Z1EB3EZEESGHE COURANT. 1850. d 7 £BOK9IEn£IITS-FBIJS t Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór 4? ure. JPKU3 DEB ADVERTEHfTIEM t Gewone 15 cents de regel. Gehoor te-Huwelijks- en Doodberiglcn van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregf 13491 L. W. 5 van mits- ®E- Boe- diens 850, ement r for- ;ezegd DE in te oeden tvliet, onder ,'Ml" alles wor- NIBÏJWSTIJDIK6M.- os. BINNENLAND. 's Graveneage 22 November. Sedert eenige da gen hebben sommige dagbladen beriglen medegedeeld over onze betrekkingen met Duitschland die eenige ongerustheid hebben gebaard. Uit de beriglen des wege ingewonnen blijkt het dat de minister van liuilenlandscbe zaken zich werkelijk des nachts naar het I,oo heeft begeven doch dit was niet de eerste maal dat zulks geschiedde. Men kar, inlusschen de geruststellende verzekering geven dat er van geene dadelijke oproeping van bet contingent voor Limburg sprake is en dat al hetgeen deswege mngt zijn ge zegd onjuist is; zelfs zal'hoogstwaarschijnlijk dat contingent in het geheel niet worden opgeroepen. Naar aanleiding van ingekomen klagten bij het departement van hinnenlandsche zaken eener maat schappij van landbouw legen het voortdurend ge bruik onder de landbouwers van opgehoopte mudden hij den verkoop van aardappelen heeft genoemd de partement ter kennisse van de plaatselijke besturen doen brengen en hun ten strengste aanbevolen er rie aandacht op te vestigen dat volgens art. 21 van het koninklijk besluit van den 27 October 1827 {Staats blad n.° 46), liet ten strengste verboden is otn met op gehoopte maten of met een zoogenatimden kop Ie me ten doch alle malen gclijkranus gevuld moeten wor den welke waren dit ook zijn mogen. De ov'crlre- din«cn te dier zake moeten echter na eene vooraf gaande waarschuwing bij proces-verbaal geconstateerd, en ter kennis der regterlijlte magt gebragt worden. Middelburg 22 November. Bij arrest van bet provinciaal gereglsbof in Zeeland van den 19 dezer maand is Meinier Zorge laatst sub-ontvanger voor de accijnsen ten kantore Ellemeet c. a wonende te iilker- zen schuldig verklaard 1aan de misdaad van valsch- heid gepleegd door een openbaar ambtenaar in de uit oefening zijner ambtsbediening in door hem opgemaakte Skiën door verandering van schrifturen en 2." aan hel wanbedrijf van als gemagtigde ontvanger arglis tig te hebben verduisterd eene som beneden de vijftien bondeid gulden en bovendien beneden den maatstaf van art. 170 van het wetboek van slrafregten te dier zake denzelven veroordeeld tot de straf van bet zwaaijen van hel zwaard over het hoofden lot een con finement van vijf achtereenvolgende jaren alsmede in twee geldboeten de eene van vijftig, de andere van tien gulden. De, veroordeelde beeft zich tegen dit ar rest lot dusverre niet in cassatie voorzien. ZtbriKZEE 26 November. Thans is bekend gewor den hel verslag der afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal nopens de slaats-begrooting. Al gemeen wordt daarin erkend dat de tegenwoordige begrooting wat hare inrigting betreft van zucht tot verbetering getuigt doch in meer dan een opzigt be schouwt men de tegenwoordige hegroolings-wetten of liever de algetneene toestand van 's lands financiën niet zoodanig toegelicht als noodzakelijk moet wor den geacht. Het gezamenlijk cijfer der voor de dienst Van 1851 aangevraagde uitgaven heeft bij vele leden een minder gunstigen indruk gemaakt en zelfs een gevoel van teleurstelling opgewekt. Zij meenden in dat cijfer het bewijs te vinden dat bij de regering over hel algemeen de overtuiging der behoefte aan naauwgezette spaarzaamheid nog niet zoo levendig is men wenschelijk en noodzakelijk moet achten. Met den mecsten nadruk wordt op do strenge toe passing van hel beginsel van bezuiniging aangedron gen en worden dan ook de punten en middelen aangewezen waarop men hel eerst daartoe kan ge raken. Uil Leeuwarden berigt men van den 19 dezer dat van daar' een detachement sterk 26 man onder kommando van een officier naar Koudum is vertrok ken om op requisitie van de gewestelijke autoriteit te adsisleren hij het ter dood brengen