N.° 102. Zatürdag 21 December. 1850, Woensdag en Zatürdag. BESTUREN ADMIiVISTRATiEiN. NIMSTI'JDIH. ZIERIKZEESCHE couRisr, ABOM3»EM2ElMTS-^mJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór ure- m VEHSCHIJSJT De Courant van Woensdag aanstaande zaluit Itoofde van den invallenden KEÏISDAG, op Hissiffs&sef* bevo rens des nt&ddag* worden uitgegeven. De inzending der Advertentiën voor dal ml miner wordt alzoo verlangd uiterlijk tot '82. ure des morgens-. AANBESTEDING. Rurgemeestep. en Wethoudegs der Stad Zierikzee zijn voornemens onder nadere goedkeuring op Maan dag den 23 dezer maand des middags op bel Raadhuis arm den minsteischonden le besleden F.evige uitttiepinffS'tVM'ke*» in de nieuwe en oude havens deter Stad benevens een gedeelte van hel D-ijkwaterovereenkomstig bel bestek en de voorwaar den lot die besteding, welke Ier Stedelijke Secretarie Ier lezing liegen en waarvan afdrukken bij de Stads-I)i uk- kers Erven A. DE Vos verkrijgbaar zijn terwijl de aanwijzing Her werkzaamheden door den Stads-Archi- tect geschieden zal op Zaturdag den 21 dezer maand aanvangende des morgens 9 ure aan de nieuwe haven .eu vervolgens. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee den II December 1850. Burgemeester en Wethouders RE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Seerelaris W. J. P. KR OEF. B EREND MAKING. Burgemeester en Wethouders der St»d Zierikzee. in aanmerking nemende dal de tweede Kersfeest-dag dit jaar inval! op Donderdag den 26 dezer maand waardoor liet noodig is de gewone Weekmarkt op eenen anderen dag vast le stellen Hebben goedgevonden: te bepalen dot in plaalS van Donderdag den 26 de gewone Weekmarkt te dezer Stede op Dingsdag den 24 dezer maand zal gehouden worden. Zierikzee, den 11 Dee km her iSaO. BurgetbBëiitef Bn Wethouders j DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. hiertoe van hooger hand uitgenoodigd herinneren de in- en opgezetenen aan de bepaling van art. 21 in het Koninklijk besluit van 27 October 1827 Staatsblad n.° 46) luidende als volgt Het is volstrekt verboden met gelsoopte Maten of met eenen zoog-enaaimleii kojj te melen maar zullen alle maten gelijkrnnris moe ten gevuld worden welke waren ook met dezelve mogten gomelen worden." En alzoo de overtreding van dit verbod hier en daar ongelegenheid veroorzaakt wordt aan de Polirie be paaldelijk opgedragen om op de naleving daarvan een wakend oog te houden en elke overtreding na eene voorafgaande waarschuwingplaats hebbende bij pro ces-verbaal te constateren en ter kennis der Regleriijke magt te brengen. Zierikzee, den 18 December 1850. Burgemeester en Wethouders f DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Slads-Secrelaris W. J. P. KROEF, BEKENDMAKING. De Burgemeester der Stad Zierikzee brengt Ier kennis van de daarbij belanghebbenden dat het vol- jaars- en het negen maanden-régt kohier vnor de be lasting op het ipersosiec!van deze Stad, n.°' 4, en 5 over het loopende jaar beide op den 11 dezer maand door den Heer Staatsraad Commissaris des Konings in (leze Provincie zijn executoir verklaard en op heden gesteld worden in banden van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voetle voldoen. Zierikzeeden 18 December 1850. DE CRANE. BINNENLAND. 's Gravend age 18 December. Inde zitting van de tweede kamer der staten generaal van maandag is onder anderen, ingekomen een ontwerp van wet strek kende tol regeling van de verjaring der straffen (druk- persdeliclen) uitgesproken krachtens de wetten van den 16 Mei 1829 en 1 Jünij 1830. Naar men verneemt is aan de Nederlandsche regering thans mededeèling gedaan van de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Pruissen aangegaan nopens de Duilsche aangelegenheden. Dit heeft plaats gehad bij eene nota, waarin le kennen wordt gegeven, dat de organieke bepalingen voortvloeijcnde uit bet tractaat van 1815, van volle kracht blijven, tot dat zij op eene andere wettige wijze zullen zijn vervangen dat daar de maatregelen tot vestiging der Duilsche eenheid tot hiertoe nog niet de gewenschte uilkomsten hebben op geleverd de Verschillende Bondsstaten worden uitge noodigd deel te nemen aan de vrije beraadslagingen die den 23 dezer te Dresden zullen worden gehouden, en w:aar beraadslaagd zal worden over de herziening op eene wettige wijze van de bestaande organieke be palingen. De regering van 's Gravenhage is door aankoop voor eene som van f 175,000 eigenaresse geworden der kavallerie-kazerne op het Alexanders-plein bene vens het geheele terrein van Schuddegeest. Men verneemt, dal het buitengoed Doschlust, aan den Bezuidenboutschen weg, loebehoorende aan de koningin-moeder uit de hand te koop is. Middelburg 16 December. Men verneemt dat afgescheiden van de reeds vroeger vermelde vereeniging tot het oprigten van verbeterde meekrap-fahrijken in Zeeland, men ook te Goes sedert eenigen tijd werk zaam is om onder directie van den heer Verhagen aldaar eene verbeterde meekrap-fabrijk te doen stich ten. Indien wij wei onderrigt zijn dan is het dien heer in 1847 reeds gelukt door proeven te bewijzen dat de Zeeuwsche meekrap-wortels