mm NIEUWSTIJDINGEN. BINNENLAND. YEltYOEMDËLEN. bms-, iammeiiigtki m. OPENBARE VERKOQPING, Bank yan Leening. Middelburg 3 Januarij. Gisteren bad alhier een droevig ongeval plnals. Zekere J.eunlje Pleyteoud 26 jaren met eenige anderen zich vermakende met dansen in de herborg de Vriendschap viel plotseling neder. Tot niet geringe verbazing harer omstanders bleek het dat zij waarschijnlijk door eene beroerte getroffen oogenblikkelijk was overleden. Zierikzee 7 Januarij. Zijne Majesteit heeftbij besluit van den 1 dezer aan N. S. Polak ontslag verleend als 2den luitenant bij de dienstdoende schut terij lo Zierikzee. Men meldt uit'sllage, dat het H. M. de ko ningin behaagd heeftaan de Damesvereoniging te Zierikzee voor eene armen-loterij prachtige geschen ken toe te zenden. Gedurende het jaar 1850 zijn aan 's rijks munt le Utrecht voor rekening van het rijk vervaardigd 1.855,209 rijksdaalders 2,208,466 25centstukken 7,274.862 10cenlstukken 3,0-10,092 öcentstukkenj en 2,000,400 halve cents en voor rekening van bij-' zondere personen 3,157,272 rijksdaalders zijnde ge zamenlijk voor een bedrag van f 13,972,761,80. Ten gevolge der bezuinigingen in de staatsuit gaven die door de nieuwe begrnoting worden in hot werk gesteld is er een koninklijk besluit uitgevaar digd waarbij de tractementen aan de verschillende gezanten toegelegd aan eeno beduidende verininde- ring zijn onderworpen. Daarentegen zijn echter eenige verpligtingen opgeheven. Zondagsblad De wckelijksche dienst tusschen Dordrecht en Londen van de stoomboot Stad Dordrechtvoor kor ten tijd geschorst zijnde zal bij open water op den 1 Februarij weder geopend worden. Den 4 dezer overleed te Rijswijk bij 's Hage de beer J, Ooslerland broeder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw en sedert 2 jaren rustend onderwijzer in den ouderdom van 81 jaren. Hij had bet zeldzame voorregt 60 jaren aldaar den post van onderwijzer te hebben bekleed. In de nieuwe Stads Herberg aan het IJ to Amsterdam, is ter bezigtiging gesteld, het ontwerp van een houten brug over het IJ met het model van den middelslen boog, wijd 150 ellen. Deskundigen ver zekeren dat het plan zeer goed uitvoerbaar en niet 2eer kostbaar in uitvoering is. In den vroegen morgen van den 4 dezer is te Zwolle het binnen gasthuis, bewoond door 32 bejaarde lieden met torentje en uurwerk bijna geheel in de asch gelegd. De brand was ontstaan in de aangren zende kastenmakerij van den beer IVorst, die den vori- gen dag naar Amsterdam was vertrokken. Menschen- levens heeft men niet te betreuren. Alles was voor brandschade verzekerd. Uit Oosterbeek wordt van den 1 dezer het volgende gemeld Heden morgen had alhier een verschrikkelijk ongeluk plaats. Het is op ons dorp onder de boeren eene dwaze gewoonte van niet slechts te middernacht zoo als hol heet, het oude jaar weg te schieten maar ook door pistool- en geweerschoten in den vroegen morgen van nieuwjaarsdag buren en huisgonooten uit den slaap to wekken. Nu staat er in liet bovenste gedeelte van het landgoed: de Oorsprong, een geïso leerde hoeve bewoond door een paar bejaarde lieden met hunne kinderen en als kostganger door V, V. opzigter over het werkvolk van een naburig goed. Het gezin had den vorigen avond genoegelijk doorgebragt en de oude lieden ontwaakten des morgens bel eerst. De man opgestaan en aangekleed zijnde begaf zich volgens zijne gewoontenaar buiten waar het zóó donker was, dat men als het ware geen hand voor de oogen kon zien. Intnsschen staat ook V. V. van zijn nachtleger op en wil het gezin dat hij meent nog in de rust te zijn door een schot wekken. Hij grijpt daartoe een met scherp geladen geweer dat hij toch meende af te trekken van den wand en naar buiten gegaan schiet hij liet in de duisternis af. Op dit zelfde oogenblik wil de oude man weder naar binnen komen maar wordt doodelrjk gewond stort onder de luide klagtoch