2. Zaturdag 4 Januarij. 1851, M- Woensdag en Zaturdag. Lessen en Voorschriften. NIEUWSTIJDINGEN. i. ZKR1EZEESCHE J) GODR&NT. abomnememts-prijs i Ver drie madden f 2,00. Franco per .post f 2,25. Inzending der deert, daags 'tevoren'snamidd. vóór 4 ure. verschijnt prijs der advertentie» i Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijks— en Doodberigtcnvan 1-6 regels h f 1 behalve het Zegel regit In ons vorigntimmer bragten wij u wen- scben en thanswillen we u eenige lessen en voorschriften geVn, waarvan gij er u zoo vele of zoo weinige knt toeëigenenals gij wilt. Wij meenen dat dfhet beste nieuwjaarsgeschenk ial zijndat wij 1 kunnen aanbieden. Het iijn lessen en voischriften van een' wijsgeer der oudheid, Pythaijhas, van wien wij u mis schien in het vervtg wel eenige bijzonderhe den zullen herinnen 1 Neem^de bij ten vörbeeld: zij vestigt nim mer haren angel in he vleesch der dieren om ben het bloed af te zufen. Wacht u de bloem te plukken, waarop de bij hare honig vergadert, maar toeft tot dit werkzaam insekt den oogst heeft volbragt. Zoo op den morgen van den dagwaarop gij u voorgenomen hebt eener boom te vellen de bijen er hunne honigraat :n vestigen, werp alsdan de bijl uit uwe hande». Vergun aan de bijen »lcn dor Hoornen in uwen hof; de bloemen zijn meer het eigen dom van de bij dan van den mensch. Bemin uwen gestorven vriendeven als ware hij slechts afwezig. Stort geen alsem in den beker de> afwezigen. Zit, maar lean niet aan het feestmaal des levens. Voleind uwe levensbaan en werp den last niet af bij de eerste vermoeijenis. Uw laatste afscheid van eenen stervenden zij een handdruk. Meet uw leven naar dat van uws gelijken Een op zichzelf staand mensch is een' aaroen vaas, zonder voet. De Zon beschijnt slechts ééne wereld: be handel nimmer twee zaken te gelijk. Heb weinig bezighedende mensch is niet geboren, om er vele te hebben; de wijze heeft slechts eene. Wees voor en boven alles landbouwers; de natuur roept tot den vogel, vlieg tot den visch, zwemtot den menschhouw Wees matig: een nuchter gemoed is altijd wijs. Zeg niet dat gij vrij zijtals gij uw voedsel ïelf niet kunt kiezen. Besteed geen meerder tijd tot het gereed maken van uw voedsel, dan tot het gebruik er van. Beperk uw voedsel naar de maat uwer be hoefte. Reiziger! ten einde de zeden eens volks goed te leeren kennenmoet gij zien welk voedsel het gebruikt. i Vroege jager! spaar voor het minst den eer sten leeuwerik die u den dageraad verkondigt. Acht geene kleinigheid beneden u de ern-* stige Anacharsis was de uitvinder der zwavel stokken. Vriend der stilte! ontvlugt het huis eener bejaardepraatzieke vrouw. Hoe meer de amandel verdroogd is en zich rimpeltzooveel te meer rammelt zij in hare schil. Jongeling! eerbiedigden grijsaard; hoe ouder de amandelboomen zijn, des te meer vrucht geven zij. Wees uw eigen vriend bij gebrek van eenen anderen. BUITENLAND. dditsohlani). Berlijn 29 December. Do raadspresident von Manlmfj'el en de Oostenrijksche raadspresident prins von Schwarzenberg zijn beiden alhier uit Diesden aan gekomen. Laatstgenoemde logeert op het koninklijke paleis. Het bezoek des Oostenriikschen staats-ministers te Berlijn mag als eene openbare eendragts-demonstratie beschouwd worden. Uit Dresden ontvangt men bij voortduring de meest verblijdende berigten nopens de goede gezindheid der aldaar vertegenwoordigde mogendheden om zon der sloornis van den algemeenen vrede do aangele genheden van Duilschland op eenen duurzamen vasten voet te regelen. Geheel Keur-Hessen wordt op dit oogenblik we der door Keur-Hessische troepen bezet. De bevolking van Kassei is bij eene verordening van den 28 dezer uitgenoodigd tot betaling der achterstallige belasting. Alom beijverde men zich om de belasting te voldoen. Te Neurenberg verscheen den 21 dezer voor het hof van assises zekere koopman aldaar Marius- Heijnbeschuldigd van 60 man gerecruteerduitge rust en naar Sleeswijk-Holstein gezonden te bebben ten einde tegen den koning van Denemarken de wa penen te dragen. Dit feit door den beschuldigde geenszins ontkend zijnde die er zelfs bijvoegde dat hij de Hertogdommen steeds door alle mogelijke mid delen zoude ondersteunen beeft do jury met alge- meene stemmen op hem toepasselijk verklaard de wet van 17 Mei 1697, welke de doodstraf eischt wegens eiken onderstanddoor een Beijersch onderdaan zonder magtiging zijner regering aan eene in oorlog zijnde vreemde mogendheid verleend en hem diens- volgens ter dood veroordeeld door middel van ont hoofding. Dit vonnis is vooral