]V.° 94. Zaturdag 23 November. 1850. Woensdag en Zaturdag. BliSTMiHDMISTIitm NIEUWSTIJDINGEN. ouwen komen at» het ate*- in deze icie der gen die ld van te daar- kering worden ijn die r nietigd. k ZMKZEESCHE GODBANT. 3md ff"*- Dormid- sessoren worden Toren ling lig- ABOmiEMESTS-PHIIU i Pér drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,' snamidd. vóór 4 ure. vEBscaiJNT PRIJS DER ADVERTENTIE!» Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks— en Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregl. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van 'Zijner Ma^esteits besluit van den 6 Jamiavij 1831, n.° 68 ,(SlÖ,atsbLddn.i%,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiënbij resolutie van den 21 dezer maand, bepaald de PRIJZEN het opgeld daaronder begrepen waar voor de collecteurs, splitters en debitanten der Staats-Lotèrij', de loten en gedeelten val) .dien., voor. de. derde sveek ter trekking van de laatste klasse der 212de IiOTBRIJ zullen mogen uitgeven te weten JONGE :en ver- YOOR- 1Gop lags len Ie Zte- GDE, ageu. Bunders), O O UI. 9 cn|! temaire felmis ie Oude1 r,ierikzee.\ verdere jj Stati wijl na- lore van ;rK. W 223 van| i mijs- atftü: len Boe en dien; ir 1850 Logemen~ der for n gezegd' Q. pa leren Is' |p Boedei oorlvliet londer Eig-eii' tlede, alle zal wor Géhëele Halve Vijfde Tiende Twintigste Bij verkoop lóten f 81,00 40,30 10,20 8,10 4,03 Bij verhuring Gehèéle loten Halve Vijfde Tiende Twintigste f 43,00 21,30 - 8 60 - 4,30 - 2,13 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Nlajesirits besluituitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurssplitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te legelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikz.ee den 22 November 1830. Voor den heer Staatsraad Commissaris des Konings in Zeeland f)e Burgemeester der Stad Zierikzëe, K. Wde JONGE ffelhouder L. B ij de Uil B vos. BUITENLAND. D I T 9 O H l K N S. Keulen, 19 November. In Hessen-Kassei vlei ge durende de laatste dagen niets bijzonders behalve de verplaatsing van een deel der wederzijdsche troepen voor. De demarcalielinie die vooreerst nog niet over schreden mogt worden loopt over Eiterfeld Boten- kirclien en Hasselstein. Men sprak van eene wapenrust van acht dagen Uil Stuttgardt schrijft men dat aan de leden van de door de meerderheid der ontbondene vergadering benoemde commissie van den 14 gemeld is dal legen hen wegens hel hij voortduring aanmatigen door hen van een gezag dat hun niet trieer toekomt eene ge- regtelijke vervolging zou plaats vinden. De commissie had namelijk, hel besluit genomen en afgekondigd, dal zij haren post zou blijven waarnemen de regten des lands volgens de grondwet zou handhaven en het bestuur van de staats-betaalkas naar vermogen zou blij ven voeren De Wurtembergsche Staats-Courant beschouwt dit als Bene opruijing lot ongehoorzaamheid tegen de be staande regering, als een hoog-verraad dat de rege ring in de tegenwoordige omstandigheden genood zaakt is te vervolgen. Men ziet nu ook ernstige maat regelen tegen de leden dezer commissie te gemoet. Het geruchtdat de Wurtembergsche regering reeds de in terventie van Oostenrijk zou ingeroepen hebben is evenwel ongegrond. In geheel VVurteinberg heerscht de diepste rust. tn hel klooster PUtzchcn bij Bonn heeft den 7 dezer een meisjes-opstand plaats gevonden. Nagenoeg een-derde der daar gedetineerde -vrouwen heeftna ver nieling van het mobilair en gewelddadige opensluiting der kleedkamef dé vlugt genomen. Een detachement kurassièrs is haar nagezonden. Reeds in 1848 heeft een soortgelijke opstand daar plaats gevonden ten ge volge van ontoereikend ioëzigl. lu den omtrek van Belhurg leefde een man sints geruimen tijd in onmin niet zijne vrouw tot dat zij ten laatste van elkander scheidden hij vond «en uieisje waarmede hij leefde