Bijbelsch Dagschrift BINNENLAND. ZEETIJDINGEN. VERVOERMIDDELEN. ADVERTENTIE®. Uit ÏIong-Kong wordt dd. 30 October de nood lottige lijding bevestigd dat op den 29 bet Portu- gesche oorlogsfregat Dona Mariate Macao terwijl de geboortedag van den koning van Portugal werd gevierd en ruim 200 schepelingen zoo officieren als matrozenalsook cenige genoodigde Amerikaanse,he officieren zich aan boord bevonden te midden van het lossen der salvo's is in de lucht gevlogen slechts één officier en 15 man werden gered. Van Canton wordt gemeld dat de van regerings wege tegen de rebellen afgezonden krijgsmagt door hen was verslagen waarbij een of twee mandarij nen in hunne handen vielen de uilslag van dezen slaat van oorlog is niet to voorzien inmiddels ver oorzaakt hij groote stremming in den handel. In eene der provinciën was een edict tegen het Christendom uitgevaardigd het Christendom wordt daarbij verklaard onwettigongeloofbaar en onge rijmd. De volgende opmerkelijko daadzaak is door den heer IP. Lynton aan het Engelsch-Azialiscbe genoot schap medegedeeld Een Chinecsch koopman IJan-ly genaamd be schuldigd zijne vrouw* vermoord te hebben werd ver oordeeld hot leven te verliezen door algeheele onthou ding van den slaap. De uitvoering van het vonnis had te Amoy plaats in de maand Junij jl. De ver oordeelde werd in eene gevangenis opgesloten onder bewaking van drie cipiers, die elkander om het uur aflosten en hem beletteden zich dag noch nacht een oogenblik aan den slaap over te geven. Op deze wijze leefde de man 19 dagen van welken tijd bij geene minuut slaap had genoten. Met den achtsten dag was zijn lijden zoo zwaar, dat hij als eene groote gunst verzocht, dat men door worging een einde aan zijn leven maakte. 's Gravenhage 21 December. Bij de tweede ka mer is eergisteren van wege de regering ingekomen een ontwerp van wel strekkende tot amortisatie van Schold. Dit ontwerp houdt hoofdzakelijk in dal eene som van één roillioen gulden in eens of bij gedeelten be steed worde tot inkoop van werkelijke schuld ren tende 4 teu honderd ter beurze of bij openbare in schrijving. Het ontwerp van wetmede dezer dagen bij de tweede kamer ontvangen strekkende tot regeling van de verjaring der straffen uitgesproken krachtens de wetten van 16 Mei 1829 en 1 Junij 1830, bevat een eenig artikel dus luidende De straffen uit gesproken krachtens de wetten van 16 Mei 1329 (Staatsblad n.° 34) en 1 Junij 1830 Staatsblad n.° 15)', verjaren door hot verloop van tien jaren te rekenen van den dag waarop het arrest of vonnis kracht van gewijsde heeft hekomen." Uit de Indiër verneemt men dat eenige leden dor tweede kamer zich vcreenigd hebben tot beharti ging der slaven-emanoipalie in onze koloniën. De directie der Nederlandsche Rijnspoorweg- Maatschappij beeft Ier kennis van de deelhebbers In die maatschappij gebragt dal zij hooptdat bij voort during van den vrede de aansluiting met Pruissen eer lang geregeld zal kunnen worden en dat de financiële maatregelen voor deze pewiglige aangelegenheid ver- cischt van dien aard zullen zijn dat zij de goedkeu ring der aandeelhouders zullen mogen verwerven. Eene commissie van de in Amsterdam gevestigde sebeepsreederijen heeft een adres aan het bestuur van de Nederlandsche Haiidel-Maatschappij ingediend waarbij zij zich namens dezelve beklagen over de laatst geuomene maatregelen ten aanzien van den gang der bevrachtingen en de vermindering der retour vrachten en bet bestuur verzoeken om in naam de zer reeders bij het departement van koloniën aan te dringen op eene geringere afdaling in de vracht prijzen vermits deze reederijen onder de voorgestelde vermindering von f 20 per last zouden moeten bezwij ken en op het herstel niet hel begin van het jaar 1851 der lijsten voor de verschillende steden 'derwijze als bij dispositie van den 18 November 1848, bevestigd bij nota van den 27 December daaraanvol gende aan de reeders te Amsterdam uit overtuiging is toegezeud. De commissie bestaat uit de heeren I). IlorshiL. AUien faitA. van GeunsG. C. Bosch lieitiC. Faber lioissevain en C. Harlsen. 