zeer geschikt zijn om even fijn als de Fransche krap bewerkt te worden en om het fijn maken door maling en zifting te bewerk stelligen iels wat men zelfs in Frankrijk nog niet schijnt te kennen; en moet hij tóen reeds het bewijs geleverd hebben niet alleen volledig met de Fransche manier van werken bekend te zijn maar bovenal dat de te genwoordige kosten van fijn maken (reed-hutir) op 'j3 kunnen worden teruggebragt en er °/3 meerdere op brengst kan worden verkregen dan thans het geval is. Wij willen hopen dat de verdere geruchten welke ons ter ooren zijn gekomen over de tegenwerking welke die heer op dat punt zoude ondervonden hebben van Bette zijde waar dit hel minst kón of mogl worden verwacht overdreven zullen zijn of liever geheel be zijden de waarheid maar zouden het betreuren als het waarheid ware dat hel in zijn plan zoude liggen in verband met de door hem te Goes te slichten labrijk al liet gefabriceerde onmiddelijk naar Antwerpen le Verzenden om van daar in consumptie le worden ge- PRXJS aBVERTIHTÏElS l Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Ouwelijks- en Doodberiglen van 1-6 reqéls af 1 behalve hel Zegelregt, bragt als wanneer toch de voordeden van den handel in dit artikel voor ons land zoudon verloren gaan. Wij maken met genoegen melding van het blijkbaar ontwaken onzer lang gerust hebbende gewestgenootcn om zich niet langer achterlijk te toonen ten aanzien van een punt van industrie hetwelk met regt vroeger als een goudmijn voor Zeeland kon worden beschouwd, Vlissixgrn, 16 December. (Jisteren avond omstreeks 10 ure had hier weder een ongeluk plaats de stoom boot genaamd Orion, van Goole op Antwerpen varende, kwam uit zee binnen waarop een rivierloods met twee roeijers van het Belgische loodswezen zir.li naar boord begaven om dien bodem te bemannen van een rivier- loods le voorzien en den zeeloods af te halen. Naar den wal terugkeerende stak de harde wind meer en meer op en de ligtc boot digt hij het hoofd genadord zijnde, werd zij door de hooge zeeën daarte genaan gedreven en omver geworpen. Do heide roei jers grepen de palen vast terwijl de loods hoven op de kiel der sloep was geraakt kort daarna werd de sloep over het hoofd geworpen eu kwam do loods, die van da kiel afrolde insgelijks op de palen teregl. Een Hol- landsche sloëproeijer zich op den dijk bevindende, hoort geschreeuw en ziet van verre hel ongeluk spoedig snelt jiij naar zijne wachtgezelleb, die reeds ter ruste waren. Geen tijd werd verzuimd om de plaats des ongeluks te bereiken eene boot bemand door twee Hollandscho roeijers. genaamd Verseput en J. Wélsinghenevens van VredeBoogaard en den Herdernaderde de drie on- gelukkigen die iii doodsgevaar verkeerden en langs do palen hun leven zochten te redden dewijl zij degellie, waarmede zij waren uitgegaan hadden verloren. Tel kens overdekte hen hel snel wassende water, doch door den wil der Voorzienigheid werden zij ofschoon uit geput en afgemat behouden binnengehragt. Zierikzee 19 December. Per overland-mail zijn thans Javasr.he Couranten en brieven loopende tot 28 October ontvangen. Volgens berigten van Pontianak loopende tot 7 Oc tober hebben de Chinezen van Montrado zich op nieuw op den grooten berg van Pemangkat genesteld en aldaar vele batterijen of sterkten opgeworpen van welke eene in het gezigt doch even buiten het bereik van het geschut van het op den heuvel Peniboengan aangelegd wordende Nederlandsche fort Sorg. Te Mon- Irailo scheen de bevolking zeer verslagen over het groot verlies van volk in het gevecht te Pemangkatop den 11 en 12 September geleden welk verlies 400 dooden zou hebben bedragen. Geldgebrek en schaarschlo van levensmiddelen namen te Montrado dagelijks toe de ■rijst was reeds tol f 40 den picol gestegen, intusschen spande de kongsie Taijkong alle krachten in, om de bevolking van Montrado op te winden en lot wraak aan te sporen tot welk einde op den 23 September een godsdienstig feest tot inzegening van wapens en ba nieren gehouden werd en bestond zoo men ver meende bij deze kongsie hot voornemen om na den afloop van dit feest tegen Sambas dan wel tegen Man dor op te rukken aan dit voornemen was eebter nog geen gevolg gegeven althans waren blijkens de laat ste berigten slechts eenige honderden gewapende Chi nezen noordwaarts getrokken vermoedelijk met het doel om aan de zijde van Pemangkat op roof uit te gaan. Te Mandor waren alle toegangen naar den vijand gesloten en werden de oorlogstoerustingen met ijver voortgezet. De gemoederen aldaar waren zeer tegen de Chinezen van Montrado verbitterd vooral ten ge volge van de gruwelijke mishandelingen welke door die Chinezen waren gepleegd aan een tachtigtal Chinezen, van Pemangkat aan wie te Mandor eene schuilplaats was aangeboden en die op reis derwaarts met twee aan de kongsie Songfong van Mandor loebehoorende eit naar Pemangkat afgezonden praauwen (bandongs) te Soengie-Raya op vijandelijk grondgebied vervallen waren Omtrent den toestand der gekwetste officieren en manschappen zijn gunstige berigten ontvangen.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1