COURANT. Woensdag; 5 .February, 1851, Woensdag en Xaturdag. tN.° 11 ABOIVNEMESTS-PHIJS I Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren''snamidd. vóór 4 uré. Veieenigiiig: voor tien linrgerstaiul te lieeuwarden. Wij vindeh otider bovenstaanden titel, in de Bijdragen tot herordening van du kennis en den bloei der Maatschappijtot Nut van t-MigemeenN-.0 1 bet stukdat wij hieronder laten volgendaar wij de zaak van zulk een hoog gewigt beschou wendat wij ons verheugen in dé gelegenheid te zijn, haar meer algemeen bekend te maken. Het zou wel eene overdrev.ene verwachting zi jn, als wij hoopten, dat dit aanleiding zou geven, dat zulk eene verecniging zich ook hier ter stede tot stand zag komen maat- wat wij wenschenen vertrouwen, is, dat het niet geheel zonder vrucht zal zijn, maar ieder, hij wien een goed woord steeds eene goede plaats vindt, iit den geest dier vereeriiging, zooveel hun mogelijk is, liandele. Lees en oordeel dan leder weldenkend lid der burgermaatschappij zal hel zicb zeker tot een genoegen rekenen als hij in de gele genheid gesteld wordt om niet eene geringe opoffering iets hij te dragen ter verbetering van de maatschappelijke instellingen en lot het welzijn zijner medeburgers. De buitengewone toesland waarin Europa thans verkeert schijnt toch hel nemen van buitengewone maatregelen en Verandering in de vormen van vele gebruiken en instel lingen Ie eischen vooral ter bevestiging van het alge meen crediel en lol het in stand houden van vele mid delen van beslaan in den burgerstand. Veel is er ook in ons vaderland gedaan Ier leniging van hel lot der he- koeftigen en armen doelt integendeel weinig of niets ter bevordering der belangen van den middelstand van die nietvermngende burgerklasse welke uil handelaars winkeliers en handwerkslieden bestaat en die in elke stad zulk een prooi gedeelte van de bevolking uitmaakt. Slet deernis loei) zien wij jaarlijks hoevelen die lang door eigene vlijt in hunne behoeften konden voorzien door zamenloopendeomstandigheden gedrongen worden, dien stand Ie verlaten en om zich in de rolle der be deelden te laten inschrijven. Zij vermeerderen alzoo bestendig het getal der armen wier toeneming in vele Steden landen en stalen zulk een zorgvol en verontrus tend aanzien heeft verkregen. De zorg voor hun onder- 1 houd kost verbazende moeite en opoffering en te vergeefs worden er pogingen aangewend om do armoede of het bestaande getal armen te verminderen. Hel is evenwel eene andere vraag of er ook iets ge daan kan worden om den stroom te stuiten met wel ken die stand der armen jaarlijks wordt gevoed uil den geringen burgerstand met andere woorden of bet ook in de magt staat van aanzienlijke en meervermogende personen om den middelstand en de geringere burger- lasse door cenig middel te ondersteunen ten einde veel mogelijk Ie voorkomen dat oppassende leden Irvan hun bedrijf moeten opgeven en minder spoedig eaoodzaakt zijn het getal der bedeelden te vergrooten. »o 1 De wereld hoort de zuchten niet welke zorg en smart den eerlijken huisvader afpersen als hij die steeds zoo gereed en gaarne zijne leveranciers op zijn' tijd betaalde nu eindelijk daarin verhinderd wordt omdat vele van zijne begunstigers die bijna alles hij hem lieten opschrijven verzuimen hunne jaarrekeningen tijdig te voldoen. Met zijn boek voor zich ziet hij in de maand October de sommen na waarvan hij in ,lanu- arij de rekeningen zond en die als ze hem op behoor lijken tijd betaald waren hem in de gelegenheid zouden stellen aan alle zijne verpliptingen jepens anderen te vol doen. Nu siddert hijals hij een' kassiers-bediende hij zich ziet intreden en hem eene assignatie vertoonen. Zes VEBSCHïiKIT PRIJS DER ADVERTENTIEN l Gewone 15 cenls de regelGeboorle- Huwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels