W.° 32. Zaturdag 19 April. 1. 18a BISTI l!i\Ui AIMISTRATI». NIEUWSTIJDINGEN. Woensdag en Zaturdag. Herijk der Maten en Gewigten. BUITENLAND, BINNENLANB. zmnam COURANT. ABONBÏEMENTS-PBÏJS I jPer drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. nzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4L ure. VERSCHIJNT PRIJS DRR ADVBBTENTIEW Gewone 15 cents de regelGeboorte-Huwelijksen Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve liet ZegelregU ï)c Gf.pkputeerdk Staten van Zeeland, doen te welen, dat door hen in hunne vergadering van den 9 dézer maand is vastgesteld Jietgeen volgt Art. 1De herijk over het jaar 1851 van de Nederiandsche mater» ei» gewigtèn welker gebruik in het vorige jaar verpligtenel is ge weest, en mitsdien van alle gewigten, lengte-maten inhouds-maten vooi1 drooge.warén vochtmaten voor den handel in het. kléin eft in Joel. groot j,jmitsgaders van de wisse, zal in deze Provincie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande, en gesloten op tiet» 1 Ju- gust us daaraanvolgende. Art..-2. De letter (Gothisch'e vorm) inl voor ijkletter ge durende-dit jaar gebezigd \Vorden en opal de geijkt of herijkt wor dende maten er. gewigten benevens het bijzondere merk van den A» roiulissements-ljker worden afgedrukt of iri ge brand-. A»t. 3» De Arroiidissenienjs-IJkers zullenovereenkomstig art. Ij van het reglement op den Herijk van den 15 Februarij 1822 behalve de plaats hunner woning nóg tot den herijk vaceren in die. gemeenten van de»Zelver arïoridisseihentals door o»»s bij .resoliftiën van den 10 April .1.840, n.° 40. van den 26 Maart/2 AprilJ841., n.° 24 Provinciaalblad n.° 34)van den 30 Junij 1843, h;° 11, van derv 17 April 1&46 n.° S&7..(P'róvuvcia'dlbldd 48) en van d err-21 ja mij 1850 n.° 33 zijn aangewezen en ,«p de dagen, gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten huinie woonplaats vaéerenten ftiinst.e gechirende vier uren daags, hunne kantoren eebpeml houden om aan de ingezetenen gtdégén- heul te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. .4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zullen ■geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vVr'jM-cliië vacatiën in andere gemeente'h niët tot deii herijk fier .maten en gewigten-ten hunnen kantore zullen vaceren aan Bur gemeester en Wethouders hunner Woonplaats kennis geven welke daarvan door publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binned, hrfnne stad meest gelezen Wördende courantaan de belang hebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 3. De Ai roiulissements-IJkers zullen Burgemeesters en Wet houders of Assessoreh dek gemeentein welke zij in overeenstemming niet het bepaalde in art. 3, tot den herijk zullen vaceren van huilde op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn den Burgemeesters en Assessoren der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wórdt gevaceerd daar van kennis te geven ten einde de ambtenaren publieke admini stration. kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hou wopdeu verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den h«'Vi|k zal wórden gêvaéeerd én van hunne veipligting om de bij hen in gebruik zijnde maten eri gewigten mitsgaders de strijkels der halve-eri kwart-mudden te doen herijken; zullende de Plaat- seliike Besturen behalve de ten deze vereischte openbare bekend making, tevens zooveel mogelijk den belanghebbenden ingeze tenen hunner gemeente', welke zij weten dat van maten en eewigten gebruik maken ten hunnen huize eene waarschuwing of kennis geving laten doen Art. 6. De Burgemeestérs def stédeii en gemeenten worden uitge- ftoodied om aan den Arrondissenients-lJkervóór dén aanvang van den herijk, of bij deszelfs komst in dé gemeente, eene naamlijst te doen geworden vfln de inwonersburmergemeente, welke, uit hoofde Van huuné betrekking of Vinn bedrijf, vérpligt zijn gebruik te ma ken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal liet register del* patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts-op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren eri publieke administratiênwelke, in hunne ambts betrekkingen van maten of gewigten tot het constateren van leve- rancié'n of werken gebruik moeten makenwordende met betrek king tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naamvkeurigheid aanbevolenopdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigen. en geeue andere dan dezoodanigen, worden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements ijkers zullen betrekkelijk de door Tien in iedere gemeentein welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren publieke administratiên en particulieren welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hün niet zijn gebleken aan devzelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben Vol daan. Afschriften