N.° Zaturdag 1 Februarij. 1851. Woensdag en Zaturdag. BKSTMÉ AMIMSTRATIFA jrs* COURANT. abonnements-pbijs V Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór dl ure. verschijnt PRIJS DEB ADVERTENTIEW Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijksen Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt, DivriB Feb' ure, \l pG< ntet nf;le l/l 5.00- wel 40 2d. 27, Sl ats fed w aa L- 17 ii- ii- 'e, 'H ).?- eu BESCHOUWING «ver de oj» te rig-teii nieuwe Sfoom- Eabrijkeii, ter bevordering' der Uleelirap-Cultuur In Keelaud. Ofschoon de bedoelingen der heeren die zich deze zaak hebben aangetrokken, ailerprijsselijkst mogen zijn zoo is men evenwel riiel zonder vrees, dat men zich in hunne verwachtingen grootendeels zal bedrogen vinden. Eerstens omdat de ten dien einde te gebrui ken! machinale gedroogde racirie veel te wen- sclien overlaat dewijl men zooals onlangs nog iri een artikel in de Zmutusche Courant werd aangehaald buiten magtis ,om de bij de ra cine aangenomene kleur te veranderen of de deugd te bevorderen, en dit alleen is dan immers toch het doel, om den aftrek onzer Zeeuwsche meekrappen te bevorderen Men moge dus tot me>rdere zuivering, kunstmatige drooging en tot poder-maling zijne toevlugt nemen het is te weiischen, dat zulks de beste resultaten oplevere maar ook te vreezen, dat men zich in zijne ver wachtingen zal te leur gesteld vinden. En is het eene waarheid, dat men onlangs in eene garancine-fabrijk heeft beproefdom de ratine, buitengewoon fel gedroogd, te malen, enlde steen bij den tweeden omgang reeds sleepte dan is orize wortel te vetachtig, om deze manier van bewerking te kunnen gebruiken. Wanneer men nagaat, dat de racine vochten aanneemt, en deze nadeelig op de kleur werken, wanneer men nieteven als in de gewone sto ven, onmiddelijk tot de tweede drooging over gaat, dan lijdt het geen kwestie, of de racine, eenigen tijd bewaard, moet nog des te meer be- leedigd worden. En aangezien het te dikwijls is bewezen dat, zooalsookin de Zeeuwsche Courant is aangehaald, men van racine nimmer bevallig en deugdzaam goed kan bereiden, dan kan zulks de nieuwe onderneming ook niet begunstigen. Tweedens, zal, wanneer het voorgaande zich mogt bevestigen, het nieuwe fabricaat met de Franscben niet kunnen concurrerenen dien ten gevolge de prijzen niet opleveren, welke men er van verwachten laat men nu eens in aanmer king nemen, dat, niettegenstaande er dikwijls een zeer groot verschil in kwaliteit bestaat, men ïlaeuwelijks voor hetbevalligsteen deugdzaamste f 1,10 per 50 Ned pond. meer bedingen kan dan wel'voor de middelsoorten, dan begrijp ik niet waarom men voor het nieuwe fabricaat guldens meerder (die nienevenwel moet bedingen wil het renderen) zal besteden. Derdcns. Eens aangenomen, dat de kwaliteit en bevalligheid en deugd merkelijk verbetert, welk voordeel kunnen daarvan de landbouwers, die geene deelhebbers zijn, trekken? of zalmen niet uit winstbejag, de racine zoo voordeelig mogelijk trachten te koopen, en zal meri dezelve ook even vuil aanvaarden als de buitenlanders? waarschijn- lijkneen want dit zoude niet met de belangen der iheeren deelhebbers strooken, dicnsvolgens is er nog zeer veel in de nieuwe onderneming te voor zien, wil men er de algemeene belangen van ver- Wachten. En ten slotte was het te vreezen datwanneer de nieuwe bereiding aan de verwachting beant woordde, zulks den handel in het algemeen zoude benadeelendewijl men meest aan de buiten- landscbe markten zal moeten verkoopen en om daar goede resultaten van te wachten nu de Fransche meekrap in alle deelen bij de gebruikers is geaccrediteerdis niet wel denkbaar. Meerdere garancine-fabrijken daar te stellen zoude, mijns inziens, beter effect voor onze mee krap-cultuur te weeg brengen, dewijl men daar door het grootste gedeelte, hetwelk Nederland oplevert, zoude kunnen verbruiken, claar het toch maar bewezen is, dat onze garanciue bij de Fransche in niets ten achteren staat. De gewone meestoven zouden alsdan met een verbeterd vuurwerk om de egale drooging te be vorderenkunnen blijven bestaandan, wijl men vermeent dat de turfrook nadeelig op den wortel werkten steller dezes zich hiermede niet kan ver eenigen, om reden hij zich herinnert dat men in 1836,hij felle vorst, de op den toren gedroogde en schoongemaakte racine, in de stoof teRenesse tot twee-en-een stampteen deze niets te wenschen overlietzoo komt het hem voor, het grootste ge brek in de zamenstelling van de eesten moet ge zocht worden en wel inzonderheid om de aldaar plaats hebbende stikluchtwelke noodwendig de racine, die in duizende stukjes ter drooging ligt en dus zijn interieur te veel bloot stelt, belee- digt, te verdrijven, dewijl het overbekend is, dat de racine op den eest eerst tot zweeten over gaat, alvorens te droegen. Een verbeterd vuurwerk, in detorensen eesten aangebragt, de zuivering continuerend bevor