V ZMUKZEESCHE COURANT. 30. 1851. o Zaturdag 12 April. vesschijkit Woensdag en Zaturdag. PRIJS 2333R ADVERTEXffTIEBï Iets voor Landbouwers. "nisTMAlllllÉTllATiE^ f Burgemeester cn Wethouders der Stad Zierihzee, krengen ter kennis van de in- en opgezetrnen «lal de BroodzeUing alhier in het algemeen belang Yarrnu voortaan is afgeschaften alle verordenin IMWSTUDM. BUITENLAND. Keulen, 8 April. Een brief, den 20 Maart aan boord eener voor het eiland Rhodus liggende stoomboot geschreven zegt, dat men daar op nieuw door hevige aardschuddingen verontrust werd en de inwoners naar het open veld of de schepen, vlugtten. 7 ure, 0 pc, ABONNEMEKTS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,''snamidd. vóór dl ure. Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijksen- Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. i be- ;n 16 «pen lard :n 1 -Var- eitt- rdere •Jk- circa p- en :r zal 39. Rcèds vroeger is otjcler de Mengelingen dezer Courant meteen enkel woord '"melding gemaakt, van het ontdekken eerier [plant, die meelach tige bestanddeelen bevatteen dus een nieuw voedingsmiddel zou zijn, bijaldien men in het bouwen er van wel-slaagde. Thans hebben wij er iets naders van vernomen en wij meenen wel tq doen, dit, in bet belang van den landbouw mede te deelen. liv 'l848 werd de Psoralea estulenta, zoo is de naam dier plant, in Frankrijk gevonden door den heer Lamare-Picqdot en was tot dus verre niet in Europa gecultiveerd. Zij bevat, gelijk wij zeideneen rijkdom van meelachtige bestanddeelenen vordert zorgvuldigheid en geduld bij de aankweckingen levert voor mensch en dieren een doelmatig en goedkoop voedsel op. Zij is verhard tegen alle mogelijke atmospherische invloeden, als: groote droogte, aanhoudende regen èn. strenge vorst, en biedt geen spoor van bederf aan na het verlaten van den grond, waarom dan ook de Wilden haren wortel eten zoo als wij bet toebereide brood. Zij heeft meer meelstof dan deaardappel. Het meel, dat uit bet weefsel van haren wortel getrok ken wordt, bezit voortreffelijke eigenschappen ter bereiding van brood, zonder dat het noo- dig isdal dit met eene andere meelsoort ver mengd wordt. Zij onderscheid zich ook door hare duurzaamheid wantgedroogd zijnde (en haar te droogen kost niet veel moeite,) kan men baar jaren lang bewarenen weik eene goede aanbeveling dit is voor de scheepvaart, voor huiselijk gebruik en voor vestingen die aan langdurige belegeringen bloot staari, be hoeven wij niet te betoogen. Hoe wensrhelijk, derhalve, dat eene plant, die zoovele deugden heeft, meer algemeen werd gekend, en hoe uitlokkend, dunkt mijvoor den onderzoekiievenden landbouwer, om eens de proef met haar te nemen. Wij hopen, dat wij hunne aandacht er niet te vergeefs bij be paald hebbenwant het is bekend dat ook vele landbouwers een geest van vooruitgang bezielt. Op den wil komt hier alles aanen als men wil dan zal men geen moeiten schromenom die plant magtig te wordendan zal men geen zorg spa ren en er gaarne eenige kosten voor ten beste hebben, om de proef te nemen. En is de zaak niet eenigen goeden wil waardig Gelukte bet toch, men zou der maatschappij eene groote Weldaad bewezen hebben en daarvoor lof en dank inoogsten bij liet algemeen. Omogt die eer aan één van Sehouwen's of Duiveland's land bouwkundigen ten deel vallen BEKENDMAKING. gen deswege zijn vervallen zoodat het den Broodhak kers en Slijters te dezer Slede zal vrijstaan de verschil lende broodsoorten van tarwe r rogge of mastelin in zoodanige qualiteit op zoodanig gewigt en lot zooda- nigen prijs af te leveren en te verkoopen als zij dit in hun belang en ten meesten gerieve van het algemeen zullen goedvinden gelijk ieder ander winkelier zijne waren vrijelijk verkoopt voorbehoudens de noodzake lijke maatregel van policie dat de Bakkers en Brnod- verkoopers steeds onderworpen blijven aan het-waak zaam toezigt van wege dit Bestuur, uit te oefenen door den Commissaris van Policie bijgestaan en voor gelicht door twee scheikundigen als keurmeesters welke zoo dikwijls dit tioodig wordt geoordeeld het brood benevens de bloem en het meel ten huize van de Bakkers en Slijters zullen onderzoeken ten einde zich te vergewissenj, dat geen ander dan gezond en voed zaam brood bloem of meel vrij van alle vreemde en schadelijke bestanddeelen worde verkocht en afgele verd in het belang van den gezondheidstoestand der ingezetenen zullende de overtreders overeenkomstig de strafwet, worden vervolgd. Afgekondigd van het Raadhuis der Stad Zierihzee, den II April 1851 waarna vier afdrukken dezer zul len worden aangeplakt ter plaatse waar dit gebrui kelijk is. Burgemeester en Wethouders DE CRANK vt. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris W. J. V. KROEF. DDITiSCHIi AND, Dit Athene meldt men dat de zaak van den rooverkapitein Eavurinowien het bijna gelukt was de doodstraf te ontgaan, veel deed spreken. Deze roover, namelijk die overtuigd is geworden hetgeen hij trou wens ook hekent. dat hij 13 moorden bedreven heeft moet naar men zegt door omkooping verkregen heb ben dat zijne doodstraf in levenslange gevangenisstraf veranderd werd. Er waren interpellaliën in de ka mer betreffende deze zaak gedaan. De keizer van Rusland heeft bij ukase bevolen dat op de groote markt van Pelropawlowskide hoofd stad van Kamsebatka een gedenkteeken zou worden opgerigt voor den vermaarden reiziger Behring. F B A N K E IJ H, Parijs 7 April. De politieke toestand is hier nog dezelfde als nu reeds geruimen tijd. Men zoekt te ver geefs naar hen die de zamenstelling van een definitief ministerie in den weg staan. Het Elyseé verontschul digt zich door te verklaren, dat een ministerie van coa litie en een partij-ministerie beide even onmogelijke zaken zijn het heeft dus zegt het heide beproefd maar de legitimisten sluiten de Republikeinen uitde voorstanders van het regentschap willen zich noch met de legitimisten noch met de liers-partij noch met de Bonapartisten verstaan onder de Orleanisten zijn ver dedigers en voorstanders der kieswet van 31 Mei hoe dus vraagl hel Elysée uit zoo vele onvereenighare be standdeelen een goed geheel te vormen Van den kant der vergadering antwoordt men hierop dat de presi dent der Republiek niet rondborstig voor zijn gevoelen uitkomt dat hij zelfs geen enkelen staatsman een vol- ledigen bast geeft tot zamenstelling van een ministerie maar steeds een slag om den arm houdtwaardoor alle combinatiën schipbreuk lijden. In plaats van woorden van hoop en bemoediging le uiten tot hen die hem na derden legt men Lodewijïe Napoleon ten laste dat hij dezen schrik aanjaagt door zijn stilzwijgen of door eenige afgebroken woorden Over dé moeijelijkheid om iets te doen Wij zeiden reeds vroeger deze staat van zaken kan ook voor den president gevaarlijk worden. Mogt men afdoende maatregelen nemen alvorens het gevaar te groot is geworden want reeds luiden de berigten no pens den achteruitgang in den handel en de nijverheid meer en meer droevig. De minister van huilenlandsche zaken beeft eer gisteren aan lord Normnnby depêches van den heer «ore Schwarzenberg medegedeeld waaruit zou blijken dat Oostenrijk en Prnissen genegen zijn een nieuwen weg in te slaan welke met de denkbeelden van Frankrijk en Engeland strookt. Dezer dagen is des nachts aan de kerk te S.'-Ger main een wil vaandel vastgehecht terwijl zoowel aan aan de kerk als aan verschillende huizen dier stad bil jetten waren aangeplakt met de woorden Leve Hen drik V. Den daarop volgenden nacht werden wederom biljetten aangeplakt maar ditmaal las men daarop do kreten Weg met Hendrik V! Leve BarbésDood aan de aristocraten Ten gevolge der zijdelingsche beschuldigingen dat do heer Ledru-Rollin zich gedurende den tijd van zijn bestuur vrij aanzienlijke sommen zou hebben weten te verwerven welke zijne vrouw in staat stelden een onroerend goed van 600,000 francs aan te koopen heeft hij thans een brief openbaar gemaakt waarin vermeld wordt dat zijne vrouw hem 1 millioen ten huwelijk heeft aangebragt. In de dagbladen van Grenoble leest men dat een ontzaggelijke sneeuwval op het punt. gestaan heeft van het schilderachtige dorp Feniere d'Allevard gebeeL te bedelven. Eene vervaarlijke sneeuwmassa op den top van den Arguilles was in beweging geraakt en riglte zich naar gezegd dorp maar door eene geluk kige omstandigheid stiet de massa sneeuw tegen een rots, op ongeveer 50 ellen afstands van de kerk waardoor zij zich in tweeën verdeelde en aan weerzijde hare ver woestingen aanrigtte zonder het dorp te deeren. Hoe groot de kracht der lawine was, bleek daaruit, dat zij, onder anderen, opbaren weg een geheel bosch van ont zaggelijke dennenboomen vernielde. Een brief uit Bologna meldt, dat het lijk van den zoogenaamden rooverkapitein H Passalore op hevel der policie van stad lot stad wordt rondgedragen teil einde het overlijden van dezen rooverhoofdman ontwij felbaar zeker te maken en de menigte gerust le stellen. Evenwel verzekert men tevens dat de moeder en da broeders in het bedoelde lijk niet den waren Slefano Pellonibijgenaamd LI Passalore, herkennen zoodat hij nog in leven zou zijn. Is dit het geval dan zal hij weldra weder van zich doen hooren. OHOOT-BKITTAEJIVIEÏff,, Londen 7 April. Namens de commissie voor de wereldtentoonstelling is last gegeven dal al de goede ren in het gebouw vóór 12 April ontpakt en de pak kisten uit de zalen weggenomen moeten zijn. Niet minder dan 2500 mensc.hen werkten gedurende de vo rige week aan de voltooijing en versiering van het gebouw. Dezer dagen arriveerde ineen der dokken le Lon den een Hollandsch vaartuig met eene lading provisie voor een ander in hetzelfde dok liggend en naar Batavia bestemd schip. Het is eene groote zeldzaamheid dat een schip, hetwelk hier voor eene vreemde haven laadt, zijne provisie van buitenslands ontvangt in slede vau op de gebruikelijke wijze hier voorzien te worden. Volgens berigten uit Noord-Arnerika tot 26 Maart duchtte men voor de regering ernstige rnoeije- lijkheden ten gevolge der onlangs aangenomen wet. we gens de wpggeloopm slaven. Te New-York hielden de Zwarten groote vergaderingen in eene waarvan het plan om zich le wapenen geopperd was. Uil Cnlifornie was door twee verschillende schepen voor 1dUO,000 dollars aan goud aangebragt.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1