aangaattoont !iij aan dat or eene som van ƒ51 2,000 aan buitengewone uilgaven op do begrooting voorkomt en dat wanneer men daarvan aftrekt do f 200,000 die liet eindcijfer der begroeiing voor 1851 booger is dan voor 1850, er dan nog eene besparing overblijft Van ruim f 300,000 die op andere posten der begroo ting zijn uitgewonnen Hij acht het onbegrijpelijk dat sommigen die letten op hetgeen er bereids is ge schied thans nog van besparing van ettelijke millioe- nen kunnen gewagen. Bij deze gelegenheid geeft hij ook te kennen dat hij den grooien maatregel van 18M (het uitschrijven der leening van 127,000,000) in der tijd heeft verdedigd en deze de grondslag der verbete ring van onzen financiëlen toestand is geweest. Hij dringt er op aan dat men wel bedenke datals de hegrooting wordt afgestemd het ministerie zou val len waardoor nieuwe onzekerheid en nieuw opont houd zou geboren worden. Daartoe meent hij niet te kunnen medewerken. Hij vindt in de tegenwoor dige omstandigheden gecue vrijheid de vaan te verlaten hij blijft de rigting volgen die zijns inziens die van hel ministerie is namelijk geene volkssouvereiniteit geene democratie, geen algemeen stemregt maar de handhaving der constitutionele monarchie de uitvoe ring der Grondwetniets meer maar ook niels minder. Volgens eene opgave der regering zijn thans nog aanwezig f 28,054,970 aan muntbiljetten waar- Van ef thans onder het publiek en in sommige kassen van comptabelen niet meer verspreid is dan voor f 16,364;970 bestaande in: 3355 stuks a f 1000, (>300 stuks a f 500 81,000 stuks h 100 en 175,997 stuks a f 10. AI. heeft bij besluit van den 2 dezer goedge vonden en verstaan aan de stad Schiedam te vergun nen het regt van een algemeen handel-enlrepot. 's GraveniiaGE 11 December, Heden zijn inde tweede kamer de beraadslagingen over de begrootingen voortgezet. Ook in deze zitting hebben de meeste spre kers aangedrongen op verdere vereenvoudigingen en be sparingen alsook op de verbetering van hel belasting stelsel diensvolgens zullen velen de uitgaven aanne men doch de middelen afstemmen. De heer van Hall heeft geantwoord op eenige be denkingen waartoe zijne eerstgehnudene rede heeft aanleiding gegeven. Hij hoopt dat het ministerie even fond en duidelijk zal spreken als gisleren de heer van Zuylen. Indien het even rond en stellig als dat lid verklaart dal het geene volkssouvereiniteit geen al gemeen stemregt maar de constitutionele monarchie in haren ganschen omvang voorstaat dan kunnen deze beraadslagingen oenen goeden indruk achterlaten ver broedering teweeg brengen en dan bestaat er moge lijkheid dat sommigen waaronder spreker zoo niet dadelijk dan toch eenmaal hun vertrouwen aan dit ministerie zullen schenken. AJogt het die verklaring niet openlijk en rond durven afleggen dan gelooft spreker dat zij die zich onder de gisleren ontrolde ministeriële vaan hebben geschaard ook genoodzaakt zouden zijn het ministerie te wantrouwen. Zibrikzee 13 December. Nadat gisteren in de tweede kamer nog onderscheidene leden en nok de mi- nisiers van financiën koloniën justitie buite.nland- sehe zaken en bimienlandsche zaken, het woord gevoerd hadden is de algemeene beraadslaging gesloten ver klaard. Heden morgen zou de vergadering overgaan tot de beraadslaging over hoofdstuk 1 der begrooting van uitgaven. De minister van financiën beeft in zijne rede de overtuiging herhaald dat het onmogelijk en ondoenlijk was om na al hetgeen er reeds vroeger geschied is nog grootn bezuinigingen daar te stellen behalve bij de regterlijke organisatie. Hij berekende de besparing die reeds gedaan was op wel 6 tonnen gouds. Omtrent eene herziening van het belastingstel sel zal hij nader spreken ook bij de later voor te dra gen wet dienaangaande. Door de hoeren C. Vis IG. J. van den Bosch jb.' IF. O. de Jonge m.' K. Waglho en m.' G. AFok ker is onder dagteekening van 10 dezer eene circu laire verzonden ter deelneming in de vennootschap tot oprigling van Meekrap-Fabrijken in Zeeland. Het ka pitaal der vennootschap wordt gesteld op f 300,000., verdeeld in 300 aandeelen van slechts f 1000 ieder waarvan 10 ten honderd te storten ten kantore van m.' G. A. Fokker voornoemd binnen 14. dagen na dat voor f 200.000 zal zijn ingeteekend en alzoo de vennootschap kan gerekend worden te bestaan de verdere stortingen in vier termijnen. Alogt deze