Zaturdag 7 December. N.° 98. 1850. DE TOEKOMST VAN ZEELAND. Woensdag en Zaturdag. oTIJ !N. BINNENLAND. ZSRKZEESCHE COURANT. abobuheihebits-frijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren' snamidd. v6ór4ure. Onder dit hoofdwoord vindt men in de Zeeuwsche Courant van den 28 November jl. een ingezonden artikelgeteekend door den heer M,r G. A. Fokker, te Middelburg, hetwelk wij, om het belangrijke, daarin voorkomende, en als van eene geachte hand afkomstigniet on dienstig achten hier te laten volgen: «Het wordt door niemand ontkend, dat de toekomst van Zeeland duister is. De achteruit gang is toenemend en zigtbaar, vooral in de hoofdstad: eene stad, die zich vroeger in zulk eenen schoonen bloei verheugde, en die thans bijna teruggebragt is tot den rang eener provin cie-stad levende van den consumptie-handel der eigen en omliggende bevolking, ofschoon nog te rende van hare vroeger gewonnen kapitalen, die echter langzamerhand verdwijnen en eenmaal zul len ontbreken zoo er geene verandering komt. «Maar van waar zal die komen? Zal het helpendat men zich over den achteruitgang van welvaartover den druk der belastingen, over het toenemen der verarming beklaagt? Zal men de sluiting der Scheldeeen der hoofdoor zaken van onzen vroegeren bloei terugwenschen Maar door klagen zal men onze kwijnende wel vaart niet opbeurenen de sluiting der Schelde terug te wenschen kan in geen verstandig brein opkomen, in eenen tijd, waarin de wedstrijd der natiën om het grootste deel van den wereld handel in vollen gang is; een wedstrijd, waarin alléén hij overwinnaar kan zijn, die het meest door eigen kracht zich tracht te verheffen en die het minst in de vrijheid zijner bewegingen Wordt belemmerd. «Drukken de belastingen zwaar, laten wij ho pen, dat men daarin alle mogelijke verbeterin gen en wijzigingen zal aanbrengen maar vlei- jen wij ons niet, met eene aanmerkelijke ver- ligting, zoolang wij met eenen rentelast van 36 millioen beladen zijnen zoolang wij als eer lijke Nederlandersde verbindtenissen van den staat, jegens zijne schuldeischerswenschen te zien nagekomen. Trachten wij integendeel door opsporing van de bronnen van welvaart, door dezer ontwikkeling en bevordering, ieder voor zooveel van hem afhangt, het algemeen welzijn te vergrootenopdat het algemeen te beter in staat zij de lasten te dragendie op ieder in het bijzonder, en op allen gezamenlijk, moeten wor den gelegd, ten behoeve der staatshuishouding. «Een nieuw tijdvak van leven en bedrijvig heid is voor Nederland aangebroken. De jong ste veranderingen in onze scheepvaai twetgeving waardoor de zenuw van den staat (de handel) van vele banden en belemmeringen bevrijden de mogelijkheid geboren is, om met beter ge volg dan vroeger, tegen onze naburen mede te dingen hebben voor Nederlandeenen nieuwen dageraad doen opgaan die bestemd iseen nieuw leven aan onze van ouds bekende, maar nu en dan verslapte bedrijvigheidals liandels-natie te Schenken. «Nederland enBelgie wedijveren, om zich van den Europeschen doorvoerhandel meester te ma- verschijnt ken. De afschaffing der doorvoerregten, van de scheepvaartregten en de watertollen op onze ri vieren heeft ten doel ons in slaat te stellenom de mededinging in den doorvoerhandel legen de Belgen te kunnen volhouden, die, doormid del van hunnen spoorwegen van de begun stiging aan hunnen doorvoerhandel van rege ringswege verleendzich meer en meer van dien handel, ten onzen nadeele, begonnen meester te maken. Reeds erkennen zij het gewigt van de maatregelen door Nederland ten aanzien zij ner scheepvaart en van zijnen handel onlangs genomen, en zij waarschuwen hunne regering, dat, zoo men niet het voorbeeld van Neder land volgt, zoo men niet het pad van bescher ming verlaat, om dat van vrijheid en ophef fing van alle handelsbelemmeringen te betre den, het met den Belgischen doorvoerhandel spoedig gedaanen de haven van Antwerpen spoedig verlaten zal zijn. «Maar wat heeft Zeeland daaraan? vraagt men welligt; wij zouden antwoordenniets, zoo wij ons bij klagten over achteruitgang bepalen en de handen slap laten hangen; alles, zoo wij van de omstandigheden partij trachten te trek kenen handen aan het werk slaan. Voor die met lust en moed bezield zijn om dat te doen is eene grootsche taak weggelegd; de redding van Zeetands toekomst. Maar dat is niet de taak van één dag, of van één jaar, eri die het ondernemenzullen niet aanstonds de vruch ten van hunnen arbeid plukken; hun werk zal hoofdzakelijk zijn