kapitale Hofstede -MIDDELEN. AÜVERTENTIEN. OPENBARE VERKOOPING, Bank van Leening. In don laten avond van den 31 11. is bij een goud en zilverkasthouder op den Nieuwondijk te Amsterdam, terwijl de bewoners voor een gedeelte van den avond hun huis hadden verlaten door middel van valsche sleutels voor eene waarde van ongeveer f 6000 aan gouden en andere sieraden gestolen. Van wege den directeur van policie te Amsterdam is eene opgave open baar gemaakt van de ontvreemde voorwerpen waaruit blijkt, dat zich daaronder bevinden 45 zilveren horlogiën, waarvan de kenteekenen worden opgegeven benevens nog ruim een 50tal, welke niet beschreven, doch bijte- rugzage herkend kunnen worden 21 gouden horlogiën; 160 handringen waarvan 8 met diamanten steenen ongeveer 70 paar gladde bellen 5 gouden colliers van 6 snoeren met gouden sloten en 1 dito met diamanten slot 8 gouden horlogiekettingen 2 diamanten doek spelden 20 paar gouden dopbellen 1 rond gouden knipje enz. Zierikzee 10 Januarij. Bij Zijner Majesteits be sluit van den 1 dezer is Z. K. H. prins Willem Frede- rik Hendrik der Nederlanden, met gemelde dagleekeuing, van schout-bij-nacht bevorderd lot vice-admiraal. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer, zijn de provinciale commissiën van landbouw onlbondeu. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Er is nog niets nopens de ministeriële crisis in Frank rijk beslist. Uit alles blijktdat aan het Elysée grooté spanning heerscht. De president der Republiek doet sedert eenige dagen wandelingen te paard door de stra ten van Parijs doch wordt door de bevolking zeer koel ontvangen. Op bevel der Keur-Hessische regering zijn elf bui- tenlandsche dagbladen verboden geworden. Vele personen die, zonder het burgerregt te be zitten reeds sedert jaren in Kassei met ter woon ge vestigd waren hebben plotseling bevel ontvangen met vrouw en kinderen binnen.24 uren de stad te verlaten. Ten behoeve der Keur-Hessische ambtenaren en officieren die hun ontslag genomen hebben is dezer dagen uit New-York eene som van 8500 flor. ontvan gen eene tweede even belangrijke som wordt uit New- Orleans verwacht. Ds hertog van Modena die, bij een bezoek te Sassuolo vrij koel door het garnizoen ontvangen is heeft die plaats eene straf van 700 lires opgelegd en bepaald dat het garnizoen met 70 man zou versterkt worden. Met genoegen vernemen wij (schrijft men uil Gro ningen) dat ook van hier voorwerpen naar de groote tentoonstelling te Londen zullen gezonden worden namelijk door den koopman J. J. Winterwonende builen de Heerepoort die daarheen zal opzenden twee door hem vervaardigde werktuigen en wel in de eerste plaats eene graanmachine geschikt tot het zuiveren van stof en zand van alle graansoorten terwijl daarmede ook muf geworden graan tot zijne vorige frischheid kan worden teruggebragt in dier voege zelfs dat het graan een beter aanzien krijgt en aan merkelijk toeneemt in zwaarte. Bovendien kan men daarmede tarwe zonder haar te beschadigen of te verminken van de hullen ontdoen en baar zuiveren van den worm zelfs als zij daardoor in den ergslen graad is aangetastzoo ook ontdoet men daarmede de ligtero soorten van haver voornamelijk do dikke brouwhaver van de hullen zoodat deze geschikter door den waaijer van den korrel kunnen worden ge scheiden. Beide, haver en tarwe, winnen daaren boven volgens den uitvinder belangrijk in Kwali teit en vooral in gewigt zoodat hij beweert tarwe te hebben gehad die zich tot 10'/2 Ned. ponden liet opvoeren. Van dit werktuig is vroeger ook reeds kennis genomen door de Commissie van Landbouw in deze provincie die het gaarne in der lijd hier op de tentoonstelling had gezien waartoe echter de uitvinder niet genegen was willende hij de machine wel verkoopen waarvoor hij evenwel een hooger prijs eischte dan- de Commissie van Landbouw kon besteden. Eene proef, door hem van de bruikbaar heid zijner machine