Zaturdag 18 Januarij. 1851. N.° 6. Woensdag en Zaturdag. De Grieksche Toovenaar Ridder Wilj alk a F rik el. llliSTURB AMNIffiTIUTIES. NIEUWSTIJDINGEN. praagd v ;nappe .v. FAN N 7li7HTir71717^riTT? ÜUJIIMIIJiüuIU COURANT. ABONRjEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór 4 ure VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt «In Amsterdam moet ge toch maar zijn, als gij wat zien wilt." Dat is dikwijls gezegd gewor den door menschen, die nog zeer weinig hadden gezien als daar eens iets bijzonders te zien was. Hoe veranderlijk 'de menschen ook zijn, daarin too- nen zij nog al bestendig te wezen; dat zij nieuwsgie rig naar het wonderlijke zijn, en als zij niet in de gelegenheid zijn, die nieuwsgierigheid te be vredigen, hun spijt op eene of andere wijze daarover te kennen te geven'. Niet het minst verwondert het ons tlus, dat,, Kul er een toove naar te Amsterdam is, men velen hoort uitroe pen wat ik aan het begin van dit opstel schreef. Wij hebben het niet in onze magt, dien man hier te brengen, en kunnen dus de nieuwsgie righeid niet voldoen maar wat wij kunnen hoe weinig het ook zij willen wij ook gaarne, en dat is: eenige bijzonderheden nopens dien be roemden goochelaar mededeelen. Wij nemen daartoe liet berigt over, dat wij daarvan in de Tiehche Cou'ranl vonden «Deze vermaarde goochelaar werd in 1818 in Griekenlands hoofdstad Athenegeboren. Reeds in zijn vijfde jaar zonden hem zijne ouders ter opvoeding bij den professor Shai.z, te Breslau, onder wiens leiding' hij voornamelijk de schei kunde bestudeerde welke wetenschap hem de meeste belangstelling inboezemde, en hem aan leiding gaf tot het beoefenen der kunst, waarin hij zoozeer uitmunt. In zijn veertiende jaar keerde hij naar zijne geboortestad terug,en werd reeds twee jaren daarna tot hofmagiër benoemd, met eene aanzienlijke jaarweddedie hem de verpligting oplegt, om detweejaren, drie maan den aan het hof van Griekenlands Koning door te brengen. Van toen af begon bij Europa te doorkruissenen zijnen naam beroemd te maken. »In Alexandrie vond Mehemed-Ali een bijzon der genoegen in zijne kunstverrigtingente Kon- stantinopel Keizer Abdul-Medjid en de vrouwen van het serail; te Petersburg Keizer Nicolaas en de grooten des rijksdie hem met geschenken en loftuigingen overlaadden. In 1844 keerde hij naar Duitschland terug, alwaar bij reeds vroeger sensatie verwekt had, en nu met de meeste voor komendheid onthaald werd. Vervolgens bezocht hij Engeland, Noord-Amerika en andere landen en oogste overal roem en geld. In 1847 werd hij door den Koning van Denemarken tot ridder van de Dannebrugs-Orde benoemd. «Thans komt hij uit Duitschland, in welks voornaamste steden hij van vijftig tot honderd representation heeft gegeven. Vroeger bezat hij een zeer rijk en prachtig kabinet, maar op aan raden zijner vriendendie bij zijne verbazende vlugheid alle werktuigen en hulpmiddelen voor hem overbodig vondenheeft hij er zich van ontdaan en doet hij nu zijne kunstverrigtingen geheel uit vrije hand, eene nieuwe wijze, die men nog bij geenen goochelaar heeft opgemerkt. Intusschen overtreft nog de gratie, waarmede hij zijne toeren verrigt, zijne zoo hoog gepre zen behendigheid; men kan zich dus een denk beeld maken van bet genoegen dat zijne kunst den aanschouwer verschaft." BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethoupers der Stad 7ierihr.ee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat bij Ko ninklijk besluit van den 28 December II. n.° 33, ter vervulling van de vacature, welke door de gewone aftreding met den 2 dezer maand is ontstaan bij continuatie tol WethoiMlor dezer Stad is benoemd do heer .Jtotakheci' Ki. W. BÏS5 «EWIïfiUS zijnde in de Raadsvergadering van den 11 dezer maand op nieuw in die betrekking geïnstalleerd. Zieriltzeeden 15 Januarij 1851. Burgemeester en Wethouders 1)15 CRANE vt. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris W. J. P. KROEF. BINNENLAND. 's Gravenhage 15 Januarij. De minister van financiën, in ervaring gekomen zijnde dat de «Aan- »vraag om agenten voor eene bij uitgebreide bekendscliap meer winstgevende zaak" enz. welke nu en dan in de dagbladen voorkomt afkomstig is van het Hoofd bestuur der Industrie-Compagniegevestigd te Ham burg met het doel om de personen welke het agent schap aannemen te belasten met de plaatsing hier to lande van de loten eener aan die Industrie-Corn- pagnie verbonden loterij van fahrijkgoederen dat wer kelijk reeds ingezetenen door voorgespiegelde voor deden verlokt zich met dat agentschap hebben in gelaten en deswege tol de bij de wet bedreigde straf- fen zijn veroordeeld beeft de ingezetenen gewaar schuwd om zich te onthouden van alle agentschap voor buitenlandsche loterijen van welken aard ook, aangezien het collecteren of doen collecteren direc- telijk of indirectelijk onder welke benaming ook voor loterijen builen 's lands aangelegd zelfs het doen uitgeven of verspreiden van eenige berigten plans of advertenliën van zoodanige vreemde loterijen bij de wet van den 22 Julij 18i 4 [Staatsblad n.