ZIERIKZEESCHE COOBANT. Woensdag 11 December. W.° 99. 1850, Woensdag en Zaterdag. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. abojumements-phijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 4L ure. verschijktt prijs der advehxemïiem Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels hf 1 behalve het Zegel.regt, dvitscheand, Frankfort 7 December. Van goed ondorrigte zijde verneemt men dat heden de Ooslenrijksche en Beijersche troepen in Kassei binnen zullen rukken en dat men den terugkeer van den keurvorst naar zijne hoofdstad in de volgende week te gemoet kan zien. Men zegt ook dattot vereffening van het geschil in Keur-Hessen even als in het groot-hertogdom Messen is geschied eene buitengewone landdag volgens eene geoctroijeerde kieswet zal bijeengeroepen worden tol het zanvenstellen eencr kieswet.en tot herziening der con stitutie. De houding der Pruissische regering schijnt in de kamers Ie Berlijn althans in de tweede kamer, eene bepaalde afkeuring te ontmoeten. In hel adres van antwoord op de troonrede wil deze bepaaldelijk de te OlmutS vastgestelde voorwaarden afkeuren als zijnde te vernederend voor Pruissen. De Pruissische regering heeft zich uit de verlegenheid niet anders weten te red den dan door de kamers Ie doen uiteengaan en hare ziilingen lot den 3 Januarij e. k. te verdagen.Daaren boven heeft bereids een der ministers zijne demissie genomen. Het Wurlembefgsch ministerie heeft de militai ren der ligtingcn van 1845 en 1846 met verlof huis waarts gezonden ook die der Iigting van 1847 zullen verlof erlangen. Van do Boheemsche grenzen wordt gemeld dat de op 29 en 30 November daar aangekomen Ooslen rijksche troepen weder terug zijn getrokken. Groote hoeveelheden Russische troepen naderen de Pruissisch-Posensche en Silezische grenzen dien ten gevolge zal Pruissen een observatie-korps aan de Poolsche grenzen plaatsen. Te Hamburg loopt hel gerucht dal de koning van Denemarken de baronnes Dannergeboren Rasmussen Welke hij eenigen tijd geleden huwde moede gewor den is en haar met een levenslang jaargeld van 12,000 rijksdaalders het afscheid heeft gegeven. Bevestigd zich dit dan kan het in zooverre staalkundige heteekenis hebben datnaardien de baronnes als het werktuig oef- genen beschouwd werd die zich legen eene inwilliging van de wenscben der Sleeswijk-Holsteiners kanten de koning nu weliigt zijnen meermalen geuiten wensch tot schikking eerder zal kunnen voldoen. t r a b e r 19 e. Parus 6 December. De dagbladen bevatten na genoeg niets dat opmerking verdient. Het onbelang rijke en flaauwe is dan ook niet te verwonderen bij het volslagen gebrek aan staatkundig nieuws. Frankrijk dal volstrekt niet kan gissen wat er in 1852 gebeuren zal schijnt er behagen in te scheppen volop de rust te genieten welke haar op dit oogenblik aangeboden wordt. In de fabrijken wordt ijverig gewerktop het Elysée wakker gedanst en de schouwburgen worden druk bezocht, wat kan men meer verlangen na de tijden van woeling en ongerustheid die men beleefd beeft? Eene onverwachte gebeurtenis een onvoorzien voorval kan in één oogenblik deze kalme rust verstoren want hoe groot dl., thans zij, houden onpartijdigen haar geenszins voor duurzaam; maar vooreerst weet men niets dat veran dering in dezen toestand kan brengen. De vaste goederen welke in den laalsten tijd in Waarde zeer verminderd waren beginnen thans weder rijzen. ïn bet departement van de Moezel komen veel Prttissische deserteurs van de landweer aan die zieh alzcfo aan de dienst willen onttrekken. Parijs 7 December, Men wil welen dat aan het huis Rothschild door onderscheidene legeringen openin- zijn gedaan tot het sluiten van leeningenwelko zij onverwijld moeten aangaan tot dekking van hare buitengewone uitgaven ais 