aan genoemde commissie gele verd droeg altezins hare goedkeuring weg. Het tweede werktuig is eene machine waarmede men naar het voorgeven van den uilvinder op ge makkelijker wijze dan lot nu toe het geval was, koffijboonen van hunne schillen zal kunnen ontdoen. Beide deze werktuigen staan op vier raden om ze gemakkelijk van de eene plaats naar de andere te kun nen trekken. De heer Winter, zich over deze voorwerpen schrif telijk tot de Nederl. commissie voor de tentoonstel ling te Londen gewend hebbende heeft deze hem daarop eene uitnoodiging gezonden om zijne goederen af te zenden aan de zich met de bezorging der lieon- en terugzending belast hebbende huizen zijnde de lieer en Nobel <S Holtzapfelte Amsterdam, Preston C fe Rotterdam en Fmer van der Sande te Dordrecht. Wij moeten hier nog bijvoegen dat de heer Winter hef voonieuiefi heeft out zeil mede naar Londen te gaan. Als een voorbeeld van Imogen ouderdom onder de paarden schrijft men uit IJzendijke dat aldaar dezer dagen bij den landbouwer de Milliano een merrie-paard is gestorven in den bijna ongelooflijken ouderdom van 38 jaren. Het dier heeft 17 veulens ter wereld gebragt en onophoudelijk zonder eenige verschooning of toe gevendheid gelijk met andere paarden tot in 1848 in het veld gewerkt. Sedert dien tijd werd hetzelve voor de verleende diensten en uit achting voor zijn hoogen ouderdom uit medelijden met menschelijke liefde be handeld en onderhouden dat tot eer verstrekt van den landman. Den 26 December II. werd een kind van ongeveer 12 jaren met heldere oogen en een schrander voor komen te Dammartin-(Frankrijk) wegens landlooperij in hechtenis genomen. Op de vragen welke men het deed antwoordde het niet anders dan door wéinig ver staanbare gebaren men bezigde de teekenen, welke bij doofstommen de plaats van woorden vervangen maar het begreep deze niet men gaf het eene pen doch het kon schrijven noch lezen. Men schijnt er echter lei Dammartin in geslaagd te'zijn een middel te vinden om de waarheid te ontdekken want van daar wordt nu geschreven dat bet kind van Belgische afkomst is en dat toen hel negen jaren oud was, twee mannen de woning zijn binnengedrongen waar het zich bevond daar zilverwerk gestolen en vervolgens het arme kind de geheele tong uitgesneden hebben ongetwijfeld om het te beletten hen aan de justitie te verklappen. De ongelukkige is dus geheel van het zintuig der spraak beroofd. Het kind is ter beschikking gesteld van den procureur der Republiek die het waarschijnlijk naar zijn vaderland zal doen terugbrengen. Zondag morgen ontdekten twee policieheambten van Londen eene schuilplaats van ongeveer 20 jeugdige die ven onder een der bogen van den zuid-westelijken spoor weg nabij een ongebruikt stuk grond op den weg naar York. De kelder, in welken zich eene stookplaats be vond was van alles voorzien, wat tot huiselijk gebruik der bewoners benoodigd was en de tot bewaring der levensmiddelen bestemde plaats op eene vernuftige wijze tegen bet invallend vuil beveiligd. De opening was grootendeels met planken en zeildoek bedekt en de policieheambten waren verpligt achterwaarts in het hol te klimmen hetwelk zoo laag is dat zij daar niet regt- op staan konden zoodat het onbegrijpelijk is hoe men- schen daarin leefden. "Vijf der ongelukkige jeugdige bewoners zijn gevat en opgebragt. Gelijk uit de doopboeken blijktheeff een-vierde gedeelte van de kinderen die te VVeenen in het afge- loopen jaar geboren zijn den naam van Frans Joseph (naam des keizers) ontvangen. Brouwershaven 8 Januarij. Binnengekomen Batavia kapt. E. Verschoor Nederwaard kapt. S. A. Meijer Canton kapt. II. W. E. Bergner en Drie Gebroeders kapt. K. J. Swartallen van Batavia naar Rotterdam. AF V A A H T D IS B STOOMBOOT SUB IIIRIHZII, gedurende de maand Januarij 1851. Van Zierikzee Zondag 12,'smorg. 7 ure. Zondag 1$, 11 SKCZ6E1ÏCE* Van Botterdam Dïngsdag 14,'smorg. 