af 1 behalve hel Zegelrcgl dagen te voren is lig reeds vol zorg hoe hij zaturdag- avond zijne knechts zal betalen. Mij bekrimpt de bé- h o eft en van zich en de zijnen tbt het ollernoodigsle ter wijl hij begunstigers die bij gekleed, of gevoéd, of ge leverd heeft niet om betaling durft aanspreken uit vrees van hunne gunst te verliepen ja zelfs verpligt is hen nog minzaam te bejegenen als ze op nieuws bij hem komen om hunne nog onbetaalde rekeningen te vergroo ten. Het is God bekend hoeveel zorg smarten bekom mering vele burgerlieden hebben uit te staan alle'eh ten gevolge van liet te laat betalen van hunne rekeningen. Hoevele hebben den teruggang van hunne zaken en het verval tot behoefte en armoede alleen aan deze oorzaak te wijten Daarom nemen wij de vrijheid éene poging te wagen om daarin eenige verbetering tot herstel van veler kwij nende welvaart aan te brengen door hel voorste! dat zich hier ter stede eene verceniging vorm» van weigezin- den, die zicb door de teekening van dit voorste! onderling verbinden om hunne leveranciers winkeliers en am bachtslieden die dit verlangen en die zij tot dusver gewoon waren jaarlijks te voldoen 'élke drie maanden hunne rekeningen te beta len. I n andere stedenen bij zo n - der te Hamburgzijn reeds zulke ve'reenigingen tot stand gekomen en opmerkelijk is bét hoezeer die maatregel daar gunstig gewerkt heeft op de algemeene welvaart en tol ondersteuning van het crediel. »Te weinig toch schijnt het bekend te zijn hoe vele winkeliers verpligt zijn hunne ingeslagen waren mei 2 3 of 6 maanden te voldoen terwijl zi] 1 11/2 of sorns 2 jaren crediel moeten geven. Te weinig schijnt, het be dacht te worden dat iemand die in zijn bedrijf eenige knechts eiken zaturdag-avond moet betalen daartoe jaarlijks eenegroote som in voorschot nooiiig heeft ter wijl hij geduldig moet afwachten hoe lang zijne begun stigers cred iet gelieven te nemen, vóór zij hem zijne nieuw jaarsrekeningen voldoen. Te weinig schijnt men over tuigd te zijn dat het diefstal of onthouding van eens anders eigendom is wanneer men zijne rekeningen later betaalt dan men zou kunnen doen. Te weinig schijnt het opgemerkt te worden -dat iemand die eenige zaken doet drie kapitalen noodig heeft als één voor de goe deren welke bij in zijn' winkel in voorraad heeft één voor zijne onbetaalde hoekscbulden welke hij niet kan uilgeven als ze hem nog niet voldaan zijn eri ten derde één voor de routering en zijne huishouding bedienden enz. Te weinig wordt, het ook in overweging genomen, dal geldgebrek eh zedelijkheid dikwijls vijanden zijn en dat zelfs de braafste man in verzoeking kan komen, zijne zedelijkheid te verliezen wanneer hij in de zorg voor zijn gezin en bedrijf door geldgebrek genoopt wordt tot uitvldgten maatregelen of daden die met de goede trouw onbestaanbaar zijn en welke zoo zij hem al op het oogenblik uit den nood redden op den duur zijn* val moeten veroorzaken. Hoé vele voorbeelden zouden wij kunnen bijbrengen van menschen die in het bezit waren van eene goede kostwinning en die hunne eer hun crediet hun bestaan hebben verloren omdat, zij geen genoegzaam fonds hadden om hunne zaken te stu ren, dewijl zij te lang crediet moesten geven menschen, ééns goede burgers, die daardoor lot nog lager peil daal den, in den drank heil zochten ter verdrijving van hunnen kommer en die hun leven bedelende eindigden t als slagtoffers van een misbruik in de burgermaatschappij hetwelk even groofe verwoestingen aanrigt en evenzeer dient bestreden te worden als het misbruik van sterken drank »Het behoeft wel geen betoog, hoevele voordéelen zoo danige huizen van koophandel waar men den vasten regel heeft contante betaling te vorderen door de daar voor leweeggebragte gedurige omzetting van kapitalen, boven andere