rnrnm m m lensar afgelegd niet heeft mogen strekken tot een wettig bewijsmiddel of tot bevestiging van 's regters overtuiging. ZiEBiKZER 20 Januarij. Hoor de arrondisse- wents-regtbank Ie Goes is in den loop des jaars 1850 ter zake van overtredingen op het stuk der maten en gewisten, één persoon tot geldboete, of, voor het geval van onvermogen tot gevangenisstraf veroordeeld zijnde door de arrondissements-regtbanken te Middel burg en te Zierikzee gedurende gemeld jaar geene vonnissen te dier zake geslagen. liet op het strand bij West-Kapelle liggende barkschip dat sedert weinige jaren nieuw gebouwd en kopervast isen volgens zeggen met weinig kosten kan worden te water gelalen zal op den 24 dezer uit de hand worden verkocht. De beer N. BakkerJVs. 17jarige zoon der we duwe Bakker die te Amsterdam eene schuitenvoerders affaire uitoefent, is door de Franscbe Academie des Sciences bekroond voor zijn antwoord op de prijsvraag welke is de beste Regeringsvorm waarop 494 antwoor den ingekomen waren. Zeer onverwacht ontving bij in het laatst van 1850, als bekroonde het brevet als eerelid der Academie des Sciencesbenevens eene groote en twee kleinere medailles, van welke in Frankrijk volgens de statuten een der kleinere aan een rood lint gedragen wordt. Het antwoord van den beer Rakker is naar men verneemtter gunste der constitutionele monarchie geweest. (Volgens de Tijd, heeft een der leden van de provin ciale staten van Noord-Holland het gelukkig denkbeeld gehad den hierboven bekroonden jongeling uit te noo- digen zich ten zijnent te komen vestigen ten einde hem in staal te stellen zich onbezorgd aan de beoefening ces wetenschap te kunnen wijden.) Zaturdag nacht is te Amsterdam gearresteerd eene dienstmeid welke beschuldigd wordt haar kind oud 6 weken door vergif te hebben om het leven gebragt. Laatstleden dingsdag avond werden twee per sonen Hanoveranen van geboorte en broeders met name G. F. IE. en G. C. Metchinggevankelijk te Tiel binnengevoerd. Volgens genoegzaam voldoende aanwijzigingen waren zij de dader en medestander van den moord den 12 dezer in een logement in de War- ipoesslraat te Amsterdam aan een Hongaar gepleegd terwijl een ander Hongaar insgelijks mishandeld en verwond werd. Op het punt van aan de justitie overgeleverd te zullen worden nam een der gegrepe- nen zijne kans waar, en ontsnapte geboeid, in bet midden der stad aan zijne geleiders zonder althans tot woensdag avond toe nader ontdekt te zijn. Men meldt uit Winschoten van den 15 dezer: Wederom is in deze streken een manslag gepleegd. Ze kere Hte Stads-Kanaal woonachtig was den 13 dezer om zaken naar Onslwedde gegaan en ging zich in sterken drank te builen, 's Avonds naar huis willende gaan bood hij den veldwachter van Onsl wedde een gulden zoo hij hem er heen bragtdoch deze weigerde dit. Daarop naar hel gemeentehuis ge gaan zijnde, kwam bij in aanraking met Dmede van het Stads-Kanaal een schatter van het vee. Met dezen ging hij op weg naar huis. Niet ver van Onsl wedde gaat IImet Dweder in eene herberg, alwaar de eerste geheel bebloed kwam, kla gende dat hij door zijn kameraad zoo geslagen was. Hij eisebte een glas jenever en gebruikto dit. Nadat 1)een geruitnen tijd op Item gewaebt had en niet mede kon krijgen ging hij alleen op weg. E bleef zitten en viel daar hij snorkte, naar de meening der huislieden in slaap. Na verloop van een uur hield dit op en de bewoners hem toen willende wekken merkten zij dat hij den geest gegeven had. De justitie biervan onderrigt deed onderzoek het lijk werd ge- regtelijk beschouwd de wonden aan het boobl waren door de hersenpan gedrongen en naar het scheen door eene tang die de schatters gebruiken toege- bragt. Ten gevolge hiervan is gemelde Dhe den gevankelijk alhier hinnengebragt. De jongst ontvangene berigten uit Batavia hou den hoofdzakelijk nog het volgende in De strijd met de Chinezen op Sambas beeft geene vorderingen gemaakt. Onze troepen hieven in hunne verschansingen en de Chinezen versterkten de hunne en bieltien zich met het inoogsten van de rijst bezig. Men ze,ide dat de rijst-oogst in deChinesche districten mislukt was en daar de Hollanders de rivieren en de kist blokkeerden, houdt men bel ervoor, dal tie Chinezen door gebrek genoodzaakt zullen worden toe te geven. De Javasche zeeën werden nog altijd door zeeroovers gioolelijks