ZIER1KZEESCHS GODRANT. Woensdag 16 April. 1851. 1' Woensdag en Zaturdag. "WÏËWSTIJDINfiEW. BUITENLAND. Delging der Staatsschuld. ihoudt. luis. taar vat AEOIÏNEZnEMTS-PKÏJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren'snamidd. vóór 4 ure. VEKSCHI1MT PRIJS BEK ARVBRTElCTIEr-J l Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijksen Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt. MA.A TS CHAPPIA TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING VAN den Landbou weiide Veeteelt in de provincie KeeSand. Het Hooïdbf.stucr der Maatschappij brengt hierlangs ter algemeene kennis, datnaar aan- f* leiding van liet reeds vermelde, wegens hét houden der Algemeene Vergadering en Tentoon stelling van Vee en andere Voorwerpen, den Landbouw betreffende, daartoe alsnu één der dagen is aangewezen, gedurende welke liet fide Landhuishoudkundige Congres, binnen de Stad does zijne bijeenkomst hondén zal en wel op Donderdag den 12 Junij aanstaande zullende liet uur en de plaats der vereeni- ging nader bij liet Programma worden medegedeeld. Wijders zullen op bovengenoemde Tentoonstelling de volgende Premiën worden uitgeloofd. Voor den besten Hengst van 3 jaren40 Hengst boven de 3 jaren 25 Voor het beste 3jarig Iulandsch Akker* Merriepaard - 40 Tweede Prijs - 25 Rijtuig-Merriepaard - 40 Tweede Prijs - 25 Voor het beste 2jarig Akker-Merriepaard - 30 Tweede Prijs - 15 Voor het beste éénjarig Merriepaard- 20 Tweede Prijs - 10 Voor den besten Stier, geboren na 1 Jannarij 1848 - 30 Tweede Prijs - 15 geboren na 1 Januari) 1849 - 25 Tweede Prijs - IQ geboren na 1 Januarij 1850 - 20 Tweede Prijs - Voor de beste Melkkoe -25 Tweede Prijs - 15 Voor de beste Vaars, geboren na 1 Januarij 1848 - 20 Tweede Prijs - 12 geboren na 1 Januarij 1849 - 15 Tweede Prijs - 8 geboren na 1 Januarij 1850 - 40 Tweede Prijs - 5 Voor den besten éénjarigen Ram2(/ Tweede Prijs - 12 Voor den besten ram boven de twee jaren- 15 Tweede Prijs - 10 Voor de beste drie stuks éénjarige Hamels- 20 Tweede Prijs - 10 Voor de beste vijf stuks éénjarige Ooijen- 20 Tweede Prijs - 10 Voor den besten Beer- 15 Tweede Prijs - 8 Voor de beste Zeug-10 Tweede Prijs - 5 Insgelijks zullen Premiën of Medailles worden toegewezen voor nieuw uitgevondene of ingevoerde Werktuigen, welke ten algemee- nen nutte doelmatig worden geoordeeldalsmede voor aangebragle verbeteringen aan bestaande Landhuishoudelijke Werktuigen; voor puike nieuwe Zaden en kunstmatig bereide Mestspeciën "met aan. duiding der laagste prijzen, en onder aanwijzing van de middelen ter verkrijging. Het bedrag dezer Premiën zal door het Hoofdbestuur worden ge regeld, doch de som van vijflig gulden niet mogen te boven gaan. En wordt bij deze elke inzender van Vee of van andere Voorwer pen andermaal uilgenoodigd 011) zoodra mogelijk aan den Secretaris van zijn Afdeelings-Bestnur 'laarvan kennis te geven met opgave van hetgeen hij voornemens is aan te brengen en onder bijvoeging eener verklaring houdende aanduiding van de soort en van den juislen ouderdom van het Vee. benevens eene bepaalde vermelding van bet verder bij 30 der Statuten dienaangaande voorgeschrevene. Het Hoofdbestuur maakt overigens van deze gelegenheid gebruik om den wenseh te kennen, te geven, dat deze hernieuwde Tentoon stellingvan de Product, n van Zeelands Landbouw de algemeene medewerking der Landlieden en Landeigenaren moge ten deel val len, en vooral Ztiid-Bevelands bewoners het bewijs mogen leveren dat de, tusschen de eerste Tentoonstelling