van vier kopijen die volgens uitspraak vari den vee-arts we gens longziekte moesten worden afgemaakt doch waartegen de eigenaar zich krachtdadig verzette. Na adoop der executie zal het detachement het garnizoen rejoigne.ren. Ook te Zalt-Bommcl is, sedert den 19 dezer, de broodzetting finaal afgeschaft. Een particuliere briefte Amsterdam uit Bata via ontvangen Zegt dat de overwinning onzer troe pen op Sambas, te Batavia van groot gewigt word ge acht en er den gunstigsten indruk bad gemaakt. Men sprak er van dat bet 13ie hataillon derwaarts zou ver trekken, want de Chinezen hebben nog eene zeer sterke schans in hunne magten verzamelden zich in den om trek daarvan ten getale van wel 25,000 volgens an deren 80.000. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de vreesselijke looneelen van plundering brandstichting en moord waarvan de stad Aleppo de schouwplaats is geweest. De onderstaande brief geeft dienaangaande eenige bijzonderheden Op den 15 October ten 9 ure des avonds geraakte de sterk ib'volkle wijk Bab-el-Neram plotseling geheel in opstand en van alle zijden geloste geweerschoten ver kondigden aan de stad het gevaar (lat haar bedreigde, h.en oogenblik daarna werd de wijk der Christenen overweldigd en eene menigte huizen aan plundering en al de daarmede gepaard gaande gruwelen overgeleverd terwijl de gouverneur-generaal /«nZ-pncha met den sheik Zabrak en al de troepen binnen de kazerne de wijk nam zonder eenigen tegenstand te bieden aan ile op roerlingen die ongehinderd de stralen doortrokken en alle woningen der Christenen uitplunderden. Het huis van den Fransrhtnan Luciani was onder dit getal en de bewoner had nog veel moeite om door tie vlugt zijn le ven te redden men beschouwt bel als een wonder dat h\j aan de woede der kanibalen beeft kunnen ontkomen. Joseph Kassabeen ingezeten, die onder Oostenrijk- sche bescherming stond was zoo gelukkig niet zijn huis werd geplunderd hij zelf gegrepen onder duizend folieringen ter dood gebragt en zijn lijk door dè straten gesleurd. Zoo ging het den ganschen nacht. Inmid dels was de schrik algemeen want geen zweein van be schermenden maatregel werd door het plaatselijk'besluur genomen. In den ochtend van den 16 voegden vele. no madische Arabieren, die zich in de omstreken van Aleppo bevonden en die reeds kennis van de plundering der stad hadden bekomen zich hij de bewoners van Bab-el-Ne ram en Karlik en nistoen begonnen de vreesselijke loo neelen op nieuw en wel op uitgebreider en ontzaggelijker schaal. De Christen wijk Salibè de meest bevolkte en rijkste van alle kondenp den eersten dag niet geplun derd worden omdat zij eiken avond door poorten wordt afgesloten maar den volgenden dag den 17 omstreeks 7 ure des ochtends ziende dat hunne misdaden van den vorigen dag ongestraft waren gebleven vereenigden de oproermakers zich in grooter getal en met bijlen pieken en ander vernielingstuig gewapend braken zij de poorten open en drongen de Sabilè binnen die van dat oogenblik aan de onbeschrijfeliikste jammeren was overgegeven .want van 7 ure des ochtends tot aan het vallet) van den avond was het voorname gedeelte tier stad aan verwoesting ter prooi en diefstal vrouwen- roof en moord wisselden elkander af gedurende den langen hangen tijd van 14 uren zonder dat de overige bewoners door schrik bevangen zulks durfden te keer gaan en zonder dat de autoriteiten den minsten stap de den om aan dat helsche drama paal en perk te stellen Hét hoofd der Christen kooplieden onder anderen een braaf en zeer geacht man werd met zijn bediende dood geslagen en de Syrische patriarch zwaar gekwetst. De geroofde goederen werden op lastdieren of op de schou ders der booswichten zeiven weggevoerd die daarbij gerust te werk gingen (laar zij van straffeloosheid zeker waren. Nadat er niet meer te plunderen te stelen en te moorden was bleef hun niets anders over dan de kerken welke zij beroofd badden in brand le steken en inderdaad ilrie der grootste en kostbaarste bedehuizen werden aan de vlammen (en buit gegeven in den ochtend van den 18 stegen nog diele rookwolken uit de puinboopen