagd moest worden terwijl de loten die vol gens dezen maatstaf nog overblijvenin evenredig heid van het tal kiezers over de massa kun nen verdeeld worden. »Het hoofdbestuur nu debiteert het boofd- district voor zijn volle getal loten, en dit, op zijne beurt, debiteert ieder onder-district haar zijne respective portie. Voor het overige regelt ieder voor zich de bijzondere werkzaamheden en nie mand wordt bij het debiteren der loten door het voorschrijven van bijzondere formaliteiten be- moeijelijktelk blijft ten deze geheel vrij in zijne handelingen alleen ten aanzien der toe- gezondene lotenzijn de onder-districten ver antwoording schuldig aan de hoofd-districten en deze weder voor zich aan het hoofdbestuur. Nog willen wij hierbij voegendat er in ons land vele renteniers en andere geschikte perso nen gevonden worden en bij de verschillende besturen genoegzaam bekend zijn, welke zich, 0111 het belang der zaakgaarne met eene zoo danige bezigheid zouden belasten. »Om nu verder bij eene mogelijke misluk king van het plan er met de minste kosten af te komenmoest bij iedere gemeente, bijwijze van proef, eene inscbrijvingslijst worden opge maakt, den naam en het getal loten van lede ren deelnemer inhoudende, en wanneer deze laatsten tot een zoodanig getal waren aange groeid als vooraf bepaald was om de loterij te kunnen doen doorgaan dan kondon de loten gedrukt en afgegeven worden en alzoo de lijs ten vervallen. Twee dagen voor het einde van elke maand móest bot geld der verkochte loten aan bet hoofdbestuur, de stedelijke regering Van Amsterdam, zijn overgemaakt, welke regering moest zorgen dat het gestor' e kapitaal met den eersten der volgende maan productief worde, hetzij door bet te storten in de stedelijke kas, hetzij door in overleg te treden met de Neder- landsche bank. Dé renteop deze wijze ver kregen zoude de kosten van drukwerken enz. ruimschoots kunnen vergoeden. nZoodra het tijdstip van het doen drukken der loten daar was, zouden wij in de eerste plaats vader Toilehs of eenen anderen dichter wenschen uilgenoodigd te zien tot vervaardiging van eenen gepasten echt nationalen bedelbrief waarin de gulden lesHelp u zeioen en God zal u helpen, ware opgenomen; daar wij ons voorstellendat een Zoodanig beginsel aart alle redenering eené goede rigtiug moet geven en de zaak zelve door opwekking van echte nati onaliteit aanmerkelijk kan bevorderd worden. Ook zoudebij het doen drukken der loten het tijdstip daar zijn, om aan het Gouverne ment het vrije vervoer van geld, brieven enz. te vragen. [Vervolg in een volgend nummer BUITENLAND. jBüXTScHtAarï». Frank fokt 17 April. Uit Kassei wordt van den 13 dezer gemeld, dat de aldaar nog in bezetting lig gende Pruissiscbe troepen bevel hebben ontvangen binnen weinige dagen van daar te vertrekken cn naar hun vaderland terug te keeren. Ook de Bcijersche troepen zouden volgons sómmige Ouitscho bladen eerlang Keur-Hessen ontruimen. In berigten uit Genua van den 9 wordt ge zegd dat in die stad en omstreken eene ziekte van pestachlisen aard is uitgebarsten en dat van wege de overheid krachtige maatregelen genomen zijn om bare verdere verspreiding tegen te gaan. Het Dag blad van Genua hetwelk aan deze ziekte bepaaldelijk den naam van de pest geeft-, zegt dat zij ontstaan is ten gevolge der behandeling van besmette huiden. Keulen 17 April. Men zal zich herinneren hoe het weigeren der parade van de Pruissische troepen te Kassei op den verjaardag van den prins van Pruissengroote verbittering verwekt had. Die zaak schijnt nu op eene zeer eenvoudige en vreedzame wijze te zijn bijgelegd. De keurvorst heeft, namelijk, al de Pruissische officieren in genoemde residentie don 12 dezer hij zich ter maaltijd genoodigd. F K Z S K B II K. Parijs 17 April. Uit een verslag van den prefect Vên polieie zou blijken dat thans in deze hoofdstad 10,000 arbeiders zonder werk zijn en dat dit getal weldra nog vermeerderd zal worden. Louis Blanc en Barbès beweren dat de burger Antoineeen eenvoudig werkman in 1852 tot presi dent