ir. dat Eilanden de nu aanstaande verloopene jarenniet ongebezigd zijn voorbijgegaan, maar vruchten hebben gedragen en verbeteringen aangebragt. Zoo immer toch dan mag voorzeker de nu op handen zijnde belangrijk geacht worden; immers liet Landhuishoudkundige Congres\ de kern van hen die in Nederland de belangen van den Landbouw voorstaan en waaronder zoovele mannen van kennis en ervaring van uit alle oorden des rijks vereenigd worden aangetroffenzal alsdan in dat district zijne jaarlijksclie bijeenkomst houden. Als voor betoog dus van geheel Nederland, zal de Zeeuwsche Land man van zijne vorderingen in het vak des Landbouws van zijn streven naar vooruitgang moeten doen blijken hij zal meer dan immer de eer van zijnen stand, den roem zijner buiten-af hoog aan- geschreve verdiensten te handhaven hebben. Dat dan ook niemand zich óntt rekke maar allen naar vei mogen liet hunne toebren gen, 0111 dien goeden, naam in Zeeland te doen gevestigd blijven. Middelburg 11 April 1851. Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd W. Fh. VIS Secretaris. D I T 3 c ÏU a K D, Frankfort 11 April. Lord Palmerston heeft aan Gij verwondert u xeker, bovenstaande woor den hier te vinden, daar zij niet strooken met hetgeen wij vroeger hebben te kennen gegeven namelijk om in geene politieke beschouwingen te treden. De reden die er oris thans toe roopt, is alleen, omdat het ons bij de lezing zoo uitermate beviel en verrastewegens het zonderlinge en vernuftige, waardoor het zich kenmerkt, niet omdat wij ons vleiden, dat het ecnig gevolg zal hebben. De politiek is hier in zuik een bevallig kleed gewikkeld, dat zij ook de aandacht van hen die anders niet van haar houden, zal boeijen. Wij vonden het, namelijk, in de Nijverheids-Courant. Een vroeger artikel dier Courant, onder denzelfden titel, geleekend J. P. G. M.geschreven op een vooistel, door zekeren Antimoloch gedaan, (het spijt ons, dat wij niet in de gelegenheid zijnu dit ook mede te deelenhad een ander, zich teekeneride J. "V. E aanleiding tot het schrijven van dit opstel gegeven. Dit zullen wij nu in de eerst achtereenvolgende nummeis overnemen, niet twijfelende, of onze lezers zullen het met ge noegen lezenen het er met ons voor houden dat de zaak wel algemeene bekendheid en ern stige overweging verdient. Thans nemen wij slechts de inleiding van het genoemde artikel op. Alle plannenontworpen tot een nuttig doel ondervinden zeer gemakkelijk eene algemeene goedkeuring, en hoe meer omvattend een zooda nig plan zij des te grooter wordt meestal de be langstelling maar komt het aan op de uitvoering ja zelfs op de uitvoerbaarheid, dan deinzen niet ■weinigen terugen maar al te dikwijls worden hoogst belangrijke zaken niet verwezenlijkt, om dat men zich door de moeijelijltheid der uitvoe ring laat afschrikken omdat mendikwerf al te ligtvaardig, voor onmogelijk houdtwat bij eene ijverige inspanning van krachten niet onmogelijk is; zal zulks nu ook het lot zijn der plannen van Jntimoloch Wij twijfelen er niet aan of velen ïe'er velen zullenterwijl zij het denkbeeld toe juichen de verwezenlijking van hetzelve voor e®ie hersenschim houden. Wij voor ons echter deelen in dit gevoelen niet. Wel erkennen wij dat er groote moeijelijkheid aan verbonden is; maar zoo men zich door geen bezwaren laat terug .houden, behoeft men ook, mijns inziens, aan het lvel-slagen niet te wanhopen. Doch hoe de zaak dan ingerigt om op eene gunstige uithomst te mogen hopen Ik wil mijn gevoelen ten deze eenigzins