Woensdag 22 Januarij. W.° 7. 1851, ZACHTE WINTERS, tl NIBHSTIMGBR. ZMUKZEESCHE abonnememts-frijs i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren' snamidd. vóór 4L ure. In langen tijd beeft de winter op eene 7.00 zachte •wijze zijne heerschappij niet uitgeoefend, a!s thans. Het is alsof hij zijnen scepter met dien der lente heeft verruild. En is dit iets zeldzaams het laat dan ook niet na invloed op de inenschen en op de natuur uit te oefenen. De inenschen 7,ijn er zoo vol van, dat zij het elkander eiken dag veitcllen, even als of zij niet vertrouwen, wat zij zeiven zien en gevoelen en 0111 zich des te heler te vergewissen, dat het waarlijk zulk een zachte winter is. N11 hoort men niet kla gen over winter-handei.'en winter-voetennu weet men van geen' glai, je straten, eri behoeft men alleen kousen ondcjbgLe laarzen en ook niet Li men de laarzen te diagtwj nu loopt men geen gevaar om van voren en van achteren met sneeuw ballen gedecoreerd te wordennu heeft men geenc ongelukken op het ijs te betreuren nu wordt er in de hutten der armen zulk een ver schrikkelijke koude niet geieden; maar nu ook, heeren en dames! moet ge u de pret van een' sledevaart ontzeggen; nu, vlugge schaatsenrij ders! valt er voor u ook niet te denken, om langs de ijsbaan te zwieren; nu ook geene ijs- vreugde en geene vermakendie alleen een strenge winter geeft. En de natuur - zie hoe de boomen reeds uitbottende bloemen reeds ontluiken, en hoe reeds veel ontkiemt. Zie, hoeveel reeds in de natuur is ontwaakt en tee kenen van leven geeft, dat hij een' streng win- tergetijde nog zou sluimeren of verstorven zou liggen. (Aan de ommezijde dezes zullen wij ten gevalle van de liefhebbers van bloemen en plantenonder de mengelingen een berigt van 31 December jl.uit Groningen plaatsen.) Hoe zeldzaam zulk een zachte winter ook zijn moge, hij is echter niet zonder voorbeeld. "Wij vinden ergens van den wintervan 1755 op 1756 vermeld, dat de lucht zoo zacht is geweest, dat er zooveel ijs niet is gezien dat er eene hen over .zou hebben kunnen loopenen de nachtvor sten 7,00 gering waren dat des daags de zacht heid der lucht alles weder deed verdwijnen, zoodat de vaart niet het minst door ijsgang is belemmerd geworden. Van de maand Januarij van 1796 vonden wij aangeteekenddat geene maand Januarij aan haar gelijk zal zijn. Geen nachtvorst, zelfs geen sneeuw heeft men toen gehad, maar wel zulk een graad van warmte, dat op den 31 van die maand operie Rensche bloemen in de open lucht zijn gezienen dat meer dan eene soort van veldbloemen, zooals paardebloemen madelieven, hier en daar in het vel(i bloeidenalsmede dat den 15 dier maand twee vroege tulpen in vollen bloei vaii den grond zijn afgesneden en men er meer zou hebben kunnen snijdenterwijl den 8 van die maand, een landman, even buiten Haarlem woonachtig, aan een' zijner kalanten een schaapje van grasboter ten geschenke gaf, en daarbij dit versje voegde: COÜBAST. De vrugtbre hemeldauw gaf aan natuur liet leven Tot iii het barstsaisoen het guurste jaargetij. t TVas onder Wijk aan Duin. ÏVie vond hel ooit beschreven Dat men in Louwmaand zóg het melkvee in de wei f Wie mogt in dit gewest dit meer dan nu aanschouwen Ik denk en wel met Vegtvoorzeker niemand niet. Laat ditO sterveling u steeds op God doen bouwen Verheugen Wen ge als nu, zijn Alvermogen ziel. Maar hoe zacht de winter tot lieden ook zij geweestBrejieuotie's spreuk het kan verkeeren kan men ook hier toepassen. De winter kan het ons nog wel eens duchtig doen voelen, dat hij er ismaar al ware dit zóó - lang zullen ons de laatstverloopene wekenwegens de zachtheid van het weder, in het geheugen blijven, en zeer ligt mogelijk zullen de dagbladen der volgende eeuw nog van de zachtheid van dezen winter gewagen zooals wij dit nu van die der vorige eeuw hebben gedaan. BEKENDMAKING. ï)n Bupgemresteu rler Stad Zierihzee brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat bet ko hier van het PatfeBsTpteg'ifc over het 2do kwartaal dienst 18B0/si van deze Slad op den 7 dezer maand door den heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Di recte Belastingen te dezer Stede ten (ine van invor dering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aan slag op den hij de Wet bepaalden voet te voldoen. Zierihzee den 18 Januarij 1851. DE CRANE. BUITENLAND. suitschzanl), Keulen 18 Januarij Ons dagblad deelt de vol gende telegrafische depêche uit Berlijn van gisteren avond mede De Onstenrijksche troepen passeren heden met schuiten de Elbe hij Artlenhurg, De Holsleinsche troepen beginnen cantonneitienten te betrekken. De Denen trekken hunne voorposten terug." Het stellig medegedeeld berigt wegens eene zamenkomst der keizers van Oostenrijk