W.° 96 Zaturdag 30 November. 1850. Woensdag en Zaturdag. BESTIM tt' ADMINISTRATIES. ZIERIRZEESCHE COURANT. ABONNEMENTS-PBIJS .c Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25, Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 4L ure. VEBSCHIJXT PRIJS DER ADVERTENTIE!» Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels h f 1 behalve hel Zegelregt, lil de zitting van de Provinciale Staten van Zeeland op jl. maandag, hebben onder ande ren, langdurige discussion plaats gehad omtrent de wijze van behandeling over het ontwerp der gemeente-wetdaaraan namen deel de heeren m.r Kroef Hammacher jh.1' de Jonge m.r dü Buis- SOS BeCIÜS UyTTENHOOVEN jh.1' 111.PaSPOORT VAN GrIJPSKERKE, VAN DEN BoSCH, MoOIJAART VAN DE Putte, Verhagen en de Voorzitter. Eindelijk, werd, hij hoofdelijke stemming, besloten, dat de vergaderingzich verccnigende met het ver slag der rapporteurs dienaangaande, hetzelve, als haar gevoelen inhoudende, aan 'L. M. zal in dienenterwijl het verslag overigens zal worden openbaar gemaakt. in de zitting van dingsdag daaraanvolgende heelt de heer Verhagen kortelijk den wensch te kennen gegeven, dat in het vervolg meer acht worde geslagen op de regten der minderheid in verband met art. 26 van het reglement van orde, dan zulks, naar zijne meening, hij de behande ling der project-gemeente-wet heeit plaats gehad. De voorzitter zegtdat die regten daarbij geens zins zijn geschonden. De heer Bomme stelde ver volgens, als motie van orde, voor, om, alvorens verder over eenig onderwerp werd beraadslaagd, den heer Hammacher in de gelegenheid testellen, zich te verantwoorden omtrent zeker door hem onderteekend artikel, hetwelk voorkomt in het dingsdag avond verschenen nummer der Zeeuwsche n o Courant, en waarin het besluit der vergadering, aangaande de project-gemeente-wetwordt ge gispt. Daarop heeft de voorzitter na het publiek verzocht te hebben zich te vei wijderen, de ver gadering in eene zitting met gesloten deuren ver anderd. Omtrent het voorgevallene in deze gesloten zittingzegt de berigtgever kan niets bepaalde- lijks gezegd worden; voor zoo ver de informatiën zijn, zoude de heer Hammacher na zich verdedigd te hebbendoor den heer Kroef zijn gerepliceerd waarna de heer Bomme, vermeenende dat de we- derzijdsche gegevene verklaringen voldoende wa ren voor de vergaderingvoorstelde tot de orde van den dag over te gaan en de openbare zitting te hervatten hetgeen echter niet de goedkeuring erlangd heeft, maar tot nieuwe en zeer hevige discussion aanleiding gafeindigende deze ge- slotene zitting in afwachting der nadere verkla ring van den heer Hammacher, zoodat deze nood lottige zaak nog niet is afgedaan. Het bovenbedoelde, door den heer Hammacher in de Zeeuwsche Courant- geplaatst artikel, is van den volgenden inhoud: Aan de Redactie der Zeeuwsche Courant. »In de openbare zitting der Provinciale Staten van gisteren is, op voorstel van den lieer m.r W. J. P. Kroef, met groote meerderheid van stemmen besloten om het verslag der cen trale commissie van rapporteursomtrent het ontwerp van gemeente-wet, als het algemeen ge voelen der Staten aan te nemen en alle openbare beraadslaginghetzij over de wet of over het ver slag, na te laten hetwelk alzoo hij de Staten van Zeeland slechts is onderzocht en besproken met ge- slotene deurenin de al'deelingen en door de leden van iedere afdeeling onderling, zoodat er zelfs geene wisseling van gevoelens tusschen de leden der Staten in het algemeen heeft kunnen plaats hebben en sommige leden die, door bijzondere omstandigheden, in de al'deelingen niet hebben kunnen tegenwoordig zijnvan het uiten van hun gevoelen over dit ontwerp zijn verstoken gewor den. Deze handelwijze strijdig achtende met art. 138 der Grondwet, hetwelk vordert dat de Staten, niet de individuele of afzonderlijke leden, zullen gehoord worden en met de algemeene voor schriften derzelfde Grondwet en alle, krachtens door haar daargestelde organieke wetten, welke voor alle behandeling van zaken van algemeen be lang, hij de Staten-Gerieraal en Provinciaal open baarheid vorderen, heb ik niet alleen niet mede gewerkt tot een besluit, dat ik beschouw als een eersten terugtred tot het oude stelseldat der dompers en doofpotten maar hen ik zelf de eerste geweest, cm mij tegen het voorstel te verzetten en daar ik er prijs op steldat het publiek dit weteverzoek ik u beleefdelijk dezen in uwe ge achte courant te willen opnemen mij voorbehou dende, nader op deze zaak te zullen terugkomen. UEd. Dw. Dienaar, Middelburg,26Nov.50. Hammacher." BEKENDMAKING. Achtervolgen» art. 3 van Zï]ner Majesteits besluit van tien 6 Januari} 1831, n.