50 millioen tbr. voor Pruissen 75 mill. fi. voor'Oostenrijk 10 mill, voor de Weener hank 80 mill. frs. voor Lombardije 50 mill. frs. voor Saksen 60 mill. frs. voor Denemarken 20 mill. frs. voor Griekenland 50 mill. frs. voor Beijereri 30 mill. frs. voor Wurlemberg 30 mill. frs. voor Hanover; 100 mill, roebels voor Rusland, en het 2"® gedeelte der Romeinsche leening welke eerlang moet genegotiëerd en uitgegeven worden. Hel hof van assises in het departement der Cha- rente heeft in de zooveel geruchts gemaakt hebbende zaak van den pastoor Gothland en de gravin du Sablon (heiden beschuldigd van de dienstmeid des pastoors ver giftigd te hebben) vonnis geveld. De pastoor is tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld en de gravin vrij gesproken. kboot-asittailhieii. Londen 5 December. Men wil weten dat het gouvernement der Vereeniade-Staten eene zonderlinge nota aan onze regering heeft gerigt betrekkelijk Califor- nie. In deze noïa klaagt het kabinet van Washington, dat de Britsche gouverneur van Sidney de emigratie van in die kolonie aanwezige misdadigers naar Califor- nie begunstigt; er moeten op dit oogenblik teil minste 3000 Britsche veroordeelden uil Australië in Californie zich bevinden. Londen 6 December. Heden heeft in de kerk van S.'-Georges de plegtige installatie plaats gehad van den aartsbisschop Wiseman Bij deze gelegenheid is niet de minste demonstratie of onbehoorlijkheid voorgevallen. De Times geeft na de jongste heriglen uil Duitschland toe dat de onrniddelijke gevaren die den vrede van Europa bedreigden zijn uit den weg geruimd, doch meent dat men de grondoorzaak, b. v. van bel Hessiseh geschil de strijd over de Duilsche re geling niet mag voorhijzien. Dncb gelukkig althans dat omtrent genoemd binnenlandse!) Duitsch geschil de gematigdheid heeft bovengedreven. Wat de Holsloin- sche zaak aangaat deze raakt meer dadelijk Europa. BINNENLAND. 's Gravenhage 5 December. Men verzekert dat er op dit oogenblik hij het ministerie aanhangig is een wets-ontwerp dat de strekking zou hebben vast te stel len eenige nadere verordeningen op de drukpers. Men wil weten dat het ontwerp voornamelijk ten tloel zou hebben hen te bestraffen die zich moglen schuldig maken aan beleetligingen van leden van het koninklijk huis de staats-ministers en.andere hooge ambtenaren. Door dit ontwerp zou men aan de eene zijde het misbruik dat van de drukpers mogt worden gemaakt, willen keeren en aan den anderen kant voorzien in eene leemte die zich in onze strafwetgeving heeft geopenbaard. Immers, het gevolg van het bekende arrest van den hoogen raad Was dat veroordeelden zich nadat het vonnis in kracht van gewijsde was ge gaan naar buitenslands begaven ten einde van den termijn van verjaring te kunnen gebruik maken en na zes maanden in het vaderland terugkeeren zonder dat zij de straf konden ondergaan die hen was opgelegd. 's Gravenhage 7 December. Ten gevolge der be palingen van de nieuwe Nederlandsche scbeepvaart-wet- ten is bij besluit van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen van 8 October jl. bet differentiële regt van 10 pet. van Nederlandsche schepen bij indirecte vaart in de Noorweegscbe havens geheven ingetrokken. Men verneemt dat het wets-ontwerp betrekke lijk de drukpers reeds bij den raad van state in over weging is zoodat de aanbieding daarvan hij de tweede kamer eerlang te gemoet gezien kan worden. Wij vernemen van eene welonderrigte zijde zegt de Nederlander, dol bij de Afgescheidenen hel voornemen beslaat lot hel oprigten eener Theologische Schoolaan welke de leeraars Brummclkamp en van Routen en nog twee andere geleerden zullen werkzaam zijn. Tot dit oogmerk hebben eenigen hunner zich dezer dagen ver- ee.nigd lot een zedelijk ligchaam. onder