terwijl zij met een anderen man rondzwierf. Eindelijk kort voor de kermis verzoenden zij zich weder leefden een kor ten tijd te zamen en bezochten gedurende de kermis eene danszaal hoewel heide van daar vertrekkende keerde de niari alleen terug danste vrolijk mede en verliet eindelijk de zaal alleen. Den volgenden dag Vond men de vrouw iti een naburig water dood en Wel onder zulke omstandigheden dat het hoofd in het water moet zijn gehouden tot dat zij verdronken was. De verdenking viel natuurlijk op den man die dan ook gearresteerd en, ondanks de betuiging zij ner onschuld, door den jury ter dood veroordeeld werd. Voor ongeveer 6 weken is hij op de Neumarkt to Keulen geëxecuteerd doch verzekerde nog weinige oogenblikkcn vóór zijnen dood aan den biechtvader dat hij onschuldig was. LI. zaturdag verscheen een mail voor den officier van justitie en verklaarde dat hij de persoon was, die gedurende den tijd, dat de geëxecuteerde van zijne vrouw gescheiden was met haar had geleefd en uit spijt dat zij zich met haren man had verzoend haar in don bewusten nacht had vermoord. Te Aleppo (Syrië) waar de vervolging der Tur ken legen de Christenen tot hierloe het hevigst gewoed heeft zijn minstens 3 Christenkerken verbrand een aartsbisschop en een bisschop gedood en zeer vele an dere priesters en leeken van beide kunne op de straten of in hunne huizen vprworgd of opgehangen. De oor zaak dier gruwelen ligt nog in het duister. Pakijs, 18 November. De buitengewone militaire maatregelen bestaande in de wapening van 40,000 soldaten schijnen geen grooten indruk te maken. Men gelooft er bijna in het geheel niet aan dat de vrede in Europa zal gestoord worden en dat Fruis- sen en Oostenrijk niet ten slotte het eens zullen worden. Men meent hier dat hot Londensche kabinet een eskader naar de Oost-Zee zal zenden. Vele Duitsche Fransche en Honganrsche uitge wekenen zijn van het Zwitsersch grondgebied verdre ven daar zij zich in de omstralen van Freyburg, Bern en Genève aan het verspreiden van socialistische denk beelden schuldig maaklon. GHOOT-BBIITAXXIIS. Londen 18 November. In de kerk der Puseyiteu in Pimlico heeft gisteren eene geweldige opschudding en vechtpartij plaatsgehad, doordien eene massa volks, te midden der godsdienstoefening de kerk binnendrong onder het geschreeuw van weg met de KathoHjken! enz.en de vergaderde menigte aanviel. Niet dan met de uiterste moeite werd de orde hersteld. Te New-York en te New-Orleans is van den 18 tot den 23 October per een viertal stoomhooten op nieuw tusschen de 4- en 5,000,000 dollars aan stof goud uit California aangebragt. Op de Klamath- en Umpqua-Bivieren waren onlangs door eene expeditie weder rijke goudmijnen ontdekt. BINNENLAND. 's Gbavenuage 19 November. De ministers van oorlog en tiuitenlandsche zaken zijn naar het Loo ge reisd (alwaar Z. M. de koning zich tegenwoordig be vindt) men zegt terzake van ontvangen depêches van den Duitschen Bond. De minister van financiën heeft een iegelijk dien het mogt aangaan herinnerd dat de muntbiljetten van tien gulden en van vijf guldenuitgegeven krach tens de wet van den 18 December 1845 (Staatsblad n.° 90) en waarvan het tijdstip van intrekking op den 31 December 1848 is bepaald bij het koninklijk besluit van den 13 November 1848 (Staatsblad n.° 78)met den 31 December aanslaande zijn verjaard dat die muntbiljetten van ƒ10 en f 5 daarna geene waarde hoegenaamd voor den houder hebben en alleen tot evengemelden dag bij de Nederlandscho bank worden overgenomen. De minister van oorlog heeft de beperkende bepalin gen ten aanzien van den baard enz. buiten werking ge steld en alsnu aan de militairen van alle rangen vrijge laten kinhaard bakkebaard en knevelbaard tc laten grocijen beide laalstgemelde zullen echter niet mogen ineenloopen. 