ZMUKZEESCHE COUR AN T. Woensdag 19 February. MSTliiiil .«MSTRATIEK. NiKhTOlIlNGEN. 1851. Woensdag" ."11 Zaturdag. BUITENLAND. BINNENLAND. N.° 15. afycte^ flbokwements-prijs i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 4L are. psiijs der advertentie» 5 Gewone 15 cents de regelGeboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt IU H S CH/iA Si 'S PJE h t, Van xvelke hooge oudheid het schaakspel ook zijn moge, heeft het echter lang geduurd, eer het in ons werelddeel veel opgang maakte. Het schijnt althans daar in vergetelheid te zi jn geraakt, tot dat Kabel de Grooïe het weder in zwang hragt. De Saracenen voerden het tegen het einde der 11c1u eeuw in Konstantinopel en Spanje weder in. De bekende Taaieblais wordt gezegd een groot liefhebber er van te zijn "geweest. Hij gaf aart het schaakbord 110 velden of rui ten. Later leerde men Philidor als een' der beroemdste schaakspelers kennen deze schreef er een werk over en zijn gezag wordt als het incest geldende op dit gebied gehóuden. Het volledigste werk over dit spel echter, is ten ja re 1624 in het licht verschenen en was geschreven door Ilerlog August van Brunswijk-Lunkburg, een vermaard schaakspeler. Stamsia-Rei en Gialomo Grelo Waren te dien tijde ook als zoodariig beroemd. Het schaakspel behoorde onder de geliefkoosde uitspanningen van Prins MauriTs. iIj speelde het dikwerf met zékeren Ffanschen Kapitein dé La Case. Philips Willem zocht er zijn troost, in, tijdens zijn treurig verblijf in Spanje. Als hartstogtclijke liefhebbers Waren ook Erkderik de Groove en zijn broeder Hen drik bekend. Zij speelden somtijds in het veld met elkander eene partij door middel van koe riers. Voltaire en zijn homme d'affaires, de ex-Jezuit Adams, zag men ook dikwijls te za- men aan het schaakbord zitten. Het was ook bet lievelingsspel van Luther en Melahchton, die er menig genoeglijk namiddag-uur tarnen mede doorbragten. Het. zou ons niet moeijelijk Vallen deze opgave met nog vele andere beroemde namen te ver meerderen. Het genoemde is genoeg, om ons te doen zienhoe het in de iaatste eeuwen in ons werelddeel cii ook in ons vaderlandzijne vereerders en beoefenaren had en hoe het vooral door de aanzienlijksten en meest beschaafden Was gezocht. Wij mogen gerust beweren dat er onder al de spelen geen bekend is, dat door alle eeuwen heen zooveel achting is bewezen en zoo weinig is verbasterd als het schaakspel. Nog maar weinige jaren geleden was het in Rusland algemeenen als het ware het volksspel. Het werd daar niet alleen in huis tot tijdverdrijf ge speeld, maar ook in de winkels door kramers en koopliedenen op straat door den gemee- nert man en door kinderen. Geen wonder der halve, dat men daar zoovelen vindt, die er in uitmunten. In Engeland bedient men zich van de electro-magnetisehe telegrafen, opdat afstand den liefhebbers niet beletten zou, eene partij schaak te spelen. Zoo weet de liefde alle hinder palen uit den weg te ruimen. In Duitsehland is er een dorp, Ströbeck niet verre van Halberstadt gelegenwaar de meeste landbouwers zoo sterk op het zoogenaamde yroote schaakspel zijndat zij gerust Ceri strijd met de beroemdste schakers van deze dagen kunnen aangaan. Zoo blijkt dan ten volle, dat de liefde tót dit spel nog niet is uitge doofd, en het moet ons daarom verheugen, dat een spel, dat zoo.ten allen tijde en zoo in alle landen werd geëerd en gevierd, dat we als geadeld mogen noemen ook in ons vader land wordt op prijs geschat en gehuldigdhet welk wij op nieuw en met blijdschap zagen bevestigd, dooi' het berigt uit de residentie, dat het vorige nummer dezer Courant inhield. Eériige geschiedkundige bijzonderheden die wij voornemens zijn bij eene volgende gelegenheid mede te deelen, zullen misschien de waarde van dit spel voor n nog lioogcr doen stijgen, en den lof, dien wij daaraan gaven, regtvaardigen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders fier Stad Zierikzee daartoe door Heeren Gedeputeerde Staten dozer Pro vincie uiigenoodigd brengen ter kennis van de belang hebbende ingezetenen dat bij Koninklijk besluit van (jen 3 dezer maand Staatsblad n.° 8) de ijkers van het vaatwerk zijn pemngligd om het oiacïe vaat werk. dal óór den 1 Januarij dezes jnnrs door de eigenaren ter ijk aangeboden mogt zijn doch waarvan de ijk om bijzondere reden vóór dat tijdstip niet heeft kunnen wordenverrigt alsifiog' te ijkefli zoo echter dal deze bewerking vóór den 1 Maart aan staande volbragt zij. Ziënlizeeden 15 Februari] 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris W. J. P. KROEF. f r a n k b ij ki Partjs 12 Februarij. De president der Republiek heeft ook een aantal zijner bedienden doen aanzeggen dal hij zich tot zijn leedwezen gedwongen zag hen met het einde dezer maand uit zijne dienst te ontslaan. Zulks is een gevolg van de weigering der dotatie daar de president nu in plaats van 3 millioenen