kapitale Hofstede, KEN ZEETIJDINGEN. VEI1V0IMDIIIM. BEURS-, MMTBER1GTEN ENZ. ADVERTENTIE! Publieke V erkooping zetting en organische ontwikkeling van de in Neder land bestaande Gereformeerde gezindheid in hatir ge- heelen omvang." en dat men daarom «als grondslag en ter karakterisering der werkzaamheden heeft aan genomen de drie Belijdenisschriften van de Gerefor meerde Kerk de Belijdenis des Gelonfs den Heidel- bergschen Catechismus en de Artikelen vastgesteld op de Synode gehouden binnen Dordrecht in de jaren 1618 en 1619." De beeldhouwer van der Ven arbeidt thans aan 14 beelden Christus Zijne Moeder en de 12 Aposte len voorstellende welke voor de kathedrale kerk van S.'-Jan te *s Hertogenbosch bestemd zijn. De beroemde kunstenaar schijnt besloten te hebben in genoemde stad Vooreerst zijn verblijf te vestigen. Men meldt uit Nijmegen van den 24 dezer Een treurig ongeluk had gisteren in hel naburige dorp Bemme! plaats. De Paters Redemptoristen houden al daar sedert eenige dagen predikatiën en zoo ook gis teren toen de kerk opgepropt vol was met toehoor ders van alle kanten te zamen gevloeid. Onverwachts kraakte en brak eene bank waarop eenige personen stonden hetwelk groote verwarring veroorzaakte doch welke zeer werd vermeerderd door bet geroep hel orgel stort in! de herk stort in! I/rand! en andere uitroepen. Ijlings wilde men de kerk verlaten er ontstond gedrang gegil en wanhopende uilroepin gen en toen deze eenigzins bedaarden bleek het dat reeds drie menscben 2 vrouwen en 1 man het leven hadden verloren. Velen waren gewond en van deze vernemen wij dal heden nog eene vrouw is gestorven. Van den Helder meldt men van den 24 dezer Heden is bier devour deze genmenle gewigtige tijding ontvangen dat het Z. M. den koning heeft behaagd eene gunstige beschikking Ie nemen op hel door eenige ingezetenen ingediende adres om de gemeente Helder 'te verklaren tot los- en ladingsplaats bij in- en uit- Voer ter zee. Dal dit berigt algemeen groote vreugde te weeg brengt behoeft te naauwernood gemeld te worden vermits men wel als zeker stellen kan dat deze plaats nu zij is ontheven van do belemmerin gen die hare ontwikkeling tegenhielden eene scboune toekomst te gemoet gaat en eenmaal welligt met de grootste koopsteden van ons vaderland zal kunnen wedijveren. Aan het chemisch laboratorium der Groningsche hoogeschool is uit een naburig dorp eene flesch met melk gezonden ten einde Ie onderzoeken of daarin rattekruid aanwezig was naardien de melk afkomstig was van eene koe zoo sterk met rattenkruid-oplossing gewasschen dat hel haar was uitgevallen. Het resul taat is geweest dal werkelijk rattekruid in de melk ge vonden is en wel door slechts een derde gedeelte der toegezonden melk aan de proef te onderwerpen. Men ziet hieruit hoe hoogst gevaarlijk en onverantwoordelijk dit gebruik van ratlekruid lot wassching van ongestelde beesten is. De Wekker deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het plan lot stichting van een Nederlandsch Mettray. Het is onze geachte menschlievende land genoot do heer IV. H. Surtngardie hel eerst lot bereiking van zoodanig doel banden aan bet werk sloeg. Zijne voorstellen en uitnoodigingen verwier ven bijval. De heer C. f). Schiiller te Amsterdam deed geheel uit vrije beweging en ongevraagd het aan bod om, óf eene groote hoeveelheid gronds óf eene som van 16,000 ten geschenke te geven indien men hier te lande, in den geest en trant van Mettray eene inrigling tot stand bragt voor verwaarloosde en hulpbehoevende knapen van de Proteslanische ge loofsbelijdenis. 174 welwillende landgenooten hebben giften van ƒ100 tot ƒ500 toe bijgedragen ongeacht de giften van 50, zoodat men reeds in staat is het landgoed Rijsselt bij Zutphen groot ruim 50 bun ders te koopen voor eene som van 30,000 de kosten van overdragt daaronder begrepen. Men be hoeft echter nog voortdurend geldelijke ondersteuning, lot het bijdragen waarvan alle weldadige Nederlanders worden uitgenoodigd hetzij in bijdragen voor eens of door jaarlijksche toelagen lot wederopzeggens toe. Mie ƒ50, ƒ100 of meer geeftontvangt een diploma als lid der vereeniging dat hem de bevoegdheid geeft de kolonie ten allen tijde Ie bezoeken. De Indiër zegt, dat