Zaturdag 11 January. •N.° 4. 1851. Woensdag en Zaturdag. Be groote Tentoonstelling te Londen. abonnemesits-pbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, dungs tevoren,'snamidd. vóór 4L ure. verschijnt prijs der advertentie!» Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregl, Spoediger dan wij dachten kunnen wij vol doen aan hetgeen wij in het vorig nummer be loofdennamelijk, u iets naders omtrent de groote Londensene tentoonstelling mededeelen. "Wij nemen daartoe het berigt overdat wij daar van in de A hjemeetie Nijverheids-Co uraM vinden, en verlrouweri, dat het onzen lezers welkom zal zijn, daar eene zaak, zoo zeldzaam en veelom vattend als de onderhavige, wel belangstelling moet inboezemen, ja, ons niet geheel onverschil lig may zijn, als we niet tevens geacht willen worden, kond en gevoelloos te zijn voor de groolsche gewrochten der industrie. Dit berigt luidt aldus «Op den eersten Kersdag hebben meer dan 50,000 personen Hydepark bezochtten einde er de gebouwen der tentoonstelling te bezigtigen. In de beroemde tapijt-fabrijk te Deventer heeft men een zeer prachtig tapijt voor de tentoonstel ling bijna gereedwaarvan wij in een volgend nummer eene nadere beschrijving hopen mede te deel enterwijl ook orize stadgenoot D. Draaisma er uit zijne fabrijk zal zenden, eenige poreuse potten voor de galvanische electriciteitvan al lerlei afmetingen die in kwaliteit met de Engel- sche volkomen gelijk staan, en wegens hunnen uiterst lagen prijs, alle aanbeveling verdienen. Rog vernemen wij uit Groningendat door een loopman aldaar, twee door hemzelven vervaar digde werktuigen naar de tentoonstelling zullen worden opgezondennamelijk eene graan-ma- chine, geschikt tot het zuiveren van alle graan soorten en eene tweede machinedienende om loffijboonen op eene gemakkelijke wijze van hare schillen te ontdoen hierachter breedvoeriger om- schreven). Het laatstgenoemde werktuig zou door den eigenaar, na de tentoonstelling, aan koningin Victoria ten geschenke worden aan geboden. Ook dePortugesche regering stelt alle pogingen in het werk om de voornaamste fabrie kanten aan te moedigenvoorwerpen van nijver heid naar de tentoonstelling op te zenden. Van de Zwitsersche fabrijkanten zullen er 356 hunne voortbrengselen naar de tentoonstelling zenden. Zij zullen 4405 vierkante voet horizontaal en 4259 voet vertikaal beslaan. De meeste dezer goederen zullen over Frankrijk, Berlogge en Folstone worden verzonden. Het Fransche gou vernement heeftop aanzoek van den Bondsraad deze goederen van regten vrijgesteld." Verder behelst dit berigt nog het besluit dat de commissarissen nopens de rangschikking der voorwerpen hebben genomen, en dat wij achter wege latendaar wij u dit reeds mededeelden. PUBLICATIE. Burgemeester ep Wethouders der Stad Zicrihzee Overwegende dat het uit bet rapport van de Vereeni ging lol wering der Armoede en der Bedelarij te dezer slede is gebleken dat ongeacht de Publicatie van den 9 Januarij 1850 waarbij de bedplai'i.j is verlui. «Se»», sommige bebneftigen zich niet ontzien niette genstaande hen tot vergoeding van vroeger onlvangene giflen eene toelage of ruimere bedeelin.g verstrekt wordt zich op de marktdagen op de plaatsen van afspanning en elders op te houden met het kennelijk doel oin aal— morren en gillen te ontvangen en zoodanige handelin gen niet andeis kunnen strekken dan om de bedelarij die, door de hemoeijingen der gezegde vereeniging, sints den aanvang van het vorige jaar zoo gelukkig is beteu geld op nieuw aan In wakkeren. (Ie'et dat dit misbruik eenigel mate wordt in de hand gewerkt door de toegevendheid van sommige buitenlie den, om, uit een verkeerd medelijden aan de zich aldus opdoende behoeflignn aalmoezen uit te reiken. Overwegende dat de vereeniging zich voorstelt om in de voornaamste afspanningsplaalsen bussen te plaat sen ten einde gillen te verzamelen ook rnet bet doel om zooveel in haar is ook de bedelarij ten platten lande te helpen beteugelen. Overwegende dat de weder aanwakkerende stout- moedigheid in hel vragen van giflen waarvan de toene ming in hel strengere saizoen to voorzien is grond geeft lot een strenger loezigt en bet hij den helangloozen ijver die de vereeniging in hel beteugelen der bedelarij heeft aangewend gepast is voorgekomen hare pogin gen in dezen door maatregelen van policie en de aan beveling van do door haar te werk gestelde middelen ver der Ie ondersteunen. Herren goedgevonden en verstaan 1.° Bij vernieuwing aan de behoefligen dezer Stad te vcrbivMlcn op de markt-of andere dagen tot het ontvangen van aalmoezen zich op straten of pleinen te plaatsen, of zich ten dien einde aan de huizen aan te melden of naar het plaile land te begeven. 2.