der Republiek moet worden verkozen. De ge neraal Cavaignac zou voornemens zijn zich als kandi daat tegen den burger Antoine over te stellen. Sedert eenige dagen komen bier langs den noor delijken spoorweg vele Duilscbe en Zvvilserscbu familiën aan die zich naar Noord-Amerika begeven. Gedu rende den afgeloopen winter hebben vele agenten van Amerikaansche kolonisatie-maatschappijen de verschil lende staten van Duitschland doorgereisd om landver huizers te werven en gronden in de nieuwe wereld te verkoopen. Sedert eenige dagen wordt veel gesproken over de aanbieding "aan de wetgevende kamer van een ontwerp van wetstrekkendeom den maarschalk Jérome Bonaparte, gouverneur der invaliden, zijn achterstallig traktement als luitenant-generaal van 18.15 lot 1818, uit Ie betalen. Dat regt van vorde ring wordt door al de leden van het vrij talrijke geslacht Bonaparte in meerdere nf mindero mate be weerd waarvan het gezamenlijk bedrag op ongeveer honderd tnillioen franken wordt berekend. De heer Lucien Murat doel daarin als zijn wettig aandeel den ciscli van 25 millioen benevens het bezit van het Elysée. De Siècle vraagt daarop waar dan tol in 1852, Bodewijk Napoleon zijnen introk zou moeien nemen Parijs 18 April. Bij gelegenheid der feestelijk heden welke in Mei aanstaande zullen plaats heb ben ter viering van den verjaardag der uitroeping van de Republiek zal de president aan een zeker aantal veroordeelden genade verleenen. De president der Republiek heeft bevelen ge geven om onderzoek to doen aangaande de familie van den Franscheri ingenieur Guignot, die, naar men meldt het eerst in 1770 eene locomotief heeft ver vaardigd en liet eerst den stoom als eene beweeg kracht bezigde. Guignot is in 1804 arm gestorven en do president wil eene hulde aan zijne nagedach tenis doen wedervaren. Uit Rome schrijft men van den 10 dat de polieie aldaar eene gewigtige ontdekking heeft gedaan zij heeft namelijk de briefwisseling van Mazzini met het centraal revolutionair comité in beslag genomen. Naar men beweerde zou uit die papieren gebleken zijn van eene" revolutionaire poging tegen de maand Mei.. Uil Portugal is niet veel nieuws. De laatst» tijdingen zijn gedagteekend van Oporto den 10.. Toen had de opstand die stad nog niet bereikt doch men dacht dat dit niet lang zou duren. Bij het lingelsche gezantschap vermeende men dat de bewe ging zeer ernstig zou zijn en men vroeg zich-zelfs af, of de insiirgenten wanneer zij overwonnen zich met de verwijdering van den graaf van Thomar zou den vergenoegen. aaoot-ebifvantllz x. Londen 18 April. De Times zegt gemagtigd to zijn aan te kondigen dat de koningin haar verlan gen te kennen gegeven heeft in persoon met groote plegtigheid de wereld-tentoonstelling te openen. Volgens sommige berigten is de opstand in Por tugal van hoogst gevaarlijken aard voor het koning schap daar de partij der orde dc oproerlingen de hand reikt. Volgens geruchtheeft sir II. Smith gouver neur der Kaap-kolonie de Kaffers zoo totaal ver slagen dat de oorlog met hen daardoor als geëin digd beschouwd zou mogen worden. m s i a 1 e, Brussel 17 April. De indirecte belastingen heb ben gedurende de drie eerste maanden van 1851 1,361,614 fr. 9-3 c. meer bedragen dan in gelijk tijd vak van 1850. Da sedert 1832 geslagen koperen munt bedraagt eene som van nagenoeg 4,670,000 fr. Op verzoek der Britsche regering begeven zich drie Belgische policie-agenlen naar Londen om ge durende de tentoonstelling een wakend oog op da Belgische zakkenrollers te houden. BINNEN LAW©. Zif.riK7.ee 22 April. Don 16 dezer is aanbesteed, het Douwen eener fabrijk voor meekrap-bereiding to VVilhelminadorp in Ziiid-Beveland voor rekening der onlangs to Middelburg lol stand gekomen Zeeuw- sche maatschappij voor meekrap-bereiding. Dit werk is aangenomen door J. J. van Vije te Middelburg voor f 54.500. Den 17 is van Vlissingen over Middelburg oon 40lnl kolonialen vertrokken om te Harderwijk in gescheept te worden naar Oost-lmlic.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1