ZMKZEESCHE COURANT. Zaturdag 15 Maart. 1851. A MGUWSTIJMIMN. N.° 22. BINNENLAND. abonweme3sts-prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 4 ure. prïjs bek advbktekties Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Dooiberigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt, KKNK SCHAAKMACHINE. "Wij hebben bij herhaling iels van het schaak spel medegedeeld en als het ons is mogen ge lukken daarvoor onzen lezers eenige belangstel ling in te boezemendan zullen zij nu ook gaarne de volgende beschrijving eener schaak machine vernemen die Op de Londensche ten toonstelling gewis eene eervolle plaats zou be- kleedcn. Wij betwijfelen het echter of zij daar wel te vinden zal zijn. Die machine is uitgedacht geworden door KemVp.lfiv een' Hongaar. Men zag een men- schenbeeldin Turksche kleeding, gezeten op eenen stoel, achter eene soort van commode, 4'/, voet lang, 2 breed en 3'/s hoog, waarop zich een schaakbord bevond. Indien een schaakspeler eene partij met dit beeld schaakte, nam het de stukken op en plaatste die op de vak ken geheel naar de regelen van het spel wanneer de tegenpartij een stuk verloor, werd het weggenomen en naast het bord geplaatst. Werd de Koning schaak gezet, dan knikte het beeld 3 malenen indien dit plaats had met de Koningin, 2 malen. Indien de tegenpartij de regelen van het spel overtrad schudde het beeld het hoofd en bragt het stuk weder op zijne plaats. Om van het beeld eene partij te winnenmoest men zeer sterk schaken. In wendig Was deze machine en de gansche tafel, Waarvoor het gezeten was, opgevuld met ra derwerk, dat vóór den aanvang, maar niet ge durende den loop van het spel, aan de toe schouwers werd getoond. Als de partij begon Werd het opgewonden. De tegenpartij en de toeschouwers waren van het beeld gescheiden door een soort van staketselonder de toeschou wers stond altijd de uitvinder zelf, wiens op merkzaamheid steeds op het spel gevestigd bleef. Binnen het genoemde staketsel en bij de tafel, stond een helper, die insgelijks geen oog van het spel afhield. Zijdelings van het beeldop 4 a 5 voeten afstands, bevond zich een ver- horgen kastje nevens een licht. De helper raakte het beeld niet aan, maar wisselde onaf gebroken teekens met den uitvinder, welke de toeschouwers wel zagen maar niet begrepen. Het opwinden van deze schaakmachine had klaarblijkelijk alleen ten doelom de opmerk zaamheid van het publiek af te leiden, maar hoedanig het geheel zamerigesteld was, begreep men daarom toch niet. Sommigen wilden zulks Verklaren door de werking van den magneet doch daardoor kon onmogeli jk zoodanig gewerkt Worden. Men moet door liet een of ander mid del het beeld naar willekeur bewegingen heb ben kunnen doen maken hetgeen uit het gan sche schaakspelen bleek, maar voornamelijk ook door het kunststuk, hetwelk men den automaat ten slotte deed verrigten. Men plaat ste letters vóór hetzelve en rigtte vervolgens eene vraag aan het beelddat antwoord gaf door met den vinger te drukken op de vóór hetzelve liggende letters, zoodat het op elke vraag het antwoord als het Ware spelde. Zulk eene machine, die aan het bovenna tuurlijke grensde trok weldra de aandacht Van Vele geleerden, die Cr werken over hebben ge schreven, waaronder dat van j. F. vok Rackmtz, te Leipzig in 1789 in het licht verschenen, de meeste opheldering geeft. Waarschijnlijk zat een mensch van kleine gestalte in het beeld verborgenhetgeenvolgens het beweren van sommigen, later is bewezen geworden. In ver- Volg van tijd zijn vele dergelijke machines ver vaardigd geworden; ook heeft men ze in ons Vaderland gezien, van Welke alleen zeer sterke schaakspelers eene partij konden winnen. Hét spijt ons het bovengenoemde werk niet te bezitten want zulk een beeld heeft inderdaad Veel raadselachtigs, en het behoort onder die dingen, welke wij moeten zien, alvorens er veel geloof aan te hechten. wen BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. Gezien de Wet tot regeling van liet Kiesregt en de benoeming der afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Stelen-Generaal van den 4 Julij 1850 (Staatsblad n.