BINNENLAND. ZEETIJDINGEN. VEIIVOHHIIDIIIM. i 1 3 ti k sj si i'r Dl at sc cc XV fee tei B! «tei poi «j Jf)0 onl van xvai caa cTer Voorzienigheid de godsdienstvrijheid welke doof de bevolking van dit land zoo te regt op prijs gesteld wordt ongeschonden te handhaven. «Voorts zal hel uwe taak zijn den maatregel in over weging te nemen die aangaande deze aangelegenheid aan uwe beraadslaging zal worden onderworpen." 's GraVenHage 8 Februarij. Men verneemt thansi dat de tweede kamer der staten-generaal hare werk zaamheden zal hervatten op dingsdag den 18 dezer. Middelburg, 6 Februarij. Vrij algemeen is het reeds bekend dat binnen deze stad eene polis van in- teekening circuleert, vergezeld van voorwaarden of sta tuten ter oprigting eener reederij lot vrachtvaart op de Oost-Indien of andere groole vaarten dat de onderne mersbij welslagen hunner pogingen zouden aankoo- pen het thans in aanbouw zijnde barkschip op de werf der Commercie-Compagnie alhier. Bij de inzage van de voorwaarden ter deelneming bespeurt men dat deze reederij zich in meer dan een op- zigt onderscheidt van de andere reeds te dezer stede be staande reederijen. Laatstgenoemde bepalen zich bijna uitsluitend tot de vrachtvaart op de Oosl-Indiën voor de Nederlandsche Handel-Moalschappij (waartoe zij trouwens ook oorspronkelijk zijn aangelegd) en daardoor ontstaat het ongeval dat de schepen na volbragte reis langer dan een jaar moeten wachten eer zij op nieuw bevracht kunnen worden tot groote schade der geïnteresseerden. Dit gevaar tracht de nieuwe ree derij te ontgaan, door van den beginne af aan den aard en omvang van haar plan zoo duidelijk mogelijk te om schrijven en als beginsel voorop te stellen dat men al tijd in de vaart zal blijven en hetzij voor de Ilandel- Maatschappij hetzij voor particulieren producten uit de Oost-Indiën zal aanbrengen ja zelfs des noods goe deren voor eigen rekening aankoopen ten einde uit de meerdere opbrengst derzelve bier te landeeene Vergoeding voor de vracht te vinden of bij gunstige omstandigheden nog eenigc winst daarboven. De wijze waarop de ontwerpers van het plan de zaak aangrijpen is geheel in overeenstemming met de Omstandigheden des tijds en zij geven daarvan in eene geleidende missive bij de polis uit verschillende oog punten overtuigend rekenschap. Het is dan ook te wenschen dat hunne pogingen mogen bekroond worden. Die pogingen gaan blijkbaar niet uit van de zucht om zicbzelven groot te bevoor- deelen (getuige hel uiterst geringe beheer-loon, bij do statuten bepaald) maar integendeel dragen zij bet ken merk van eenen bezadigden ondernemingsgeest welken te ontwikkelen en asn te wakkeren voorwaar in Mid delburg wel noodig is. Er is nog eene reden waarom de verwezenlijking van bet bier besproken plan aanprijzing verdient na melijk bet belang onzer scheepstimmerwerf. Bij de groote concurrentie toch die er in den scheepsbouw bestaat; bij het aanwezig zijn van eigen scheeps-tim merwerven nagenoeg in iedere stad waar de handel eenige uitbreiding heeft gekregen en nog zoo vele an dere daarenboven is de vrees niet ongegrond dat bij gebreke van nieuwe ondernemingen te Middelburg, weldra de scheepsbouw aldaar zal moeten geslaakt wor den en een groot aantal nijvere en wakkere werklieden daardoor met hunne buisgezinnen tot armoede zullen Vervallen. Daarentegen indien bel thans op de hel ling staande schip wordt afgebouwd en de Commercie- Compagnie weder