Woensdag 18 mtxm administratief W.° 101. 1850. nieuwstijdingen. Woensdag en Zaturdag. abonnements-fbijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór -1 ure. verschijnt i prijs öer auveetemtieu Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks— en Doodberiglen van 1-0 regels h f 1 behalve hel Zegelregt* Sluiting dor GrWote Jugt. a N O T I F I C A T I E. ■•'«Lr y De Staatsraad Commissaris Des Komngs in de Provincie Zeeland Brenjjt.bij doze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Exc. den Opperhoutvester met overleg van Hedfeh Gedeputeerde Stalen dezer provincie de sluiting, der groote Jagt is bepaald op'den 31 dezer maand niet zons-ondergang zullende jiot tijdstip der sluiting van de Jagt op Ganzen, Eenden'iin Watersnip pen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te geschieden gebruikelijk is mitsgaders in hel Provinciaalblad geplaatst. Middelburgden 10 December 1850. De Staatsraad Commissaris des Iionings voornoemd*'. VAN VREDENjpURCH. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders dér Stad Zierikzee zijn voornemens onder nadere goedkeuring op Maan dag den 23 dezer maand des middag.?j.Dp het Raadhuis aan den minsteischnnden Ie besteden Eenige uitdiepings-iverhem in de nieuwe en oude havens dezer Stad benevens een gedeelte van het Uijiwatcrovereenkomstig bet bestek en de voorwaar den tot die besteding, welke ter Stedelijko Secretarie ter lezing liggen en waarvan afdrukken bij de Stads-Druk- kers Erven A. de Vos verkrijgbaar zijn terwijl de aanwijzing der werkzaamheden door den Stads-Archi- lect geschieden zal op Zaturdag den 21 dezer maand aanvangende des morgens 9 ure, aan de nieuwe haven en vervolgens. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 11 December 1850. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KKOEF. B EREND MAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee, in aanmerking nemende dat de tweede Kersfeest-dag dit jaar invalt op Donderdag den 26 dezer maand waardoor bet noodig is de gewone Weekmarkt op eenen anderen dag vast Ie stellen Hebben goedgevonden: te bepalen datin plaats van Donderdag den 26 de gewone Weekmarkt Ie dezer Stede op Dingsdag den 24 dezer maand zal gehouden worden. Zierikzee, den 11 December 1850. Burgemeester cn Wethouders, DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. duitschiian i>. Keulen 12 December. Uit Fukla wordt den 9 dezer des avonds geschreven, dot het hoofdkwartier van den vorst van Turn cn Taxis den volgenden dag naar Hersfeld verlegd zou worden welke plaats de Pruissen zoolang ruimen tot dat de Bondstroepen doorgetrokken zullen zijn, Oostenrijksche troepen uit Beijeren waren op Kcur-tiessisch grondgebied te Amt Neuhof cn Schiuchtern binnengerukt. Dit een en ander geschiedt overeenkomstig de gesloten overeenkomst. De officiële Oostenrijksche courant bevat thans de bekendmaking volgens welke de vermindering van het Oostenrijksche leger bevolen is en ook reeds eenen aanvang heeft genomen. In Bohemen hebben bereids 30 bataljons en 10 batterijen het bevel lot den terug- marsch ontvangen. Do jongste beriglen uit Konstantinopel van den 23 November, bevestigen het, dat de opstand te Aleppo, na veel bloedvergieten (de rebellen verloren meer dan G00 man), Ion onder gebragt is; maar nog twee dagen vóór het vertrek van den post waren twee stoom hooien met troepen ter versterking naar Aleppo vertrokken. Men sprak thans ook van een geheimzinnig voorval dat te Konstantinopel had plaats gehad. In den nacht van den 7 November werd zeker huis door de gewa pende magt bezet en alle personen in dat huis ten getale van 30, in hechtenis genomen; daaronder moe ien zich twee knmerheéren van den broeder des regeren- den sultans en 6 Dervischpn bevinden. Het geregtelijk onderzoek moet sporen van eene uitgebreide samenzwe ring aan het licht gebragt hebben welke van de oud- Turkscho partij afkomstig zou zijn. frank r ej k. Parijs 13 December. Ter gelegenheid van den 10 December hebben ongeveer 900 benoemingen of bevor deringen bij de orde van het Legioen van Eer plaats gehad. De aartsbisschop van Parijs heeft een mandement uitgevaardigd waarbij wordt verklaard dat de eerste berigten nopens het gebeurde te Aleppo zeer overdreven zijn geweest en dat daar ter stede slechts 15 personen het slagtoffer zijn geworden van de volkswoede op den 15 October. Do genoemde prelaat nam deze gelegen heid waar om hulde te brengen aan het Turkscbe gouvernement hetwelk er steeds op uit is paal en perk te stellen aan de geestdrijverij der Muzelmannen en zich beijvertden Christenen, die in het Oosten zijn gevestigd, bescherming te verleenen. De aartsbisschop vermeent, dat de geest van verbroedering meer en meer doordringt in de lagere volksklassen en dat daarvan ten blijke kunnen strekken de giften welke door Mu zelmannen zijn afgezonderd ten behoeve der ongelukki- gen in Ierland bij de ramp te Angers en bij andere groote nationale rampen. groot-bkittanmieet. Londen, 13 December. De laatste tijdingen uit China deelen de volgende bijzonderheden mede van een verschrikkelijk voorval aan boord van hot Engelsche schip Kelsohetwelk in de, met de laatste overland- post ontvangene beriglen