COÜRART. Woensdag 5 Maart. N.° 19. 1851. Woensdag en Zaturdag. SN ADMINIST NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. mohkemehis-ïeijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorensnamidd. vóór <8 ure. BET SCBAAKSPETj. Over den oorsprong van het schaakspel spre kende, hebben wij met een enkel woord van zekeren trotschen Koning Sciinf.chram gewaagd. Men verhaalt van dcr.edat hij met de uitvin ding in zulk eene hooge mate was ingenomen dat hij aan Sissa verlof gal', om hem een ver zoek te doen, daarbij belovende, dat hij aan dit verzoek onvoorwaardelijk zou voldoen. Sissa bleef niet lang achter met zijn verzoek, hetwelk nog al zonderling was en inhielddat men hem op één veld van het schaakbord een graan korrel zoude geven, terwijl men daarmede in eene geometrische progressie (d. i. 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128 enz.) moest voortgaan tot het 64«e veld toe. De Koning, die zeker geen groot rekenkundige was, lachtedenkende dat daar aan zeer ligt te voldoen was en stond niet weinig verstomd, toen bij de uitrekening bleek, dat het getal der gevraagde graankorrels zou bedra gen 18,000,000,000,000,000,000, dat is eene uit gestrektheid van 2200 vk. mijlen, ter hoogte van 30 voeten met graan belegd zoodat de graan oogst over de geheele wereld nog niet toerei kende zou zijn, om aan het verzoek van Sissa te voldoen. Van zekeren Don Juan d'Austria leest men, dat hij het denkbeeld ter bane bragtom het schaakspel met levende figuren te spelen welk denkbeeld zooveel sympathie bij den Keizer van Marokko vond, dat hij het terstond verwezen lijkte en eene partij schaak met slaven speelde, die hij met eigene handen onthoofde, zoodra hij hen, volgens de regelen van het spel, geno men had. De Majoor de Latourhomnaij wordt gezegd zulk een sterk schaakspeler te zijn, dat hij 2 onder scheidene partijen tegen sterke schakers speelde zonder schaakbord te kunnen zien, en dus alleen door het geheugen den stand der partijen kende. Hij won de beide partijen. In de dertiende eeuw hadden sommige edelen op hunne wapens een schaakbord afgebeeld, zoo als blijkt uit het wapen van de Heeren van Mont- eoort, waarop, in het jaar 1227, een schaak bord van zilver en sabel voorkomt. De Wallische Koningen moesten, volgens som mige wetten van het jaar 940, aan hunnen bard of hof-dichter wanneer zij met hun ambt ■werden bekleed, een harp of schaakbord ten ge schenke doen, welke men nimmer weder aan een ander mogt geven. Het schaakbord werd bij onze voorouders on der het huisraad gerekend, en men hing het, met een' tinnen rand en ring voorzien aan den wand vroeger waren de stukken zeer eenvou digmaar van lieverlede werden zij prachtiger en van meer kostbare stof vervaardigd. VVij eindigen met het volgende, dat wij er gens vari Rousseau vonden vermeld Deze speelde tot tijdverdrijf op het schaakbord en ging te dien eii.de dikwijls au café de la Bégencebij het paleis van den Hertog va» Orusans, Een reiz ger VERSCHIJNT I zegt in zijne reisbeschrijvinglk nam eens voor Dom met hem te spelenom te zien of hij een «zoo groot wijsgeer in het spelen is, als Koning «Uiederik van Bern, van wien Sidonius zegt: cc cc Dïgderik Koning der Gothen zwijgt als hij «gelukkig en lacht als hij ongelukkig werpt «nooit wordt hij toornig, altijd is hij wijs- »»geer."" De heer Rousseau had reeds een «spel met een' ander begonnen en het duurde «tot, négen ure des avonds, wanneer de tijd mij «niet toeliet, langer uit te zijn. Ilij bedenkt «zich lang tusschen eiken zet, doch doet hem «dan schielijktoonende daarin zijne gemoeds- «neiging; hij gelijkt in alles den evengemelden «Koning, uitgezonderd dat de heer RoussEAUniet «lacht onder het spelen." JfM A A TS CM A PP S.