gelijksoortige huizon genieten waar men dezen regel niet volgt. Daaruit kan men alzoo met volle regt een sterk bewijs afleiden voorden gunstige» invloed, welken bet algemeen op den handelstand zou uitoefenen, wanneer welgezinde ingezetenen zich bereid verklaarden, hunne leveranciers, in plants van jaarlijks bij kwartalen te willen voldoen. De winkeliers zouden daardoor ook in staat zijn zulke begunstigers goedkooper te bedienen dan anderen die een te lang crediet vorderen of nemen. Tevens zou dit de.onje bevorderen in do zaken van dat groot getal ingezetenen, die gewoon zijn elke drie maan den vast hun Iractement te ontvangen en die voorzeker gemakkelijker daaruit met elk kwartaal eene kleine re kening zouden kunnen voldoen dan eene viermaal groolere rekening aan het einde des jaars enkel uit het Iraclement van het vierde kwartaal. In 't algemeen zal ook de naauwkeurigheid van eene kwartaal-rekening be ter kunnen worden nagegaan dan die eener jaar-reke ning waarop men soms posten vindtdie men zicli kwalijk kan herinneren ontvangen te hebben. Wanneer niemand meer koopt dan hij op zijn' tijd betalen kan; wanneer de goede trouw evenzeer bij be gunstigers als hij leveranciers in achtgenomen wordt; wanneer de eerste de laatste elke drie maanden (of des verkiezende elk half jaar) prompt voldoen dan zeker zal er vooral in den geringen burgerstand meer ver trouwen eri welvaart ontstaan dan zal het wankelend crediel van velen .hersteld worden dan zullen veelvul dige zorgen en processen worden voorgekomen cn niet minder zal dit eene» heilzamen invloed oefenen zoowel op handel, handwerken en nijverheid, als op de zedelijk heid van derzelver beoefenaars. De staat zijner kas kan grootelijks op de zedelijkheid van den koopman in vloed hebben en heeft dien werkelijk ook kunnen aanzienlijke personen er op rekenen dat de eer ach ting en toegenegenheid welke dc burgerstand bun toe draagt of bewijst meerder of minder is al naargelang zij hunne rekeningen prompt betalen. Deze maatstaf is onhedriegelijk. »TIartéTijk wenschen wij dus, dat ieder, die prijs stelt op de achting van zijne medeburgers die overtuigd is dat de inwendige kracht eener stad gelegen is in de welvaart en bet crediet van hare ingezetenen die bil lijkheid en reglvaardighcid als de zuilen van godsdienst en zedelijkheid vereertdat de zoodanigen onzer slad- genooten mogen deelnemen in deze vereeniging en de volgende verklaring zullen willen onderteekenen en na komen waartoe wij alle welgezinden bij dezen om het belang der zaak dringend uitnoodigen. Verklaring. ,,De onderg'cteekendcn betuigen bij dezen te willen deelnemen: aan de Vereeniging voor den Burgevsland te Leeuwarden met be lofte, om hare bedoeling le willen bevorderen, door at die leve ranciers winkeliers ambachtslieden enz., welke zij tot dusver gewoon waren op jaar-rekening te voldoen, voorlaan elke drie maanden le betalen, wanneer zij namelijk hunne begeerie daartoe door bet inzenden van eene kwartaal-rekening hebben te kennen gegeven." BRAND SCHOUWING. Burgemeester en Wethouders der Stad 7 ter ik zee brongen ter kennis van de in- en opgezetenen dat op Maandag den \Q dezer maand en volgende dagen, eene door al de wijken dezer Stad zal gehouden worden en worden, mitsdien alle eigenaren en bewoners uitgenoodigd t om heeren Brand meesteren den vrijen toegang in der zelver woningen eh werkplaatsen te vcrleenen en hunne aanwijzingen tol voorkoming van brandgevaar op te volgen overeenkomstig (te bepalingen van het Brand-Reglemeht voor deze Stad. ICn opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd en omgeroepen mitsgaders in dezer Stsds-Cournnt geplaatst. Zierikzee den 4 Februarij 1851. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vL Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1