een particuliere brief uit Ma- casser van 22 October van de mogelijkheid gewaagt dat het ook op Celebes tot een treffen met de onrustige Boniren zou kunnen komen die zich niet genoeg aan de Nederlandsche souvereiniteit schijnen te willen on derwerpen en reeds een aanvang gemaakt hebben met bier en daar op de grenzen te roeven en te branden doch hetwelk men hun niet bewijzen kon. Dit is door gaans de voorbode van een meer algemeen verzet legen liet Europeesch bestuur. Zifeïkzee 28 Januarij. Uit 'sGravenhage verne men wij zegt de Utrechlsche Courant, dal Z. M. de koning zich hij voortduring veel aan den landbouw laat gelegen liggen en het voornemen beeft te kennen ge geven om de kundige» in dal vak in 's Gravenhage bijeen te roepen ten einde tic beste middelen ter ver- krï!eïi»g van den landbouw te beramen. De koning zou die vereeniging zelf presideren. Het Landbouw kundig Congreshetwelk dit jaar te Goes zal gehouden worden zou ook door de tegenwoordigheid van Z. M. worden vereerd. Te Botterdam is eergisteren van drie welgescha pen kinderen bevallen de huisvrouw van den heer G. H. Opmerkelijk is deze zegen als men in aanmerking neemt, dat de heer H circa 70 jaren telt. De kraam vrouw telt nog geene 30 jaren. JONGSTE BUITEN LANDSCIIE TIJDINGEN. Volgens de jongste Parijsche. herigten heeft de be noeming van het nieuw ministerie op de wetgevende vergadering geen gunstigen indruk gemaakt en zal zij geenszins strekken om aan de beslaande verwijde ring een einde te maken. Te H ainburg verwacht men tot nader order 3- a 4000 Oislenrijkers in bezetting. Om zich een denkbeeld te maken van de uitbrei ding welke de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika onderpaan heeft, kan het volgende dienen Het daT van de Mississippi welks bevolking in 1810 uit 400,000 zielen bestond heeft thans eene bevolking van 13 millioen. Van nog meer gewigt is het ont staan van eenige steden in het westen. Cincinnati werd voor 60 jaren gebouwd en bevat thans 150,000 zielen. De bevolking van S.1 Louis, in 1840 uit 16,000 zielen bestaande, bedraagt thans 90,000. In 1840 had New-York 312,000 inwoners; thans 750,000. Te Antwerpen zijn in 1850 aangekomen 1435 sche pen zijnde 236 minder dan het jaar te voren. De Antwerpsche Prècurseur deelt den algemeenen staal der Belgische koopvaardijvloot op den 31 De cember II., mede. Daaruit blijkt dat zij is zamenge- steld uil 161 schepen 7 meerder dan het jaar te voren waarvan 91 te Antwerpen 15 te Brussel 15 te Gend 23 Ve Ostemle8 te Brugge 4 te Leu ven 2 te Haintne 2 te Mechelen en 1 te Boom te huis behooren. Daaronder telt men 12 driemasters, 35 barken 29 brikken vele schooner-brikken schoo ners en verdere kleine vaartuigen benevens 6 stoom schepen. In 1850 zijn 7 schepen van stapel geloopen 11 genationaliseerd, 5 verongelukt, 1 verkochten 3 gesloopt. Thans zijn 9 schepen in aanbouw. Ant werpen bezit 7 visohschuilen Ostende 111 Blan kenberg 53 Heyst 20 la Panne 10 en Nieuwpoort 4. Jn bet vorig jaar zijn 5 vischsloepen verongelukt waarvan 3 mei man en muis. Men leest in het Zondagsblad het volgende Reeds is bet berigt ten o'pzigte van den genialen jongeling, Bakker, uit Amsterdam door de meeste dagbladen als eene mystificatie gebrandmerkt. Desniet tegenstaande kon men nog niet bevroeden hoe zulk een berigt in de wereld was gekomen. Naar wij ver nemen moet de toedragt der zaak hoofdzakelijk hierop néér komen Bakker dan een jong mensch die veel van zwetsen hield en over de politiek in hot openbaar het hoogste woord voerde werd door twee Amsterdamsche jon gelui men zegt studenten hij een zekere gelegenheid ten dringendste opgewekt om de prijsvraag te beant woorden zoo als bekend is. Eindelijk hiertoe overge haald zette hij zich aan het werk en weidra had hij zijne verhandeling acht bladzijden groot af maar hoe haar nu te verzenden Dit namen zijne goede vrienden volgaarne op zich die baar dan ook goed be zorgden. Eenigen tijd daarna ontving onze jongman het brevet en de medailles der Fransche Academie des Scienceszoodat hij niet twijfelde of zijn antwoord had zulk eene onderscheiding hem waardig gemaakt. Dit werd nu van lieverlede bekend en eindelijk door de Amsterdamsche Courant den volke berigt die