Z1ERIEZEESGHE CODBAHT. m.° 16. Zaturdag 22 Febriiarij. 1851 Woensdag en Zaturdag. IMHAfiT MART MIST, 1IESTMH AIHRISTBAim BINNENLAND. ;hepen /ia ge- i van rabaija omen latavia t Stad naar "7 8 ure. O Va UGENDE narij 7 ure; 4 ure. AB OWWEMENTS -PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevórenj snam'idd. vóór ure. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTÏEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijksen Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegclregt, Pcl U8 Af, )fde de voopen courante eo lager ïeden bij soorten en puike to /'7.90 L» lager, Winter iws. en •rwten i Wal- Bruine hooger, huwde huis- C. DE "ENFS- TOT V. ge ns ne- beeft sloten ildigd die tot j van veertig ILDE r ande- irikzee, op het door nts. VOS. Hi. rvan zijn de bewijzen menigmaal geleverd; hierdoor is in de stad onzer inwoning de bede larij bijna geheel geweerden zijn andere goede maatregelen genomenoin dé armen te 011- dersteunen; bierdoor zijn nuttige werkzaam heden uitgedacht, opdat de daglooner in de behoeften van zijn gezin zoude kunnen voorzien. Door eendragt zullen welligt in benige plaatsen van ons rijk worden tot stand gebragt maat schappijen, welke ten doel'nebben, om hunne leveranciers en ambachtslieden ieder kwartadl van bet jaar limine rekeningen te voldoen; hier door zoude èehe onberekenbare weldaad aan deti burgerman worden bewezen niet alleen maar ook zijn crediet (het eenige wat hem nog rest) wor den staande gehouden. Doch voor bet algemeen bestaat Cr in de stad onzer inwoning nogecne andere behoefte name lijk cene verminderingin den prijs van het brood. Er zijn berekeningen gemaakt, dat op de prij zen der granen zooals deze thans staan bet brood 2'i. a 3 cents per Ned. pond minder dan thans de prijs is, zonde kunnen geleverd worden tót de ïnrigting van zoodanig bakkerij zoude eene som van vijf duizend guldens noodig zijn die som is betrekkelijk zeer gering ais men berekent de nuttigheid Welke zoodanige inrigting zoude aanbrengen. Zevert duizbnd zielen van die Vermindering gebruik mö kende, zoude Cr per week 600 dus in één jaar f 31,200 mindéraari brood moeten worden besteed, wijl die gelden kunnen dienen om ander nuttig voedsel of kleederen aart te schaffenzoodat dit alweder een algemeen belang is. Het ton dus geéne groote opoffering zijn, als 50 actiën, ieder vari slechts één honderd guldens, wierden genomen door de bevoorregté ■ingezetenen dezer stad terwijl hij de winst in zijn eigen huisgezin vindt, want met een redelijk gezin bedraagt die verandering van prijs van het brood zeer spoedig 50 tot 90 cents per week, terwijl zijn kapitaal 5 °/0 zal opbrengen en nim mer behoeft te verminderen. Eenige inwoners hebben zich te dien einde vereenigd, welke eene lijst ter inteekening zullen gereed'makenten einde ieder inde gelegenheid te stellen otn deze groote weldaad aan de inwo ners onzer stad te helpen verrigten. Nog een an der voordeel zal hierdoor aan té brengen zijn, namelijkdoor den verminderden prijs van hét brood zal er geene behoefte meer bestaan om uit andere plaatsen brood ter sluik in te voeren noch zal de schipper meer in de noodzakelijke verplig- ting zijn gébragt om in andere plaatsen zooveel brood tekoopen, als bij gedurende zijne veis en zijn verblijf alhier, tot de terugkomst behoeft, maar hem uitlokken om van hier zijn beiioodigd brood in Ie slaan. Deze verandering zou meerder werk verschaf fen aan bakker en kooriiinolenaaren de ste delijke kas merkelijk stijven. Dit is wéder aller belang. Er is nog meer, dat dringende verandering eisclitnamelijk de bereiding van het brood. Al gemeen is het bekenddat het meel met zee water in plaats van zóétvv'alér 'wordt gemengd dit wordt doorgaans door kinderen of knechten uit de havens geschept; deze kennen eb noch Vloédveël minder denken zij er aan om te be rekenen hoe ver in dé Nieuwe Haven het zuiver zeewater maar kan worden opgevoerd (dit komt zei dén voorbij de sluis aan den West-Ha vehdijk zoodat dit water altoos tandwater is, hetwelk door de sluizen en riolen in de haven wordt gevoerd, hetwelk soms zoo zwart en vuil isdat de bewoners der Nieuwe Haven hiervan maar al te dikwijls getuigen zijn, en zich soms den uitroep laten ontvallen: nimmer van dien bakker brood meer! Meer dan eeris is opgemerkt, dat op de schei ding van land- én zeewater, de vischjes in het eerstgenoemde met hét hoofd boven water zwem- den en de slijken of scheiding zochten te berei kenwijl het niet mogelijk schéén zich onder water te houden; met dit watër nu wordt thans liet brood samengestelddat niet anders dan zeer schadelijk voorde gezondheid van den mensch zijn kan zonder té gewagen welk onrein wa ter hiertoe gebezigd wordthierover zouden de bewoners der Mol en Schuilhaven kunnen oor- deelen. Om