° Aan de land-of builerilieden op do marktdagen in de stad komende te kennen te geven dat in de voor naamste afspanningsplaalsenvan wege de Vereeniging van Liefdadigheid bussen zijn geplaatst met uitnoo- diging aan dezelve om zich van het geven van aalmoe zen te onthouden en om liever in de voorschreven bus sen eenige bijdragen te storten ten einde de vereeniging te helpen in staat stellen ook de bedelarij op het platte land zooveel mogelijk te keer Ie gaan. 3.° l)e ingezetenen dezer Stad hij vernieuwing uit te noodigen, om alle aanzoeken, die hen, hetzij op de stra len, betzij aan hunne huizen door behoefligen of hunne kinderen gedaan worden (uitgezonden! de vaste maande- lijliscbe giflen) af te wijzen met verdere aanbeveling om naar vermogen te willen blijven bijdragen in de we- kelijksche collecte die op iederen maandag ten be hoeve van de vereeniging plaats hoeft en daardoor de moeijelijke taak die zij zich ten doelstelt te helpen bevorderlijk zijn. 4." Den Commissaris van Policie te gelasten, om met ernst tegen de bedelarij te waken en tegen dezoodani- gen die zich daaraan ondanks waarschuwingen bij herhaling schuldig maken proces-verhaal op te maken. Aldus gedaan en afgekondigd te Zierikzeeden 8 Ja- nuarij 1851. Burgemeester en Wethouders l)E CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads-Secrelaris W. J. P. KB OEF. BINNENLAND. 's Gravenhage 9 Januari], Naar men verneemt is bij koninklijk besluit van den 31 II. met den 1 dezer, onder1 toekenning van wachtgeld eervol ontslag uit hunne bedieningen verleend aan de onderscheiden scherpreglers en hunne adsislenten. Krachtens aanschrijving-van den minister van financiën zijn met intrekking van de bestaande voor schriften de stedelijke en plaatselijke besturen aange schreven om voortaan ieder jaar vóór of op den 31 October eene voordragt van minstens 10 geschikte .per sonen in te zenden teneinde daaruit in overeenstem ming met art. 10 der wet van 3 Primaire 7a° jaar een getal van 5 zetters voor den 54l,° en G4"" grondslag der directe belastingen en het patentregt te benoemen terwijl voor de dienst van 1851 die voordragten vóór of op den 15 Januarij zullen worden ingewachtalzoo zijn de vaste collegiën van zetters afgeschaft. Zierikzee 9 Januarij. In het jaar 1850 zijn binnen deze stad en het poortambaebt geboren 116 kinderen van het mannelijk geslacht, 130 vrouwelijk te zamen 246 kinderen waaronder 7 begrepen zijn welke als levenloos zijn aangegeven de geboorte is in 1850 minder dan in 1S49 met 33 kinderen. En op de registers van overlijden zijn ingeschreven 83 personen van het mannelijk geslacht 95 vrouwelijk te zamen 178 personen zijnde21 minderdan in 1849. Er zijn 62 huwelijken voltrokken zijnde 5 minder dan in 1849 en geen echtscheiding hoeft er plaats gehad. In het afgeloopen jaar zijn te Middelburg geboren 521 kinderen als 254 van hel mannelijk en 267 van het vrouwelijk geslacht; overleden 465 pers'onen (waar van 23 elders gestorven) 231 van het mannelijk en 234 van het vrouwelijk geslacht levenloos aangegeven 37 kinderen. Er zijn geduronde dat jaar aldaar 135 hu welijken gesloten en 2 echtscheidingen uitgesproken. Te 's Gravenhage zijn in 1850 geboren 2578 kin deren (waarvan 330 onecht)overleden 2010 personen gehuwd 60S paren echtscheidingen 5, Te Botterdam in datzelfde jaar geboren 3441 kinderen overleden 2758 personen (in het jaar te vo ren was dit getal 4094)gehuwd 956 paren, echtschei dingen 5. Bij den staat van begrooting in ontvangst en uit gaaf der stad Amsterdam voor het dienstjaar 1851 worden de ontvangsten geraamd op f 2,591,407,66'/2 en de uilgaven op f 2,586.592,47'/, en alzoo het batig slot op f 4815,19. De bevolking bestaat uit 224,949 zielen. In de vergadering van het comité van voorzitters, secretarissen en algemeenen penningmeester van het Koninklijk Nedertandsch Instituut van Wetenschappen, gehouden te Amsterdam den 30 December II. is de vraag overwogen wat in den tegenwoordigen stand der zaken (de goedkeuring van de begrooting voor het departement van hinnenlandsche zaken op welke nn het verwerpen van het amendement van den heer Groen van Prinslererslechts f 6000 voor die instelling als genoegzaam voor de wezenlijke uitgaven zijn uitge trokken) behoorde te worden gedaan en isna breed voerige wisseling van gevoelens dienaangaande beslo ten dat de vier klassen, in eene daartoe te beschrijven vergadering bij monde barer voorzitters zullen worden uitgenoodigd ingevolge den wenscb van het comité voorloopig hare werkzaamheden le schorsen. (iedurende de maand December jl. is de water stand in het Haarlemmer-Meer 6 duim gerezen de wer- k ng iler stoomtuigen tot onllediging van den plas werd gedeeltelijk door hooge boezemstanden belemmerd. Bit Koevorden wordt van den 5 geschreven dat, volgens de aldaar van wege het departement van oorlog ontvangen herigten hij koninklijk besluit de verlating der vesting bepaald is. In de provincie Vriesland is het getal der, ter zake van de besmettelijke longziekte afgemaakte run deren in de laatste dagen geklommen tot 999.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1