opgeto gen stond over het nieuwe wonder onzer eeuw en er op trotsch was ja zich gelukkig rekende met dien genialen jongeling op denzelfden grond geboren te zijn. Dit kwam ook nu Ier owen van een zeker lid der provinciale stalen die dadelijk het lot van dien jonge ling zich aantrok. Deze heer stelde zelfs den bekroonde aan zijne vrienden eenige Amsterdamsche heeren voor, die den genialen jongeling rnet alle onderscheiding ontvingen voor hem bogen en den grootsten lof toe zwaaiden. Zelfs een bekend letterkundige van geest drift ontgloeid ontwierp dadelijk een adres aan een' zeer hoog personaadje met hel verzoek om dien jon geling onder zijne booge bescherming te nemen. Dit had eenig gevolg. Maar weldra bleek na gedaan on derzoek aan de Amsterdamsche autoriteiten dat én brevet én medaille ja alles valsch was Nota bene bet brevet was onderteekend door Ledru-Rollin. En is bet duidelijk wien men bij den neus bad gehad. Zou de gedupeerde van zijn euvel genezen zijn? Dil is moegelijk te zeggen de les is bard geweest maar ook zoo koddig als wij bedenken hoe honderd duizend onzer landgenooten er opgetogen over waren en nu mal zullen staan te kijken. Wie weet of niet ee of ander onzer beroemdste letterkundigen het tot een onderwerp voor een blijspel of satyre aanwendt daar zoo velen hunner thans over gebrek aan stof geklaagd hebben. Het scliooncrschip Bernarduskapt. B. H. Engels man van Nickerie naar Rotterdam is den 21 dezer met zware schade te S '-Mary's-Scilly binnengeloo- per,men had suiker gepompt en zou moeten lossen om te repareren een gedeelte van de equipage is ziek. A AF VA ABT DER STOOMBOOT STAD ZIKRIKZXE, gedurende de maand Februarij 1851. Fan Zierikzee: Zondag 2, 'smorg. ll t Donderdag 6, 5 Zondag 9, 6 Domlcrdag 13, RVÜ Zondag 16, 16'/2 Donderdag 20, 5 Zondag 23, 6 Donderdag 27, 9'/2 DÏIIGEBICE- Dingsdag Vrijdag Dingsdag Vrijdag Dingsdag Vrijdag Dingsdag Vrijdag Fan Rotterdam: 4, 'smorg. 6'/.,ure, 7, 7% 41. 10 14, V 18, 6>/* 21, 8 25, 10'/2 28, 4 DIEN STEKT CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN, AANLEGGENDE AAN HET Z IJ P E. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maanden Jan. en Feb* (Dienst, tusschen Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburg: i Naar Rotterdam Vrijdag 31,'smorg. 9 ure. Donderdag 30, 's morg. l0'/2 ure,; Dingsdag 4, 9 Zondag 2, öy2 (Dienst A mie ilia. Naar Antwerpen t Maandag 3,'smorg. 91/; ure. PRIJZXJV DER EWECTEN TE AMSTERDAM, den 27 Januarij 1851. gebleven. 12y2 pC. Werk. Schuld57>/a pC« 3 07 4 o 88 '/4 Amort.Syndikaat 3>/a pC. Nieuwe Haiidel-Maat».i Oosl-imiiën 4 ROTTERDAM 2Januarij. Meekrappen. De omgang was, op den laatsten marktdag niet van belang men besteedde voor ordinaire en middel Oi'beroofde 18)/2 a 20/2 en voor goede en beste heldere 21 a 22 2/1 en 1/1 waren slap; de willigste is tot heden meer aan de zijde der verkoo- pers dan aan die der koopersofschoon de prijzen matigen wel speculatief zijn. ROTTERDAM, 27'Januarij. Tarwe Nieuwe witte soorten wederom weinig aangevoerd en tot vorige prijzen beter te verkoopen goede en puike 7 a 7,40 Mindere f 6.20 a 6.90 gezolderde Jarige Zeeuwsche 7.90 a 8.25 naar kwaliteit. Van de overige artikelen was aanvoer en om gang zeer onbeduidend. 213de STAATS-IzOTERIJo Tweede klasse. lste Lijst, N.o 18627, f 1250; n.° 17150, 169^315827, 6395 en 1990 ieder f' 1000. van zwaar zevenjarig E$»clieu en El» zen BiAKIIOET, op de Buitenplaats IJ pen honen, omler de Stad Zierilezeé. op Maandag den 3 Februarij 1851 des voormiddags ten 9 ure. De Notaris M.r C. van der LÉK de CLIiRCQ zal, ten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen WOL- FERT ue VRIEZE en BOUDINA KROONE met Begterlijke autorisatie op den 17 Februarij 1851 des namiddags ten 2 ure in het Ge meentehuis te Bruinisse, publiek presenteren te ver koopen Eene bestaande in Woonhuis Schuur, Wagen. Iiuis en verdere Gebonwen staande onder Brui nissegemerkt B n.° 84 met de numbre van 38 Bunders 20 Roeden ÏO Ellen EKPTUïïj%\, MiOOIUGAAIiO «/,/llf VKOXJW. en WEILASiDEIVgelegen onder BruinisseOos- terland en Nieuwerkerk nader bq uit te geven biljetten te omschrijven. TER STADS DRDKEBRIJ VAN DB ERVEN A. DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 2