4% ure. Dingsdag 21, 7 SXEK8TE3T COMIESPOKDERENnÈ OP TIP STOOM ÏTOOTEN i AAISLEGGENDF AAN HET Z I,TP Ft Vertrek-uren vair Zierikzse -gedor-codc de maand Januariy - (Dienst, hussclien Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburgi Naar Botterdam Dingstlag 14', 'smorg. lL'/a ,,re- Zondag 12, 'smorg. ö'/j ure. Vrijdag 17, j Donderdag 16:, 10 ËlIDBENPmjZEN VA-K DE 70LGE1SDE ABTIBELE2V TE ZIERIKZEE, van den 9 Januarij 1851. O. Tarwe 1849 N. dito 1850 - Zaai-Zomer drto - Ordinaire dito Rogge N. Wint.-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witfe dito Bruine dito De Ned Mudde. 6,50 a 6,25 a 0,00 a 0 00 a 6,00 a 3,50 a 3:,00 2,40 a 4 50 7,00 a 7,00» 7,50 7.20 OvOtf 0.00 6 10 3,60 3,30 2,50 4,70 8-00 8,00 De Ned. Mudde, Graauwe Erwten J 0,00 a 0.00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Kaap-Olie Patent-Olie Lijn-Olie - 6 30 a 7,10 - 0.00 a 0.00 - 8.00 a 10 00 - 13,00 a 13 50 - 0 00 a 0.00 - 40.00 per vat - 43,00 - 00,00 I Raapkoekenƒ00,00 de I040stuks. Lijnkoeken -00,00 e De Commissie voor de Onderlinge Waar- Borg-Vkreeniging van Arbeiders te Zie rikzeeverwittigt de leden dier vereeniging dat op aanstaanden Maandag den 13 dezer een aanvang zal worden gemaakt met de uitrieeliilg'cu van dat fonds en worden de houders der hoekjes van N.° 1 188 verzocht zich ten drie ure en de houders van N.° 189377 zich ten vier ure aan het Liefdadig Armge- slicbt aan te melden. Zierikzee, den 7 Januarij 1851. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOQIS. Ter ordonnantie B. C. CAU. De Loterij van Handwerken en "Voorwerpen die met goedkeuring van Z. M. den Koning ten overstaan van een' Nota ris weder zal plaats hebben, ter ondersten, ning tier Armen zal getrokken worden den 10 Maart 1851. De bezigliging zal plaats hebben op Donderdag en Yrijdag den 6 en 7 Maart op de Raadzaal van het Stadhuis van.12 tot 3.. ure alwaar men zich te vens van Loten zal kunnen voorzien. Ook zijn van heden Loten te verkrijgen hij den Boekhandelaar p. de Looze a f 1 het Lot en kunnen de voorwerpen ingezonden worden tot den 3 Maart ten Huize van Mev. de CRANE geb. Ermerins Mev. de JONGE geb. Baüon Ghijben en Mev. de JONGE geb. van Breugel. De Directie kan niet nalaten hierbij te vermelden dat zij in den loop dezer week werd verblijd door de toezending van twee fraaije Chinesche Vazen, Zij ontving die voorwerpen van onze geëerbiedigde Ko ningin en zullen zeker niet weinig bijdragen tot op luistering van genoemde Loterij. Mogt de belangstelling in dezelve daardoor vermeer derd worden en alle welgezinden deze vernieuwde poging tot leniging van armoede en verspreiding van werkzaamheid ondersteunen. Zierikzeeden 10 Januarij 1851. De Directie der Loterij van Handworken en Voorwerpen H. de JONGE van Breügee. óp Woensdag den 15 Januarij 1851 van 33 Balen PiEPJER des voormiddags om 10 ure, onder Haamstedebij Jan van Damme van een AW84J3R en een eind KGTTHfi, des namiddags om 3 urete Brouwershaven. Adres hij den Opper-Strandvonder beoosten de Schelde te Zierikzee. VERKOOPING aan de BANK VAN LEE NING te Zierikzee, op Woensdag den 15' Januarij 1851 des namiddags ten 2 ure, van alle de Panden, verpand tot ultimo October 1849. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zalten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen WOL- FERT de VR1EZE en BOUDINA KlïOONE na bekomen Regterlijke autorisatie, op den 17 Februarij 1851 des namiddags ten 2 ure in het Gemeentehuis te Bruinisse, publiek presenteren te verkoopen Eene bestaande in Woonhuis Schuur Wagen huis en verdere Geitouwen staande onder Brui nisse, gemerkt B n.° 84 met de numbre van 37 Bunders 75 Roeden 8© Ellen ERF, TUIN. ROOXI&AARD, DIJKENBOUW- en WE IIj AN DEN gelegen onder BruinisseOos- lerland en Nieuwerkerk nader bij uil te geven biljetten te omschrijven. TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS,

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 2