's Gravenhage 22 December. In de avondzitting tan gisteren (welke lieden morgen omstreeks 3 ure eindigde) beeft do tweede kamer hoofdstuk V der staatsbegrooling (departement van binnenlandsche za ken) aangenomen met 57 tegen 2 stemmen. De eerste kamer beeft vrijdag met 24 tegen 8 stemmen verworpen het ontwerp tot heffing der grondbelasting in het Hertogdom Limburg. De ove rige weis-ontwerpen haar door de tweede kamer toegezonden (uitgenomen die betrekkelijk de staals- begrooting welke nog niet zijn behandeld geworden zijn alten aangenomen. Op eene vraag van den lieer tan Swhldcrenof de legering voornemens was, binnen een kort tijdsbe stek eene voordragtbetreffende de grondbelasting in Limburg in te dienen beeft de minister van financiën geantwoord dat hij zich geenszins dienaan gaande kon verklaren dat zoo lang de beraadsla gingen in Dresden niet waren afgeloopen de rege ring zich met geene verpligling kon belasten welke met de belangen van Limburg in eenig verband kun nen gerekend worden. Met deelneming verneemt men dat II. M. onze geëerbiedigde koningin zich sedert eenige dagen ongesteld bevindt doch tevens dat die onpasselijk heid niet is van een' ernsligen aard en dat er ge gronde hoop bestaat dat H. M. spoedig geheel her steld zal zijn. Op donderdag den 19 December, des avonds, omstreeks half negen ure heeft men in de gemeen ten de Vogelenzang Bennehroek en het gehucht de Glip nabij Haarlem wederom eene aanmerkelijke aardscliudding ondervonden vergezeld van een sterk onderaardsch geluid even alsof een zeer zwaar gela den wagen in snellen vaalt kwam aanrijden en tegen de woningen aanbotste gevolgd van een plotseling afgebroken slag, veel overeenkomst hebbende met den donder doch die werkelijk in den boezem der aarde plaats had. Het was op dit oogchblik in de natuur bladstil met een wolkeloozen tuimel en heldoren maneschijn doch in het zuiden was de lucht bewolkt. Den 20 daaropvolgende des morgens 10 minuten over 11 had hetzelfde verschijnsel plaats, zoodanig dat de vensterluiken lievig schudden. Voor zooverre bekend is heeft dit geen gevolg gehad en beide ver schijnselen hadden plaats in de rigting van het wes ten naar liet oosten. Mimielbürg 20 December. Naar men verneemt zijn de provinciale stalen van dit gewest, door den staatsraad commissaris des konings ingevolge Z.' M." magliging tegen zaturdag den 28 dezer maand des voormiddags ten 11 ure, in buitengewone vergade- dering bijeengeroepen ten einde te beraadslagen over eene wijziging van de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1851naar aanleiding der daarop, door bet departement van binnenlandsche zaken gemaakte bedenkingen. JONGSTE BUITEN LA NDSCIIE TIJDINGEN. Naar men verneemt, zal de keurvorst van Hessen zich niet naar Kassei terug begeven don na afloop der Dresdener conferenliën. De heer Hassenp/lug zal als gevolmagligde naar Dresden gaan. Hij zal aldaar voor Keur-Hessen optreden en tevens zijne gedra gingen in de Hcssische verwikkelingen bij de aldaar vereenigde staatslieden verdedigen. Tegen den beer Hassenp/lug is te Greifswald op nieuw een proces wegens verleiding tot valschlit'id in geschrifte aanhangig gemaakt. In het Pruissische leger zijn reeds 100,000 man met verlof naar hunne haardsteden gezonden. Tot de ontwapening der Pruissische vestingen is nog geen bevel gegeven. De onlangs in Belgie gearresteerde bende gaauw- dieven en boosdoeners is 28 in getal. Het blijkt dat de aanvoerder zekere Rollebeeke is, een Hollander van geboorte. Ouder de diefstallen welke ten laste dezer booswichten worden gesteld noemt men vele kerkrooverijen. De bekende schrijver T. v. Reden berekent in zijn onlangs verschenen werk over de staatshuishouding belastingen en schulden van Duitschland en het overige Europa dat de staatsschuld van Europa sedert 1848 tot en met 1850 met ongeveer 1300 millioen thalers vermeerderd is. Volgens