Woensdag 29 Januarij. 1n_. J\.° 9. Woensdag en Zaturdag. buitenland. T° ABOKKEnENTS-PBIIl I Per dn'e maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4 ure. VERSCHIJNT i PRIJS BIK ADVEKTCKWEK I Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels a f behalve hel Zegelregtt VKËtODK JtilW UltOËFlIËlUt Het zal zeker uwe aandaeht niet ontgaan zijn boe onder de advertentiën van ons vorig nummer er zich ééne bevond, die met een' krans was om geven, en welker inhoud was, dat een tweetal achtenswaardige ingezetenen onzer stadhunne vijftigjarige echtvereeniging mogten vieren. Dit hebt gij gewis met vreugde Vernomenals ge niet ongevoelig zijt voor het heildat andei'en te beurt valt, vooral nu het iets is, dat slechts aan weinigen is beschorenen wij het Vrij een Voorregt boven duizenden mogen noemen. Wij zwijgen van de dankbaarheid en vreugde, die het hart van bloedverwanten, vrienden en be kenden van dat hoog bevoorregte echtpaar Zul len hebben vervuld, want daarover te spreken achten wij hier minder gepast; maar wij mo gen hier wel iets zeggen van de vl'eugde, die daardoor voor den belangstellenden meiisch ont spruit. Een gouden huwelijksfeest toch, en vooral dat, hetwelk wij bedoelen vertegenwoordigt ons een gelukkigen ouderdom; het hangt daar voor onze verbeelding op die sierlijke kroon der grijsheid, die alleen op den weg der geregtigheid wordt gevondenhet geeft ons te aanschouwenhoe eerbiedwaardig de ouden van dagen kunnen zijn en hoe gaarne iéder, als zich daartoe slechts de gelegenheid opdoet, van dat gevoel van eer bied en achting, blijken wilgeven; bet her innert ons, Wat al zegen ért blijdschap eéne echtverbindtenis kan opleveren, als hare hoofd voorwaarde liefde is, en de dood haar niet te spoedig, Zooalshelaas! bij zoovelen ontbindt. Het is een feest bij uitnemendheid, dat lang in aandenken blijft bij allen, die er getuigen van waren, ook dan nog, als beiden reeds lang het bruiloftskleed met de lijkwa verwisseld heb ben. Dan vertelt de mond der klein-kinderen nog met opgetogenheid van grootvaders en groot moeders gouden bruiloft, Wij houden het al thans voor zeker, dat de gouden bruiloften, die door sommigen onzer stad- of landgenootenin vroegere jaren zijn gevierd bij deze gelegenheid weder wel eens zijn besproken geworden, enmèn niet zonder aandoening aan hen zal gedacht heb ben aan wie dat uitgelezen voorregt eens ten deel vielen wier nagedachtenis in Zegening is. Maar wij plaatsten aan het hoofd dezes niet alleen het woord vreugdemaar ook droefheid. Wij hadden daarvoor alle reden. Ook zonder dat wij breeder omschrijven. Wat wij bedoe len, raadt gij gemakkelijk die reden, als gij slechts denkt, wat hier in de laatste dagen is voorgevallen, en dat alle weidenkenden met somberheid en weemoed heeft vervuld. Wij willen niemand beoordeelen veel minder ver- oordeelen. Dit is de gewigtige en moeijelijke taak des Regters, wiens uitspraak wij verbei den, en op wiens handelingen liet oog des 'publieks nu met meer dan gewone belangstel ling is gevestigdmaar wij willen ons innig leedgevoel uitspreken over déze Zoo treurige feitendie zoovelen in diepen rouw hebben gedompeld en allenimmers allen of zijn er ook die zich verblijden over het leed dat daar door andoren is wedervaren en allen ,zeg ik vnet droefheid vervullen. Wij wenschen het zoo zeer, dat dit treurspel niet zoo droevig eindi gen zal, als höt eerste bedrijf Vérmoeden laat. Wij hopen dat die zaken eene gunstige wending zullen nemen, ehna het naauvvkeürig onder zoek des Regtérs, de schuldigen moge het dan al niet zijn onschuldig, dan toch minder schul dig, als men bij aanvang dachtzullen bevon den worden. De vreugde en de droefheid, waarvan wij spreken, waren te groot, dan dat ons niet ter stond het scherpe dér tegenstelling zou in het oog springen. Mét was eene vreugde, die fon kelde als eCne heldere star, én welke aan te staren, een lust was voor onze oogen, maar van welke ons Oog spoedig Wei'd afgetrokkendoor een donker wolkgevaarte, dat onheil spelt, aan ben, boven wier hoofden het drijft, en waarvan wij ontroerd den blik afwenden. Het waren hier uitersten die, gelijk meestal, elkanderontmoeten. Ieder doe er zijn voordeel mede, Wij heb ben gezegd, Ml lil 3EITSCHLAN Z>, Keulen 25 Januari), De aarts-hertog Albreeht vaA Oostenrijk neemt het bevel over liet vereetligd Ooslen- rijksch—Pruissiscli leger in Ilolslein over eu is den 17 dezer naar TÖplilz afgereisd. Des avonds van den 19 dezer wareh 8001) man Oos- tenrijksche troepen bijna uitsluitend infanterie het Lauenburgsche binnengerukt en den volgenden dag zouden weder 4000 man over de lilve trekken terwijl de kavallerie en artillerie de trein en ammunitie la ter volgen. Do geheele overtogt moet den 26 dezer afgeloopen zijn. In hel geheel zullen 16,000 man in fanterie één regement kavallerie benevens de ar tillerie de lilve passeren en bel overige van hel korps, ongeveer 6000 man vooreerst in Hanover tusschen Luneburg en Celle