>aLA N.° 100. Zaturdag 14 December. 1850. Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. BINNENLAND. ZEMZEESCHE COURANT. abowm^mekts-pbus Per drie maanden f 2,00. Franco 'per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren'snamidd. vóór At are. vbbschijnt prijs der advertenties Gewone 15 cents de regel. Geboorte—Huwelijks— en Doodberiglen van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregl AANB El, S T E D I N G. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee rijn voornemens onder nadere goedkeuring op Maan dag den 23 dezer maand des middags op het Raadhuis öan den minsteischenden te bésteden Eenige uitdieping#-werken in de nieuwe en mule havens dezer Stad benevens een gedeelte van het Dijkwalerovereenkomstig het bestek en de voorwaar den tot die besteding, welke ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen en waarvan afdrukken bij de Stads-Druk- kers Ir ven A. de Vos verkrijgbaar zijn terwijl de aanwijzing der werkzaamheden door den Stads-Archi- tect geschieden zal op Zaturdag den 21 dezer maand aanvangende des morgens 9 ure, aan de nieuwe haven en vervolgens. Gedaan Jen Raadhuize der Stad Zierikzee, den 11 December 1850. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. in aanmerking nemende dat de tweede Kersfeest-dag dit jaar invalt op Donderdag den 26 dezer maand waardoor het noodig is de gewone Weekmarkt op eenen anderen dag vast te stellen Heb hen goedgevonden: te bepalen dat in plaats van Donderdag den 26 de gewone Weekmarkt te dezer Slede op Dingsdag den 24 dezer maand zal gehouden worden. Zierikzeeden 11 December 1850. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Slads-Secretaris W. J. P. KROEF. dditschüanl). Beri/hn 8 December. Het begin der Dresdener conferentiën is op den 18 dezer bepaald. De regeringen van Beijeren en Wurtemberg zijn zegt men niet den uilslag der conferentiën le Olmuiz niet tevreden en zullen hare vijandige stelling in de vrije conferentiën te Dresden volhouden. Hanover toont een beleren geest en wil alles aanwenden om rust en eendragt in Duitschland te herstellen. In weerwil der vreedzame vooruitzigten door de Olmulzer conferentiën geopend duren do troepen bewegingen in Oostenrijk voort. Ten gevolge der te Olmuiz tot stand gekomen overeenkomst zal de nieuwe ligting van 80,000 man in Oostenrijk geen' voortgang hebben. In Oostenrijk is de censuur ofschoon onder een ver bloemden naam in niet geringe mate hersteld en de verkoop van een aantal dag- en weekbladen op ge strenge straf verboden. Te Warschau is op den 2 December de 2o8" ver jaardag van de troonsbestijging des keizers van Rusland met veel plegtigheirl gevierd. In het dorp Dziekanowice nabij Gnesen heeft onlangs een verschrikkelijke brand gewoed. De zoon van een der ingezetenen wilde kraaijen schieten hij loste zijn geweer op zoodanig dierhetwelk op een der rieten daken was gezeten; de kraai stortte neder, maar de boerenwoning stond op hetzelfde oogenhlik in vlam de wind blies den brand aan en binnen weinig tijdsla gen ,-neer dan 100 gebouwen ié de asch alleen de kerk en bet postkantoor bleven staan. Hamburg 8 December. In den nacht van den 6 op 7 dezer heeft bij Flekkehye eene schermutseling tus- sclien Deensche en Holsteinsche voorposten plaats ge vonden bij welke gelegenheid luitenant Vogt, uit Wur temberg is gesneuveld maar daarentegen 21 Denen zijn gevangen genomen. f b a v h b i] k. Varijs 7 December. Men leest het volgende in het Journal des Débats De gisteren door ons mede gedeelde tijding wegens het sluiten eener overeenkomst tusschen de regeringen van Pruissen en Oostenrijk is heden bij de opening van de zitting der wetgevende vergadering door den minister van buitenlandsche zaken bevestigd. De generaal de Lahitte heeft mede- deeling gedaan van de voorwaarden omtrent welke de beide regeringen overeen waren gekomen en waarbij eerstens bepaald wordt, dat in lieur-Hessen een Pruis- sisch leger-korps met een leger-korps van den Bond lot herstelling van den keurvorst zal zamenwerken ton tweede dat een Pruissisch commissaris met een Bonds-commissaris naar Holstain zal worden gezonden om bet regentschap tot bet afleggen der wapenen uit te nondigen en dat bij weigering een Pruissisch leger-korps met een leger-korps van den Bond in bet hertogdom zal binnenrukken. De vrije conferentiën welke le Dresden geopend moesten worden zullen den 15 December een aanvang nemen. Dit verdrag is den 1 Decemher te Berlijn geratificeerd. Nopens deze schikking zullen wij ons bepalen bij de opmerking dat daardoor de meening bevestigd wordt, welke wij altijd geuit hebben omtrent den waren zin van de staatkunde des konings van Pruissen. Wij hebben het constitu tionele vraagstuk altijd onderscheiden van bet vraag stuk vau den wedstrijd om invloed tusschen de twee groote mogendheden van Duitschland. Het is den koning van Pruissen nooit te doen geweest om de con stitutie van Hessen of de vrijheden van Holstoin te ver dedigen maar eenvoudig en alleen om te weten welke invloed in die beide landen boven zou drijven die van Pruissen of dio van Oostenrijk, onder den naam van den Bond. Na vele moeijelijkheden vele onderhandelin gen en veel te veel gerucht zijn de beide mogendhe den tot eene verdaging barer wederzijdscbe aanspraken gekomen. Oostenrijk