ZEETIJDINGEN. VERVOERMIDDELEN. ADVERTENTIE! ibewoMid door Jacob fan Leeuwenwelke zoodanig toenam dat de schuur in zeer weinige oogenbtikken geheel in vlammen stond zij is dan ook vol met granen 23 stuks vee en al de gereedschappen totaal verbrand. Niets is kunnen gered worden de oorzaak 5s onbekend." Uit Amsterdam wordt onder dagteekening van zondag den 22 dezer het volgende gemeld «Heden leverde onze stad een zonderling schouw spel op. Reeds des morgens was zij in een zware mist gehuld, die echter tegen den middag scheen te gaan optrekken. Doeh naauwelijks was de dampkring een weinig verhelderd of de mist stortte weder in digte wolken neder die hier en daar als een zware rook grachten en straten vervulde. Tegen 3 ure des na middags word het bijna onmogelijk eon voet lengte voor zich uit te zien zoodat men als in eene tast bare duisternis ronddwaalde en vooral op pleinen en markten telkens in gevaar was den weg te ver liezen. Gelukkig werd bijna algemeen do voorzorg genomen door koetsiers en slepers de paarden bij «Jen toom door de stad te leiden. Zocht men eene steeg of straat men moest op goed geluk of op het geluid der naderende personen afgaan terwijl men tussehen heide moeite had zich te verzekeren op welke hoogte men zich bevond. Tussehen 4 en 5 ure werd d« lucht weder iets helderder doch daarna keerde Se mist met vernieuwde kracht terug. Reeds vroeg- lijdig waren de grflaiitarens ontstoken, terwijl langs de grachten van boom tot hoorn touwen werden ge spannen en op de gevaarlijkste sluizen en hoeken der straten fakkels ontstoken om zooveel mogelijk ongelukken te verhoeden. Niettegenstaande de meest mogelijke voorzorg door de regering der stad geno men hoort men reeds van verscheiden ongelukken die naar wij wenschen slechts hij enkelen zullen bepaald blijven, 's Nachts ten 12 urescheen de damp kring merkelijk te zijn opgehelderd. Men herinnert zich niet alhier gedurende vele jaren zulk een mist 8e hebben bijgewoond." De Noorder- en Zuiderhaven van Groningen liggen zóó vol zeeschepen die hunne reizen dit jaar ïsehben volbragt of zich gereed maken nog weder zee te kiezen dat er schier geen plaats meer over is en Sv passage bijna is belemmerd. In de Noorderhaven liggen 87 in de Zuider- 33 schepen. Den 17 dezer in den vroegen morgen is op het Wallenmeer in Zwitserland een groot ongeluk gebeurd. De met den nachtpost uit Chur te midder nacht van Wallenstadt vertrekkende stoomboot Del- j>hin werd in het oog der haven van Wesen van waar men reeds de lichten der stoomboot zag door eenen orkaan overvallen en met man en muis door de golven verslonden. Behalve den posl-conducleur uit Chur en 6 aangestelden op de boot moeten ook 6 of 7 passagiers hun graf in de golven gevonden hebben. Zierïkzee 27 December. Omtrent de ongelukken.. Sen gevolge van den hierboven vermelden zwaren mist Se Amsterdam op laatst), zondag voorgevallen be rigten de dagbladen dier stad hoofdzakelijk het vol gende: In het Binnen-Gastbuis zijn dienzelfden dag 4 lijken ingehragt en maandag nog 4 andere lijken ■ait hot water gehaald terwijl ook een kwaadwillige die een langs de hoornen gespannen touw had afge sneden om het te ontvreemden zijn verdiend loon vond door in het Damrak te storten en te verdrin ken. Het getal dergenen die insgelijks in het water vielen maar gered werden beloopt nagenoeg 40. Op hel Rokin bij de Olieslagerssteeg is de postkar ia het water gereden die echter met behulp van dc op de Oude Turfmarkt wacht hebbende dragon ders onmiddellijk daar weder is uitgehaald. Een brievenbesteller die de brievenbus in de Amstelstraat had afgehaald is" hij de Deventer Houtmarkt in het water gevallen maar heeft zichzelven gered en de bus bevattende 04 brieven is den volgenden nacht opgehaald. In eeuige naburige gemeenten als Zaan dam Muiden enz. was volstrekt geen mist te be speuren te Haarlem was die daarentegen sterk maar beeft zoo ver men weet geene ongelukken veroor zaakt. JONGSTE BU1TENLANDSCHE TIJDINGEN. Alle berigten uit Beijeren verzekeren dat deze mogendheid zich nadrukkelijk verzetten