I ik bloe dood! ter aarde en geeft den geest. Al do huisgenooten ijlen op het geschreeuw van V. V. naar buiten en nu ontstaat er onder hen op die noodlottige plek wat wel gevoeld maar niet be schreven kan worden. V. V. bijna radeloos heeft zich terstond bij de justitie te Arnhem aangegeven. Terw ijl men hier bet zachtste lenteweder heeft doet de winter zich in verscheiden zuidelijke depar tementen van Frankrijk op gestrenge wijze gevoelen. Jn de departementen der Lozère en Opper-Garone is zoo veel sneeuw gevallen dat die 40 duim hoog ligt. JONGSTE BUITEN LA NDSCHE TIJDINGEN. De commissarissen voor Holstein zijn den 2 dezer uil Berlijn derwaarts vertrokken en den 4 zou de proclamatie aan de Holsteiners afgekondigd worden. Het is de eerstemaai na den SOjarigcn oorlog dal Je Ooslenrijksche troepen naar bet noorden van Duitsch- land oprukken. De opperbevelhebber van het Holsteinsche leger heeft eene dagorder aan het leger gerigt waarin hij zijn vertrouwen te kennen geeft dat het alle le verwach ten ernstige geheurtonissen met moed en volharding zal weten het hoofd te bieden. Ook graaf flerentlow moet te Dresden waar hij rnet eene zending van wege Sleeswijk-Hotstein belast is verklaard hebben dat rnon zich in de Hertog dommen lot het uiterste zal verdedigen en liever met eere wil vallen don met schande blijven beslaan. Uit Dresden schrijft -men dat vorst Schicarzen- berg uit Berlijn teruggekeerd is zonder het doel zij ner reis bereikt te hebben. Oostenrijk schijnt de rol van Duitschlnnds eenigen bevrediger voor zich te eischen en zijne politiek le willen doen bovendrijven. Te Kassei is de stemming zeer somber. De in legering van troepen is zeer drukkend. De eerste bur gemeester die reeds 35 man te huisvesten had heeft er nog 10 bij gekregen. Een burger, die zich op drei genden toon tegen Beijersche soldaten uitliet, is door een krijgsraad lot het ontvangen van 25 stokslagen veroordeeld. Vrijdag avond heeft bet geheele Franschoi mi nisterie zijn ontslag gevraagd omdat men in de zit ting der wetgevende vergadering met de behandeling van een voorstel was voortgegaan terwijl het minis terie zich daartegen verklaard had. Men kan zulks vrij als eene gezochte reden tot ontslag beschouwen, daar de stelling van verscheiden ministers reeds ge- ruimen tijd moegelijk was, door dat bij herhaling nu de een dan de ander in de vergadering schipbreuk heeft geleden. Bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag heeft den pre sident der Fransche Republiek aan den president der wetgevende vergadering onder andoren, lo kennen ge geven dat hij geenszins geloof hechtte aan het verlen gen van zijne magt. Deze verklaring strookt echter geheel met de meeste zijner daden en met de woorden zijner vrienden. Bij de nadering van het Kersfeest hebben de de mocraten te Rome een vlugschrift tegen de pauselijke regering verspreid. Volgens het Journal d'Anvers is de opzegging van het handels-tractaat door Nederland niet alleen eene zaak van groot gewigt maar tevens hoogst na- deelig voor Belgie bovengemeld blad meent dat le eeniger tijd de handel van Antwerpen door dien van Botterdam op den achtergrond geplaatst zal worden. Het einde des afgeloopcn jaars beeft zich in Belgie op eene droevige wijze gekenmerkt door do buitengewone sterfte van kinderen te Brussel zijn gedurende de maand December bijna 300 kinderen beneden den leeftijd van 8 jaren overleden grooten- deels aan de mazelen en het roodvonk. Twee inwoners van een plaatsje nabij Manchester ontmoetten elkander eenige weken geleden in de straten van Liverpool. De een, dio ongehuwd was, wandelde alleen de ander hield een jong meisje onder den arm in wier bijzijn hij zijne wettige vrouw geheel scheen te vergeten. De naburen schudden elkander in bet voorbijgaan de band en ieder ging zijnen weg; maar op eens viel liet den ongehuwde in het p .artjo op den voel