po- gii'f, om voer Zeelands toekomst te zorgen, met een ge lukkigen uitslag worden bekroond Alen leest in de Middelburgsche Courant het vol gende O Uit Arnemuiden schrijft men ons het volgende met verzoek dat berigl woordelijk mede te deelen. Wij voldoen daaraan maar laten alleen de namen weg ten einde de familiën door eene openlijke vermelding niet dieper te grieven. oden 8 December 1850. »ïn uwe courant (van de gepasseerde week) verna men wij dal op den verleden rustdag des Herren even buiten de residentie-stad een treffend ongeluk plaats heeft gehad thans heeft een niet minder ongeluk plaats, weder op dien dag in deze gemeente. Drie onhedre- vene jongelingen zich willende verlustigen in de jagt treft de jongste zoon van den landman J. de T. oild 15 jaren bij bet overreiken van liet geweer over de sloot bet ongeluk dat het geweer afging en hein eene verschrikkelijke wond in do regter-horst toehragt, waar door hij onmiddeUjk dood ter aarde nederstortte. »De diep bedroefde ouders en familie die niet be ter wisten dan dat bun zoon ter kerk was dit onheil vernemende zijn wanhopend en troosteloos zoo als ieder ouder kan beseffen. i) »0 het ware te wetischett, dat dit dubbele ongeluk op 's Heeren dag regt mogt ingezien worden opdat een iegelijk leere bedenken dat God een ijverig God is die wil dat Zijn aan Hem gewijde dag worde geheiligd en Hpin ter eere doorgebragt." Voor onderscheidene regemeritnn die gebrek aan vrijwilligers hebben zijn tot dienstverrigting de met groot verlof zijnde plaatsvervangers in werkelijke dienst opgeroepen. De Kerkerand der Christelijk Afgescheiden ge meente te Ainslerdarn meldt in het Handelsbladdat het berigt in de Nederlanderals zou de afscheiding van haaij oorspronkelijk staitdpunt zijn afgegaan en van haar aangenomen seclar* voorkomen ontdaan worden, geheel bezijden de waarheid is; ook verklaren de onder teekenaars van dat sluk de heeren d.s 5. van Velscn en .4. Mulder geheel vreemd Ie zijn aan het voorne men tot oprigling eener Theologische School. JONGSTE BUITENUANÜSCHE TIJDINGEN. De Pruissische Staats-Courant deelt een koninklijk besluit mede waarbij alle verdere maatregelen tot mo- hielmaking der armee wprden gestaakt en de troepen van lieverlede lol hunne normale sterkte zullen worden teruggebragt. Als grond voor dit besluit wordt gezegd, dat door eene overeenkomst met de keizerlijk Ooslen- rijksche regering de oorzaken zijn uit den weg ge ruimd welke tot het besluit tot mohielmaking van 6 November hadden aanleiding gegeven. Een soortgelijke maatregel zou Volgens de Berlijn- sche berigten ook door de Oostenrijksche regering zijn genomen. Aan de op de Posensche grenzen staande Russi sche troepen is bevel gezonden om onverwijld terug te trekken. De maatschappij tol. het leggen van eene brug over de Schelde lusschen Antwerpen en hel Vlaam- sche Hoofd heeft concessie verkregen. Deze tirug zal de grootste zijn welke in Belgie nog is gebouwd. Bil Hf mm. Als een voorbeeld van buitengewone groeikracht is te vermelden dat inden tuin van S. van Drielte Hees, dezer dagen bij liet omspitten van den grond eene radijs werd gevonden welke de ongemeene zwaarto had Van 2 Nederiandsche ponden en 3 oneen. In-de afgeloopen week' werd in het Café Anqlais te Parijs een luisterrijk feest gevierd het volgende gaf daartoe aanleiding Eenigen lijd geleden besloot een procureurs-klerk, die zeer gezien was bij zijn' patroon maar weinig uitligt had ooit zelf eene betrekking te kun nen hekomen in bet nieuwe Eldorado zijne fortuin te gaan beproeven. Hij vertrok met het eerste schip hel beste, en zijne beminde eene jeugdige modemaakster, zou hem weldra volgen om dan alles hij hare komst gereed te vinden. Maar naauwelijks was de klerk in Californie aangekomen of hij zag duidelijk dat liet goud daar niet voor het opscheppen lag zoo als men verhaald had maar dat veel meer meest gedaan worden om rijk te worden. Een der rijkste kolonisten die tot de eer sten behoord had, welke in Californie waren gearriveerd, lichtte den nieuw aangekomene nopens den waren staat van zaken in. «Gij zult misschien twaalf jaren hard moeten werken geide deze, er. dan zult gij hel vierde nog niet hebben bekomen van hetgenc ik in de zes eerste maanden na mijne aankomst in dit land opzamelde; door dat gelukkig begin-, doe ik thans uitmuntende zaken en er zou niets aan mijn