Woensdag 8 January. JI ™'">JV.0 3. 1851. 1 V- 1 J Be groote Tentoonstelling te Londen. BESTIM ADMINISTRATIE!! publicatie. 16,00 3.00 vati uks» asm ZIEMZEESCHE i ,.X-M COURANT. ABOMNEMEMTS-PHIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. vóór 4L ure. I f; l)e groote tentoonstellingdie in den loop van dit jaar te Londen zal gehouden worden draagt in alles de kenmerken van het Engelsche karakter. Zulk een idéé kon wel in geen an der brein, als in dat van een' Engelsehman op komen. Ja, wij gelöoven, dat, als ons het plan van zulk eetie tentoonstelling ware mede gedeeld geworden, zonder dat ons het land werd genoemdvan waar dat denkbeeld was uitgegaanwij het terstond zouden geraden hebben. Plannen maken beteekent echter op zichzelf doorgaans weinig, maar ze uit te voe ren, wel uit te voeren, dat zegt meer. Daartoe Wordt vaak moed en volharding vereischt. Het is bekend welk een ondernemende geest de En- gelschcn bezielt. Zij zijn niet alleen mannen van woordenmaar ook van dadenniet al leen theoretici, maar ook practici. Daarvan ge ven zij thans weder eene schitterende proeve in de tentoonstelling, waarvan wij spreken. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen, met hun eenige bijzonderheden nopens haar mede te deelen. Er is strijd geweest over de wijze van ten toonstelling eerst was men voornemens alles bijeen te plaatsen wat uit hetzelfde land oor spronkelijk was; doch later vond men beterde voorwerpen niet naar het land, maar naar de soort te rangschikkenhetgeen Voor den be schouwer veel doelmatiger was, en ook de on derlinge vergelijking gemakkelijker maakte; doch van deze classificatie is men weder terug gekomenen het is nu bepaald, dat de helft van het gebouw der tentoonstelling voor Groot- Brittannien en zijne koloniënen de andere helft voor de buitenlandsche natiën bestemd zal zijn. De stoomwerktuigen zullen hierop echter eene uitzondering maken en allen bij elkander geplaatst worden. De prijzen der voorwerpen mogen daarop niet genoteerd worden, hetgeen wij een' origeluk- kigen maatregel noemen daar bij de beoordee ling van een voorwerp wel degelijk de prijs in aanmerking dient te komendaar men natuur lijk voor duizend gulden iets beters kan le veren dan voor honderd gulden. Als bijdragen voor die tentoonstelling beeft een Londcnsch burger beloofd: eene verzameling van proefnummers van alle dagbladendie er over de gansche aarde in het licht verschijnen en een ander, een horlogiè, dat, eenmaal op gewonden zijnde, 400 dagen achtereen loopt; en een derde, een rijtuig voor twee paarden, dat in twee wagentjes, elk voor één paard, kan gemetamorphoseerd worden. EenEngelsch geestelijke heeft aan Prins Albert verlof gevraagd en bekomentot het uitloven van honderd guinjes voor de beste beantwoor ding der vraag: «Op welke wijze kan de ver- »eenigirig van alle volkeren, op de groote len- »toonstelling van 1851, worden aangewend ter verheerlijking Gods en tot bevordering van do «zedelijke welvaart des menschdoms Het regt0111 de catalogussen te mogen druk ken is door de boekdrukkerij van Flowes, te Londengekocht voor de aanzienlijke Som van 4000 p. st. (f 48,000), boven en behalve 2 pence (10 cents) voor elk gedebiteerd exemplaar. De prijs van den catalogus zal zijn 1 shilling (60 cents)en ook in tien talen worden uit gegevenwelke dan gezamenlijk tien shilling 6) zullen kosten. Dat men op honderd-duizende bezoekers re kent, is niet moeijelijk om te begrijpen, en dat de ingezetenen van Londen alles zullen aanwenden, om hunnen room van degelijkheid en comfort staande te houden en kan het zijn, te doen stijgen laat zich ook ligt vermoeden. Zij maken daartoe dan ook de noodige aan stalten en er heerscht reeds groote drukte, om voor herbergingonderhoud en verkeer der vreemdelingen te zorgen, daarbij hun verschil lenden landaard in aanmerking nemende. In de nabijheid van het gebouw der tentoonstel ling worden restauratiën opgerigtwelke dan tevens tot een' rendez-vous dienen, leder, die ér wil heengaan, behoeft dus niet ongerust te zijn aan iets gebrek te zullen hebbenzijne oogen zullen niet alleen veel schoons z.iettmaar zijne tong zal ook veel lekkers proeven; doch gij begrijpt dat moneij eene stilzwijgende conditie isten ware op bovengemelde prijsvraag dit antwoord bekroond mogt worden: «allen, die te Londen vreemdelingen zijn, zullen cm Gods- »wil gespijzigd en geherbergden als leden »van één huisgezin beschouwd en behandeld «worden." Komt er iets nader van deze tentoonstelling ter onzer kennis, wij zullen niet in gebreke zijn het u mede te deelen. Burgemeester en Wethoooers der Slal Zierikzee Overwegende dat het uit het rapport van de Vereeni- ging lot wering der Armoede en der Bedelarij le dezer stede is gebleken dat ongeacht