GOURA N.° 14. Zaturdag 15 February. 1851. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND, Stuit EN ggends uarij 0 urS< 5 7 en. 's P«» den wa^ middel soorten reinig ia t vorige n puike 7,90 laams. verin 3 80. ange f& !ooree»i t Bruine hooger9 iedes locfi* >1 van fz. r09. AboNNÉissmfs-FRus Per drie maanden f 2,00. Franco per past f 2,25. Inzending der Advert, dungs tevoren'snamidd. vóór 4 ure. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIE»! J Gewönè 15 cents dè regel. GeboorteHuwet '5 cn Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve liet g^e9e^ie9^m BUITENLAND. ÏTIT I C K 1 HBS. Frankfort 9 February. Het is genoegzaam zon der twijfel dat de Bondsdag onveranderd en binnen lort weder bij nns daargcsteld zal worden. Alle hier ontvangen herigten stemmen daarmede overeen ook worden bereids onderscheidene toebereidselen ih het Bonds-paleis gemaakt welke ten laatste tegen deh 1 Waart voltooid moeien zijn. In wel onderrigte krin gen verneemt men verder dat juist tegen dien lijd de nieuwe Bondsdag-gezanten door alle Duitsche re geringen benoemd zullen zijn. Onderscheidene kleine stoten welke tot nu toe achterlijk waren gebleven in bet toezenden van hun geldelijk aandeel voor de vloeiende Bomis-veslingen hebben thans op eene uit Dresden gedane aanmaning tich bereid verklaard dat aandeel onmiddelijk te storten. Reeds zijn in verschillende plaatsen 41 verdachle personen waaronder een Keulscb burger in hech tenis genomen, als deelhebbers aan een dieven-complot, dal zich over een groot gedeelte van ünilsclilatld schijnt uit te strekken en ook aan del. uitgebreider, diefstal schuldig te zijn welke onlangs te Keulen heeft plaals gehad. In de maand December des vorigen jaars heeft een voorl.ecl.lelooze sneeuwstorm in de Russische gou vernementen Kaluga Tula en Kursk verschrikkelijke ongelukken veroorzaakt. In eerstgenoemd gouverne ment verhief zich de storm op den 9 des middags in het gouvernement Tula ten 4 ure des namiddags cn in het gouvernement Kursk in den nacht van 10 Dec. en woedde in elk derzelve op even geduchte wijze gedurende meer dan 30 uren. Een dergelijken orkaan kunnen de oudste bewoners dier streken zich niet her inneren. De voorafgaande dooi de plotseling inge vallen koude van 15 en op vele plaatsen van 20 gr. cn eindelijk de omstandigheid dat in verscheiden dorpen juist op dien dag markt wefd gehouden de den de werking der elementen klimmen lot zuik pene hoogte dat de menschen die geheel onvoorbereid door den stortn werden overvallen bij bonderden Ouderzegen. Niet alleen op de wegen ver van de woningen ook zeer nabij hunne dorpen Verloren vele personen hunnen weg en vonden na lang ronddolen den dood. Uil Kaluga wordt gemeld, dat vele men schen het leven hebben verloren. Ofschoon uit hoofde van de diep liggende sneeuw nog niet alle omgeko menen zijn opgegraven kunnen worden heeft n.en evenwel tot nu toe alleen in dal gouvernement reeds 311 lijken van doodgevroren menschen gevonden. De sneeuw-orkaan was zoo geweldig dal ook het vee moest bezwijken. Zoo werden in de kreils Shisdrinsk Verscheiden naar het bosck rijdende houlwagens door den slortn overvallen en alles zoowel menschen als paarden verlóren het leven. In dorpen en steden werden de huizen van hunne daken beroofd. Ook in de hosschen zijn verbazende verwoestingen aangé- rigt. Uil de kretts Tschern meldt men tiog dat 50 hoeren die naar het niet meer dan 4 werst van het dorp Gladki gelegen bosch waren gezonden door den storm van hunnen weg verdwaalden de belft hunner stortte in een afgrond en bezweek van koude. Voor zooveel men tol nog toe weet hebben in het gou vernement Tula 140 personen door dezen sneeuwstorm het leven verloren. r B i B S H U Ki FariJS 10 Fohrunrij. Heden is in de zilling der Wetgevende vergadering het belangrijke vraagstuk dat de aandacht in den laatster, lijd in zoo hooge