francs zooals liet vorige jaar dit jaar slechts een inkomen van 1,200,000 francs zal hebben. De bloedverwanten van Lodewijk Napoleon zullen vooral veel lijden door de weigering der dotatie daar de president steeds zeer mild jegens hen was. Ten gevolge van den inval der rooverbende to Forlini-Popoli beeft hot Oostenrijksch bewind in de legatiën Bologna Ferrara Ravenna en Forli eene be kendmaking gedaan volgens welke zij die op heeter daad van roof of gewapende» inval worden betrapt alsook degenen die daarin behulpzaam zijn op staan- den voet zullen worden gefusilleerd. Het Spaansche ministerie heeft in de begrooting van uitgaven voor dit jaar ongeveer 40 millioenen rea len bezuinigd en hoopt een volgend jaar nog meer te kunnen doen. groot-brittaxnien. Londen 13 Februarij. Dezer dogen hebben 2000 zeelieden in een staal van insubordinatie de stad Liver pool doorloopen met vaandels en muzijk en de beeld te- nis van den heer Labouchére aan een langen slok dra gende. Zij protesteerden niet slechts legen de nieuwe wet op het zeewezen maar ook tegen de vorige die hen dwong 1 sh. 's maands voor het hospitaal af le zonderen. De toegangs-prijs tot de tentoonstelling is voor- loopig vastgesteld als volgt, met voorbehoud van daarin die veranderingen te brengen welke later mogten blij ken noodig te zijn Een toegang-biljet voorden geheelen duur der open stelling voor een heer 3 p. 3sh. (f 37,80 voor eene dame 2 p. 2 sh. (f 25,20). Den eersten dag (1 Mei) zullen alleen deze abonné's toegelaten worden. De biljetten kunnen niet op andere personen overgedragen worden. Vrijdag en zaterdag 2 en 3 Mei zal de toegang op 1 p. (f 2) gesteld zijn en vervolgens 5 sh. (f 3) ge durende de eerste 17 dagen. Later te weten van 26 Me; af zal des maandags dingsdags woensdags en donderdags de toegans-prijs 1 sh. (60 ets.) bedragen vrijdags 2 sh. (f 1,20) en zaturdags 5 sh. [f 3.) Men zal bij overbetaling geen geld aan het bureau terug geven maar daarvoor zal een afzonderlijk bureau worden opgerigt. Zondags is de tentoonstelling ge sloten. Zondag avond brak in het Barham-werkhuis te Slowmarket een vreesselijk oproer uit. Een 100!aI mannen door den verachterden staat des landbouws broodeloos geworden had zicli derwaarts om arbeid begeven maar kon dien niet verkrijgen waarbij klag- ten over do behandeling in het huis kwamen. Óp ge noemden avond begonnen zij met bet inwerpen der glazen verbrandden vervolgens de Beken en meube len braken do provisiekamers open en deden zich onder anderen aan het hier te goed waardoor zij in nog meer opgewonden staat geraakten en het plan vormden orn liet gebouw in brand te steken hetwelk echter nog in tijds verhinderd werd door de toegesnelde policie en de van Ipswich ontboden lansiers die nog- lans een geregeld gevecht met dó oproermakers hadden door le staan een 50tal van welke overweldigd ge boeid en in de gevangenis geworpen werden. Weder zijds zijn zwaar gewonden en liet gebouw heeft zoo danig geleden dat het vooreerst onbruikbaar zal zijn. b e e. Gr i 22. Brussel, 15 Februarij De sultan Abdul-Mcdjid beeft bevolen dal voortaan de koning der Belgen in de ofTiciële stukken den lile! Padischach (keizer) zal worden toegevoegd. Deze titel wordt alleen aan den sultan en eenige vorsten van den eersten rang verleend, die door den sultan als zijne gelijken worden be schouwd. Rotterdam 13 Februarij. Door den heer Lucar- die goud- en zilverwerker binnen deze stad zal een zilveren boulloir of waterketel naar de tentoonstelling te Londen gezonden worden die onder zijn opzigt en voor zijne rekening vervaardigd is. Met bezigtigen van dit kunstvoortbrengsel aan iederen kunstminnaar geree- delijk toegestaan wordende kunnen wij ieder aanra den deze gelegenheid aan te grijpen om een meester stuk te gaan bewonderen dat gewis eene waardige plaats op de wereldtentoonstelling zal innemen. De boulloir is geheel uit zilver gedreven met uilzondering van het keurige handvat dat uil ivoor gesneden is. Op het prachtig bewerkte, rijk georneerde voetstuk rust op den voorgrond een riviergod te midden van een aantal kleine voorwerpen het eene al fraaijer dan het andere terwijl daarachter de keurig gedreven ma chine is aangobragt, om het water door middel van spiritus te doen koken aan beide zijden van het voet stuk verheffen zich 2 groote heelden of tritons die in eene sierlijke houding en met gebogen hoofd de armen uitstrekken daarbij in iedere band eene kleine zee schelp klemmende in welke vier schelpen de naauwe- lijks zigtbare spillen rusten waarop de ketel naar wil lekeur voor- en achterover kan gebogen worden wan neer dit geschiedt dan ontwaart men liet onderste ge deelte van denzelven dal met bijzonderen smaak be werkt is. Langs de geheele oppervlakte van den ketel die uit slechts eene plaat gedreven werd zijn op eene

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1