daarom merkwaardig dewijl dit de eerste maal is dal deze wet in toepas sing komtofschoon zij reeds meer dan 150 jaren bestaat. Hamburg 28 December. Eergisteren deden de Holsleiners eene verkenning ten gevolge waarvan het bij Breckendorf lot een belangrijk gevecht kwam. Ook de vergadering uit den boerenstand in Zwe den heeft het ontwerp van vertegenwoordiging ver worpen en van die uit den burgerstand verwachtte men een gelijk besluit. Terwijl dat ontwerp naar het oordeel der adel- en priesterstanden te liberaal was keuren de beide anderen het niet liberaal ge noeg. Naardien vijf der ministers dat plan hebben verdedigd zag men nu do aftreding van nagenoeg het gebeelo kabinet te gemoet. Keulen 31 December. Op nieuw wordt heweerd dat Erankrijk en Engeland invloed op de Dresdener confernntiën willen uitoefenen inzonderheid om da opneming van bet gezamenlijk Oostenrijk in den Duit- scben Bond tegen te gaan. Schwarzenbcrg zou ooii daarom naar Berlijn gereisd zijn ten einde do ver zekering der hartelijke eensgezindheid tusschen Pruis- sen en Oostenrijk uit den mond des konings zeiven te vernemen. Een Weener ministerieel avondblad behelst het vol gend hoogst belangrijk berigt van den 27 dezer Wij vernemen uit eene goede bron dat het moei- jelijk punt over den marsch der executietroepen naar Holstein bereids te Dresden beslist is. Pruissen heeft zijne toestemming tot den marsch dier troepen door zijn grondgebied gegeven. Zij zullen onmiddelijk langs den spoorweg over Maagdenburg naar het doe! hun ner bestemming vervoerd worden." Dat leger wordt op ongeveer 20,000 man geschat en kan binnen den lijd van 10 of 12 dagen de hertogdommen bereiken, waar velen nog tot wederstand zelfs tegen de Duit- scho troepen gezind schijnen te blijven. Doorgaans is, na ernslige geschillen tusschen den vorst en zijne onderdanen de terugkeering des eersten in zijne hoofdstad schijnbaar althanshet bewijs van wederzijdsche vergevensgezindheid en ver zoening. Niet alzoo thans in Hessen-Kassei waar na de terugkomst van den keurvorst te Kassei, do verbittering van een groot deel der bevolking geste gen is terwijl do regering van hare zijde langs hoe meer wraak over den ondervonden tegenstand neemt, door alle wederspannige ambtenaren door tal rijke inkwartiering to kwellen en uit te mergelen. Ook sprak men van de vorming van een krijgsraad die zijne vonnissen op staanden voet zal doen uitvoeren. Luidens berigten uit Noord- en Midden-Italio, worden daar weder vele arrestatiën bewerkstelligd en zulks ten gevolge van de nieuwe woelingen van Maz- zini en zijne partij. (Volgens de Echo du Mont-lHancbevond Mazzini zich den 18 dezer Ie Genève en had bij daar eena vergadering van uitgewekenen en democraten bestuurd, waaronder ook Savoijaards waren Mazzini moet daar berigt gegeven hebben van een nieuwe Republikein- sche beweging welke eerlang in Italië zal uitbreken ten zij zulks door de regeringen voorkomen worde. j BINNENLAND. 's GravenhaGE 1 .lanuarij. Gisteren morgen is alhier bij de regering bet treurig berigt gebragtdat z. exc. de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Neêrlandsch-Indie de beer Ilruceeergisteren namid dag teil 4 ure, op het fregat Suma traliggende aan het Nieuwe-Diep is overleden. Het ongemeen tref fende van dit overlijden zal gowis algemeen gevoeld worden in bet vaderland en zijne bezittingen in het Oosten maar vooral ook in het gewest van waar de staatsman nog kortelings op zoo indrukkende wijs en hoopvol was vertrokken. liij koninklijk besluit van 20 dezer is vernietigd, eene door den gemeenteraad te Voorst gemaakte be paling, volgens welke aan allen die binnen de go- meente een wijn- of bierhuis mogteu willen oprig- ten de verpligling wordt opgelegd, daartoe vooraf schriftelijke toestemming van bet gemeentebestuur to vragen. Dit besluit genomen op bet rapport van den minister van binnonlandsche zaken berust hoofd zakelijk ep grond dat in deze verpliglende bepaling voor do ingezetenen tevens de bevoegdheid des go- meentebesluurs ligt opgesloten om de gevraagde toe stemming te weigeren en dus de uitoefening van dat bedrijf liinnen do gemeente te verbieden dat do gemeentebesturen tot hel opnomen van zoodanig ver bod niet bevoegd zijn en dat mitsdien bovengenoemde bepaling in strijd is met de wet. In deze residentie is uit Luxemburg aangeko men de baron Wülmar. Van Luxemburg wordt van den 23 geschreven dal bij van daar vertrokken was ten einde aan de confereutiën te Dresden deel te nemen.

Zierikzeesche Courant | 1851 | | pagina 1