tnate bezig hield beslist de dotatie-Wet (eene aan vrage om een crediet van 1,800,000 fr. voor represènta- iiekoslen van den president der Republiek is vertcor- penen wel met 396 legen 294 stemmen dus eene meerderheid vati 102 stemmen. De dis'cnssiën zijn niet zeer schitterend geweest., Slechts vier redenaars hebben hel Woord gevoerd twee vóór en twee tegen het wets-onlwerp, Mén Wist vooraf bijna biel zekerheid welke de uit slag zoii zijn der beraadslagingen op hedén en ocb- ler was de begeerte om de dol.alten bij té wonen zon groot dat de tribunes de menigte niet konden bevat ten terwijl in den omtrek vah het gebouw der ver gadering eene talrijke menigte bijeen was om den af loop ié vernemen. De president der Republiek leed heden gedurende geruimen lijd door de voornaamste stralen der stad hij Was geheel alleen en zonder eenig geleide of be dienden gezeten in een open rijtuig met twee paal den die bij dus zelf mende van dezen rid terug gekeerd zijnde kwam men hem de verwerping der dotatie-wet aankondigen. Hij was er in het minst niet door getroffen en zeide alleen met zeer veel kalmte en bedaardheid t Ik heb zulks eerwacht In verscheiden dagbladen vindt men eene circu laire waarbij alle Europesche demagogen Worden uitgenoodigd tot bijwoning op den 24 Febfuarij aan slaande Ie Londen van een banket ter viering der Europesche omwenteling van 1848. Het stuk is namens de Duitsche Poolsebe Hongaarsche Itali- aansche en Fransche burgers door een 12lal personen waaronder Louis Blanc onderteekend en ademt den slechtste., geest van communismus en socialisrnus. Den 6 had bij een bakker te Belleville een droe vig ongeval plaals. liet eenig zoontje van den bakker een knaapje van twee jaren lag in de wieg welke tieveos een stapel zakken met meel stond. Terwijl bel kind sliep en de ouders builen bel vertrek bezig waren ging de krop van den bovensten zak men weet niet door welk toeval open Waardoor het meel lang zamerhand in de wieg stroomde en bet kind ten laatste geheel daaronder bedolven werd. Toon de moeder te rugkeerde vond zij slechts een lijk. 's GBavënhagb 12 Febfuarij. Naar men zegt, zullen in de maand April aanstaande al de eigen dommen van koning Willetn It, staande aan bet Willemspark alhier Imt park en de manége daaron der begrepen in veiling worden gel.ragt. Ten aanzien van het alhier opgCrigte schaakgenoot schap Slein vernemen Wij dat liet getal ledétt bereids tol ongeveer 30 is geklommen. Het genootschap heeft aan alle schaakgezelschappen in Nederland kennis ge geven van zijne oprigling. Hel is naar wij verne men voornemens om met der tijd schaak- en wed strijden te openen. Wij kunnen dus den liefhebbers van het edele spel niet te zeer de toetreding aanbe velen. Sedert de oprigting is het genootschap door een aantal geschenken verrijkt geworden. Gisteren heeft in het Vossentuinstraatje alhier een treurig ongeval plaats gehad. Eene moeder ver liet hare woning met achterlating van haar ruim 4jarig zoontje. Dit kind is met lucifers gaan spelen die spoedig vlam gevat hebben. Ten gevolge daarvan is het kind deerlijk verbrand en geeft het weinig hoop op herstel. Middelburg 10 Febfuarij. In eene op II. vrijdag belegde vergadering der leder, van de bij 7/ M.' besluit van den 7 Januarij II. n.° 60 ontbonden Commissie van Landbouw dezer provincie-, is aan dezelve, door den heer staatsraad commissaris des konings in dit gewest van gemeld besluit medudeeling gedaan en aan hen ook namens z.ijne cxe. den minister van binnenlaHdSche zaken, dank betuigd voorde welwillendheid enden ijver waarmede ieder hunner tot bevordering van den landbouw en de veeteelt beeft bijgedragen hebbende welgemelde beer staatsraad in gepaste t.ewoordingcn levens zijn leedwezen te kennen gegeven over de op heffing eener instelling die gedurende eene reeks van jaren niet zoo veel vrucht zicb Van hare taak beeft