ï TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING VAN clem LANDBOUW cm «Jc VEETEELT in tie provincie 'Zeeland. Hot IIoofd-Bestour der Maatschappij brengt bij deze ter openbare kennis dat de AIiGE— MEUKTE VER GAME BIKT G en TEKf- TOOMSTEILIKÖ van VEE, e.AKM- HUISHOUDEliIJKS WEHIiTUïGEM en andere VOORWERPEN voor 1851 zullen plaats hebben binnen GOES gedurende de eerste helft der maand Junij zullende wijders dag plaats en uur der zamenkomstalsmede eene opgave van de te dier gelegenheid uit te loveue Premiën iu tijds door de nieuwspapieren worden medegedeeld Het Hoofd-Besluur noodigt miisdeze al de Leden der Maat schappij uit mede te wet ken tot het aanbrengen der boven aan gehaalde Voorwerpen dezelve tevens herinnerende aan het be paalde hij §33 der Statuten, betreffende de bewijzen van eigendom. En ofschoon, ingevolge 8 dier Statuten, de Leden alléén be voegd zijn, om mede te dingen naar de door de Maatschappij toe te kennen Premiënzijn hiervan nogtans uitgezonderd de zoodanigen die hoezeer geene Leden zijnde echter door het inzenden van ïVerkiui^en ten dienste van den Landbouw, van deze Tentoonstelling weuschen gebruik te maken zullende de zelve gelijke aanspraak op de uit te reiken Premiën kunnen doen gelden Voorts wordt elke inzender van Vee en andere Voorwerpen welke genegen mogt zijn bij deze Algetneene Tentoonstelling naar Premiën mede te dingen uitgenoodigd om, uiterlijk vóór primo Mei aanstaande aan den Secretaris van zijn Afdeelings- Besluur daarvan kennis te geven, met opgave van hetgeen hij voor nemens mogt zijn aan te brengen en onder bijvoeging eener ver klaring houdende aanduiding van de soort en van den juisten ouderdom van het Vee en eene bepaalde vermelding van alle andere Voorwerpen. Het Hoofd-Be.-tuur vermeent te mogen verwachten dat. deze Openbare Tentoonstelling van Voorwerpen var. Landelijke Nijver heid, even als vroeger, de meest mogelijke belangstelling en mede- werking zal ondervinden, en het goede voorbeeld, tot nog toe gegeven, ook nu wederom navolging vinden, en aansporen zal, om deze Algemeene Vereeniging der Maatschappij tot eer van Zeelaucls Landbouw te doen strekken. jMiddelburgden 28 Februarij 1851. JNamens het Hoofd-Bestuur der Maatschappij voornoemd W. Ph. VIS Secretaris. t r a n k r ii k. Parijs 27 Februarij. De viering van do 24 Februarij heeft te Marseille aanleiding gegeven tot oproerige bewegingen. De overheid beeft zich vcrpligt gezien den vrijheidsboom 0111 welken de menigte zich steeds vereenigde te doen wegnemen. Ook te Straatsburg en te Bar-le-Duc is bet volk in beweging geweest. Uil alles blijkt dat de revolutionaire partij hier te lande geenszins magteloos is Gisteren heeft de verkooping plaats gehad van 21 paarden van den president der Republiek welke door vele liefhebbers werd bijgewoond. Sommige paarden werden tegen zeer hoogen prijs anderen voor verre beneden hunne waarde verkocht. Het paard prijs dbr adverteritiem i Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Uuwelijhs— ere Dooiberigtenvan 1-G regels af 1 behalve het Zegelregl. Misligrisdat zich door zijne daden hij de wedrennen beroemd had gemaakt gold 4800 francs en een anderLubis geheeten bragt ongeveer denzelfdon aanzienlijken prijs op. Een zeer schoon span paarden daarentegen kon niet meer dan 4200 