dezer relazen zullen dóór de Arrondissements-IJKers ha den afloop van den termijn gedurende welken de herijk, is open gesteld aah ons Worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements-lJkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten Vergezeld van den Commissaris van Policie of bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar van een lid van het Plaat selijk Bestuur in a! de gemeenten van hun district visitatiën doen in de opone werkplaatsen magazijnen en winkels op de markten Vleeschiiallen publieke Wagen en op de molens en zich daarbij verzekeren, dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oiide afgeschafte malen en gewigten alsmede die welke niet zijn lieriikt-, in beslag nem.e-n en met het deswege op te maken proces verbaal aan den Officier bij de Arrondissements Regtbank van hun ressort inzendenvan hun verrigte ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente Zullén zij bij de aan ons iu te dienen rapporten, omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der gemeen ten ten platten lande, naar aanleiding van art. 02 en 87 van het reglement op het bestuur ten platten lande, ten minste viermalen 5n.bei.jaar gelijke visitatie doen., en zorgen dat afschriften van de daarvan opgemaakte processen-verbaal overeenkomstig laatstge meld artikelaan den heer Staatsraad Commissaris des Konings Worden ingezonden. En worden Burgemeesters en Wethouders der sleden uitgenocdigd, om de vereischte ordeis te steilecfdat gelijke opneming door den Commissaris van Policie of het lid van het Bestuiir, hetwelk met de Policie is belastworde gedaan. Art. 10. Het wordt £,an alle <tff- pübliek gezag aangestelde of beëedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige certifica ten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de inaat of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt én zuUén door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen godshuizen of atmbesturen én aan allé ambtenaren cn publieke administratiên verboden eenige akten plans bestekken of benamingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop regard te slaan, in welke de hoeveelheden en afmetingen niet iri de nieuwe méten of gewigten zijn opgegeven. Art. 12. Aan allé ambtenaren, publieke administratiên en in. gezetenen binnen deze provincie wordt bij deze luinne ve'rpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden teFmijn Ie doei: herijken bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in hunne o.pene werkplaatsen magazijnen of winkels bevonden wordehde inalenén gewigten, in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden worden dezelve te. hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsen magazijnen of winkels voorhanden te hebben volgens de bepalingéft van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad n.° 13) worden verwezen in eene boete van 10 tot f 100. Aan hen wordert tevens herinnerd de b'epalingen van art. 14 van het Koninklijk besluit van den 18 December 1819 Staatsblad n 0 57), volgens welke alles wat. met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten niet den strijkel behoorlijk nioef worden afgestreken en dus allen, die van zoodanige maten gebruik maken ook van strijkels vooi* dezelve behooren te zijn voorzien, van welke die voor de halve-en voor de kwart mudde, ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Bestiireri alsmede de Arrondissements-IJkersaangemaand, om voor de nakoming dezer verordeningerite wakenen daarop bij hunne visitaliën, voor zooveel een ieder aangaatte lelten terwijl van de bevinding ten deze ih de bij art. 7 en 9 bedoelde processen-ver baal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle ambtenaren en publieke administratiên worden nitgenoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te honden ,-en wordfth de Plaatselijke Beduren aangeschreven-, om de Arrbndissements-IJkers in de uitoefening hunner functiën zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den Commissaris van Policie, of daar waar zoodanig ambte naar niét aanwezig is of verhinderd wordt de vereiscl-.te adsistensie te verleenetièen lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren om hen bij de door hen voórgenomene visitatiën van winkels en werkplaatsen, te vergezellen. Art. 14. Dit besluit zaldoor insertie in het Prbvinci&alblad gebragt worden ter kennis van de Burgemeesters en Wethouders der steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der steden en gemeenten ten platten lande in déze provincie; mitsgaders van de Arrondissements ijkers en van den Bevelhebber van het Luite nantschap der Maréchaussee te Sas-van-Gendook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade-Bevelhebbers tot informatie en nariüt, en wijders, door de zorg der Plaatselijke Besturen, worden afgekondigd en aangeplakt in al de steden en gemeenten van deze provincie, ten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve, aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aan het Provinciaal-Geregtshof, den Procureur-Generaal hij hetzelve, en, door diens tussclienkomstaan de ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal-Geregtshof. eh bij de Arrondisséments-Regtbanken gelijk mede aan de Kanton-Regters iiri deze provincie. GegeVen té Middelburg den 9 April 1851. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. StlTSCHL&N O. Frankfort 13 April. Uit Weeneh schrijft men dat liet leger in Italië weder op eenen geduchlen voet zou gebragt worden en het 9d0 armeecorps uit Weenen derwaarls zou rukken. Het getal der reizigers welke uit Frankrijk naar Venelie trekken om den graaf van Chambord (herlog van Bordeauxte bezoeken, neemt nog steeds toe. Men merkt daaronder niet alleen inwoners van Toulouse Avignón en andere steden, waar altijd vele legitimisten waren maar ook van Marseille op waar vele dier be zoekers zich dezer dagen op eene stoomboot hebben in gescheept. De socialistische beweging in het Zwitsersche kanton Bern wekt dagelijks meer bezorgdheid. Volgens berigten uit Athene van den 28 Maart was de toestand des lands hoogst bedroevend de pro vinciën krielden van roovers. r B A N K R IJ K. Parijs 14 April. De handel blijft hier kwijnen weder hebben verscheiden fabrijkanten zich genoodzaakt gezien een gedeelte hunner werklieden of te danken. Te Lyon is'de staat van zaken niet veel beter. Da weinige bestellingen welke nog gedaan worden zijn grootendeels voor het buitenland. Bijna alle dagbladen blijven eene vijandige laai jegens de nieuwe ministers voeren. In geheel Frankrijk zal eene algemeene opneming van den veestapel plaats vinden. GSOOT-BRITTANNIEK. Londen 14 April. Men maakt vele toebereidselen voor de feestelijke ontvangst en herberging van 3609 nationale gardes die op den verjaardag der koningin 31 Mei uit Parijs hier worden verwacht. Gedurende het vorige jaar hebben 103 Neder- landsche koopvaardijschepen het eiland S.'-Helena aan gedaan meest alle uit Oost-Indie komende. Het ge zamenlijk getal der schepen welke in 1850 genoemde reede bezocht hebben bedraagt 1008 waaronder 38 aangehouden slavenhalers, 's GravEniiaöe IT April. Do Staats-Courant van heden behelst een koninklijk besluit van don 10 dezer houdende vernietiging van een besluit van gedeputeerda stalen van Zeeland waarbij mei handhaving der bij de ligting der nationale militie van 1850 gedane uit spraken van den militieraad aan zes lotelinge» finale of bij vernieuwing tijdelijke vrijstelling is verleend ter zake van broederdienst. Zierikzee 17 April. De Staats-Courant deelt mede eenen staat van de opbrengst der middelen in do eerste drie maanden van 1851 tegenover de opbrengst van de eerste drie maanden van 1850. In 1851 hebben dezelve bedragen 12,961,182,00'/,en in 1850 11,964,689,13 totaal meerder in 1851 dan in 1850 ƒ996,492,87'/.. Onder anderen hebben in 1851 meer der dan in 1850 opgebragtde directe belastingen ƒ352,184,40, en de registratie-, zegel-, successio- regten enz. 544,374,69'/,. Het zesde landhuisboudkundig congres voor 1851 dat te Goes zal worden gehouden zal aanvangen op dingsdag den 10 Junij en zoo mogelijk afloopen op zaturdag den 14 dier maand. De punten van behan deling zijn Is1" afdeeling akkerbouw veeteelt en zui velbereiding 2'1' afdeeling houtteelt en tuinbouw3d° afdeeling land- en staathuishoudkunde. De receptie der leden van het congres door het be stuur zai plaats hebben in de groote gehoorzaal ten stadhuize op dingsdag den 10 Junij 's namiddags ten 5 ure waarna gelegenheid zal gegeven worden aan de afdeelingen om zich te organiseren en aan de commis- siën om werkzaam te zijn 's avoads ten 7 ure vergadering van het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland. Woensdag 11 Junij 's namiddags ten 5 ure proef nemingen in den Wilbelmina-Poldcr met de werk tuigen en gereedschappen bestemd voor de tentoon stelling van gezegde maatschappij. Donderdag 12 Junij, 's voormiddags van 9 tot 11 ure algemeene, vergadering der maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland in het koor der Groote Kerk. Van 11 lot 12ure tentoonstelling van vee land bouwkundige werktuigen enz.van deze maatschappij voor derzelver leden en voor die van bet congres de plaats nader op te geven. Van 12'/, tot 2 ure zal deze tentoonstelling geopend zijn voor bet publiek tegen betaling van 25 cents per persoon 's namiddags ten 5'/. ure ringrijden plaats nader te bepalen, 's Avonds ten 8 ure zamenkomst in de sociëteit Van ongenuch- ten vrij rnuzijk en illuminatie. Vrijdag 13 Junij, 's namiddags ten 3 ure geza menlijk middagmaal tegen 3 per persoon voor da ledeu van bol congres en gezegde inaalschoppij van

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1