te volgen en weldra ver nam hij dat zijn huurman twee plaatsen op een naar Amerika bestemd schip gehuurd bad. Te huis gekomen waarschuwt hij de verlatene vrouw deze spoedt zich naar Liverpool en geeft den kapitein van het zeilrêo liggend vaartuig hare treurige omstandig heden te kennen. Verlies geen tijd antwoordt de brave man «ga naar huis orn uwo reisbagaadje te halen kom hier terug en ik belast mij met het overige." Do vrouw deed zoo en werd in stilte aan boord genomen terwijl do kapitein gelegenheid vond om de mededingster even stil te ontschepen het anker ligtte en vertrok. Men kan zich de gewaar wordingen des ontrouwen' echtgenoots voorstellen toen hij in zijne kajuit gekomen zijne wettige vrouw daar ontmoette. Brouwershaven 4 Januarij. Binnengekomen Jeannelle kapt. S. Halfweg van Batavia naar Rot terdam en stoomboot Stad Dordrecht, kapt. J. H. Stuit van loonden naar Dordrecht. af vaart der STOOMBOOT STAD ZIXHIKZZS, gedurende de maand Januarij "1851. Van .Zierikzee Zondag 12, 's ruorg. 7 ure. Zondag 1$, 11 Van Rotterdam Ditigsdag 14,'smorg. 4% ure. Dingadag 21', 7 BZLiaSNCE- diensten CORRESPONDERENDE OP I»E STOOilI BOOTEN AANLEGGENDE AAN IIET Z IJ P E. ertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Januarijm (Diens/, tusschen Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburgi Naar Rotterdams Vrijdag 10, 'smorg. 10 ure. Donderdag 9,'smorg. 7 ure* Dwgsdag 14, lli/2 zonc|ag 12, qi/2 pbijzest der effecten te amsterdam, den 6 Januarij 1851. gebleven* 12Va pC. Werk. Schuld o 57 pCj 3 o o o o 67'/^ Amort. Symlikaat3% pC. 88^'° Nieuwe Haudel-Maats., 109 Oost-Indien 4 BOTTERDAM, 6 Januarij. Tarwe Nieuwe Zeeuws., Vlaams, en Ovcim,bij kleinen cn onroltedigen aanvoer 20 cents la,;er slepende opgeruimd aan ver- Zeeuws, en Vlaams., als voien le noteren, 5a 6,25.'— Gerst, Zöcents lager Zeeuws. Vlaams. enOverm. Winter^3,60a 3,90; dito Zomer 3.30 a 3,CO, Haver10 cents lager, Zeeuws, en In). Korte ƒ2,30 4 3 dito Lange/ 1,90 a 2.50. Erwten, als voren Nieuwe Zeeuws. Groene 6,75 a 8,25hoonen Zeeuws, cn Walchersehe Witte 7,25 a 8 dito Bruine, ƒ7,25 a 8,75 dito Paardeboonen 4,30 a 1,70. Heden beviel voorspoedig van eenen Zoon, Vrouwe C. II. JANSSEN, geliefde Echtgenoot van Brouwershaven M.r W. H. KKOEF den 3 Januarij 1851. Kanton-lieg ter. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, A. T. KOOLE geb. Buijze. Zierikzee den 6 Januarij 1851. Eenige kennisgeving. Eene DERDE MEIDgoed kunnende rNaaijen en met de Wasch omgaan tegen Mej henoodigd bij Mevrouw C. SCHUUBBEQUE BOE1JE van VitIJBERGIIE. De Commissie voorde Onderlinge Waar- BonG—Vereenigino van Arfieihers te Zie rikzee verwittigt deleden dier vereeniging dat op aanstaanden Maandag don 13 dezer een aanvang zal worden gemaakt met de uitdecling-eii van dat fonds cn worden de houders der hoekjes van N." 1 188 verzocht zich ten drie ure en de houders van N.° 189377 zich ten vier ure aan het Liefdadig Armge- sticht aan te melden. Zierikzeeden 7 Januarij 18,51. De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS. Ter ordonnantie B. C. CAU, De ondergeteekende geeft door deze be- rigt, dat hij zich alhier gevestigd heeft als ItlET'StSFjvMAKS-li/id.Sen dat tevens bij hem te hekomen zijn allo soorten van SteenKalk Tras etc. Verzoekt een ieders gunst en belooft eene goede en civile bediening. Zierikzeeden 5 Januarij 1851. TIMMERMAN, in de Meelslraatbij de Nieuwe Kerk. op Woensdag den 15 Januarij 1851 van 22 Balen PEPER des voormiddags om 10 ure, onder Haamstedebij Jan van Damme van een AISM.ER cn een eind KETTMK3, des namiddags om 3 urete Brouwershaven. Adres bij den Opper-Strandvonder beoosten da Schelde te Zierikzee. I VERKOOPING aan de BANK VAN LEE- "5NING te Zierikzee, op Woensdag den 15 Januarij 1851 des namiddags ten 2 ure van alie de Panden, verpand tot ultimo October 1849. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 2