derd, en niet bij toe-of afnemende prijzen, even als weder met deze teelt in vele stoven het geval is geweest, bij de wigt gehouden en wel te letten, dat men bij vacatures bekwame droogers en stampers aanneemt, dit zijn de middelen welke zeer veel kunnen bijdragen om ons crediet te herstellen. Ingezonden [De Hei/actie moet hare onkunde belijden om te oordee- len in hoeverre deze beschouwing juist is. 7,ij achtte dit echter geen reden om de plaatsing van dit stuk te weigeren daar het niet zonder kennis van zaken schijnt te zijn opgesteld en de meekrap-cultuur van te hoog gewigt voor onze eilanden is dan dal haar eenige bijdrage nopens deze niet welkom zou zijn. 7.ij vertrouwtdat 'liet anderen die zich mei deze beschouwing niet leunnen vereenigen zal uitlokken hunne denkbeelden daaromtrent in dit blad mede te deelen waarvoor hun gaarne een plaatsje zal ingeruimd worden.) NATIONALE MILITIE. Burgemeester en AVetboüdrrs der Stad Zierikzee brengen door deze ter kennis van de daarbij belangheb benden dot de eerste zitting: van den MUiSie- fKU«,'S<S in deze Provincie en voor dit Kanton is bepaald op Donderdag den 13 Februarij aanslaande des morgens len half 10 ure in de Abdij te Middelburgvoor wel ken Baad verschijnen moeien de Vrijwilligers ensu quo en de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lolelin- gen van de liatiugen 1847, 1848, 1849 en 1850, voorzien van de bewijzen tol slaving hunner redenen van vrijstelling terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag unren plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden, geene redenen van vrijstelling te bezitten, en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. Zierikzee. den 31 Januarij 1851. Burgemeester on Wethouders voornoemd, DE CRANE tit. Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris W. I. P. KROEF. BUITENLAND. DUITSCHIiAIffD. Keulen 27 Januarij. Nabij Dusseldorp zullen eenige troepen zamengelrokken worden. (Welligt slaat dit in verband met liet besluit dat de Bondsdag te Frankfort in zijne jongste zitling zou genomen heb ben om eene legerrnagt van 100,000 man op de been te brengen Uit Tyrol meldt men dat zich in bet gebergte do boeren in grooten getale vertoonen. Ook uit Honga rije meldt men dat deze dieren aldaar sterk toenemen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat reeds beve len zijn uitgevaardigd tot bet verleggen van sommige korpsen welke thans nog in Sleeswijk staan meer noordwaarts eri naar de hoofdstad. Het Deensche leger wordt echter nog niet veel verminderd. Keulen 28 Januarij. Gisteren gelukte het de po- licie te Dusseldorp een belangrijken diefstal op het spoor te komen die in den nacht van 24 op 25 dezer te Keu len gepleegd werd daar uit een manufactuur-winkel op de Neumarktdoor middel van geweldige braak 25 balen lijnwaden ontvreemd werden. Twee der da ders zijn in een logement te Dusseldorp gearresteerd en nog twee der gestolen balen en eenig geld bij ben gevonden. Drie anderen zijn lo Keulen gearresteerd en een zesde die een gedeelte van het ontvreemde voor een spotprijs gekocht had le lilherfeklt. Te Kassei klaagt men dal een regemenl huzaren hetwelk in Maart 1848 liet volk niet de blanke sabels uiteen dreef, toen liet deel aan eene serenade nam die aan eenige zoogenaamde volksvrienden gegeven werd en dal dien len gevolge gedeeltelijk werd ont bonden en verwijderd na in 1850 derwaarts weder te zijn gekeerd thans zijnen ouden naam van lijfwacht des keurvorslen heeft terug gekregen waarin men een nieuw bewijs van het voornemen zien wil oin alles op den ouden voel te herstellen. In het kroonland Karinlhie zijn 107 gemeenten waar zich nog geen school bevindt. T R A N H R IJ K, Parijs 27 Januarij. De weigevende vergadering heeft heden mei 603 tegen 70 stemmen liet wets-ont- werp goedgekeurd waarbij een crediet van 638,001) francs wordt aangevraagd voor uitgaven door toezen dingen naar de tentoonstelling te Londen te veroorzaken. Het blijkt al meer en meer dal Lodewijk Na poleon liet volk op zijne hand heeft. De middelklasse vooral stelt de wetgevende vergadering bij gelegen heid der laatste gebeurtenissen geheel in liet ongelijk. Dit gaat zei Is zoo ver dal men ter beurze op do open bare plaatsen en in de kringen waar zich des avonds handelaais en industriëlen vereenigen luide bet gevoe len hoort uiten dat de wetgevende vergadering uit niets anders is zaniengesteld dan uit eene menigte sprekers die den lijd door onnutte redevoeringen en onderlinge geschillen dooden zonder de belangen des lands te bevorderen. Zoo denkt liet volk nu niet alleen in Parijs maar ook in geheel bet land waar de meer derheid partij trekt voor Lodewijli Napoleon en bet ge drag der wetgevende vergadering afkeurt. Veel wordt gesproken over het voorstel van den heer Cretan om de welten lot verbanning van da heide

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1