een werk van voorberei ding; van hen zal eene groote mate van inspan ning en van volharding, van geduld en van zelf opoffering worden geëischt. «De pogingen van individus echter zijn on toereikend Vereeniging van bekwame, invloed rijke en met liefde voor het algemeen welzijn bezielde mannen is noodig tot opbeuring van Zeelands welvaart, en het voorbeeld van Over ijssel is daar, om te doen zien wat vereeniging van zoodanige mannen vermag, tot ontwikke ling van gewestelijke welvaart. Ook in Zee land daaraan valt niet te twijfelen, worden mannen gevonden die niet schrooinen iets van hunnen tijdvan hun geldvan hun gemak en van hun genoegen op te offerenwaar het geldt de bevordering van het algemeen welzijn Dat dezen zich vereenigen tot één zelfde doel; door onderling overleg en beraad zullen zij er toe geraken, de hulpbronnen van welvaart, die Zeeland nog aanbiedtop te sporenzij zullen grootere of kleinere ondernemingen kun nen voorbereiden door onderzoek naar, door overweging en aanbeveling van de voordeden die deze aanbiedenzij zullen trachten hunne ontwerpen in de gemoederen van stad- en land- genooten ingang en ondersteuning te doen vin den; zij zullen met raad en daad bijstaan, waar deze mogten verlangd worden tot uitbrei ding, of tot bevordering der bestaansmiddelen tot ontwikkeling der voorhaudene bronnen van welvaart. »Iiet is eene schoone taak de armoede te le nigen het is grootscher en weldadiger, verar ming te voorkomen. Indien het waar isdat Zeeland verarmt, wat moet dan het lot dezer provincie wordenwanneer zij stationnair en lijdelijk blijft, terwijl alles rondom haar een prijs der advebtektiem Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. levendig aandeel neemt in den wedstrijd op het gebied des wereld-handels «Indien van onze verbinding met het vaste landin verband met eenen geschikten uitweg naar zee de toekomst van Middelburgen mis schien ook die van Zeeland afhangtdat men op die toekomst werkedoor vereeniging van al wat kracht geelt, door vereeniging van hen die door bekwaamheid, invloed of fortuin ge roepen schijnenom iets grootsch ten behoeve van Zeeland voor te bereiden en mogelijk te maken. «Maar ook buiten dat is er in Zeeland veel te doen tot opbeuring der gewestelijke welvaart. Eene vereeniging, als door ons bedoeld, schijnt bij uitnemendheid geschikt ter bereiking van dat doel. «Mogt zij worden opgerigl Het volgende nummer van bovengenoemde courant behelst, opzigteris dit vertoog, een tweede artikelder redactie van eenen door praktikale handelskennis sinds jaren gunstig be kenden stadgenoot (uit Middelburg) toegezon den; daarin vindt men eenige zinsneden, die wij hier mede laten volgen Welnu de oprigting van zoodanige vereeni ging is mogelijk de hear Fokker stelle zich aan hel hoofd. De eerste die zich met hart en ziel aan zijn ed. zal aansluiten, is schrijver dezes, en hij zou zich zeer moeten bedriegen indien niet di.. voorbeeld door velen gevolgd werd. Er zijn nog personen genoeg in Middelburg, die lust en ondernemingsgeest bezitten om zich in den handel te begeven; maar bij den eenen is het weifeling of vrees; hij den anderen gebrek aan kennis; bij den derden gemis van fonds; bij den vierden weder iets anders dat hen te rughoudt; maar dit alles zou zich oplossen in eene vereeniging zoo als de heer Fokker be doelt Het komt er maar op aan wie aan het hoofd zoodanigcr vereeniging staat. Dat behoort te zijn een man van kunde, van braafheid, van onafhankelijkheid. Geen dezer drie hoe danigheden zal iemand den heer Fokker ont zeggen. Daarom zij het nog eens gezegddo heer Fokker stelle zich aan hel hoofd. «Reeds is Middelburg aan zijn ed. dank schul dig voor de belangrijke opmerkingen in het hier besprokene stuk aan bet publiek medegedeeld; maar bij doe zijn werk riict ten halve; hij lielpe het gebouw optrekken waarvan hij de grond slagen heeft gelegd «De heer Fokker wijst op het voorbeeld van Overijsselen tcregt,maar er is nog een ander voorbeeld, veel naderbij, het voorbeeld van Zierikzee. Hoe veel heeft daar eene veree niging van krachtenvan kapitalenvan in tellectuele middelen tot stand gebragt in de laatste 20 jaren? Zooveel, dat die stad thans reeds Middelburg op zijde streeft zoo niet voor uit is, zij het al niet in talrijkheid van bodems dan ten minste in liandelsleven en onderne mingszucht." 's Graveniiage 3 December. Heden is in de zit ting tan de tweede kamer der stateu-generaal ingeko-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1