de Publicatie van den 9 Januarij 1850 waarbij de bedelarij is verbo. den, sommige behoeftigen zich niet ontzien niette genstaande hen tot vergoeding van vroeger ontvangene giften eene toelage of ruimere bedoeling verstrekt wordt zich op de marktdagen np de plaatsen van afspanning en elders op le houden met het kennelijk doel om aal moezen eu giften te ontvangen en zoodanige handelin gen niet anders kunnen strekken dan om de hedelarij die, door de bemoeijingen der gezegde vereeniging, sints den aanvang van het vorige jaar zoo gelukkig is beteu geld op nieuw aan le wakkeren. Gelet dat dit misbruik eenigermote wordt in de hand gewerkt door de toegevendheid van sommige buitenlie den, om, uit een verkeerd medelijden aan de zich aldus opdoende behoeftigen aalmoezen uit te reiken, Uverwegende dat de vereeniging zich voorsteltom in de voornaamste afspanningsplaatsen bussen te plaat sen ten einde giften te verzamelen ook met het doel om zooveel in haar is ook de hedelarij ten plotten lande te helpen beteugelen. Overwegende dat de weder aanwakkerende stout moedigheid in het vragen van giften waarvan de toene ming in hel strengere saizoen te voorzien is grond geeft tot ecu strenger toezigt en het li ij den belanglonzeii ijver die de vereeniging in het beteugelen der bedelarij heeft aangewend gepust is voorgekomen hare pogin gen in dezen door maatregelen van policie en de aan- PRÏJS BEK aDVESTESTiear Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels a 1 behalve liet Zegelregt beveling van de door haar le werk gestelde middelen ver der to ondersteunen. Herben goedgevonden en verstaan 1." Bij vernieuwing aan de behoeftigen dezer Stad le verMerSeiu op de markt-of andere dagen tot het ontvangen van aalmoezen zich op straten of pleinen te plaatsen of zich ten dien einde aan de huizen aan te melden of naar het piatle land le begeven. 2.° Aan de land- of buitenlieden op de marktdagen in de stad komende te kennen le geven dat in do voor naamste afspanningsplaatsen van wege de Vereeniging van Liefdadigheid bussen zijn geplaatst met uitnoo- diging aan dezelve om zich van het geven van aalmoe zen te onthouden en om liever in de voorschreven bus sen eenige bijdragen te storten ten einde de vereeniging te helpen in staat stellen ook de bedelarij op het platte land zooveel mogelijk le keer te gaan. 3.° De ingezetenen dezer Stad tiij vernieuwing uit te noodigen, om alle aanzoeken, die hen, hetzij op destra- ten, hetzij aan hunne huizen door behoeftigen of hunne kinderen gedaan worden (uitgezonderd de vaste maande- lijksche giften) af te wijzen met verdere aanbeveling om naar vermogen te willen blijven bijdragen in de we- kelijkschö collecte die op iederen maandag ten fie-i hoeve van de vereeniging plaats heeft en daardoor de moeijelijke taak die zij zich ten doel steltte helpen bevorderlijk zijn. 4.° Den Commissaris van Policio te gelaston, om met ernst tegen de bedelarij le waken en tegen de zoodani- gen die zicii daaraan .ondanks waarschuwingen hij herhaling schuldig maken proces—verhaal op le maken. Aldus gedaan en afgekondigd lo Zierikzeeden 8 Ja nuarij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KKOEF. REBDIlNG van drenkelingen. Burgembestf.r en Wethouders der Stad Zierikzee, ontvangen hebbende eene.circulaire van den heer Staats raad Commissaris desltonings in deze provincie van den 1 dezer maand Provinciaalblad n.° 2) behelzende het volgende voorval De geheel verkeerde en ondoelmatige behandeling eensdrenkelings, heeft weder een mensclienleven gekost. »In den vroegen morgen van den 27 Dec. jt., geraakte een man in de Krabbckreekgemeente Heille. Op het daardoor veroorzaakt geruchtsnelden eenige in de na bijheid zich bevindende lieden ter hulp. Zij loogden bem, die nog eenige teekenen van leven gaf, uit het wa ter dan in plaats van hem lot opwekking der onder drukte levensgeesten, verder de vereischte hulp toe te brengen legden zij hem aan den oever der kreek neder, en spoedden zich om zoo als men zich in de volkstaal uitdrukt hel geregt te halen. Het gevolg daarvan was des drenkelings dood. »Zoo blijkt hetdat bij de menigte een verouderd vooroordeel nog niet voor het gezond verstand heeft mo gen wijken." Uitgenoodigd om de bekendmaking der Maatschappij tot redding van drenkelingen le Amsterdamopgenomen in dezer Stads Courant van den 27 April 1838, op nieuw in herinnering te brengen worden belanghebbenden verwittigd, dal de bedoelde bekendmaking ter inzage van een ieder ter Secretarie zal voorliggen ten einde hel zoo heilzaam doel der Maatschappij tot redding van drenke lingen bevorderlijk te zijn. Zierikzee, den 8 Januarij 1851. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. i

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1