zal legen elke combinatiestrekkende om de opperste magl in Duitschland uitsluitend in handen van Oostenrijk en Pruissen te laten. Een brief uil Rome van den 12 dezer beft luide klnglen aan tegen de handelwijze der pauselijke legering jegens de Joden aldaar zoo wordt daarin vermeld, hoe de woning van den heer Tagliucozzo een der voornaamste Israëlieten te Rome den 5 dezer eensklaps door policie-agenlen overrompeld en hij bijna naar de gevangenis gesleurd is omdat hij eene arme Christin uit liefdadigheid bij zich in huis genomen en lol hel verrigten van huiselijk werk gebezigd bad. Alleen is do heer Tagliacozzo door (ussehenkomsl van zijnen zoon do gevangenschap ontgaan daar dezu zich in zijns vaders plaats gevangen liet nemen en dan ook tot tien dagen gevangenschap veroordeeld is welke stratop aandrang van de hoofder Israë litische gemeente, in eene gevangenschap van 5 dagen is veranderd. Dezer dagen kwam op eene verkooping een hand schrift voor van den Franschen geleerde Louis Lesage dat van het jaar 1765 dagleekende ten titel voerde: Verhandeling over de eketrieiteit toegepast op het over brengen aan tijdingen, en met aanteekeningen van den beroemden Bonnet voorzien was. Men leidt hieruit af, dat dn uitvinding van den electrieken telegraaf van Franschen oorsprong is. De heer Layard heeft, volgens berigten in de Literary Gazelleop nieuw belangrijke ontdekkingen in Koyund- schik gedaan. Hij vnnd aldaar eene kamer, geheel met platte terracotta steen en gevuld, waarop inschrif ten zijn gegrift, en die men als Assyrischa geschied-, boeken of regerings-oorkomlen beschouwt. Hij heeft 25 kisten daarvan naar Engeland gezonden. In de pi ramide van Nimrod is slechts één standbeeld gevonden. Het is ongeveer vijf voet hoog van gebakken kalksteen en wel bewaard voorts een fraai verheven werk met vele opschriften. Lnyard's berigten zijn van den 17 Julij, uil Akra. Hij zou den winter in Babylon door brengen en in bet voorjaar naar Engeland terugkeeren. Van Mogador is eene geheele scheepslading schild padden ten getale van 5000 te Londen aangebragt. Het grootsche plan der Noord-Amerikanen om den afstand tussehen Noord-Amerika en Groot-Brit- tanniën zooveel mogelijk te bekorten wordt ijverig vervolgd. De weg van New-York naar Londen zal tot op zeven of zelfs zes dagen verkort worden. Ter bereiking van dit doel zal men eerst eenen spoorweg aanleggen van New-York tot aan een geschikt punt op de kust van Nieuw-Schotland b. v. Halifax of Canso. Vervolgens vertrekt van daar een stoomschip naar Galloway aan de westkust van Ierland waartoe hoogst genomen vijf dagen benoodigd zijn. Van Gal loway gaat men langs den Midlandspoorweg lot aan Dublin (120 Ëngelscbe mijlen) van Dublin weder over de zee tot in de haven van Holyhead (63 mijlen) en van Holyhead eindelijk langs den noordwestelijken spoorweg (263 mijlen) tot aan Londen. De geheele op deze wijze afgelegde weg zoude 3200 mijlen be dragen waarvan 1200 langs den spoorweg en 2000 ove, zee. Behalve dat door deze nieuwe linie de zeereis aanmerkelijk zoude worden bekort zouden de stoomschepen op den Atlantischen Oceaan ook eene snellere vaart daardoor kunnen erlangen dat zij eenen aanmerkelijk minderen voorraad vau steenkolen zou den behoeven mede te nemen. Uit een openbaar gemaakt verslag van den heer Darcy, inspecteur der bruggen en wegen in Frankrijk die on langs te Londen is geweest om bijzonderheden in te winnen aangaande de Macadam-wegen onlleenen wij de volgende vergelijkende opgaven betreffende de steden Londen en Parijs: De geheele oppervlakte van Londen beslaat 210,000,000 vierkante ellen de bevolking be draagt 1,924,000 inwoners er zijn 260,000 huizen de uitgestrektheid der straten is 1,126,000 vierkante ellen de oppervlakte derzelve 6.000,000 zonder de voetpaden lengte der riolen 639,000 ellen. De ge heele oppervlakte van Parijs is 34,379,016 vierkante ellen, bevolking 1,053,879 zielen, getal huizen 20,526, lengte der straten 425,000 oppervlakte derzelve zon der de voetpaden 3,600,000, lengte der riolen 135,000 vierkante