verontrust. Deze zeeroovers nestelen zich meestal op de kleinere eilanden dier zeeën. L'it deze berigten blijkt dat zij eenen brulalen aanslag heb ben sewaagd op een eiland in de nabijheid van Soe- ralieija. Alle pogingen der rijks stoombooten lol op sporing dezer zeeroovers zijn tol hiertoe vruchteloos gf weest en waarschijnlijk zulten alle tegen hen aan- gvv i net* maatregelen niets baten zoolang zij in hunne v.elbt kt'inie beeldkwartieren niet krachtig zullen zijn aangetast. Mogt bel bun gelukken, bit jaar onge deerd er van af te kooien dan zullen zij vermoedelijk in bet aanstaande jaar tot groot nadeel der inland- sche vaart met vernieuwden euvelmoed te voorschijn komen. Men vreest dat dit jaar reeds vele LSoegi- nezen en andere inlandsche bandelaren in hunne handen zijn gevallen. Volgens particuliere berigten van Java schat men den koffij—o.igst op hoogstens 900.000 centenaars in het vorig jaar bedroeg dezelve 700,000 centenaars. Een gewone oogst beloopt gemiddeld 1,400,000 cente naars zondat die van dit jaar nog altijd 500,000 min der is. Dit gevoegd bij den kleinen oogst op Ceylon zal noodwendig eene belangrijke uitwerking op de prij zen voor 1851 moeten te weeg brengen. Er waren legen heleinde van November in openbare veiling Ie Batavia aangeslagen drie mannelijke en twee vrouwelijke slaven. Zierikzee 21 Januarij. De onderhandelingen over de benoeming van eenen nieuwen gouverneur-gene raal of wel van eenen commissaris-generaal van Ne- derlandsch indio worden in «Ie residentie steeds voort gezet. Gisteren avond verzekerde men vrij stellig dat de benoeming van den beer Duymaer van Twist tot gouverneur-generaal van Nederlandsch ludie eene groote mate van waarschijnlijkheid had. JONGSTE BUÏTENLANDSCIIE TIJDINGEN. De nationalo vergadering te Parijs heeft thans een votum van wantrouwen tegen het ministerie uilge- hragt. De vergadering heeft na daarover in vier zittingen een woordenstrijd te hebben gevoerd, op het einde barer zitting van jl. zaturdag, met 417 tegen 278 stemmen bel volgende voorstel aangenomen «De Vergadering verklaart dat zij geen vertrouwen stelt in het ministerie en gaat over lot de orde van den dag." Zoodra de uitslag der stemming bekend was werd de zitting opgeheven en begaven de ministers zich naar bet Elysée om bun ontslag in te dienen. De heer Thiers riep den vorigen dag aan het slot zijner redevoering uit Volksvertegenwoordigers I wanneer gij ditmaal toegeeft dan is het keizerrijk tot stand gebragt." Dit is eigenlijk de meest juiste verklaring van den legenwoordigen stand van zaken. MENGKLIN Hel te Amsterdam gevestigde schaakgenootschap Philidor heeft dezer dagen een besluit genomen bet- welk voorzeker door de talrijke liefhebbers van bel edele schaapspel hier te lande met belangstelling zal worden vernomen. Het bestuur van dit genootschap is name lijk voornemens in bel aanslaande voorjaar te Am sterdam een schaak-wedstrijd te openen met de voor naamste vereenigtngen en liefhebbers zoo te A mster- dam als in de provinciën en daarvoor verschillende prijzen uit te loven op eene nader bij prospectus mede te doelen wijze. Wij twijfelen geenszins of dit plan zal bij alle liefhebbers van hel schaakspel ruime medewerking ondervinden. Terwijl zich olduseen bin- nenlandsche wedstrijd voorbereidt zal een schaak- tournooi op veel grootere schaal bij gelegenheid der tentoonstelling te Londen gehouden en gebeel Europa uitgenoodigd worden daaraan deel te nemen. De pre sident van bet genootschap Philidor dat gelijk men weet nog op dit oogenblik met Londen een strijd vol houdt beeft van den koning der Ëngelsche schaakspe lers Staunton, van dit voornemen kennis gekregen in het vereerende vertrouwen dat ook Nederland bij dien wereldstrijd niet onvertegenwoordigd blijve. De laken-, baai- en duffel-fabrijken alsook vele andere fabrijken en trafijken te Tilburgnemen al meer en meer in bloei toe sedert weinige jaren wer den aldaar slechts 3 of 4 fabrijken door stoom in wer king gebragt met ultimo Dec. 1849 was dat getal tot op 17 vermeerderd terwijl in 1850 nog 5 stoom-ma- chines zijn daargesteld en op dit oogenblik nog 3 in aanbouw zijn zoodat men binnen weinige dagen 25 fabrijken verwerijen spinnerijen volderijen graan- en oliemolens enz. door sloom-machines in werking zal zien. Er zijn ook nog eene menigte wollen- laken- baai- en duffel-fabrijken