francs gelden. Deze verkooping heeft opgehragt eene som van 54,235 francs zijnde nog eenige duizende francs meer dan zij hem hebben gekost. - De berigien uit Rome luiden ongunstig. Het schijnt ontwijfelbaar dat aldaar na den aftogt der Fransche troepen aanstonds eene nieuwe omwenteling zoude uitbarsten. De noodzakelijkheid tot het ver- leenen van eenige vrijzinnige concession schijnt zoo dringend te zijn dat zelfs leden der familio van den, paus er van overtuigd zijn. Zoo zegt men dat zijn bloedverwantde graaf Mastaihem hiertoe aanmaant maar de tegenovergestelde invloed is te sterk da pauselijke autoriteiten brengen bijna overal ontevre denheid te weeg en verwerpen alle vrijzinnige maat regelen op grond dat zulks een toegeven aan revo lutionaire beginselen zoude zijn. GRQQT-BKITTAWISIEÏ». Londen, 2G Februarij. Gisteren werd in het hoo- gerhuis een wels ontwerp volgens hetwelk een wedu wenaar de zuster zijner overledeno vrouw zou mogen huwen in overweging genomen en nadat verscheiden bisschoppen zich sommigen op godsdienstige en zede lijke andere op maatschappelijke gronden daartegen verklaard hadden mei 50 tegen 16stemmen verworpen. Op het ter herinnering aan de Fransche revo lutie door Louis Blanc en de zijnen te Londen ge houden feestmaal is het ruw toegegaan. Een ieder, Engelschen Ieren Polen Hongaren Italianen Duitsehers Fransellen allen hebben zich te gelijk wil len doen hooren. Te midden van het gedruisch zong eene vrouw de Marseillaise; alstoen schreeuwde men overeind jongens en ontbloot uwe hoofden doch do groote meerderheid was builen staat om te staan waar over Louis Blanc zijne verontwaardiging uitbulderde. BINNENLAND. 's Gravenhage 28 Februarij. lieden was in do zitting van de tweede kamer der staten-generaal aan de orde van den dag het rigten van vragen door den heer van Dam van Issetlover den afloop der krijgsverrig- tingen ter westkust van Borneo. Die heer heeft bij deze gelegenheid het gewigt aangetoond dat Nederland hij het behoud zijner schoone Overzeesche bezittingen heeft en voorts doen uitkomen de noodzakelijkheid dat onze eer onze vlag en het Nederlandse!] gezag iu die bezittingen steeds allerwege worden geëerbiedigd. Krijgsverrigtingen als tweemalen te Balie en te Sainhas hoe roemrijk op zichzelve ook, zullen naar hij vreest, weinig daartoe kunnen bijdragen. Mij beeft uit tlien hoofde de noodzakelijkheid be toogd dat de land-'en zeemagt in onze overzeesche bezittingen worden verslerkt en uitgebreid en het was juist te dezer zake dat hij de vragen aan den mi nister rigite. Hij achtte het levens wenschelijk dat er een committé van defensie hjer te lande wierd ge vestigd aan welks adviezen nopens de genoegzame sterkte van leger en marine de ministers die mogten opvolgen zich dienden te houden. Tevens achtte hij het wenschelijk dat de opperbevelhebbers vari do land- en zeemagt in Indie zouden worden gehoord wanneer de raad vari Indie wierd geraadpleegd over do expeditiën die mugten gezonden worden. Zijn eenig doel met deze interpellatie is de belangen van bet va derland te behartigen, waaraan het lot onzer dier baarste koloniën zoo noauw verhonden is. 3)e minister van koloniën heeft op grond der officiële herigte» <jio hij heeft ontvangen ontkend dat onze 1 roepen te Sainhas teruggetrokken zijn. Zij hebben ook geene stelling verlalen Het fort Sorg werd door de vijanden wel aangevallen doch die aanval werd afgeslagen. De ontvangen en in de Staats'Courant van

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1