ellen. Derhalve kan rnen te Londen 1 inwo ner stellen op eene grondvlakte van 100 vierkante ellen Ie Parijs 1 inwoner op 34 vierkante ellen. Te Londen bedraagt het gemiddeld getal ingezetenen 71/, op eik huis te Parijs 34. Te Londen beslaat de gemiddelde Ipngle van elk huis eene ruimte van ruim 40 vierkante ellen te Parijs 15. Deze bijzonderheden doen verder zien dat te Londen veel onbebouwde grond is dat de huizen niet hoog zijn en dat bijna elk huis door niet meer dan eene familie is bewoond. De boulevards zijn de gedeelten van Parijs waar de meeste rijtuigen passeren. De heer Darcy zegt dat in iedere 24 uren de boulevard des Gapuci'ns wordt gepasseerd door 9070 paarden voor rijtuigen gespannen de boule vard des ltaliens door 10.750 de boulevard Poisson- nióre 7720 de boulevard S.'-Denis 9609 de boule vard des Filles du Calvaire 5858 dus gemiddeld in het geheel 8600. Te Londen in Pall Mali tegenover II.' M.' schouwburg, passeren elk uur ten minste 800 rijtuigen en over London-Brng niet minder dan 13,000 elk uur over Weslininsterbrug passeren jaarlijks niet minder dan 8,000,000 paarden. Uit dit alles kan men opmaken dat het verkeer te Parijs niet de belft is van betgeen langs de gemacadamiseerde straten van Lon den plaats beeft. Volgens eene berekening van de Timesbedraagt de hoeveelheid goud, uit Californie tot dusver naar Noord- Amerika en Europa uitgevoerd eene waarde van om trent 10,000,000 p. st. Daarbij voegende den uitvoer naar China Australië de Sandwich-Eilanden enz. alsmede hetgeen de 2- h 300.000 bewoners van Cali fornie nog in bezit hebben zal men zonder overdrij ving de hoeveelheid goud welke Californie tot nog toe heeft opgeleverd op eene waarde van 13,000,000 p. st. [f 156,000,000) kunnen begroolen. Te Offenbach is in hechtenis genomen zekere koop man Meschino genaamd die eenen wissel van 800 fl. welke hem ter betaling was aangeboden in den mond gesloken en opgeslikt beeft. Zierïkzee 27 December. Het barkschip Stad Zie- rikzeevan Newport naar Panama bestemd is, vol gens berigt van deszetfs gezagvoerder I). Ochtman in het begin der maand November te Valparaiso bin- nengeloopen hebbende bij Kaap Hoorn, in eenen 42daagschen hevigeu stormbelangrijke schade aan schip en tuig bekomen. De equipage bevond zich in den besten welstand. AFTAiBT 3D) S K STOOMBOOT STAD ZIEHIBZES s gedurende de maanden December 1850 en Januarij 1851. Van Zierïkzee Zondag 20, *s morg. 9'/2 ure. Zondag 5, ll'/2 DÏI.IOEMCE- V an Roller dam Dingsdag 31,'smorg. 4 urCo Dingsdag 7, 7 D1EKSTEN CORRESPONDERENDE Or DE STOOMBOOTEN AANLEGGEND* AAN HET Z M P E. Vertrek-uren van Ziérikzee gedurende de maanden Dec> en Jan* (Wenst tussehen Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburgj Naar Rotterdam: Dingsdag 31,'smorg. 7 V2 ure. I Zondag 20, 's morg. 8'/^ uire^ Vrijdag 3, 9 J "Jonderdag 2, 5 (Dienst Amicitia.) Naar Antwerpen Maandag 30, 's morg. 6 ure. Bij den ondergeteekenden is een 2jarig0 VAAKS aanwezig die dezelve vermist kan baar terug bekomen met voldoening der kosten. Haamslededen 14 December 1850. H. W. FERLEMAN. Dc Notaris M.' C. van oer LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van den Heer JILLES KLOM- PE op Vrijdag den 3 Januarij 1851 des voormiddags ten 10 are, onder de Gemeente Dreischor op de Hofstede van den Heer Rekwirantpubliek pre senteren Ie verkoopen O© stuks Upen Essclien en Abeelen BOOIIBH waarvan velen geschikt voor Werkhout. Do Notaris M.' C. van tier LEK de CLERCQ: zal op Maandag den 6 Januarij 1851 des voormiddags ten 10 ure, op het Slot Moer- mond, onder lienesseten verzoeke van zijnen prin cipaal publiek presenteren te verkoopen Een aanzienlijke partij Upen en Essclien IÏOOM.ESI meest geschikt voor Werkbout. Do Notaris M.' J. ERMERINS zal Vrijdag den 10 Januarij 1851 's morgens gagBas&B- ten 10 ure, op M onplaisironder ISoordgouuiepresenteren te verkoopen Ruim êfen Bunder zevenjarig Essclien HAKHOUT eene partij drooge fflUTSAAKD. en TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS,

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2