blijven. Van de Zwitsersche grenzen meldt men van den 22 dezer het volgende s In bel Jura-distriet is het toch lot eene geweldadige hotsing gekomen. Te Bern is zoo even een bulletin verschenen volgens hetwelk Ie In- f lerlaken een gevecht heeft plaats gehad waarbij de troepen de overhand behouden hehhdn. Reeds in den nacht van 19 op 20 was een oproer uitgebarsten en in den loop van den dag trokken de hoofden van den opstand al hunne krachten bijeen (naar aan de troe pen ondersteund door vele vrijwilligers, gelukte het de oproerlingen uiteen te drijven en de rust ld herstellen. Ëeu spoortrein tusschen Berlijn en Keulen is den 21 dezer hij Gülerslob niet ver van Bielefeld door Het breken van eene as der machine in eene diepte van 25 voeten gestort waardoor al de rijtuigen ver brijzeld 3 menschén gedood en verscheiden anderen gekwetst zijn. De jonge erfprins van Pruissen die zich mede in een der rijtuigen bevond is gelukkig on gedeerd gebleven. Ook op den spoorweg van Dresden naar Radeborg liecft een vreesselijk ongeluk plaatsgehad. Twee loco motieven inel verscheiden goederen-wagens zijn door het breken der as van den, kolenwagen den dijk af gevlogen waarhij 3 machinisten het leven verloren. Bij keizerlijke ukase van den 16 dezerwordt de uitvoer van gemunt zilver en zilver in haren uit geheel Rusland en ook uil Polen voorshands verboden. F K A N K H IJ K. Parijs 24 Jauuarij. Aan de ministeriële crisis is na lang dralen een einde gekomen. Het nieuwe mi nisterie is zamengesleld. De leden van hetzelve zijn genomen huiten de wetgevende vergadering en geen hunner heeft eeno ecnigzins opmerkenswaardige poli tieke rol gespeeld noch onder de tegenwoordige re gering noch onder vorige gouvernementen. Men moet erkennen dat de president der Republiek niet duidelijker zijné zucht tot zelf-regering kon blootleg gen dan door do benoeming van dit kabinet. Het blijkt thans dat in de laatste dagen on der de in beslag genomen krijgsbehoeften niet min der dan 12,060 patronen gevonden zijn. Volgons de jongste berigten uit Rome had de kei zer van Rusland een lirief aan den paus geschreven waarin hij hem alle mogelijke hulp en bijstand belooft voor hét geval dat zijné magt bedreigd werd. QROOT-HRITTANNIEN, Londen 22 Januarij. De commissie voor de wa- reldtentoonstelling alhier heeft bekend gemaakt, dal de dag der openihg van die tentoonstelling op den 1 Mei bepaald is. H E m G I E. Brdssel 23 Januarij. De openbare ontvangsten hebben in 1850 bedragen 76,885,801 francs 28 centi mes zijnde 2,875,742 francs 75 centimes meer dan in 1849'. BINNENLAND. ZiERikZBE 27 Januarij. Z. M. heeft hoogsldeszelfs verlangen te kennen gegeven om te worden bekend gemaakt met de oorzaken aan welke de tegenvvoordigu achteruitgang onzer visscberijen is toe Se schrijven, en tevens de middelen té vernemen welke geschikt geacht Zouden kunnen worden om de visscberijen weder tot den vorigen bloei terug te brengen. Uil Zuid-Beveland wordt gemeld dat onder do paarden van twee in de gemeenten Krabhendrjke en Kruiningen wonende landbouwers zich eene naar hét schijnt, besmettelijke ziekte heeft geopenbaard en dat reeds verscheidene paarden aan de gevolgen daar van zijn bezweken. Door hel openhaar gezag zijn da vereischle maatregelen ter voorkoming zooveel moge lijk van do verspreiding der besmetting verordend. Bij het binnenkomen te Vlissingen van een schip met landverhuizers zijn door den waterschout van Ostemletwee personen aan boord gearresteerd en met eene Ostendensche loodskotter naar die plaats overge- brogt heide zoo men zegtbeschuldigd van bedrie- gelijlto bankbreuk. - Naar men verneemt is ten gevolge van de hemoeijlng van het comité van defensie door z. exc. den minister van oorlog bepaald dat de plannen van armering verdediging en proviandering der verschil lende vestingen forten en sterkten in ons vaderland zullen worden herzien dien ten gevolge zullen er on derscheidene Cómmissiën benoemd worden welke zul len bestaan uit artillerie-officieren die in gemeen schappelijk overleg zullen treden met den eerst-aanwe- zenden ingenieur in iedere vesting en alsdan van da bevindingen ten deze rapport dóen. Te Utrecht zal op den 5 Februari] uanstaando in het muntgebouw worden aanbesteed de levering van 3845 Nedcrlandscho ponden koperen plaatjes voor halve cents. Met betrekking lot het Christelijk Gereformeerde Semioario gevestigd te Amsterdam vernemen wij nader zegt de Nederlander dal de oprigters zich in het algemeen ten doel stellen «hel opriglen van eeno geschikte instelling waar jongelingen en ook meer gevorderden in jaren onder den zegen des Heereu door gründig wetenschappelijk onderwijs kunnen wor den opgeleid en gevormd lot de vervulling van de diensten en pliglcn tol welke Christelijke godsdiensl- leeraats en zendelingen geroepen zijn." Wat den aard van het seminarie betreftheeft men verklaard te wenschen, bevorderlijk te zijn aan de lovende voort-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1