zal, wel is waar, de voldoening hebben door Pruissen eigenhandig de besluiten van den Bond te zien volvoeren maar Pruissen zal van zijnen kant eene bijzondere en onafbankelijko stolling buiten den tegenwoordig bestaanden Bond hebben ingenomen, want het zal in overeenstemming met de Bondstroe- pen handelen maar in zijn eigen naam. Het ontgaat dus het terugkeeren in het te Frankfort herstelde Bondsligchaam en verdraagt het vraagstuk tot de vrije conferentiën. Men ziet derhalve dal deze oplossing slechts tijdelijk is en dat zij alleen zekere bijzondere vraagstukken regelt." Parijs 9 December. De president der Republiek beeft ter zake van den morgen invallenden verjaardag zijner verkiezing heden aan elk der mairos van de 12 arrondissementen dezer hoofdstad eene som van 1000 francs voor de armen doen toekomen. De bekende leus vrijheid gelijkheid broeder schapdie als opschrift aan den ingangspoort van het Palais Royal prijkte is van die plaats uitgewischt. De stad Toulon en bel geheele departement der Var zijn weder door eene nieuwe zamenzwering be dreigd welke gelukkig in tijds is ontdekt. Het in hech tenis nomen van zekeren Méaly heeft tot de ontdekking geleid. De zaamgezworenen vormden een geheim ge nootschap onder den naam van den Berg en dat geheel op militaire wijze was georganiseerd. Bij de toetreding werd de aflegging geëischt van eenen eed welke niets dan bloed wraak en dood ademde. Vele arrestaliün hebben reeds plaats gegrepen. De prins van Capua de broeder des konings van Napels die onlangs wegens eene schuldvordering in hechtenis genomen ntaar vervolgens weder in vrijheid gesteld werd is op nieuw gegijzeld ten gevolge van twee vonnissen waarbij hij veroordeeld wordt om 18,000 fr. te betalen aan mej. Lenormandde bekwame naaister van zijne vrouw miss Penelope Smith. b b g i e, Brussel 10 December. Aan de kamers der repre sentanten is van regeringswege een wets-ontwerp inge diend, slrekker.de tot intrekking en buiten-koersstelling der gouden munten van 10 en 25 francs geslagen tot een bedrag van 14,G46,025 francs. Ook de vreemde gouden munten zullen in Belgie geen wettigen koers meer hebben. De dader van den vreessclijken moord te Nivel- les gepleegd en waarvan wij reeds melding hebben ge maakt heeft volledige bekentenis zijner misdaad af gelegd. 's Gravenfiage 10 December. Inde zitting van de tweede kamer der staten-generaal van beden zijn de beraadslagingen over de ontwerpen der begrotings wetten voor 1S51 voortgezet. Even als in de zitting van gisteren kunnen vele leden niet berusten in de verklaring der regering, als zoude de rijder vereen voudigingen gesloten zijn en wordt er dan ook op meerdere bezuinigingen aangedrongen. Door eenige leden is mede aangedrongen op de toegezegde herziening van het belastingstelsel alsmede op eene belasting op het inkomen en verder dat men op eeno meer af doende wijze tot amortisatie van schuld moet trachten te geraken. Over het algemeen echter is men geneigd het ministerie to ondersteunen en ziet men dan ook de aanneming der begrooting met eene overgroote meer derheid te gemoet. De beer van Zuylcn van Nyevelt heeft, onder anderen, in eene uitgebreide rede, die een diepen indruk maakte op al de leden der kamer nagegaan 1.° wat hem be wogen heeft, tot hiertoe het ministerie te ondersteunen 2.° wat er gebeurd is dat hem zou kunnen leiden van gedragslijn te veranderen en 3.° of er in deze begroo- ling voldoende redenen te vinden waren om hel ver trouwen aan het ministerie le doen weigeren Hij ziet daarbij met zelfvoldoening terug op de ondersteu ning, die hij hel ministeriejjverleend heeft. Hij vestigt een blik op hetgeen gedurende de laatste drie iaren hier le lande is voorgevallen. Hij doet daarbij uitkomen dal de ministeriën die sedert dat tijdstip zijn ontstaan met groote moeijelijkheden hebben le kampen gehad omdat de tegenkanting van eene partij vooral gerigt is tegen de instellingen zelve. Hij beantwoordt de vraag of het tegenwoordig ministerie aan alle verwachtingen reeds heeft beantwoord niet onvoorwaardelijk toestem mend doch vraagt of alle verwachtingen wel even billijk zijn geweest? Hij erkent dat het vorig minis terie in vele opzigten onbillijk is bejegend vooral wan neer men het gebrek aan ijver en werkzaamheid heeft ten laste gelegd. Hij meent zich daaraan niet schuldig te hebben gemaakt maar mogt hij het gedaan hebben, dan neemt bij zijne woorden terug. Hij zou aan de toenmalige ministers de buide van onmiskenbare ver diensten en talenten niet willen onthouden doch be schouwt alsnog dat hunne ontwerpen niet overeen komstig waren met eene getrouwe nakoming der Grond wet. Maar indien men onbillijk geweest is jegens het eene ministerie kan dit dan nopen thans eene andere onbillijkheid te begaan? Hij verklaart, dat bij wel verwachtingen gekoesterd heeft en daarop nog ver trouwt doch die strekken zich niet uit tot zeer aan zienlijke bezuinigingen. Hij wijst op hetgeen er in de afgeloopene zitting is tot stand gebragt op de organieke en andere wetten en leidt daaruit af, dat we uit den provisionelen toe stand zijn geraakt en dat er groote schreden zijn gedaan op den weg tot vestiging en bevestiging van het stelsel der constitutionele monarchie. Wat de begrootina-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1