in staat een ander op Ie zotten en mogl deze nieuwe reederij eens met gunstige uitkom- Sten gezegend worden dan voorzeker zal bet in later tijd ook weder niet ontbreken aan gelegenheid en lust, Om den handel dezer stad uit te breiden en aan de bier aan te bouwen schepen eene bestemming te geven. Het personeel der ondernemers, de beeren J. den Bouwmeesterm.' W. C. Borsitts en I'. van der I.eije verdient alle aanbeveling en strekt ten waarborg dat tie belangen der deelnemers met naauwgczelheid en zaakkennis zullen worden behartigd. Middelburg 8 Februarij. Wij vernemen dat de onderneming lot afdamming der Ooster-Schelde zich zal verwezenlijken. Bereids kunnen wij melden dat het daartoe van gouvernementswege gevorderde waar- borg—kapitaal groot twee honderd duizend gulden is gestort. Dezer dsgen is door den heer staatsraad com missaris des konings in de provincie Zeeland aan de drjksdirectiën der entarniteuse polders in die provincie uitgevaardigd de volgende circulaire Hij de voorlaatste zinsnede van mijne circulaire van «Jen 14 Den. 1848 Provinciaalblad n.°133), heb ik do eer gelt a <1 u te verzoeken om wanneer zich eenige betfrifgelijke handelingen ten aanzien der Werken en Jeverantiën aan de calamileuse polders inoglen voor doen daarvan, zonder aanzien des persoonsproces- Herhaal op te maken en aan mij in te zenden. «Een dezer dagen weder, aan een der calamileuse poSdriS plaats gehad hebbend voorval heeft mij doen omwaren dat men roorloopig geoordeeld heeft met deze inzending genoeg te doen zonder verder datgene te KJ?allen wat elke gestelde magteiken openbaren ambtenaar hij art. 13 van hot wethoek van strafvorde ring is opgelegd. Dit Is nogtans verkeerd het ééne mag niet blijven ongedaan liet andere niet nagelaten worden. Ik heb daarom gemeend den inhoud van dit arti kel aan u aan den voet dezer te moeten herinneren met verzoek om op de nakoming der daarin voorkomende bepaling voortaan bedacht Ie willen zijn. Ingeval dus van de besprokdne hedriegelijke handelingen behoort behalve de inzending van bet opgemaakt proces-verbaal aan mij ook dit stuk. benevens al de lot de zaak be trekking hebbende bescheiden en akten aan den heer officier van justitie bij de arrondissements-regtbank onder welke uw polder ressorteertte worden mede gedeeld. «Het voorval dat ik o het oog heb dringt mij bij u de aanbeveling te vertu-è"—"n die ik gemeend heb u bij de bovengemelde circullY} to moeten doen te wa len zorg en waakzaamheiddatvoor zooveel van lied. afhangt allo werken en leverantiën overeenkom stig de daarvan opgemaakte bestekken of vastgestelde bijzondere bepalingen worden uitgevoerd en bewerk stelligd en dat daarbij alle hedriegelijke handeling van wie ook naauwgezet worde geweerd. Het tietrefl locb hier het tegengaan van ontrouw en bedrog de duurste belangen van uwen polder het geld der ingelan den en de penningen van 's lands kas." Goes 0 Februarij. In den nacht van dingsdag op woensdag jl. ontsnapte uit het huis van arrest alhier een gevangene beschuldigd van onderscheidene zware diefstallen die reeds door een der provinciale geregts- hoven veroordeeld was tol de straf van 10 jaren confi nement en het zwaaijen van het .zwaard hoven het hoofd en die reeds drie onderscheidene malen de handen der justitie had weten Ie ontsnappen. Aanvankelijk en tot op heden morgen bleef zijne tegenwoordige schuil plaats onbekend. Zoo oven vernemen wij echter dat het