gekweten daarbij in het belang van den 7.eeuwsiV00r landbouw en veeteelt zoo onvermoeid is werkzaam ge-'-'1 weesl en zich daardoor de innigste erkentelijkheid van allen die den welstand en vopruitgang van deze hoogstbelangrijkn lakken der gewestelijke nijverheid op Imogen prijs stellen heeft verworven. De verloting Van vrouwelijke handwerken cn an dere voorwerpen welke alhier op dén 6 dezer ten behoeve der armen dezer stad heéfl plaats gehad beeft na aftrek dér onkosten zuiver de aanzienlijke som Van f 1165.22 npgebragt. Onlangs had alhier de tweede algemeene ver gadering van de leden der in 1849 opgerigte Hulpbank plaats. Uit het op die vergadering door het bestuur uitgel.ragt verslag blijkt het dat die hoogst nuttige inrigling in liet afgeloopen jaar 1859 eenen gewensch- ten vooruitgang beeft ondervonden dat gedurende dat jaar bij de bank tot een gezamenlijk bedrag van f 4010 aan 76 personen is uitgeleend, en zulks in 98 posten, zijnde 1715 meer dan gedurende liet jaar 1849 terwijl van deze uitgeleende gelden f 3890 bij borgstelling, en 120 op pensioens-acten zijn ver strekt. Door het bestuur werd de verzekering gege ven dat onderscheidene personen hadden verklaard door bet opnemen van geld bij de Hulpbank groot voordeel te hebben genoten en het is dan ook wen- schelijk dat deze instelling opgerigt lot voorkoming van armoede steeds hoe langer hoé meer bij Middel burgs ingezetenen tnogo bekend en op den regten prijs gesteld worden. Zierikzee 14 Februarij. Men meldt uit Hulst van dei. 11 dezer: «In de laatst verloopene weken heeft zich in den polder Cbambrot. weder eene kwaad- aardige ziekte onder de varkens vertoond die reeds tol in het zuidelijk deel der gemeente Houtenisse is doorgedrongen. De kenleekenen dezer ziekte zijn blaauw worden aan bet oor welke kleur zich ver- Volgens onder den kop door naar bet andere oor uitbreidt en vervolgens het ligchaam hoofdzakelijk den buik aantast als wanneer bet aangetaste dier na 2 a 3 dagen lij.lens bezwijkt. Men beeft opge merkt dat van varkens die aan déze ziekte gestorven waren ook de lever en de milt die blaauwe kleur hadden aangenomen. «Bij den landbouwer J. Buijs nabij Ter Hole moe ten aan deze ziekte reeds 12 varkens bezweken zijn," Naardien iri de laatste dagen in Vriesland we der 43 runderen zijn afgemaakt Ier zake van de be smettelijke longziekte is het totaal der afgemaakte runderen thans tot 1238 geklommen. In de nabij heid van Snoek heeft de ziekte zich op den stal eene.r boerderij geopenbaard welke vrij ver van alle andere boerderijen is afgezonderd en waarop sedert 7 jaren geen vreemd vee is geweest, De vrachtrijder van Gorinchen op Leerdam wei gerde den rijks-ambtenaars die strafbaar brieven vervoer surveilleerden zijne portefeuille te laten zien. Deze zaak kwam voor de regtbank te Gorin- Chern en liét openbaar ministerie éischte dat de voer man zou gestraft worden met f 50 a f 300 boete. Het wilde op deze weigering van visitatie toopassing van art. 324 der algemeene wet van 26 Augustus 1822, over de heffing van in- uit- en doorvoer van acdijnsen. De regtbank beeft echter geoordeeld, dal de weigering noch bij de postwetnoch bij eenige andere wel als strafbaar kon worden gesteld en den beklaagde vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. Het l.erigt dat de bisschop van Luik mg/ van Bommel, tot aartsbisschop van Amsterdam benoemd zal worden vindt men ook iti andere Belgische bladen alsmede in het II. K. Ainsterdamsch dagblad de Tijd, wedersproken. Een dier bladen zegt, dat. een pauselijke maatregel, zoo als jegens Engeland genomen is, hier niet te pas zou komen omdat bier geene staatskerk beslaat er een concordaat tussclien Nederland en Rome is, wij een gezant te Rome en èen pauselijken nuntius te 's Ilage hebben en onze Grondwet het aannemen van

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1