geluk ontbreken wan neer ik slechts eene vrouw eene levensgezellin bezat De klerk verhaalde dat zijne aanstaande echtgenoot weldra zou aankomen en dacht daarbij met bezorgd heid hoe hij voor haar en zichzelven het noodige zou bekomen in een land waar alles zoo duur was. Wei nige dagen later kwam de modemaakster aan en de rijke kolonistdie bij de ontscheping tegenwoordig was, vroeg den klerk of deze hem dat meisje als vrouw wilde afstaan. De klerk meende eerst dat zulks scherts was, maar toen de kolonist hern vroeg hoeveel hij gehoopt had hijeen te zullen gareu en op hel vernemen dat zulks 200,000 francs was deze som den klerk voor de vrouw geboden had met hijvoeging dat hij alsdan naar Parijs kon wederkeeren en daab meisjes in overvloed zou vinden zag de klerk dat alles welgemeend was. De klerk overwoog, het oordeel vari hel meisje werd inge roepen en het gevolg was dat de procureurs-klerk met zijnen srjial naar Parijs keerde waar bij nu zijne vroegere makkers luisterrijk onthaalde, die, in de opgo- wondenbeid der feestvreugde allen het plan vormden met eene aanstaande echtgenoot naar bet goudland te trekken in de hoop daarvoor een even goeden prijs te maken als hun makker. MfflilR VI afvaart öer STO O M 33 O OT stad zisrikzse. gedurende de inaand December 1850. Van 7ierikzee Zondag 15,'smorg. 0'/2 ure- Zondag 22, 5 V'anBotterdam Dingsdag 17,'smorg. 4 ure. Dingsdag 247 7 y2 ÖIBBISTEBI CORRESPONDERENDE OP DE STOOMROOTEN AANLEGGENDE AAN IIET ZIJP E. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand December (Dienst tusschen Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburgi Naar Rotterdam Dingsdag 17, 'smorg. 7l/2 ure. Zondag 15, ritorg. 8V„ ure. Vrijdag 20, 9'Va Donderdag 19, 10yj (Dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam.) Naar Vlissingem I Naar Rotterdam Dingsdag 17,'smorg. 6'/2ure. 1 Maandag 16.'smorg. 8 ure. Zaturdag 21, 8'/2 Vrijdag 20, 10 (De dienst tusschen f' lissin gen en Rotterdam Wordt van af zaturdag den 21 dezer tot nadere aankondiging gestaakt.) (Dienst Amicitia.) Naar Antwerpen Maandag 16,'s morg. 6 ure. Donderdag 19, 8'/2 prijzënt der effecten te amsterdam, den 12 December 1850. gebleven. 2'/2 pC. Werk.. Schuld 56'/,B pG< 1 3 o 66 Vg '4 86% Amort. Syndikaat 3'/2 pC. Nieuwe Handel-Maats.. 110 Oost-Indien 4 Nederlanden siiddenfrijzen vam ds volgende artikelen te zierikzee, van den 12 December 1850. De Ned. Mudde. O. Tarwe 1849 7,00 a 7,25 N. dito 1850 Zaai-Zomer dito Ordinaire dito Rogge N. Wint.-Gerst Zomer-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 6,50 a 0,00 a 0.00 a 5.75 a 4,00 A 3,50 a 2,40 A 4 20 a 7.00 A 8 00 3 7.2: 0.00 0,00 5 80 0,00 3,60 2,50 4,50 7.50 9,00 De Ned. Mudde' Graauwe Erwten j 0,00 a 0.00 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-Olie Patent-Olie Lijn-Olie - 6.50 a 7,25 - 0.00 a 0.00 - 9.00 a 10,00 - 12,00 a 12.25 - 3,00 a 7.00 - 40.00 per vat. - 43,00 - 00,00 Raapkoeken/00,00 de 1040stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden verloste voorspoedig vaneen4 welge- schapen Soon., A. P. KRU1JSSE geliefde Echtge- noot van Zi erikzee A. AUGUSTIJN, den 11 December 1850. £1 fc II C 5 t C Ï3 11 g„ Burgemeester en Assessoren van de Gemeente Oosterland zijn voornemens om op Vrijdag den 27 dezer maand, des voormiddags ten 11 ure, in het Raadhuis aldaar onder nadere goedkeuring aan deu minstinschrijvenden in het openbaar aan te besteden het afbreken van Jieit oude en bouwen van een uSemv Schoollokaal met de leverantie van de daartoe henoodigde Materialen en Arbeidsloonen waarvan het bestek en de voorwaarden van beden afaan in de Raadkamer ter inzage zullen liggen terwijl op Dingsdag don 24 dezer maand des namiddags ten 2 ure aanwijzing in loco zal wor den gedaan en intusschen nadere inlichtingen te beko men zijn bij den Heer P. Labrijn Bouwkundige te Zierikzee. Oosterland, den 6 December 1850. Burgemeester en Assessoren voornoemd Tu.' BROUWER. Jz. Ter ordonnantie van dezelve C. A. CAU. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van den Heer JILLES KLOM- PE op Vrijdag den 3 Januarij 1851 des voormiddags ten 10 ure, onder de Gemeente Dreischor, op de Hofstede van den Heer Rekwirantpubliek pre senteren te verkoopen y© stuks g.Speia Bsgchen en Abeelen BSWÖÜIEW waarvan velen geschikt voor Werkhout. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2