COURA Woensdag 25 December. N.° 103. 1850 Woensdag en Zaturdag. VERVOLG VAN N.° 10. -■ 1049. BESTUREN «STRAM. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee hiertoe van hnoger hand uitgenoodigd herinneren de in- en opgezelenen aan de bepaling van art. 21 in het Koninklijk besluit van 27 October 1827 Slautsblad n.° 46) luidende als volgt NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort 18 December. Men spreekt van eerst daags door de Europesche mogendheden te nemen strenge maatregelen, teneinde te beletten dat Zwit serland langer de schuilplaats van woelzieken blijve. Parijs, 19 December. Het schijnt dat, ten ge volge van de proclamatie van Lcdru-RollinMaizini, enz. aan ons leger eene soort van uitgebreide za- menzwering is tol stand gekomen waarmede bet ge zag echter reeds geheel en al bekend is. De beer Ledru-Holiin zoude te Calais aan land komen en bet noorden van Frankrijk in opstand brengen. De ex- sergeant 1lattier had Brest tot punt van operatie ge kozen. lioicholals een tweede Hannibal de Alpen overtrekkende zoude Lyon en Marseille in opstand brengen en zich met zijne broeders van Bordeaux ver eenigen. Deze laatste stad zoude niets meer en niets minder dan geheel verbrand worden. Gelukkig is bet geheele plan verraden door een trouwloozen zaarn- gespannene. Londen 19 December. De kardinaal Wiseman heeft eigenhandige felicitatie-brieven ontvangen van den keizer van Oostenrijk den koning van Beijeren en den president der Fransche Republiek. abonnements-prijs i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der A deerl. daags te voren,'snamidd. vóór 4? ure. verschijnt prijs der AHvertektiew Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- Doodberigien van 1-G regels h f 1 behalve het Zcgelregt Toen wij aan dit stuk eèn begin maakten getiteld: Neêrlartds begin enz., maakte de onver wachte en plotselijke dood van onzen geliefden Tweedes Willem, vooreerst een einde aan onze beschouwingen. Tegenwoordig, nu men handen aan het werk slaat, eh er zich met hand en tand op schijnt toe te leggen om den individuelen toestand des vaderlands te verbeteren vooruitgang daar te stel len en langs dien weg eene blijde toekomst te openenthans willen wij de pen weder eens opvatten en eenen aanvang maken met de be schouwing over dien voortgang welke dit land genoot na deszelfs begin. Even als de be woners van het oude Griekenland, door de tot hen overkomende ineer beschaafde Azieaten, Antociitanendat is: uit de aarde zelve voort gekomen genoemd werdenmogt men ook de oude Cimbren en Tealonendie toen den Va- derlandscben bodem bewoonden, noemen; on beschaafd en ruw, als het element, waarmede zij dageljks bij deri op- en ondergaanden vloed te worstelen hadden, kenden zij noch kunsten of wetenschappen, zij waren met één woord kinderen der natuur. Nadat de geduchte watervloednaar lien den Cimbrischen genoemdhun deze oorden had doen verlaten, werden zij door de even onbe schaafde Batavieren opgevolgd; terwijl de noor delijke streken van ons land door eenen tak van den Scandinavischen stam, de Vriezen n. 1. bezet werden. Stikdonker bleef de nacht waarin zij leefden, tot eindelijk do morgenzon des Christendoms uit de kimmen reesen haren weldadigen invloed ook over de bewoners van deze landen verspreid de ofschoon in den eersten beginne met vele moei jelijk lied en te kampen hebbende, voorna melijk door de gehechtheid van de bewoners dezer landen aan het geloof hunner voorvade renhet geloof aan het wodans-paradijsge lukte het toch eindelijk, na heftigen tegenstand der Vriesche heidenen, om datgene wat men door overtuiging niet had kunnen daarstellen aan Karel denGrooten, Koning van Frankrijk en tevens Keizer van Duitschland, door de kracht der wapenen, te beslissen; hij overwon de Vriezen en Saksers, deed tien-duizend van hen naar Frankrijk of andere streken van zijn uitgestrekt gebied vervoerenenvoerde het Christendom geheel en al in. Met hem begon de beschaving veld te win nen, en bekwamen onze voorvaderen zachtere zedenwel is waar was onder het bestuur der Romeinen den onbeschaafden toestand eenigzins verbeterddoch zij waren niet gelouterd door de Christelijke zedeleer; Karel stichtte scholen en verbond in dien zin het onderwijs aan de godsdienst. Nog geen twee-honderd jaren later, of het Werk, door den Vorst begonnendie op gevor derden leeftijd nog leerde schrijvendroeg de heilzaamste vruchten de zachtere zeden door de beschaving ontstaan, maakten de nierisehen meer vatbaar voor onderling verkeer; hier en daar verrezen reeds koopstedenwelke aanvan kelijk in bloei en 'welvaart toenamen; de lust tot den landbouw ontwikkelde zich meer en ineer, en daar waar vroeger de woeste Noor manonder aanvoering van zijne zee-koningen moordde en