° 1) op de daarbij bedreigde geldboeten of gevangenisstraf is ver boden. Men verneemt dat tegen de maand Mei aan slaande aan een SOlal onder-officieren der verschillende regementen infanterie arlillerie en kavalcrie du gele genheid gegeven zal worden om bet examen als infan- lerie-olficier af te leggen om na voldoende aflegging daarvan al spoedig lot die betrekking te worden be noemd uit hoofde bij de nieuwe organisatie der ver schillende infanterie-regementen een 60tal 2J,! luite nants ontbreken en daarvoor dit jaar slechts een 18lal kadclten uit Breda beschikbaar komt. Aan onderscheidene scherpregters en hunnead- sistenten is eervol ontslag, onder toekenning van wacht geld verleend. Voorloopig zullen zij echter tot de uitvoering der openbare straffen worden gebezigd ter wijl de scherpregters alsdan zullen genieten voor eene doodstraf en bet verrigten der kisting van bel lijk/" 18, voor het zwaaijen van bet zwaard over bet hoofd en andere lijfstraffen f 9 en voor enkele tentoonstelling en wanneer zij zicb op meer dan één uur afstands van hunne woonplaats moeten verwijderen voor rcis- en verblijfkosten in eens f 18, terwijl aan de adsislenten, zoo hunne hulp mogt tioodig zijn zal worden toege legd in geval van de doodstraf en kisting van bet lijk f 6 bij lijf- en onteerende straffen f 3 en voor reis- en verllijfkosten in eens f 10. Zierikzee 17 Januarij. De in ons vorig nummer vermelde diefstal te Middelburg is gepleegd ten huize van mejufv. Judith Goubitz in de Korte Gortslraat ter waarde van ongeveer ƒ400 aan geld en gouden en zilveren voorwerpen. Naar men zegt, bevindt zich de vermoedelijke dader reeds in voorloopige hechtenis. De lieer David DorkingGz.oud Fransch kost schoolhouder te Middelburg, thans nog lid der plaatse lijke scbool-commissie president van de commissie voor onderwijs uit het departement der maatschappij tot Nul van 't Algemeen daar ter stede ontving dezer da gen, met een vereerenden brief van den beer staatsraad, commissaris des konings in de provincie Zeeland van weg'e. Z. M. eene zilveren medaille met 's Konings beeldtenis en toepasselijke inscriptie voor de vele en langdurige diensten door genoemden heer in het vak van onderwijs en opvoeding inet ijver en bekwaamheid aan den dag gelegd. Volgens den staat van geboorte en overlijden opgemaakt bij den burgerlijken stand der stad Goes zijn gedurende het jaar 1850 aldaar geboren 104 kin deren van het mannelijk en 102 van bet vrouwelijk geslacht, te zamen 206 kinderen; overleden 65 per sonen van het mannelijk en 81 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 146 personen, waaronder 1 van het mannelijk geslacht elders woonachtig onder welk getal niet begrepen zijn 16 levenloos aangegevene kinderen zijnde 9 van het mannelijk en 7 van bet vrouwelijk geslacht,, Tin hebben in datzelfde jaar50 huwelijks-voltrekkingen plaats gehad. Men leest in het Weekblad van den Helder en het Nieuwe Diep het volgendo berigt Toen de beer Bruce uit Overijssel naar den Hel der overstak met eene stoomboot om zich tot de verre rcize in te schepen bevond zich op dat vaar tuig een arme visschersmati van Schokland djenst doende als loods minzaam legen ieder van welken rang of slaat onderhield hij zich ook met dien ne- derigen maar in zijnen stand verdienstelijken zeeman en vernam hoe bij door mislukte vischvangst door vermeerdering van gezin door tegenspoeden meer en meer was achteruit gegaan zich van zijn vaar tuig had moeten ontdoen en thans met de zijnen iu komniervollen toestand verkeerde. De liefdadige mart zweeg maar het voornemen tot redding tot hulp was genomen. »In het Nieuwe Diep aangekomen konden noch veelvuldige bezigheden noch schitterende eerbewijzen zijnen hoogen rang verschuldigd en bewezen hem den arme doen vergeten. Het eerste oogenblik van vrij heid waarover hij beschikken konde werd benut om zich te verstaan met zijnen waardigen behuwd- vader den heer Schimmelpennincktot bereiking van zijn edel doel door diens tusschenkomst werd eene vischschuit aangekocht in gereedheid gebragt met zeil treil en andere henoodigdheden tot het aan zienlijke bedrag van plus minus f 700 en geschon ken aan den armen Schokker, om te dienen tol eer lijk middel van bestaan voor he:n en de zijnen." Jl. zondag in den laten avond hebben in een logement in de Warmoesstraat te Amsterdam twee vreemdelingen twist met elkander gekregen welke zoo hoog liep dat een hunner zijnde een Duilscher een mes nam en zijne tegenpartij een Hongaar, eene wonde aan den hals toebraglten gevolgo waarvan deze onmiddelijk is overleden. De dader heeft zich vooralsnog door de vlugt weten te redden. Als oorzaak van den twist wordt verschil van staatkundige gevoelens opgegeven. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Noord-Braband is bevestigd bet vonnis der arrondis- sements-regtbank te 's Herlogenbosob waarbij de no taris Anionic van Drongelente Oudheusdon voor den tijd van drie maanden in zijne function is ge schorst wegens het niet werkelijk houden van zijn verblijf in de hem aangewezen standplaats Oudheusden.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1