° 37) mitsgaders de opgevolgde voor schriften tol uitvoering der Wet. Brengen ter kennis van de ingezetenen Dat de Lijst van Kieshevoegden te dezer Stede tot verkiezing van lede» voor (te Tweede Kaïnrr der Jstatem-fieiaerasiï en voor de Provin ciale Staten op heden is vastgesteld en gedu rende veertien dagen ter inzage voor hel publiek zal voorliggen ter Stedelijke Secretarie ten einde een iegelijk in de gelegenheid te stellen om daartegen des- zelfs bezwaren in Ie dienen overeenkomstig de Wet. Afgekondigd van het Raadhuis der Stad Zierikzee den 5 Maart 1851 waarna deze wordt aangeplakt en in do Stads Courant geplaatst. Burgemeester en Wethouders DE CRANE VI. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen ter kennis van de in- en opgezetenen dat de jaarlijksche Paarde»- of Half-Vastemarkt als van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 27 dezer maand zal gehouden worden. Zierikzee, deu 5 Maart 1851. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. Met leedwezen ontwarende dal op de Stads wande lingen het boomgewas inzonderheid de jong geplante plantsoenen bij voortduring op eene baldadige wijze worden geschonden en de toppen van het uitgeloopen plantsoen en van de gedane bijplantingen worden afge kraakt en geknot waardoor zoowel de groei belem merd als de kosten, aan die wandelingen besleed voor een groot gedeelte worden vruchteloos gemaakt. Gelet dat de uitgestrektheid dier wandelingen het voor de Policie onmogelijk maaktdaartegen naar eisch te waken. Overwegende, dat een groot deel der ingezetenen voor wie het genot dezer wandelingen niet onverschillig is er uit dien hoofde belang bij hebben dat dezelve niet worden ontsierd en dus zoodanige baldadige han delingen waarvan hier sprake is mogen worden ont dekt en tegengegaan. Herinneren do ingezetenen aan de bepaling van art. 45 van hel Reglement van Policie luidende als volgt: Het is vepltoileittakken van boo. men of plantsoen dee Stad af te scheu ren te trekken of te kappen of dezelve te ontschorsen ofte bescha digen enz. Gelast den Commissaris van Policie met nadruk op do vorengemelde schendingen te doen toezien en tegen de daders proces-verbaal op te maken. Verklaart de vorengemelde Stads beplantingen aan le bevelen aan hel tnezigt van allen die daarvan eenig gebruik maken en bereid zijn met de Regering mede te werken om die ontsieringen te doen ophouden met uitnoodiging om de zoodanigen die zich aan de vo rengenoemde schendingen schuldig maken zonder aanzien van persoon aan den Commissaris van Policie kenbaar te maken opdat zoodanige handelingen welke meerendeels uit laakbaren moedwil plaats heb ben met ernst zouden kunnen worden beteugeld. Afgekondigd van het Raadhuis der Stad Zierikzee. den 12 Maart 1851 en in de Stads-Courant geplaatst. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris J. BOEI JE Lid van den RaadL. S. BEKENDMAKIN G.' Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesleits besluit van dert 6 Januarij 1831 n.° 68 Staatsblad n." 2 heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den liTdezer maand bepaald de Prij zen, liet opgeld daaronder begrepen, waarvoor da collecteurs splitters en debitanlen der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week ter trekking van de laatste klasse der 213de Loterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheele loten f 76,00 Malve - 38,00 Vijfde - 15.20 Tiende - 7.60 Twintigste - 3,80 Bij verhuring Geheele loten f 30,00 Halve - 15,00 Vijfde - 6,00 Tiende - 3,00 Twintigste» - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs, split ters en debitanlen gehouden zijn om zich naar dia prijsbepaling te régelen en dezelve gedurig ter inzaga voor bel publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee den 14 Maart 1851. Voor den heer Staatsraad Commissaris des Konings in Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. 's GRAVENnAGE 12 Maart. Bij Zijner Majesteits hesluiten van den 6 dezer zijn onder anderen be noemd tot kanlonregter te Middelburg m.' G. A. Fokker, en tot plaatsvervanger van den kantonregler aldaarjonkh.' in.' L. W. A. Schuurbeque Boeije, heide advocaat aldaar. Naar men verneemt zoude de heer Lucas bepaald zijn ontslag ingediend hebben. Men spreekt reeds van zijnen opvolger die zich zou bepalen tusschen deu voortualigen minister Rijk en den schoul-bij-nacht

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1