3V.° 97. Woensdag 4 December. 1850. Woensdag en Zaturdag. Wat is er gedaan NIEUWSTIJDINGEN. -A pc. ZMIEZEESCEE 6 COURANT. ABOBIEJETCEWTS-PRIJS I Per drie maanden f 2,00. Fr unco per post f 2,25. inzending der Advert, dungs tevoren.'snamidd. vóór 4 ure. VERSCHIJNT paus DEK AUVEHTEHJTJCEM Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6 regels h f 1 behalve bet Zegelregl. I00; vim ng der iunner it van E KA- Edel r M.r Maan- om 10 tank le s over n ver tot het luld- ,'Nz. irregte :r he- vos. Vreugdevuren te ontsteken Voor eenen uit den Strijd terugkeerenden heldhem de lauwerkrans der overwinning op het fiere hoofd te drukken, en als zoodanig de dankbaarheid van een geheel volk op hem over te bréngen, zegt veel,zegt zeèr veel, en streelt natuurlijk bet hart van hem ,wien deze buitengewone eer te beurt valt: hij vergeet op dien oogenblik de gevarenwelke hem be dreigden,. de dood, die onder verschillende ge daanten hem aangrijnsde; alles wordt op den achtergrond gesehoven; alleen het jubelen der dankbare menigte verrukt hem. en vervult zijne gehcele ziel met die zachte en hemelsehe aan doeningen, welke hein die genoegdoening ver- schaffenwelke verre weg opweegt tegen de gevaren, waardoor hij die bèlooning verkreeg. De held, die valt voor zijn vaderland, in den strijd voor billijkheid en regt, maakt het slagveld, zijn sterfbed, tot een bed van eer; maar hij, die valt in eenen strijd Voor onregt en geweldmaakt datzelfde bed tot een bed van schande. En zoo kan ieder braaf man sneuvelen voor de zaak,die hij aankleeft, en iedere val zal hem een bed van eer zijn. De staatsman kan zich een bed van eer be reidenzoowel als hij, die, met de wapenen in de hand, het doodend metaal treft; ieder, in zijne betrekking, kan zich dit voorbeschik ken, indien hij regtschapen handelt, en, met geestdrift én warmte de zaak verdedigt welke hem toevertrouwd is. Wij willen thans een vergelijk maken tus- schen in welke betrekking ook, te blijven op het bed van eer of dat der schande. Dooden in hunne graven te honen, ware eene lafheid zij kunnen zich niet meer verde digen, de nakomelingschap zal hen streng genoeg heoordeelen, en de stift welke een maal de uitvoerder zal zijn van het brein dat haar bestuurt, hun vonnis op eene gestrenge Wijze aanteekencn. De kroon van Frankrijk, door Lodewijk Phi- lies van oatéanszoon van den bekenden Egalité 18 jaren gedragenen hoe heeft hij dezelve moeter. afstaan of hij gevallen is voor de reg- ten der natie, aan wier hoofd hij geroepen Was, zal de naneef beslissen. Wij laten hem rusten; en zeer wel mogelijk heeft de grijze monarch gedacht in den geest van het Fransche Volk te handelen. Koning Willem, de eerste van Nfêrlands Ko ningen uit den stam der Nassau's, door den algeineerien wil tot den troon van liet altijd eenige, vereenigde Noords en Zuid-Nederland geroepen heeft zijne rol geboren gespeeld en de lessen heugen nog iederen Ne- uit die rul derlander. Willem he Tweede volgde hem op, hijver maard als krijgsheldwaarvan eenmaal de Gorsikaansche overheerscher zeide, dat de Prins van Oranje, op jeugdigen leeftijd, krijgskun dige talenten in zich vereenigde, welke oude veldheerenin de school der ondervinding grijs gewordenmisten. Hij stierf, toen men eenen aanvang met de herziening der Grondwet gemaakt had. Nog herinneren wij ons dien avond toen in den morgen van dienzelfden dag, de mare door onze kleine stad heen klonk: Het ministerie is gevallen; herziening der Grondwet; duizende lichter, werden ontstoken bui een feestelijk aan zien te geven aan dien dag, waarop Neêrlands geliefde Vorst de woorden over zijne lippen had doen komenalles voor Nederland. Dan heeft zij vruchten gedragen Wij wil len trachten dit te ontwikkelen, en stellen ons daarin voor, de volgende punten te beant woorden 1.° Waarom droeg de Grondwels-herziening niet Verstond de gevvenschte vruchten? 2.° Waarom stelde zij geene verbeteringen in het vervolg daar Waarom houdt men nog den ouden En 3.