opgemélde redenen zoude het wenschelijk zijn, dat de aanzienlijken en gegoeden en al len, dié eenige magt of invloed kunnen uitoe fenen aan zoodanige inrigting de behulpzame hand réikten dn ondersteundenhierdoor zoude aan een groot deel der inwoners dezer stad eené groote diénst worden bewezen. Die hulp wij twijfelen er niet aan zal niet achterblijven, ja zij zal gaarne worden verleend door allen bij wie het algemeen welzijn de hoogste wel is. Zierikzee j, den 18 Februari j 1851. Ingezonden BEREND MARING. Burgemeester en Wethouders dor Stad Zierikzeé daartoe door .Hecren Gedeputeerde Stalen dezer Pro vincie uitgenoodigd lirengen lor kennis Van de belang hebbende ingezetenen dat bij Koninklijk besluit van dén 3 dezer maand Staatsblad n.° 8) de ijkers van het vaatwerk zijn gemagtigd om bet ovasie vaat werk, diit vóór den 1 Januari) dezes jaars door de éigenaren ter ijk aangeboden mogt zijn doch waarvan de ijk om bijzondere reden vóór dat tijdslip niet beeft kunnen Worden verrigt alsnog' ie ijken zoo échter dat deze bewerking vóór den 1 Maart aan staande volbragt zij. Zierikzee, don 15 Februnrij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Sec.retaris W. J. P. KROÈF. IDoting' voor de Nationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee, Gezien het besluit van den lieer Staatsraad Com missaris des Koriiègs in deze Provincie, van den 11 December 1850 Provinciaal blad n.° 103) alsmede artt. 73 74 75 70 77 78 81 83 en 85 der Wet van den 8 Januarij 1817 Staatsblad u.° 1). Hebben góedgevonden: Art. 1. Ter kennis vair de belanghebbenden lo brengen dat de Alphabotische Naamlijst van allo de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen ter visie van elk en een iegelijk zal leggen op het Raadhuis van Maandag den 17 lot Vrijdag den 28 Februarij 1851 dos morgens van 9 tot 12 ure ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkómen die op dezelve nog zouden belmo ren te worden aangeteekend of daarvan moeten wor den weggelaten daarvan aan den beer Militie-Com missaris Ie kunnen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwitti gen dat zij zich óp den 3 Maart 1851 des morgens ten 10 ure zullen hehooren te bevinden op bet Raad huis alhier ten einde voor de dienst der Nationale Militie te lóten en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op to geven alsmede dat zij zullen belmo ren te zorgen dat de bewijzen tot staving hunner re denen van vrijstelling; hij de Wet gevorderd uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting worden overgelegd aan bet Bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal dez? worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan to Zierikzee, den 17 Februari) 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris W. .1. P. KROÈF. m 's GravenhAge 18 Februnrij. Heden heeft de tweede kamer der slaten-generaal bare werkzaamheden hervat. Onder meerdere zijn ingekomen l.°een wets ontwerp betrekkelijk de onteigening ten algemeenen nutte met bijvoeging dal de spoedige behandeling daar van wenschelijk is en 2." een wets-ontwerp lot rege ling der reis- en verblijfkosten der provinciale stalen. Onder de ontvangen verzoekschriften bij de kamer bevindt er zich een van Petri, nabij Coblenz die zijne aanspraak doel gelden op de nalatenschap van den ad miraal Piet Hein. Zierikzee 21 Februarrj. De 3i"e verjaardag van Z. M. de koning is eergisteren op de gebruikelijke wijze alhier gevierd. Wij vernemen dat bij koninklijk besluit ge- dagieekend het Loo 7 Februarrj 1851 de statuten der op den 18 Januarij II. alhier opgerigte Zeeuwsche Maatschappij voor meekrap-bereiding goedgekeurd zijn geworden en mitsdien de koninklijke bewilliging der vennootschap verleend is. Tevens kunnen wij mededeclen dat de voorberei dende Werkzaamheden voor de oprigting der eerste fa- brijk Ie Willrelminadorp reeds ver gevorderd zijn zoo dat men eene spoedige aanbesteding van het gebouw mag verwachten. Men spreekt er van dat de provinciale staten van Zeeland in liet laatst van Maart zullen worden bij eengeroepen ten einde te delibereren over het al of niet door cene subsidie van wege de provincie in stand houden der Provinciale Commissie van Landbouw. Te Kanlens, in de provincie Groningen, werden den l i dezer des morgens omstreeks 4 ure de bewo ners nabij bet kerkgebouw wonende, hevig verschrikt door een gewéldigen slag even als van den zwaarsten donder. Weldra bleek het dat zulks ontstaan was doof cene gedeeltelijke instorting van hel gewelf boven liet knor en wel ter lengte van 30 en Ier breedte van 10 voet door welke instorting de grafkelder onder het koor aanwezig mede instortte en de daarin ann- wezige doodkisten zigtbaur werden. Merkwaardig is

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1