waarvan de werk tuigen door paarden worden in beweging gesteld bij gebouwd en vergroot en dit getal ziet men zoowel als de stoom-fabrijken van jaar lot jaar vermeerderen. Uit Ouddorp (eiland Goedereede) meldt men dat men daar sedert 14 dagen, koolzaad in vollen bloei niet alleen maar zelfs met volkomen en goed ge vormde peulen gezien heeftdo planten van welke men er op eenen blok circa 3- a 400 alzoo bloeijentle en vruchtdragende telt zijn in hun geheel even sterk en goed ontwikkeld als in den gewonen bloeitijd. Men meldt uit Groningen, van 31 December: Heden op oudenjaarsdag blneijen in den Horlus en Lnndhuishoudelijken tuin te Groningen op den kouden grond de Pyrus Jujionica het gewoon drie kleurig viooltjede Doornstruik Fransche- of Stekelbrem de aardbezie het gewoon kruiskruid en Poa annua overal voorts de paarsche en de gevlekte Doovenelel de ongesteelde Primula de bonte en dn gele of wilde Aurikelsde Madelief, het geurig Hoefblad, terwijl het witte Iloefhlad reeds 3 Ned. duimen boven den f' grond is opgeschoten. Enkele bloemen ziet men aan de Sell crykroeze Malva of deser thladende witte H onig klaverde mater, de Reseda, Potentilla sul- phurea Geum coccineum Dianthus superbus de Muur bloem de Goudsbloem de slinkende Ooijcvaarsbek. Opslag van groote boonen en paardenhoonen zijn op het punt van te bloeijen. De gras-angelicr is vol bloemknop. De Kamperfoelie en de Majoraan hebben geheel nieuwe bladen hier en daar ook do Peterselie-vlier. Zoo ook een aantal vaste planten, de wilde kervel lrispumila, Veronica gentianoides de Vogelmelk, het Penningkruidde kruipende Boterbloenp eni. enz. Buiten de stad ziet men nog verscheidene violieren of hier zoogenaamde leukosen in btoèi. Nog in da vorige week is op de stads wallen gras tot veevoeder afgesneden. De Lambertz hazelaar is op het punt zijne bloem knoppen te ontsluiten. Het zoogenoemd Peperboompje de zwarte Aalbes en de Kornoelje hebben dikke bloem knoppen als in Maart. De wormen eindelijk en mol len werken naar boven men ziet de goudvisscben geheel boven op bet water en voert hun brood even als midden in den zomer alles te zaïnen alzoo kenteekenen genoeg eener in dit jaargetijde buitenge meen zachte wedersgesteldheid. I w. z ETMDINGI H Den 20 November II. is van Hong-Kong naar Ba tavia vertrokken het barkschip Schouwen, kapt. C. Kraan. ËL AF VAAHT S£B STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE* DÏ£ia£I7CE- DIENSTESa BËËRS-, MMTBËRIGTEN ENZ. gedurende de maand Januarij 1851. Van Zierikzee: I Van Rotterdam: Zondag 26,'smorg. 7% urej I Dingsdag 28, 'smorg. 4% ure. CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN, AANLEGGENDE AAN HET 7j MP E. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Januarij (Dienst: tusschen Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburg: Naar Rotterdam: Vrijdag 24, 'smorg. 10 ure. 1 Donderdag 23,'smorg. 7 ure; Dingsdag 28, 7 Zondag 26, 6% (Dienst Amicitia.) Naar Antwerpen Vrijdag 24, 'smorg. 2 ure. "Woensdag 29, 7 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 20 Januarij 1851. gebleven. !2'/2 pC. Werk. Schuld56i3/i6 pGj 3 b B 66l5/i8 4 87% Arnorl. Syndikaat 3% pC. 89% Nieuwe Handel-Maats.109 Öost-lndiën 4 ROTTERDAM, 17 Januarij. Meekrappen waren deze week niet slapperde landlieden die niet boven onze markt hielden vonden voor hun goed ge« reeden aftrek. ROTTERDAM, 20 Januarij. De aanvoer ter graanmarkt van beden was weder onbeduidend en onvolledig en vorige prijzen veelal moeijelijk te bedingen», Heden beviel zeer voorspoedig van een' Koon E. S. M. ROST van TONJSINGEN. geliefde Echtge noot van ZlRRlKZEE A. VAN PER VELDE Cz. den 19 Januarij 1851. De Notaris M.' J. J. ERMERINS za! ten verzoeke van zijne principalen verkoopen 1." Op Zaturdag den 1 Februarij 1851 's morgens ten 9 ure in bet Heibosch, onder Koordgouuie circa 3 Bunders zevenjarig Essclien en filzen IBIUIOIIT en 2." Op Dingsdag den 4 Februarij 1851 's mor gens ten 9 ure op de Buitenplaats Rotzegaar d onder Noordgouwc, ruim één Bunder achtjarig Kssclieii en Elzen HAKHOUT; bene vens 0 stuks zware IJpen BOOMDE®! f zeer geschikt voor Werkbout. TER STABS BRÜKKEBU VAN PE ERVEN A. PE VOS. Per d In zen B w en h< verve ïiiet, te sp vondi «T 100 A de re de gr gever beslui verko liet ri Geen geen ken k ook i Van toesle »V

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 2