der justitie gelukt is den vlugteling te achterhalen en wel te Woensdreclil in Noord-Braband werwaarts hij bad welen te ontkomen door bij laag water de Schelde tusscheri Bath en Woensdrecht Ie doorwaden en van waar hij nu andermaal alhier gevankelijk is bin- nengebragt. (Blijkens nadere ingewonnen horigten is de bedoelde gevangene de beruchte booswicht Hendrik Boers (bijge naamd Heintje), geboren Ie Geertruidenberg die, ruim een jaar geleden uit de gevangenis aldaar had weten te ontsnappen en gedurende dien tijd aan de ijverige nasporingen der justitie ontkwam doch on langs nabij Rotterdam gearresteerd en zwaar geboeid Ie Goes in het huis van arrest werd overgebragl. Deze persoon op wien nog een vonnis rust van 10 jaren ge vangenisstraf, heeft gedurende den lijd dat hij weder op vrije voeten was in onderscheidene steden des rijks brutale diefstallen gepleegd. Door vermoeidheid en koude afgemat zijnde, als heb bende zelfs een gedeelte der Schelde overgezwommen moet hij te Woensdrecht door den veldwachter dier ge meente aangehouden zijn,) Zierikzee, 11 Februarij. Het Engelscbe bijbel genootschap te Londen zal op de tentoonstelling een getal van 150 bijbels leveren in even zoo vele talen gedrukt. Den 4 dezer heeft bet provinciaal hof van Noord- Braband uitspraak gedaan in de zaak van Nicolaas Chartergezegd Chatelvjn gewezen directeur van bet postkantoor te Qostorhoul en hem schuldig verkla rende aan het ontvreemden van effecten die hem in zijne betrekking als ambtenaar ter verzending waren vertrouwd eerloos verklaard en veroordeeld tol zes jaren gevangenisstraf. De veroordeelde was hevig aan gedaan en deed kreten van smart hooren. Dat men zijne veroordeeling 16 Oosterbout als onmogelijk be schouwde blijkt daaruit, dat bij de harmonie aldaar reeds toebereidselen gemaakt waren om hem fees telijk te ontvangen. Hij zal zich in cassatie voorzien. Men meldt uit Dokkum van den 6 dezer Yoor eenige dagen drong eene vrouw die door hare zonderlinge uitspraak kleeding en ruw uiterlijk een eenigzins afschuwelijk voorkomen had alhier de woningen van onderscheidene inwoners binnen eene gift vragende ter vergoeding of herbouwing barer ge lijk zij voorgaf met nog 8 andere kort geleden in de Nieuwe Schans (prov. Groningen) door een on- weder afgebrande buizen tol welker weder-opbouw de betrokkene brand-assurantie-kas geene genoegzame schadevergoeding gunde. Door eenige ingezetenen werd zij veiligheidshalve verwezen naar hel plaatselijk bestuur, Ier bekoming eener admissie om zoodanige giften te mogen inzamelen welke teregtwijzing zij onbeschaamd van de band wees aanmerkende dat dit haar verzoek geheim moest blijven opdat de bedoelde brand-assu- rantie bare bijdrage ter vergoeding der geledene schaden niet geheel tnogt intrekken enz. Uit geloofwaar dige bronnen verneemt men dat zij ook op sommige plaatsen in de grietenij Oostdongeradeel dezelfde rol heeft gespeeld. Volgens gerucht moet bedoelde persoon op degrenzen van Groningerland thansdoor de policie zijn aangehouden en zoude gebleken zijn dat de gedachte giftenvrsagsler een in vrouwen ovcrkleederen vermomd manspersoon wasonder anderen gewapend met een koppel pistolen en verder moordtuig." Den 6 dezer overleed te 's Ilage de gewezen mi nister van buitenlandsche zaken den heer baron van Nagell van Arnpsen in den ouderdom van ruim 95 jaren. Hij heeft alzoo slechts weinige dagen zijn 72ja- rige huwelijksdag mogen overleven. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. In de zitting der wetgevende vergadering le Parijs van den 8 dezer beeft de commissie belast met het onderzoek der dotatiewet verslag uitgebragl. Mat 13 legen 2 stemmen beeft zij besloten de verwerping der dotatie voor den president der Republiek voor te slaan. De beraadslagingen zouden den 10 plaats hebben. Lubeck is reeds weder door de Oostenrijkers ontruimd. Van Riga en van Memel meldt men van het begin dezer maand dat aldaar alles digt gevroren was en het zich liet aanzien dat de winter zoude aanhouden. De jongste berigten uit Noord-Amerika vermel den weder een verbazenden aanvoer van Galifornisch goud te New-York. In Californie was ook eene zeer rijke loodmijn ontdekt. Ca BroDWershaveN 9 Februarij. Binnengekomen Borneo, kopt. C. C. Hansen Vier Gebroederskapt. C. Vonk Gouverneur-Generaal BochUssenkapt. J. M. van der Veen Buitenzorg kapt. J. Henzing Sama- rang kapt. D. L. Imminck allen van Batavia naar Rotterdam, Anna. kapt. W. II. Cramer, van Ba tavia naar Dordrecht, Soofookapt. M, Korteland van Batavia naar Schiedam, en Alkmaar, kapt. W. Heath van Hartlepool naar Rotterdam en ver trokken stoomboot Stad Dordrecht kapt. J. H. Stuit van Dordrecht naar Londen. AF VA ART DER stoomboot STAD ZIEHCKZISE y gedurende de maand Februarij 1851. Van Zierikzee -• I Van Rotterdam Donderdag 13,'smorg. 9'.4 ure. I Vrijdag 14. 'smorg. 4 urCa Zondag 10, 10% j Dingsdag 18, 6% dïr,ioe»ïce- OIE^STEN AANLEGGENDE CDRftESFONDEDENDE OP DE SLOOMROOTEN AAN llET Z J.T P E. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Februarij (Diensl. tussehen Middelburg en Rotterdam,) Naar Middelburg: Donderdag 13,'s namid, 1 ure Zalurdag 15,'sinorg. 8% Dingsdag 18, 9 Naar li otterdam: Vrijdag 14,'smorg. 10 Zondag 16, 5 Woensdag 19, 1 (Dienst Aniicilia. Na ar Antwerpen t Maandag 17. 'sinorg. 9% ure. Woensdag 19. 11 pbijzbn der effecten te amsterdam, der. 10 Februari} 1851. gebleven. 2% pC. Werk. Schuld57% 67% 3 Nederlanden A.mort. Syndikaat i 3% pC, Nieuwe Handel-Maats. Oost-Indien4 67% 88% pCj Rotterdam 8 Februarij. Van Meekrappen isdeze week veel verkocht. De landlieden wa-> ren meer in den geest der markt gestemd de ordinaire en middel kocht men iets lager de goede eti beste hetzelfde heldere soorten blijven «len meesten aftrek vinden en komen in proportie weinig in deze teelt voor; naar 2/1 en 1/1 is weinig Vraag. rotterdam, 10 Februarij. Tarwe .Nieuwe Zeeuws.Vlaams, en Overm.blijft tot vorige prijzen aan gebruikers en verzending aftrek vinden goede en puike! 7 a 7.40 Mindere f 6,20 a 6.90 gezolderde Jarige dito 7,90 a 8.20. naar kwaliteit. Rogge, Overm. Zeeuws, en Vlaams., 10 cents lager o a 5.90. Gerst, Zeeuws. Vlaams, en Overm. 20 cents hooger Winter/* 3,79 a 3,90dito Zomer 3.50 a 3.80. Haver, Zeeuws", en Inl. Korte ,f 2,30 a 3,20; dito Langey~2 a 2,50. Erwten Zeeuws. G/ocne f 5,50 a 7,2o'. Roonen t Zeeuws, en Walchersclie Witte f 7,20 a 8.20; dito Bruine, 23 cents hooger /'7,50 a 9 dito Paardeboonen 10 cents hooger 4,30 a 4,80. 2l3dc staats-fcoterlj*, Derde klasse. 1ste lijst, N.° 13186, f 28,000; n.» 7883 en 18834, ieder 1230n.° 2643, 8833en 19463, ieder ƒ1000. i. - i 1 Heden beviel van eene Welgeschapene Doch ter A. J. van ROSSÜ.VI geliefde Echtgenoot van Zierikzee S. OCHTMAN Jz. den 9 Februarij 1851. Boekhandelaar. TER STADS DRUKKERIJ VAN Mi ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 2