° 08(Staatsblad n.o^,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën, bij resolutie van den 28 dezer maand, bepaald de PRIJZEN het opgeld daaronder begrepen waar- voor tie collecteurs splitters en debitanten der Staats Loterijde loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 212de IiOTERIJ zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheele loten 82,00 Halve 41,00 Vijfde 16,40 Tiende - 8,20 Twintigste - 4,10 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dal bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit» besluituitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurssplitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te iegelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee den 20 November I8o0. Voor den heer Staatsraad, Commissaris des Konings in Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, K. W. de JONGE, Wethouder L. B BUITENLAND. DCIZSOHLAND, Frankfort 25 November. Tusschen de Pruissi- sche en Oostenrijksche en Beijersclie soldaten alhier gre pen gisteren avond weder hooggaande twisten plaats zoodat een bloedig gevecht niet zonder veel moeite ver hinderd werd. Onder een gedeelte der Pruissische landweer met name te Keulen en Aken moet zich een geest van we derstand legen de jongste militaire bevelen geopenbaard hebben. Naar men uit Rendsburg verneemt ziet men eene belegering dier vesting te gemoetde burgerij heeft aanzegging bekomen zich voor drie maanden van leef- logt te voorzien en alle nuttelooze personen naar elders te zenden. Dezer dagen hebben wij uit een Duitscb blad overgenomen het berigl dat zich hij het geregt te Keu len heelt doen,kennen de dader van eenen moord voor welken een ander, en dus onschuldig, was ter dood gebragt. De Kiilnische Zeitung spreekt dit berigt thans legen. Gij besluit van Z. M. den keizer van Oostenrijk van den 11 dezer zijn alle generaals, staf-en opper- o(Beieren die zich op dit oogenblik met verlof buiten 's lands bevinden opgeroepen zich zoo spoedig moge lijk naar hunne korpsen te begevenmet uitzondering van diegenen aan welke wegens den slechten staat hunner gezondheid een verlof is toegestaan. De Lloxjd zegt dat hel bij geene der drie grooto mogendheden welke niet reglstreeks bij de zaken van Duitschland belang hebben aan den wil faaltom den vrede van Europa te behouden. Er heeft zich te Weenen eene nieuwe sekte die der Jong-Katholijken gevormd, De meeste aanhan gers dezer sekte treft men onder de jongere leden der lagere geestelijkheid ian Weenen en het aartsbisdom aan. Het voormalig hoofd der Magyaren Kossuth is uit Turkije gevlugt. in lien deze weder in Hongarije bij zijne aanhangers rr.ogl verschijnen is het zeer wel mogelijk dat men eeue hernieuwing van den opstand te wachten heeft. Van de Poolsche arenzen verneemt men dat de in Polen gestationeerde troepen al tneer en meer naar de grenzen rukken en door de korpsen uit da binnendeelen van Rusland worden vervangen. De Russische regering heeft thans definitief be sloten eene kolossale lelegrafen-gemeenschap tot stand te brengen welke van Petersburg in twee groote armen over Warschau naar Berlijn eu Weenen zal loopen. De voorloopige maatregelen tot daarstelling dezer communicatie zijn reeds in werking gekomen. Uit S.'-Petersburg meldt men van den 15 No vember jl. Na wederom bij afwisselende vorst en sneeuw open water gehad te hebben drijft de Newa heden op nieuw vol ijs de brug is andermaal moe ten weggenomen worden en de communicatie tusschen de twee stads-gedeelten is bij vernieuwing gestremd. F R A N K R II K. Parijs 24 November. De dagbladen uit de zuide lijke departementen gewagen voortdurend van arres- taliën welke aldaar geschieden ten gevolge der jongst ontdekte complotten. De groot-hertog van Toscane is den 14 November weder in Florence teruggekeerd. Parijs 25 November. De stand der zaken in Duitschland en de staatkunde van den koning van Pruis- sen vervullen bier de gemoederen met onrust zulks is zoowel Ier beurs als in de wetgevende vergadering merkbaar op beide plaatsen vreest men een' oorlog van daar de aanzienlijke verkoopen op heden aan de beurs van daar de discussion op beden in de afdee- lingen tier vergadering bij de behandeling van hel aan gevraagde crediet voor de opgeroepen 40,000 man men wil dat crediet wel toestaan maar alleen als maat regel van voorzorg-tegen de democraten in Duitschland; sommigen willen zelfs dat de commissie in haar verslag duidelijk doe uitkomen dat Pruissen in geen geval op de ondersteuning van het Fransche leger kan rekenen. Orleanisten en Legitimisten zijn het eens dat thans de striktste onzijdigheid bewaard moet blijven en willen zulks bij deze gelegenheid doen blijken vooral omdat zij vermoeden dat men aan het Elysèe van een ander gevoelen is. Do heer Wolowski opperde in eene der afdeelingen de vraag, nat men zou doen wanneer Rusland in Duitschland tusschen heide kwam, waarop geantwoord werd ilat dit geval niet was te voorzien maar dat men zoo het zich verwezenlijkte raad zou schaffen. Het officiële dagblad van Rome van den 15 de zer bevat een artikel waaruil men mag opmaken dat het hof van Rome uit Londen de verzekering beeft ontvangen dal het Engelsche kabinet stellig besloten was niet tusschen heide te treden in den strijd tus schen de Ariglikaneu en Katholijken. Over Konstantinopel zijn hier brieven uit Aleppo tot den 25 Octoberontvangen. De wanorde had ia

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1