particulier berigt dd. Beyruth 5 Dcc. 1850was aldaar den 26 November gearriveerd het kofschip Marinus en Gerlruida kapt. T. C. Katn- minga laatst van Marseille. Volgens nader berigt is het fregatschip de Room pot den 27 October van Hong-Kong naar Batavia ver trokken. Brouwershaven 22 December. Uitgezeild Rijs wijk, kapt. J. R. N. J. Bijl, van Rotterdam J. C. Schotelkapt. J. de Ridder van Dordrecht heide naar Valparaiso Panama en San-Francisco Royal Union, kapt. W. Sinilh van Brouwershaven naar New-Castleen stoomboot Stad Dordrechtkapt. J. H. Stuit van Dordrecht naar Londen. AF VAART 0SE STOOMBOOT STAB ZICBIEZECf gedurende de maanden December 1850 en Januari/' 1831, Van 7,ierikzee Zondag 29, 's morg. 91/, ure Zondag 5, 111/2 B2X.XCURKCB*» Van Botterdam: Dingsdag 31,'s morg. 4 ure* Dingsdag 7, 7 bibffistenj corresponderende op de stooiwbootën aan het zij te. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand December (Diensl tusschen Middelburg en Rotterdam.) Naar MiddelburgNaar 11 otterdam? Vrijdag 27, 's morg. 11Y2 ure. Donderdag 29, 's morg. Dingsdag 31, 7>/2 Zondag 29, (Dienst Amieitia.) Naar Antwerpen'. Donderdag 26, 's morg. 2/2 ure. Maandag 30, 6 aanleggende 7 ure.- *1A De Sjotepi.J van BHasnvl wei-ken en Sly-w-s Voorwerpen die met goedkeuring van onzen geëerhiedigdon Koning weder zal plaats hebben ter ondersteuning der Armen op het laatst van Februarij 1851 wordt, door middel dezer Cou rant aan de welwillendheid onzer Stadgenooten aan bevolen. In afwachting van het Koninklijk geschenk waar door de Directie vertrouwt dat aan deze Loterij we derom eene groote waarde zal gegeven worden doet zij deze voorloopige aankondiging en mogten alle welgezinden deze vernieuwde poging tot leniging van armoede en verspreiding van werkzaamheid onder simmen gewis dan zal de verwachting ook dit jaar niet bedrogen worden en de uitslag eene blijde uitkomst opleveren. Met liet begin van January e. k. zullen de tijd de plaats en de wijze hoe zich van loten te voorzien na der, door middel dezer Courantaangekondigd worden. Zierikzee den 10 December 1850. De Directie der Loterij van Handwerken en Voorwerpen II. de JONGE van Breügel. iw®» Regenten over het Burger-Weeshuis W-*tg Zierikzee roepon sollicitanten op naar de vacerende betrekking van Vaderen Moe' der in voornoemd Gesticht waaraan eene vaste jaar wedde verbonden is van f 250, buiten en behalve vrije woning kost vuur licht etc. Gehuwde personen zonder kinderen liefst niet ouder dan 40 jaren die vermeenen biertoe de geschikt heid te bezitten worden verzocht zich vóór den 1 Fe bruarij 1851 onder overlegging van voldoende be wijzen van goed zedelijk gedrag aan te melden. Zierikzee, den 19 December 1850. Regenten voornoemd M. C. de CRANE. Ter ordonnantie H. A. van IJSSELSTEIJN J.' «f de invloed des Christendoms o,» huiselijk en maatschappelijk geluk, in godsdienstige overdenkingen op lederen dag des jaars SS5i. Hu maandelöjksclie Afleveringen. de 12e aïdevering dezes jaars ziet het dicht, en de le a i'd. van 1851 vodgt in deze maand. In Kerkelijke Couranten en Tijdschriften werd dit geschrift voortdurend beoordeeld, als in ieder Christelijk huisgezin verdienende voorhanden te zijn. Ongetwijfeld is hetzelve ook het goedkoopste en nuttigste, en de gunstige bijval welke dit Dagschrift steeds ondervindt, heeft de Uitgevers aangemoedigd dezen jaargang weder met twee fraaije platen meer, dan vroeger, le versieren. Elke aflevering, minstens 64 bladz. degelijken inhoud bevattende van een 3.5tal verdienstelijke Leeraren met Ti tel—vign et en een' uitvoerigen Dagwijzer voorzien op best velijn papier kost slechts 40 Cents. Ten einde de lezing echter lot alle standen uit te strekkeD zijn er ook Ëxempl. zonder Platen enz. te bekomen a 3>4> Cents en op gewoon papier a SO Cents per Aflevering. Prospectussen zijn alom te bekomen. De uitgave geschiedt bij de Boekhandelaren A. KLOOTS CÓMPle 's Gravenhage TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2