Woensdag 26 Februarij. 1851, N.° 17. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. I BUITENLAND. COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren,snamidd. vóór 4 ure. VÉRS CHI JPJT PRIJS DEfe ADVERTEMTIEBt Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks— en Doodberiglen van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. loting voor de Kationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierihzee, Gezien het besluit van den Heer Staatsraad Com missaris des Konings in deze Provincie t van den It December 1850 [Provinciaalblad n.° 163) alsmede artt. 73 74 75 76 77 78 81 83 en 85 der Wet Van den 8 Januarij 1817 Staatsblad n.° 1). Hebben goedgevondert: Art. 1,. Ter kennis van de belanghebbenden te brengen dat de Alphabetische Naamlijst van alle de personen die aan de ligling van dit jaar moeten deel nemen ter visie van elk en een iegelijk zal leugen op het Rami hu is van Maandag den 17 tot Vrijdag den 28 Februarij 1851 des morgens van.9 tol 12 ure ten einde een ieder in staat zoude zijn om', ingeval hem op cl ie lijst eenige personen of omstandigheden mogteii voorkomen die op dezelve nog zonden behoo- ren te worden aa'ngeteekend of daarvan moeten wor den weggelaten daarvan aan den heer Militie-Com missaris te kunnen kennis geven. Art. 2. Dé belanghebbenden bij deze te verwitti gen dat zij zich op den 3 Maart 1851 des morgens ten 10 ure zullen behooren te bevinden Op het Raad- buis alhier ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede dal zij zullen behoo ren te zorgen dat de bewijzen tot staving hunner re denen van vrijstelling bij de Wet gevorderd uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting worden overgelegd aan het Bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierihzee, den 17 Februarij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve 9 De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. •I iBAIKEUIi Pabijs 20 Februarij. Sedert eenige dagen sprak tnen van een manifest dat de graaf van Chambord (hertog van Bordeaux eerstdaags zoude uilvaardigen. Werkelijk is een stuk van dien aard in de dagbladen verschenen en wel in den vorm van een brief aan den beer Berryer. Dit stuk schijnt ten doel te hebben hen gerust te stellen die vreezen dat een terugkeer der monarchie ook weder de vroegere misbruiken zoude flóen herleven. De graaf van Chambord verklaart ech ter dat hij de noodzakelijkheid van hervormingen, ten gevolge van de vérordeningen der beschaving be seft en dal hij deze in verband met de overleveringen tvil brengen. Önparlijdigen twijfelen of dit stuk wel in staat zal zijn de ongerustheid omtrent de plannen der legitimisten te doen verdwijnen. Het bevat te veel beloften zégt één dagblad die men al zeer gemakke lijk doetmaar die men naderhand schijnt te vergelen téu minste niet vervult. De Republikeinen moeten er nog steeds aan den- ièn iri hét voorjaar op nieuw in Italië de vaan des óproers op té steken. Volgens de loopende geruchten zou men het eerst het koningrijk Napels en Sicilië in beweging willen brengen en de demagogen hopen dat alsdan weldra het gebeele schier-eiland dat voorbeeld zal volgen, te meer, daar te Rome, Florence eti LiVörno ïele misnoegden zijn en de gisting te Turin Van dag tot dag toeneemt. Ten gevolge, dezer geruchten is den maarschalk Badctzhy dubbele waakzaamheid1 aanbevo len terwijl de Oostenrijksche regering besloten heeft hare legermagt in Italië weder te versterken. De vredebreuk van Egypte met de porte kan in Europa tol ernstige diplomatieke verwikkelingen aan leiding geven maar liet repuhlikeinsche Frankrijk zal er in 1851 niet 0Bn kunnen denken te verrigten wal het monarchale Frankrijk in 1840 scheen te willen be proeven, zoodat Egypte zonder beschermer zal zijn, tenzij liet inogt hesluiten zich onder de protectie van Engeland te stellen. Parijs, 21 Februarij. Het gouvernement heeft he den zeer gewiglige depêches ontvangen van den Fran- _schen gezant te Alexandrie (Egypte). Deze depêches zijn onmiddellijk door den heer Brenier minister van huitenlandsche zaken aan den president der Republiek overhandigd. QROOT-BRITTA mts, Londen 20 Februarij. Gisteren ochtend zijn te Liverpool twee heeren uit eene menagerie losgebroken en, tot geene geringe ontsteltenis der ingezetenen, eenige straten doorgekuijerd. Nadat zij een hond gegrepen en verslonden hadden gelukte het den wachters de gevaarlijke hoschbewoners weder binnen dc hokken te krijgen. BINNENLAND. 's Gravenhage 21 Februarij. Heden is in de zit ting van de twpede kamer der staten-generaal ingeko men een koninklijk besluit waarhij Z. M. benoemt tot voorzitter der kamer gedurende den nog overigen lijd der zitting jh.' IF. Boreel van Hogelanden. Zijn mede ontvangen drie koninklijke boodschappen ten geleide van even zoo vele ontwerpen van wet als 1.° nopens de samenstelling der regterlijke magt en hel beleid der justitie 2." tot het huiten werking stellen van eenige wetsbepalingen betrekkelijk de scherpregters en hunne adsistetiten en 3." tot verhooging van het VlH!le hoofd stuk der staatsbegrooting voor den jaro 1851 lot her stelling eener sluis aan het drooge dok te Willemsoord. Men verzekertdal in het wets-ontwerp nopens de regterlijke organisatie wordt voorgesteld slechts vier hoven te vestigen doch dat nader de zetels dier reg terlijke collegiën zouden worden bepaald. Mir>del.bdrg 21 Februarij. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dal de heerën m.' IV. C. Borsius J. J. den Bouwmeester en P. J. van der Leije in hunne jiogingen tót oprigting eener reederij lot vrachtvaart op de Oost-Indiën of andere groole vaartter dezer stede gelukkig zijn géslaégd. De door hen tot dat einde in omloop gehragte polis is dezer dagen volgeteekend ge worden. Naar wij vernemen zijrt door een industrieel in deze provincie de statuten ontworpen tot daarslelling eener commissie voor het fahrijkwezen in Zeeland wier werkkring zich zal bepalen lot de bevordering van den bloei der fabrijken trafijken neringen en handleriti- gen in dit gewest voornamelijk door den invoer van verbeteide werktuigen en gereedschappen het toeken- nep van premiën voor nieuwe fabrijkaten bet nemen tan proeven enz. De leden dezer commissie zullen behalve haar secre taris alléén reis- en verblijfkosten genieten gedurende hunne vergaderingen doch aan den laatslen zal een jaarlijksch tractemenl worden toegekend. Dé ontwerper vleit zich om bijaldien de fabrijkan- ten al geene geldelijke bijdragen voor zoodanige ver- eeniging mogten willen afzonderen een gunstig besluit te zullen uitlokken bij de staten dezer provincie daar het toch wel hoven alle tegenspraak is dat de bloei van deze takken van het volksbestaan gunstig terugwer ken moet op de algemeene welvaart en dat dezelve zonder eene bepaalde voorlichting en wetenschappelijke opleiding spoedig geheel verdrongen zullen worden van onzen bodem tot groot nadeel van het algemeen terwijl bij 'het heSteéü'van zoodanige commissie, spoe dig allerwege nieuwe en nu nog in Zeeland onbe kende fabrijken zullen verrijzen welke aan duizenden een middel van beslaan zullen verschaffen. Wij vernemen dat het adres aan de staten van Zee land reeds ter teekening circuleert en in de eerstvol gende gewone zitting der staten zal worden ingezon den houdende aanvraag om de kosten dier commissie uit de provinciale kas te doen bestrijden on jaarlijks eene subsidie Ie erlangen geëvenredigd aan het groota nut eener zoodanige instelling. Zierikzee 24 Februarij. Naar men verneemt wordt hij de regering dezer stad in ernstige overweging genomen om even als te Rotterdam en andere ste den van dit rijk de broodzetting af te schaffen en behoudens een behoorlijk toezigt der policie dat bij da zamenstelling van het brood geene nadeelige bestand- deelen worden gebezigd de regeling der broodsoorten en de prijsbepaling aan de bakkers zelve over te laten. Wanneer de regering hiertoe mogl besluiten mag men zich vleijen dat bierdoor de goedkoopheid en deugde lijkheid van dit voor de ingezetenen zoo noodzakelijk voedsel allezins zoude worden bevorderd. Bij besluiten van den 3 dezer beeft het Z. M. be haagd als blijk van hoogstdeszelfs goedkeuring en te vredenheid zilveren medailles te verleenen onder an deren aan de vólgende personen als aan H. van liooijen aan (F. Minderhoud aan P. Verstraatedijk werkers en aan ff. Dingmans stuurman tor koop vaardij te Westkapelle, wegens door hunne medewer king volbragte redding der equipage van het nabij Westkapelle den 7 Februarij 1850 gestrand Fransch brikschip l' Africainen aan J. T. de hinder, schipper bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen wegens zijne welgelukte pogingen tot het redden van de manschap pen van een op den 9 Augustus 1850 nabij liet hoofd van Vlissingen omgeslagen schuitje en de vele door hem reeds vroeger volbragte reddingen. Men verwacht thans spoedig de aanbieding van regeringswege aan de tweede kamer der staten-gene raal van eenige ontwerpen van wettot hel brengen van wijzigingen in het bestaande belastingstelsel. Men wil weten dat de accijnsen op de brandstoffen en het zout geheel of ten deele zouden worden afgeschaften dal zij vervangen zouden worden door eene belasting op de inkomsten waaronder die uit renten zouden worden begrepen. Het zijn de geruchten die in om loop zijn en die als zoodanig worden medegedeeld. Zij verdienen echter allezins nadere bevestiging. Men leest inde Indiër: «Wij vernemen met genoegen dal de heer Margudunlop wiens instituut te 's Gravenhage Z. K. H. de prins van Oranje dagelijks onderwijs geniet de instructie heeft ontvangen dat Z. K. H. vooral moet worden onderwezen in de aard rijkskunde de geschiedenis de land- en volkenkunde enz. van Nederlandsch Indie. Wij verheugen ons over dit berigt. Dnor deze kennis zal Item die eenmaal lot den troon van Nederland geroepen wordttevens liefde voor die ver verwijderde maar naauw aan ons verbon den volkeren en landen worden ingeboezemd. Hij zal vervuld worden van bet pliglbesef, van niet alleen voor hel welzijn van 3 millioen Nederlanders maar ook voor dat van 20 millioen Indiërs te moeten leven." Men meldt uit Drongelen (Noord-Braband)van den 22 dezer Gisteren werd alhier een geregtelijk onderzoek gedaan naar twee brandbrievendie gelegd waren bij zekeren P. van Rijswijk, bouwman alhier, de een voor f 5 en de ander om f 10. Na een naauw- keurig onderzoek en het vergelijken van schrift viel het vermoeden op zekeren III. van Zon oud 14 jaren die na daarover onderhouden te zijn zijne misdaad be- kpnde en verklaarde de beide brieven geschreven en gelegd te hebben cn voor redenen opgaf, dat hij van zijne ouders nooit zondagscbe speelcenlen konde krij gen en daarvoor die brieven gelegd had. De jeugdige knaap beloonde diep berouw over zijne misdaad eu is

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1