den naam van: Hel Christelijk Gereformeerde Seminariegevestigd te Amsterdam,en bereids in die stad een gebouw aange kocht. Dit plan schijnt in verband te staan met eene poging, om de afscheiding terug te brengen lot haar oorspron kelijk standpuntals scheiding niet van de Hervormde Kerk maar van de in 1816 ingevoerde kerkelijke or ganisatie. Men wenscht alzoo gelijk in Schotland de vrije Scholsche Kerk aan de afscheiding een meer na tionaal karakter te geven en haar van het seclarisch voorkomen dat zij in de laatste jaren heeft aangeno men weder te ontdoen. Dien ten gevolge zou men als niet gescheiden van de Kerk maar van hel Kerkbe stuural de leden der Hervormde Kerk tegen wier belijdenis en wandel geen bepaalde bezwaren bestaan ook zonder dat zij afscheiden lot het ontvangen der Bondzegelen voor zich en hunne kinderen toelaten. - In de Indiër vindt men de volgende herigten cc Weinig heeft hel gescheeld of de hertog van Saxen- Weimnr is tijdens zijn verblijf te Soerakarta met een groot godeelte der plaats in de lucht gesprongen. Een sergeant-conducteur van de artillerie, had zich name lijk heimelijk weten meester Ie maken van de sleutels van hel kruidinagazijn welke een der officieren in be waring had. Hij was reeds bezig de deur te openen toen de op post staande schildwacht het gelukkig be merkte. Hij had een brandende cigaar in den mond. Onmiddelijk werd hij gearresteerd. Na zijne gevangen neming heeft hij onmiddelijk bekend dat het zijn voor nemen was om den brand in 'l kruid te steken. Hij was echter noch dronken noch zinneloos zoodat de beweegreden weliigt aan een soort van tegenzin in het leven moet worden toegeschreven. In het magazijn was eene hoeveelheid van 80,000 Ned. ponden kruid voorhanden zoodat wanneer de ontploffing had plaats gehad geheel Soerakarta zou zijn verwoest." «Uit Ao. Javasche Couranten blijkt, dat de resident van Banca de heer van 01 den van zijne functiën als zoodanig is ontheven en de inspecteur der middelen de heer Séverijn Hoesebroek die in commissie naar dat eiland was gezonden, om met het inlandsche hoofd Amir te onderhandelen voorloopig met die betrekkig is he iast. Men schrijft ons dat de vredelievende onder handelingen geen resultaat hebben opgeleverd en dat daarom besloten is Amir met geweld ten onder te brengen. Tot dat einde is met Z.r M.® stoomschip de Rromo eene compagnie Afrikaansche soldalen derwaarts gezonden. De resident van Olden is ontslagen omdat hij geene activiteit en doorzigt genoeg aan den dag heeft gelegd. Hel kan echter nog wol eenigen tijd aanhou den eer Banca weder rustig is want het terrein is zeer in het voordeel der opstandelingen." Naar men verneemt heeft de civile en militaire gezaghebber in de Lampong-dislricten (zuidelijk ge deelte van Sumatra) de kapitein Juch versterking van troepen aangevraagd. De regering moot bem echter geantwoord hebben dat thans geene troepen konden gemist worden en hij maar moest trachten zich Ie helpen. Omlertusschen laat de zaak zich nog al donker inzien want nadat de Bantamsche onlus ten gedempt zijn hebben eenige onlevredenen in die residentie zich naar de Lampong-districtcn begeven bovendien zijn eenige muitelingen die door de laatste expeditie in Palembang van daar zijn gedreven mede derwaarts gevlugl." Schiedam 7 December. Heden heeft alhier weder eene aanbesteding plaats gehad van den aanbouw van eenige pakhuizen aan het Nieuwwerk en de Nieuwe Haven te dezer stede en zijn deze aangenomen door den heer Sonneveldm.'timmerman alhier, voorde som van f 64,780. Alzoo zal er weder aan velen brood worden verschaft en een nuttig werk voor deze stad worden verrigt die in welvaart voorzeker bij geene stad onzes lands achter staat.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1