nader ontwikkelen terwijl mij alle be- scheidene aanmerkingen op hetzelve hoogst wel kom zijn zullen. nDelging der staatsschuld is het doel dat An timoloch zich voorstelt, en wie zal het ontkennen, dat bij deszelfs verwezenlijking de geheele natie belang heeft? Immers, naar mate de staatsschuld minder wordt, zullen ook de thans zoo knellende belastingen kunnen worden opgehevenen naar mate de belastingen minder zijn zal de volkswel vaart toenemen. Ja, vrat ook niet uit het oog mag verloren worden, naar mate er meer van 'slands schuldbrieven zullen worden afgelost, zal er welligt meer kapitaal in nijverheids-onder nemingen worden gestort, en zal het de natie ook door den meerderen bloei der nijverheid wel gaan. Maar heeft nu de geheele natie bij de del ging der staatsschuld groot belang, dan ook moet de geheele natie, aan de verwezenlijking van Antisioloch's plan medewerken, en mag niemand zich onttrekken om haar door vrijwillige offers te ondersteunen. De zaak is eene nationale, zij moet dus ook door de natie worden tot stand gebragt. {Vervolg in een volgend nummer.) De Staatsraad Commissaris des Komings in de Provincie Zeeland Ontvangen hebbende eene missive van Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken vari den 5 dezer n.° 182 5a° afdeeling, daarbij zijn ver langen te kennen gevende dat de beschrijvingen en leekeningen welke achfervolgens art. 7 der wet van den "25 Januarij 1817 Staatsblad n.° 6) bij de aan vragen om octrooi moeien worden gevoegd voortaan worden overgelegd in triplo voor wat de beschrijvin gen en in duplovoor wal de leekeningen aangaat. Brengt zulks Ier kennis van de belanghebbende in- gezelenen van dit gewest ten einde zich bij voorko mende gelegenheden naar des Ministers verlangen te kunnen gedragen. Middelburgden 11 April 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konines voorn.d VAN VKEDENBURGH. BEREND MARING, Burgemeester en WETiiounERS der Stad Zierikzee brengen ter kennis van de in- en opgezetenen dat de BSpoodzetlsng" alhier in het algemeen belang van mi voortaan is afgeseisaften alle verordenin gen deswege zijn vervallen zoodat het den Broodbak kers en Slijters te dezer Slede zal vrijstaan de verschil lende broodsoorten van tarwe rogge of mastchiin in zoodanige qualiteitop zoodanig gewigt en tot zooda- nigen prijs af te leveren en te verkoopen als zij dit in hun belang en ten meeslen gerieve van het algemeen zullen goedvinden gelijk ieder ander winkelier zijne waren vrijelijk verkoopt voorbehoudens de noodzake lijke maatregel van policiedat de Bakkers en Brood- verkoopers steeds onderworpen blijven aan bet waak zaam toezigt van wege dit Bestuuruil te oefenen door den Commissaris van Policie bijgestaan en voor gelicht door twee scheikundigen als keurmeesters welke zoo dikwijls dit noodig wordt geoordeeld hel brood benevens de bloem en bet meel ten huize van de Bakkers en Slijters zullen onderzoeken ten einde zich te vergewissen, dat geen ander dan gezond en voed zaam brood bloem of meel vrij van alle vreemde en schadelijke heslanddeelen worde verkocht en afgele verd in het belang van den gezondheidstoestand der ingezetenen zullende de overtreders overeenkomstig de strafwet, worden vervolgd. Afgekondigd van bel Raadhuis der Stad Zierikz.ee den 11 April 1851 waarna vier afdrukken dezer zul len worden aangeplakt ter plaatse waar dit gebrui kelijk is. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. V. KROEF.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1