hemelwaarts. De heilige beelden der verwoeste kerken werden op de straat; geworpen en aan bespotting overgeleverd. De Grieksche bisschop wiens woning mede was vernield had het geluk van door twee Turken le worden beschermd die hem een veilig ver blijf in de stad verschaften verscheiden andere geeste lijken die in tleerniswaardisen toestand hunne wonin gen waren onlvlugt werden insgelijks liefderijk opge nomen. Zarif-pacha liet inlusschen, ofschoon hij meer dan 1000 soldaten onder zijn hevel had geen lust blij ken om tusschen beide te komen; bij verleende den armen Christenen niet den minsten bijstand onder voorgeven dat hij dc verantwoordelijkheid van op de roovers vuur le geven niet durfde op zich laden ook zeide hij den kans van eene botsing met de oproerlingen niet le willen wagen. Ten laatste rukte de divisie-generaal Kerim- paclia met eenige ongeregelde troepen 500 man kaval- lerie en twee stukken geschut naar de plaats waar zoo vele gruwelen werden gepleegd. Nu dacht men dal er krachtig zoude worden gehandeld doch neen want nadat hij kennis van den staal van zaken had ge nomen keerde bij terug, van waar hij was gekomen. Dit flaauwe gedrag van een krijgsman had dan ook het gevolg, dat de woeste bedrijven der opstandelingen zoo mogelijk in heviger mate werden hervat. De schrik maakte zich van de gansche Stad meester en men begon te vreezen dat wanneer de Christenwijken geheel uitgeplunderd waren ook de'furksche wijken niet zou den worden gespaard. Er was een oogenblik dat da door de consuls bewoonde Khons met hetzelfde lol wer den bedreigd. Het is schier noodeloos te zeggen dat do per geschrift bij Zarif-pacha ingeleverde verloogen geen ander antwoord ontvingen dan de hoop, dat weldra alles tot de nrile zoude wederkecren. Hiermede niet te vreden braglen de consuls van Frankrijk Spanje en Sardinië gezamenlijk, en die van Oostenrijk, Zweden en Napels afzonderlijk hunne klagten in bij den musseilim der stad Abdullah-bey, een man van veel invloed, vooral in de voorsleden en deden hem begrijpen dat bij gebrek aan autoriteit, bij zich met de zorg voor do veiligheid der stad behoorde te belasten. Deze stap scheen eene goede uilwerking te zullen te weeg brengen, want kort nadat Abdallah-bey dit aanzoek der consuls bad ontvangen begaf bij zich met '200 uit de door Item bewoonde wijk medegenomen manschappon naar de consuls van Frankrijk en Oostenrijk om ben gerust te stellen nopens de gezindheid van de bewoners der stad en de bescherming welke men den Europeanen was verschuldigd maar de opgevatte hnop van zich voor alle verdere gevaar beschut te zien was van kortenduur, Zarif- pacha, die eindelijk eenig teeken van leven had gegeven had verscheiden nomadische Arabieren dio na de plundering naar hunne tenten waren teruggekeerd, doen arresteren en in de kazerne brengen, om hen onder de linietroepon te steken. Maar op bet vernemen van dit berigt grepen de bewoners der oproerige wijken an dermaal de wapenen en weinige uren daarna waren gansche zwermen nomadische Arabieren tegen Aleppo in aantogt zij vereenigden zich met de muitelingen en eischten de onverwijlde loslaling der gevangenen zoo men niet de looneelen van plundering en verwoesting wilde zien hernieuwen. De aankomst tier Arabieren bragt de geheele stad op de been en onder de wapenen otn zich te verdedigen. De rriussellitn Abdallah-hey vervoegde zich hij /'(/'(/-pacha en raadde hem aan da gevangenen los le laten indien hij de hervatting van do gruwelen der vorige dagen en een algemeen oproer des lands niet wilde uitlokken. De pacha en de voornaam ste ingezetenen van Aleppo die met hem in de kazerne de wijk hadden genomen, gaven aan het dreigende gevaar toe en de gevangenen werden op vrije voeten gesteld. Maar deze toegevendheid was niet voldoende otn rusten vertrouwen te-doen lerugkeeren want vermits de insurgenlen een voornemen van latere wraakneming bij den pacha onderstelden, namen zij eene ineer alge meen dreigende en gewapende houding aan. In den vroegen ochtend van den 19 bestormden zij het aan den

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1