I Zaturdag 29 Maart. N.° 26. 1851. Woensdag en Zatürdag. De groote Tentoonstelling te Londen. Wil:» «TOISTIUTIR NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND. M. en iter ZEPJKZEESCHE /P X z GODRAHT. abonnements-prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór ure VEBSCHIJBIT PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel.. Geboorte-Huwelijks— en Doodbcriglen van 1-6 regels af 1 behalve liet Zegelregt, PG- het ter De heer Wilson een voornaam Engelsch bouwkundige, heeft een model van een ont zettend groot piramidaalvormig kerkhof naar de tentoonstelling gezonden. Daar hij van meening isdat de begraafplaatsen in de voor steden van Londen, binnen weinige jaren geen ruimte meer zullen aanbieden om de döoden op te nemen, en er weinig gelegenheid bestaat, om ze uit te breiden, zoo doet hij het voorstel, om een nationaal kerkhof voor de hoofdstad te bouwen, en wel in Surreyalwaar hij op eene grondvlakte van 18 a 20 acres, een piramidaal mausoleum Wil opristen. Dit monument zou in verdiepingen worden verdeeld, en gewelfde graven, van 10 voet hoogte, bevatten, en met den tijd oprijzen tot eene hoogte van 900 voet Elke verdieping zou iets kleiner zijn dan do onmiddelijk daaronder liggendetot dat zij aan het boveneinde bijna in eene punt uitloo- pen. De platte top van deze reusachtige obelisk zou tot slerrekundig observatorium dienen. Volgens berekening van den lieer V\ ilson zou op die wijze 5 millioen lijken meer begraven kunnen worden. De kostendie het daarstel- lcn van zulk eene piramide zou vereischen zoude zeer aanzienlijk zijndoch dit bezwaar zou, bij eénigen goeden wil, ligt uit den weg geruimd kunnen wordendaar men dit zou kunnen vinden, deels uit eene geldleening en deels uit den verkoop der graven. Van de firma Goiiins Zonen, te Hüyzal men op de tentoonstelling vijftien kisten met monsters papier vinden, welke meer dan 300 soorten inhouden. Het gebouw der tentoonstelling kan 40,000 menschen te gelijk bevatten. Onder de voor naamste voorwerpen behoort een bronzen leeuw uit Munchen, van 12 voet hoog, 15 voel lang, 5 voet breed en wegende ongeveer 15,000 Ned. ponden. Als een techniesch meesterstuk wordt zeer ge roemdde zeeslag van Trafalgar, bevattende eene voorstelling vati 73 schepen, tot in de geringste bijzonderheden der innerlijke scheeps- Wapening en inrigting, uit hout bewerkten in slagorde gesteld, zooals Nelson die heeft ingerigt. Van minderen omvangmaar toch niet minder merkwaardig, is een bouquet van Camelia Japo- tiicamet witte knoppen en bloesemsvervaar digd Van porselein en afkomstig uit de fabrijk t§ Mensenin Saxen. Van groote waarde is een zoutvat, hetwelk de Engelsche troepenonder de schatten van den Koning van Lahore, veroverden, en eene paauw voorsteltwiens staart met edelgesteen ten is bezaaid, en hetwelk wordt geschat op 72,000 guldens. Uit Leiden isdoor een der vermaardste kleer makers, naar de tentoonstelling gezonden, een pantalon-monslrewelke door groote en kun stige bewerking het non-plus-ullra is wat men tot dusverre in dit genre gezien heeft. Elke pijp heeft eene lengte van 46 Ned, ellenbij eene breedte van 14 ellen, waarvoorde der taylors de fijnste caehemirevaneen door schijnend citroengeel, heeft uitgekozen. Op een der pijpen is door eene kunstige borduur naald de geheele maskerade, welke in Junij door hoeren studenten te Leiden is gehouden afgemaald; de figuren zijn levensgroot, vol uit drukking, en de schakering der kleuren is zeer gelukkig. Op het achterste gedeelte is, op eene meesterlijke wijzede belegering van Constan- tine voorgesteld, op het oogenblik dat de ge neraal Damremont sneuvelt. Like knoop draagt het gelijkend portret [en bas reliefvan den vervaardiger. Onder de uit Amerika ontvangen voorwer pen bevindt zich eene doodkist, die men luchtledig kan maken, ten einde de ontbin ding van het daarin te leggen lijk te beletten thans bevat de kist eenvoudig een bloemrui ker, in de nieuwe wereld geplukt, die nog al d'eszölfs frischheid bezit. De Staatsraaii Commissaris deS Konings in de Provincie Zeeland. In aanmerking nemende dat nchlervolgens de wet van deh 8 November 18)5 Staatsblad n.° 51) de re keningen rriemoriën of declaration van alle schuldvor deringen ten laste van liet Rijk over den jare 1850 t'dór of op den laalslen Junij dezes jaars bij zoodanige administration collegiën autoriteiten of ambtenaren welke de orders tot, het doen van leveraneiën of ander zins gegeven hebben behooren te zijn ingediend ter wijl bij achterlijkheid hierin de schuldvordering zal worden gehouden verjaard en vernietigd. Herinnert bij deze alle belanghebbende adminislra- liën en particulieren in deze provincie aan de bepalin gen der bovenbedoelde wet onder uitnooding tevens om de indiening hunner pretentiën over 1850 daar en waat het behoort zoo spoedig mogelijk te bewerk stelligen en daarvoor het aangegeven tijdstip van 30 Junij 1851 niet af te wachten. Middelburgden 22 Maart 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDEN3URCH. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. Ontvangen hebbende eene circulaire van den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 19 dezer maand (Provinciaalblad n.° 48.) Brengen ter kennis van de'belanghebbenden dat aan de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1847 op hun verzoek vergunning zal worden verleend tot het uitoefenen der buiteiilandscSie ztepvaiart al is het ook dal zij vóór hunne inlijving zieh niet aan die vaart hebben toegewijd onder voorwaarde nogtans dat zij vooraf bij het korps Waartoe zij be hooren het nadeelig saldo zullen moeten aanzuiveren hetwelk hunne rekening op het kleeding- en reparatie fonds bij het sluiten derzelve mogt hebben opgele verd wordende mitsdien ieder die van deze gunsligo beschikking wenscht gebruik te maken opgeroepen om zich daartoe ter Stedelijke Secretarie aan te melden. En zal deze worden afgekondigd en in de Stads-Cou- rant geplaatst. Gedaanten Baadhuize der Stad Zierikzee, den 27 Maart 1851, Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie, De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF, BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 var) Zijner Majesteits besluit van den 6 Januari) 1831 n.° 68 Staatsblad n.° 2 heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën hij resolutie van den 27 dezer maand bepaald de IPriJ1. zem het opgeld daaronder begrepen, waarvoor da collecteurs splitters en debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week ter trekking van de laatste klasse der 213dt £,oterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheele loten f 100,00 Halve - 50,00 Vijfde - 20, (i() Tiende - 10,00 Twintigste» - 5,00 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat hij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs, split ters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor hel publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 28 Maart 1851. Voor den heer Staatsraad Commissaris dos Konings in Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. 's Graveniiaqe 26 Maart. Z. i\l. de koning is heden middag ongeveer ten een ure, uit de residentie, naar het. Loo vertrokken. Z. M. zal waarschijnlijk 8 a 10 dagen aldaar verblijven. tfeden zijn in de zitting van de tweede kamer der slaten-generaal onder anderen ingekomen de vol gende wets-onlwerpon als 1.° tot invoering van het stelsel van eenzame opsluiting ten aanzien van enkela op te leggen straffen 2.° betreffende den afstand van het gebruik van domeinen tot oprigting van eene land bouwkundige school te Borculo en 3.° tot herziening der wetgeving op het patent. Zierikzee 28 Maart. Bij de gisteren alhier ge houden paardenmarkt zijn van wege de sociëteittot Nut en Genoegen, aan de navolgende landbouwers prij zen premiön en getuigschriften toegekend voor de schoonst gekeurde paarden te weten aan L. Moer land F. BroeksmitIF. Beije en C. van der Maas te Nieuwprkerk A. van den Bosse te Ellemeetwed. P. Geelhoed P. Septer N. van den Bout J. van der Maas J. Kooiman P. Geradts en J. Planting le Zie rikzee MSchalkwijk, te Noordgouwe J. Hoogen- boorn Bz te Renesse en J. de Vredete Dreischer. In de buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland den 24 en 25 dezer gehouden heeft de beraadslaging plaats gehad over het al of niet behouden der Commissie van Landbouw als provinciale instelling. Nadat een aantal leden daarover hadden het woord gevoerd heeft de voorzitter in omvraag ge- bragt of de vergadering voor het bestaan der Com missie van Landbouw wasen is die vraag ontkennend beantwoord met 24 tegen 9 stemmen. Verder is voor gesteld om het fonds van den Landbouw te beschou wen als eigendom der provincie mits blijvende bestemd ten voordeele van Landbouw en Veeteeltwelk voor stel is aangenomen met 28 tegen 6 stemmen en met algemecne stemmen het stellen van dal fonds onder beheer der gedeputeerde stalen. Tot opheffing der commission van landbouw waren ingekomen 7 verzoekschriften, le zaïnen geteekend door 189 personen. Reeds den 23 dezer schreef men uit 's Herlogen- hoscli dat de snelle was des waters aldaar groote onge rustheid veroorzaakte en geene handen genoeg te vin den waren om het vernielend elementdoor buitenge-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1