N.° 13. Woensdag 12 Februarij, 1851 ÜSTtllH AMIMSTR fl i Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN. V; OURA ABOMKEHENTS-FBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 4 are. Hij VERSCHUIMT PRIJS DER ABVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijksen Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behaki k:l Zegelregt, HET SCHAAKSPEL. "Wij meenen opgemerkt te hebbendat er in ons vaderland in de laatste jaren meer dan vroe ger liefde tot het schaakspel hcerscht. Immers we zagen de eerste stad van ons rijk een schaak- strijd met Londen aangaan, waarvan getrouw de loop door sommige dagbladen wordt medege deeld; we zagen een tijdschrift in het licht ver schijnen Sissauitsluitend aan het schaakspel gewijd we lezen nu en dan een berigt, met dat spel in verband staande, ja ook rondom ons zien we bij velen lust tot dat spel ontwaken, en we achten het daarom niet ongepast, maar veeleer in den geest des tijds in dit blad daarvan te spreken. Dat dit den heeren liefhebbers van het schaken aangenaam zal zijn, mogen wij wel met billijkheid verwachten, maar wij vertrouwen toch ookdat het gaarne zal worden gelezen door de oningewijden. Misschien dragen wij daardoor wel iets bij om hunne aandacht op dit edele spel te doen vestigen, en er hen smaak in te doen vinden Ditmaal bepalen we ons slechts bij deszclfs oorsprong. Men kan den oorsprong van het schaakspel slechts gissen, maar niet bewijzen, want deze verliest zich in de hooge oudheid. Het is dus niet te verwonderen, dat daaromtrent verschillende meeningen bestaan. Niet ongegrond schijnt het vermoeden te zijndat het van lndischen oor sprong is, daar de Chinezen beweren, dat het uit Indien tot hen is gekomen en de Arabieren berigtendat het inlndie werd uitgedacht, om streeks het jaar '226 na J. C.ten einde niet on der te doen voor Koning Artaxerxes, die het damspel zou hebben uitgevonden, terwijl daaren boven van elders bekend is, dat het sedert onheu gelijke tijden in Indien werd gespeeld. Ande ren kennen de eer der uitvinding toe aan Sissa een Bramien die omstreeks 400 jaren vóór J. C. leefde; daartoe zou aanleiding gegeven hebben de trotschheid van den toenmaligen Koning SciisEciiBAMdie steeds het volk met de grootste minachting bejegende. Men wilde dien verwaten Koning door dat spel eene treffende les geven dat een Vorst van alle kracht en invloed is ont bloot als hij niet door het volk wordt bijgestaan en beschermd. Zeer velen, op den oorsprong van het woord schaak lettende, meenen daaruit het noodwen dige gevolg te moeten afleidendat het van Arabische of Perzische origine is. Immers, men leidt dit schaak af van het Perzische schach of schuh, hetwelk koning beleekent, en men zou het se/iauAspel dus ook konings-spel kun nen noemen hetwelk ook wel zoo goed Hol- landsch zou zijn. Hieruit volgt almede, dat de spreekwijs: schaak den koningniet juist is, ja eigenlijk niet kan gebezigd worden. Sommigen hebben Chilo, een der zeven wij zen van Griekenlandvoor den uitvinder ge houden; anderen, Koning Pyrrhus; anderen, Attalus, Koning van Pergamus en weder an deren, een soldaat uit de legers van Xerxes. Deze meeningen hebben echter weinig bijval gevonden. Meer algemeen houdt men er PalaiieDes voor. Deoude Grieksche dichters, met naineSoRHOELES, melden, dat hij het, gedurende de belegering van Troje, heeft uitgedachtom zijn krijgsvolk eene aangename en nuttige tijdkorting te ver schaffen. Onze groote dichter Bilderdijk houdt het ook daarvoorzooals blijkt uit de volgende dichtregelen van zijn Buitenleven: „Wat ver der statigstil, in aandacht opgetogen Geleidt een ernstig paar aan l mijnirend spet verpacht „Dat PalAMKWEs 't eerst op t Trooische strand bedacht. „Op ''t bonte ruiteveld zijn zwaï te en witte benden, „Ten oorlog zonder bloedmet kunst- en geestrijk wenden „Lang houdt der strijd*ren macht elkaar in evenwicht „In *t eind verschijnt nogthandst noodlottig li/dgewricht „En 's overwinnaars stem roept juichende in den zegen ,,'t l erplettrend schaak en mat aan d* overwonnen tegen En hiermede hebben wij een en ander van den oorsprong van dit spel gezegd, wij hopen eerlang iets van zijne verdere geschiedenis mede te deelen. UV MARINE. Burgemeester en Wethouders «Ier Stad Zierihzee brengen ter kennis van het (laarhij belanghebbend pu bliek dat ten einde in het bestaande gebrek aan manschappen voor 's Rijks Zeedienstzooveel mogelijk te voorzien de werving; van Zeevolk die sedert eenigen lijd beperkt was thans weder door het Departement van Marine geheel is opengesteld zoo dat er gelegenheid bestaat om zich hij de Marine voor een bepaald getal jaren in dienst te verbinden mits daartoe de geschiktheid bezittende waartoe mitsdien Vrijwilligers worden opgeroepen. Zierihzee, den 4 Februarij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secrelaris W. I. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierihzee maken hekend dat de ESoierooting' voor deze Stad en het loopende dienstjaar door heeren Gedeputeerde Stalen dezer Provincie gearresteerd den 15 Januarij jongstleden van heden af, dagelijks gedurende veer tien dagen op de kantoor-uren ter Stedelijke Secre tarie voor een ieder ter lezing zal voorliggen. Zierihzee, den 5 Februarij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANË vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. I'. KROEF. PUBLICATIE. De Burgemeester der Stad Zierihzee noodigt de in gezetenen dezer Stad uit om zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 15 dezer maand bij hem te doen blijken door over legging van hunne aanslag-biljetten naar aanleiding van art. 7 der Wet van den 4 JuIij 1850 Staatsblad n.° 37) regelende het kïi'srogt en de benoeming van af ,evaardigfleti ter Ketste en Tweede Ham t der üfateii-deneraal. Zierihzee, den 1 Februarij 1851. DË CBANE. BUITENLAND. DCITSCHLAND. Keulen 6 Februarij. De bezetting van Rendsburg geschiedt den 8 dezer en volgende dagen door ongeveer 5000 Pruissen en Oostenrijkers, waarhij eene Oosten- rijksche batterij zijn zal. Geheel Sleeswijk met uit zondering der naaste omstreken van Rendsburg is nu in het bezit der Denen. Te Lu beek zijn den 4 dezer de eerste Oostenrijkscho troepen met vliegende vaandels en spelende muzijk binnengetoaen. De Pruissische afgevaardigde von Vincke en eanige anderen hebben genoegzame deelneming gevon den om eerstdaags een voorslag in do tweede kamer te kunnen doen tot benoeming van eene commissie van onderzoek naar den toestand des lands bij da dreigende houding der Ooslenrijksche troepen in Hol- stein Hessen en elders. Te Ha mburg in flolslein en andere omliggenda streken is de werving voor de Braziliscbe krijgsdienst ijverig in gang. Do Duilsche regeringen zien dit niet ongaarne hopende op die wijze van vele warhoofden en oproermakers ontslagen te worden. Men zegt dat 16.000 man zullen aangeworven worden. De publieke schuld van Oostenrijk die in 1848 1,013,000,000 fl. bedroeg, is thans geklommen tot eene som van 1,542,000,000 fl. Bij de in Venelie gevestigde Fransche Bourbons en legitimisten heerscht ten gevolge van de jongste berigten uit Frankrijk groote opgewondenheid zen delingen van allen aard komen af en aan en men schijnt zich op gewigtige dingen voor te bereiden. r r i s E B II E, Parijs 6 Februarij. In de kamer der afgevaar digden Ie Madrid is den 1 dezer onder andere be langrijke wets-ontwerpen één ingediend tot regeling der buiten- en binuenlandsche schuld. OROOT-BKITTANNIEKr. Londen 3 Februarij. Brieven uit Brazilië tot 19 December zeggen dat Rio-Janeiro en de omstreken op nieuw door de gele koorts bezocht werden. Hoe rustig en vredelievend de bevolking van Londen ook zijn moge, acht de regering het niet overbodig wegens de aanstaande groote tentoonstel ling en de hij het parlement weldra in behandeling komende kwestie der Roomsche bisdommen eenigo meerdere voorzorgen te nemen ten einde alle moge lijke stoornis der orde te beletten dien ten gevolge is hel policiewezen met 1001) man vermeerderd en zal ook het garnizoen der hoofdstad aanzienlijk worden versterkt. Londen 4 Februarij. H. M. koningin Victoria, beeft heden bet parlement met groote statie geopend. De aanspraak door H. M. bij die gelegenheid gehou den is korter dan die van vorige jaren. De paragraaf, die de invoering van bel bisschoppelijk bestuur voor de Katholijke kerk in Engeland bespreekt is van dea volgenden inhoud De onlangs plaats gehad hebbende aanneming assumptionvan zekere kerkelijke titelstoegekend door eene vreemde mogendheid heeft de openbaro meening in dit land op de gevoeligste wijze opgewekt en van wege zeer talrijke vereenigingen mijner onder danen zijn mij adressen aangeboden waarin zij mij hunne gehechtheid aan den troon te kennen geven en mij verzoeken dal aan die aanmatiging weerstand worde geboden. Ik heb bun de verzekering gegeven van mijn besluit om de regten mijner kroon en de on afhankelijkheid der natie te handhaven tegen elke in dringing van welke zijde deze ook komen mogt. Ik heb bun Ie gelijkertijd mijn opregt verlangen en mijn vast voornemen kenbaar gemaakt om met de hulp

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1