kortelijk en in onbepaalde bewoordingen was medegedeeld. Wij laten hier het verhaal van dit voorval volgen zoodanig als het vervat is in eenen brief van den kapitein van de Kelso aan zijne reeders Wij zijn den 14 September te IIong-Kong aange komen na een der gelukkigste overtoglen tusschen Californie en China welke men kent. Den 17 Au gustus des avonds verschenen acht te San-Francisco ingescheepte matrozen in eenen staat van dronken schap op het dek. Ik onderzocht de vaten Madera-wijn in het tusschen—dek geplaatst en bemerkte, dat er ga ten in waren. Den volgenden dag deed ik de luiken sluiten cn terwijl ik deze verrigting bestuurdeuitten eenige matrozen bedreigingen van wraak die ik ver moedde tegen mij gerigt te zijn. Inmiddels meende ik er geen acht op te moeten slaan ze slechts als beleedi- gingen zonder gewigt opnemende. «Des avonds ten zeven en een half ure kwamen twee matrozen mij in het geheim verwittigen dat hunne makkers het plan hadden opgeval, mij des avonds, als ik in mijne hut in slaap zoude zijn om het leven ie brengen en dat men tot de uitvoering daarvan ten tien en een half uur zonden overgaan. Zij zouden zich eveneens op de eene of andere wijze ontdoen van de beide stuurlieden den hofmeester en den timmerman en zich vervolgens naar de rivier Columbia cn do noord kust van Amerika begeven waar zij hel schip tot eiken prijs zouden verknopen na er eerst de rijke lading f judstaven welke zij zich ten onregte verbeeldden aan boord te zullen vinden uitgenomen te hebben. »Om dit ontwerp door te zetten en ten einde zijne medepligtigen gerust te stellen aangaande de vaart van hel schip na den dood van den kapitein en de stuur lieden roemde een der zarnenzweerders er op een wal- vischvaarder gekommnndeerd te hebben waarvan do kapitein door zijne hand hetzelfde lot ondergaan had dat men mij toedacht. De beide matrozen die mij dit mededeelden verklaarden mij niet openlijk tegen hunne makkers te kunnen helpen wier wraak zij duchten als er de geringste achterdocht in hunnen geest opkwam. «Dewijl ik slechts do beide stuurlieden den hofmees ter en den timmerman tot mijne dienst had orn den moordenaars tegenstand te bieden scheen het mij do wijste partij toe den aanval af te wachten. De hof meester die van eene ziekte van zes maanden aan do betere band was kon mij niet ter zijde staan en do overigen waren door zulk eene groote ontzetting ge troffen dat er weinig op hunne medewerking in een gevecht op leven en dood tegen deze cllcndigcn, die door de wanhoop aangedreven werden to rekenen viel. »Ik liet daarom de zaken als naar gewoonte gaan echter zorg dragende eenen stuurman den timmerman en den hofmeester werk (e geven ten einde hen in de ka juit te laten blijven. Wij namen drie pistolen uit de wa- penkistdewijl bet onmogelijk was er meer uit te no men zonder de achterdocht der zarnenzweerders op te wekken. «Ten negen en een half ure beklom ik alleen het dek, waar ik de gewone bevelen voor den nacht aan den wachlhebbenden stuurman gaf en ik ging vervolgens in eene andere kajuit dan waarin ik gewoonlijk sliep. De tweede stuurman kwam hij mij de hofmeester en de timmerman posteerden zich in de tegenover ons slaande kajuit. «hujer mijner medegezellen was met een der uit do kist gehaalde pistolen gewapend welke ik met kogels en hagel geladen had. Wat mij aangaat ik was van mijne beide zakpistolen voorzien en alzoo voorbereid ging ik in de duisternis aan de deur der kajuit zitten den noodlottigen aanval, die over ons leven zou beslis sen afwachtende. «Om ons onbekend gehlevene redenen werd het uur, waarop de aanslag zou plaats hebben veranderd het geen onzen zedelijken doodstrijd verlengde elke mi nuut scheen ons een uur toe. «Eindelijk omstreeks drie ure des morgens, zag ik twee mannen zich op het half-Hek posteren vervolgens een derde op handen en voeten naar de kamer en ouder de tafel doorgaan en zich over den stuurboordsgang naar de achter-kajuit begeven. Hij had eene bajonet in de regterhand. «Er was geen lijd meer te verliezen. Ik riep hem toesta Hij liep echter op mij toe, ik schoot op hem mijn pistool af, waarop hij dood nederzeeg. Ik laadde on middel ijk mijn pistool weder en klom naar het dek gevolgd door degenen die zich met mij in de kajuiten verborgen hadden gehouden. Daar komende bevond ik dat de matrozen hel schip reeds in bezit genomen en de koers daarvan veranderd hadden terwijl de wacht hebbende stuurman gedwongen was om aan het roer te staan. Ik cisehte dat zij de wapenen zouden rieder- leggen, waarvan zij zich meester hadden gemaakt eu dat zij op den achtersteven hij mij zouden komen. Al len gehoorzaamden behalve degene, die het bevel over het schip op zich zou nemen en met eene bajonet en eenen grooten sabel gewapend was. Op de drie som- maliën welke ik hem deed om dc wapenen neder to leggen en zich over te geven antwoordde hij met zich op mij te werpen om mij van het leven te berooveu alstoen schoot ik hern een kogel door het ligchaam teil gevolge waarvan hij hij den grooten mast dood nederviel. «Wij maakten ons toen zender een oogenblik to verliezen van de twee belhamels meester en zetten

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1