en Rusland en den koning van Pruissen te Dresden wordt nu even stellig weder tegengesproken. De voornaamste voorloopige werkzaamheden der conferentiën te Dresden zijn afgeloopen. Bijna al de ministers hebben dan ook reeds Dresden verlaten bin naar hunne respectieve landen terug te keeren. Men beweertdal door de stcmmen-verdeeling zodals die thans zal worden geregeld aan Oostenrijk en zijne bondgenonten hot overwigt in alle belangrijke kwestiën verzekerd wordt. De Kreun. Ztg. acht het opmerkelijk dat thans in Europa 500,000 man meer dan in de oorlogzuch- tigsle tijdperken van Napoleon's regering onder de wa penen staan. De Badensche tweede kamer heeft met groote meerderheid goedgekeurd het voorstel tot volledige schadeloosstelling van alle buitenlandsche eigenaars die tijdens de omwenteling van 1849 in Mannheim schade aan handels-goederen hebben geleden. Van Hamburg meldt men van den 15 dezer, dat de koude toegenomen en de Elve met jong drijfijs bedekt was. Ook te Stettin bail zich den 14 dezer de Oder met een dikke ijskorst belegd. Uit Koningsbergen wordt van den 12 dezer gemeld dat de Weicbsel en de Nogat sedert twee dageu loe- t prijs dee arvertekttiebt Gewone 15 cents déjyegel. -Geboorte-, IIuwefijhs— cii Doódberigten van 1 -Ij regels'ïi f.1 behalve hel Zegelregt, gevroreh waren. Dok op de Memel bij Tilsithad het ijs zich den 11 vastgezet. ra mEBui, Pakijs 17 Januarij. Caussidière is door de correc tionele regtbank veroordeeld tot 1000 fr. boete en 3000 fr. vergoeding aan den heer Marchalomdat hij in zijne gedenkschriften had gezegd dat deze heer aan geboden had den hertog van Bordeaux te vermoorden tegen eene belooning van één millioen. Volgens den Courrier de Paris moet de president der Republiek hebben verklaard dat de persoon welke hij het meest bewonderde, was lor A Palmer slon. De Spaansche ministers hebben hun ontslag ge vraagd onder het nietig voorwendsel dat zij niet op een familie-concert genoodigd waren hetwelk door de koningin-moeder Christina gegeven was. Koningin Isabella heeft in dit onlslag van het kabinet bewilligd. a a o o t a i T r Aaffïoi: Ponden 17 Januarij. De Times kondigt als eena half-officiële tijding de afschaffing der belasting op da vensiers aan welke door eene matige belasting op da huizen zal vervangen worden. Aan het gebouw voor de wereldtentoonstelling in Hyde Park zijn thans minstens 1980 menschen werk zaam. De Times houdt voortdurend vol, datdeFran- sche vergadering meer gronds zal verliezen door ha re (maatregelen tegen het bewind, dan indien zij zich naauw aan helzelve had aangesloten. LI. zaturdag heeft een kolenschip op de Teems een schuitje met 9 personen in den grond gezeild, die allen zijn verdronken. In geen jaar is het getal der landverhuizingen zoo aanzienlijk geweest als in 1850 er zijn te Liverpool 174,187 personen ingescheept, en wel het meerendeel naar de Vereenigije-Staten. De verandering in de scheepvaartregten heeft den prijs der vrachten in de opengestelde China-havens ongemeen doen vallen. b e t o e. Brussel, 18 Januarij. Ten gevolge der verschil lende incidenten welke tot dusver de beraadslaging over het budget van oorlog hij de kamer der verte genwoordigers heeft opgeleverd hebben heden do mi nisters hun ontslag in handen des konings nedergelegd. De generaal Chazal heeft den heer Thiefry ten gevolge eener door dezen II. maandag uitgesprokens rede in de kamer der vertegenwoordigers tot een tweegevecht uitgedaagd. Dit heeft hij de kamer zoo diepen indruk gemaakt dal donderdag en vrijdag de discussiën over hel budget van oorlog geen voortgang konden hebben en de vergadering olleenig met ge sloten deuren heeft beraadslaagd over hetgeen haar in deze te doen stond. (Men heeft sedert vernomen dat de generaal Chazal zijne uitdaging ingetrokken heeft.) BINNENLAND. 's Gravenhage 18 Januarij. In 1850 hebben 's rijks middelen opgebragl ƒ55,304,133,42. In 1849 was die opbrengst 54,029,811,29, en in 1848 f 53,499,599,09 dus meerder in 1850 dan in 1849 f 1.274,322,13, en meerder in 1850 dan in 1848: 1,804.534,33. Do accijnsen onder anderen heb ben in 1850 meer dan in 1849 opgebragt ƒ910,215,11. Z. IC. H. prins Frederik der Nederlanden heeft aangenomen het beschermheerschap der Rotlerdamsche Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. De hooge raad heeft, blijkens het Weekblad van het liegt, hij arrest van den 14 dezer, heslist, dat de verklaringen der getuigen afgelegd hij eenen com missaris van policie niet behooren lot de voorloo pige instructie bedoeld hij art. 175 strafv. zoodal de ter openbare tereglzitling voorgelezen verklaring van een sedert overleden getuige voor zoodanig amb-

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1