° sleur. Op de eerste vraag antwoorden wijdit was eene volstrekte onmogelijkheid, omdat het Ne- derlanrlsche volk niets anders wil, dan eene verandering in de belastingen, eene meer ge lijkmatige drukking in de algemeene opbreng sten geen belasting van 2 pc.' ter eene en van 15 pc.1 ter andere zijde; geene drukking op den schamelen arbeider en verheffing Van den ge goede. Weldra zal men ons toeroepen: die wil was goed; dan, stelt u op dit oogenblik Voor, dat de Volksvertegenwoordigers toenmaals uit mannen bestonden (wij zullen den naam verzwijgen), die, op een adres dat ingekomen washoudende verzoek om afschaffing van be lastingen op alle levensmiddelen, het uitschater den van lagchen onder den uitroep: «wel! wel! eten de burgerlui dan turf en telhouten zeep ook al!" Wanneer wij het wel onthouden heb ben dan was die man uit de provincie Utrecht. Hierbij kwam nog het oude geldkostende mi nisterie, hetwelk zijne vrienden in elke afdeeling dier serie haden geené middelen ontzag zich staande te houden of de natie andermaal in het verderf te storten. Dwang en eigenbelang za ten daar ten troon en zwaaiden hunnen scepter over Nederland als eenmaal Frankrijk over de beschaafde wereld. De kamer, in dubbelen getale te zamen ge roepen, was gekozen door den aristocratischen geest en bepaald door den ouden census, en kon dus die gevolgen niet hebbenwelke er al terstond van verwacht werdenhet uitge mergelde volkden druk der ongehoorde en op eene schandelijke wijze drukkende belastin gen moede, had gehoopt hierin veranderingen te zullen krijgen, had stellig gedachteen stel sel te zien geboren worden, dat de krachten, vooral van den burgermanniét overschreed maar een evenwigt daarstellen over de geheele natie. Dan dit alles bleef achter. En waarom hield deze partijdaar zij reeds gevallen was, zich zoo hardnekkig tegenover de belangen des volks? Frankrijk's opstand werd gewettigd, doch de Duitsche, Italiaansche en Hongaarsche volksbewegingen den kop inge- nepenen juist dit staafde het stelsel van vol harding van die mannen, waarvan er nog een aanzienlijk deel plaatsen in de Tweede Kamer bekleeden. Hierbij kwam goed vertrouwen, onverschil ligheid en lafheid. Het Nederlandsche volk is iigtgelo vig aan den eenen en wantrouwend aan den anderen kant de min of meer gegoede, die het nog eenigen tijd kan uithouden om de drukkende belas tingen té betalenrookt gerust zijne pijp en verwacht kalm en gelaten verandering in zijn lot; de mindere is wantrouwend géwordén, want reeds jaren gepaaidheeft het verfoeijelijke stelsel hem doen dalen tol den hedelstandde derde stand is laf, omdat men geen handen aan het werk durft Slaanomdat men zich niet verzet tegen de nietswaardige dingen, welke er in de Tweede Kamer behandeld worden; al wat men van daar hoort uitgaan, is niets anders dan over scheepvaartwettenvoogdij en zulke zotheden meer; dit is het volk aan dén sleur houden om tijd te winnen en langs dien weg de luije en laffe menigte in slaap te wie gen, welke ter naauwernood den moed bezit, om zich hij geschrift tegen zulke handelingen te verzetten en alzoo den algemeenen wensch kenbaar te maken. Ziedaar waarom de Grondwets-herzieninff O geene gewenschte vruchten kon dragen in den BINNENLAND. 'sGravenhage 29 November. Heden beeft de hooge raad burgerlijke kamer uilspraak gedaan in de zaak van den heer B. [Jon, deurwaarder bij de arrondissoments-regtbank te's Gravenbage tegen Z. M. Willem lil en Z. K. p rins Hendrik der Nederlanden in hoedanigheid van mede-erfgenamen van Z. M. Wil lem II. De raad heeft, hij een uitvoerig arrest de hoofdvorderibg van den eiscber afgewezen, doch acte verleend aan de gedaagden van hun aanbod lot resti tutie van uitschotten en tot betaling van de maande- lijksche bezoldiging over de maanden Februarij en Maart 1849 en eindelijk den eiscber veroordeeld in do kosten. Ten gevolge van het aanzoek van eenige geweste lijke besturen heeft Z. M. op voordragt van liet de partement van oorlog bij besluit van den 24 Novem ber II. bepaald dat in de provinciën, waar zich geene marechaussée bevindt ook weder gedurende dit win- ter-saizoen detachementen kavallerie als huipmaro- chaussée zullen worden gestationeerd. Den 17 dezer is te Berlijn door den Nederland- sclien gezant met den Pruissischeri commissaris den heer Helicig eene conventie lot wederzijdsclie uitleve ring van misdadigers onderteekend waarvan de ratifi cation eerstdaags zullen worden uitgewisseld. 's Gkavenhage 2 December. De geruchten nopens wijzigingen in het ministerie zijn bedaard. Van den loop der beraadslagingen over de begrootings-wetten zal betnaar het zich laat aanzien afhangen of dio geruchten zich al dan niet zullen verwezenlijken. Itlen verneemt dat hij de booge regering het plan bestaat om eerlang te doen overgaan tot eene ge heele herziening der wellen en verordeningen op het stuk van den ijk en herijk der molen en gewigten, alsmede betreffende do ijking en branding van en het toezigt over het vaatwerk. Zieeikzeb 3 December. Men vindt thans in de Zecuwsche Courant n.° 339 een ingezonden artikel van den heer Hammaclterhetwelk wij als zijnde eene nadere verklaring van het door dien heer in het vorig nummer dier courant geplaatste artikel ook hier laten volgen «Terug komende op liet artikel op mijn verzoek

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1