's Gbavenuage 20 November. Naar aanleiding van hetgeen in een der dagbladen is vermeld nopens het op te riglen standbeeld Ier eere van wijlen Z. M. ko ning Willem II, meent men te moeten herinneren, dat zich na het overlijden van Z. ill. in do residentie eene commissie heeft gevormd lot het oprigten van een standbeeld ten bedoelden einde en dat de regering zich geheel builen de hemoeijingen en werkzaamheden dier commissie heeft gehouden. De ingeschreven bij dragen tot bereiking van dat doel zijn behoorlijk hij de commissie ontvangen en in bewaring gesteld. Naar men verneemt houdt men zich reeds bezig niet het vervaardigen van het bedoelde standbeeld. Men verzekert dat thans hel wels-ontwerp op ile reglerlijke organisatie door het ministerie van justi tie in gereedheid isgebragt. Het getal provinciale ge- regtshoven is daarbij zegt men van 11 op 4 ver minderd. Door de tweede kamer der staten-generaal zijn in bare zittingen van gisteren en heden met algemeene stemmen aangenomen de wets ontwerpen Inopens de heffing der grondbelasting in de provincie Limburg: 2." houdende bepaling van hel regt van registratie voor de brieven van naturalisatie 3." houdende voorziening tot voortzetting der werken tol droogmaking der Haar lemmer-Meer en, ten laatste, dc wets-onlwerpen houdende naturalisatie van 13 personen en ver worpen de wels-ontwerpen 1.° tot toekenning van pensioen aan twee leden der voormalige eerste kamer met 54 tegen 1 stem en 2.° lot overschrijving op do begroeting van hel burgerlijk pensioen-fonds over 1859, met 30 tegen 17 stemmen. Zierikzee 22 November. De thans ontvangen Javasche couranten orengen de tijding aan van belang rijke voordeelen door de Nederlaiidsche strijdkrachten behaald op de oproerige Chinezen onder Sambas op Borneo. Onder dagleekening van den 25 September behelst de Javasche Courant het volgende Eergisteren is het stoomschip Borneo van Sambas alhier ter reede teruggekomen, met de heugelijke lijding eener roemrijke overwinning den 1 I en 12 dezer door onze wapenen op de vijandelijke Chinezen behaald. Peinankat is veroverd en de vijand verjaagd. Aan du zijde des vijands zijn 300 gesneuvelden geteld de ge kwetsten daarnaar afgemalen verkrijgt men een getal dat verbazing wekl dat der strijders en de omstandig heden in aanmerking nemende. Het gevecht was woe dend de vijand vocht wanhopend de onzen vochten met leeuwenmoed. Maar de overwinning heeft ook bloedige offers gekost aan onze zijde de verdienstelijke overste Sorgkommandant der expeditie en aanvoer der der hoofd-kolonne die roemvolle wonden op het slagveld te Balie verkreeg is nu weder hij het be stormen der hoofd-redoute door een vijandelijk schot getroffen zoodat hij het kommando heeft moeien over geven hetwelk hij echter niet gedaan heeft dan nadat de Hollatidsche vlag die der Chinezen had vervangen en de overwinning heslist was. Nog zijn gewond de lui tenant der genie Maarschalk de 1"" luitenant der in fanterie Kirsch de luitenant-ter-zee van der Bank de luitenant-ter-zee van de Kasteeh en de officier van gezondheid der marine Muller benevens 67 onder-offi cieren en manschappen zoo van de zee- als van do landmagt. Bovendien zijn er 8 gesneuveld. »De 11 en 12 September," dus leest men in do Javasche Courant, «zijn dagen geworden, die roem rijk uitblinken in de geschiedenis der Nederlandscho marine en ven het Nederlandse!) Oost-Indisch leger.'' De tnagl des vijands werd geschal op 3500 waar van 700 waren gewapend met tjanto's (een ijzeren schiel-werktuig dat door twee man gedragen werd) de overigen waren gewapend met lansen klewangs en zeissen. Onze landings-troepen met inbegrip der maritime hulp bedroeg 20 officieren en 438 manschappen met 200 man Maleiscbe hulptroepen van Sambas en de noodige koelies. De Singapore Free Pres van 4 October gewaagt van het gerucht dat in de Lampongs op Sumatra onl"=

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1