plunderdewiegde korten tijd na derhand het goud-gele graan zich op de gol ven van den wirid. Dan nu naderen wij den stikdonkeren nacht der zoogenaamde middeleeuwen, waarin alle beschaving stilstond; hieraan maakte de kerk hervorming een einde; zij fnuikte de onbe perkte magt der geestelijkheid, en gaf den mensch aan zichzelven weder. En nu begon, zelfs onder dert worstelstrijd met Spanje, het gouden tijdperk van de Republiek der Zeven Vereenigde Gewesten; toen ging men vooruit, de belangen des volks werden behartigdhan del en scheepvaart begonnen te bloeijenHout man spoorde den weg ter zee naar de Indien operikorten ti jd daarnawas Neerland in het bezit van koopvaardij-en oorlogsvloten welke met die van de grootste mogendheden wed ijverden. Zoo bleef ons land voorspoedig en gelukkig, tot de naijver van het Britsch Parlementin 1672onder den ondankharen Karel den II, onzen val besloten had. Mülioenen gingen voor ons verloren en een groot deel onzer Oost-Indi sche bezittingen viel in handen des vijands. BEKENDMAKING. Het is volstrekt verboden met gcSioopte Maten of met eenen zoogenaamderi Kop te melen maar zullen alle maten gelijkrands moe ten gevuld worden welke waren ook met dezelve mogten gemeten worden." En alzoo de overtreding van dit verbod hier en daar ongelegenheid veroorzaaktwordt aan de Policie be paaldelijk opgedragen om op de naleving daarvan een wakend oog Ie houden en elke overtreding na eene voorafgaande waarschuwing plaats hebbende hij pro ces-verbaal te constateren en ter kennis der Reglerlijke magt te brengen. Zierikzee, den 18 December 1850. Burgemeester en Wethouders DE CRANK vt. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. duit3chland. De circulaire der Pruissische aan de overige Duitsche regeringen, ter uilnoodiging tot deelneming aan de conferentiën te Dresden vangt aan met te zeggen dal de behoefte aan doortastende hervormin gen der staatsregeling van den Duitschen Rond zich reeds sedert vele jaren bad doen gevoelen en dat de regeringen den wensch naar herziening der Bonds- constitutio -erne,tig hebben gedeeld maar de daartoe beproefde pogingen tot hiertoe van weinig bevredigend gevolg^ waren geweest. Bij de gebeurtenissen van 1848 is bet duidelijk gebleken dat die Bonds-con- slitutie niet in staat was de toenmalige stormen te wederstaan en de bedreigde op zichzelf staande stalen te beschermen. De Pruissische en Oostenrijksche re geringen hebben overtuigd dat de herziening der constitutie en de nieuwe .samenstelling van den Bond uit eenparige zamenwerking ran alle Duitsche rege ringen moet voortspruiten zich nu vereenigd om do gezamenlijke Bondgenooten tot eene vrije beraadsla ging over deze gewigtige aangelegenheid uit te noo- digen als gepast middel waartoe zij gemeenschap pelijke minister-conferentiën beschouwen van welke zij zich de beste vruchten beloven. Daarop volgt dan de uilnoodiging lot bet zenden van gevolmagligdeu naar Dresden uiterlijk vóór 23 December. f h a ki k h ij k. Laatstleden maandagavond heeft boven de stad Havre een vreesselijk onweder gewoed waarbij de bliksem in verscheidene schepen geslagen is de don der was zoo zwaar dat door de dreuning in velo woningen de glasruiten verbrijzeld werden. g r o o t - b ittawnïeib. Het Hamburgsche schroef-stoomschip Helena Sloman. hetwelk met 180 personen meerendeels Duit- scbers aan boord den 1 Nov. van Southampton naar New-York was vertrokken werd den 28 Nov. op 42 gr. 13 min. breedte, 30 gr. lengte door bet Amerikaansch pakelschip Devonshire in ontredderden staat aangetroffen waarin het reeds verscheiden da gen bad verkeerd. In de poging om de passagiers te redden geraakten 4 schepelingen van de Devonshire en 5 passagiers van de Helena Sloman over boord en verdronken. Er is een oogenblik geweest dat een opstand onder de equipage dreigde uit te barsten. In de Vereenigde-Slaten is men voornemens het voorbeeld van Engeland te volgen door in 1852 eene groole tentoonstelling van wereldproduclen te New-York te openen. Men verzekert dat daartoe door bet Amerikaansch bewind bet lokaal is aange kocht hetwelk voor de tentoonstelling te Londen zal dienen. Nabij S.'-Louis in Amerika, beeft eene hoos vreesselijke schade teweeg gebragt te Girardeau wer den 84 gebouwen waaronder twee kerken en een klooster onderstboven geworpen 2 stoomschepen nagenoeg vernield vele menschen gekwetst en onder de puinhoopen der ingestorte huizen bedolven. Men is ijverig met den ijzeren spoorweg van Chagres naar Panama 'bezig en weldra zou een gedeelte daarvan voor den overtogt der vele reizigers worden opengesteld. Op Jamaica blijft de cholera voortwoeden do ingezetenen van New-York waren voornemens on dersteuning derwaarts te zenden.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1