CODRANT. I N.° 93. Woensdag 20 November. 1850. Woensdag en Zaturdag. Nederlands Toestand. ZEESGHE AB OBINBMEZHTTS—PR1J8 Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, dapgs te voren,'snamidd. vóór 4t ure. vsbscHUNT prijs abvbsïewmek Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Biiwelijlcs— en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. e van I lie- ipen ge en vier jarige telle Heit loi i i dito .500 5oe- rdere ?«Js lijtjes arden •mid- .agen s ge- d. ten rij. (in mor- Het rüstige en altijd kalme Nederland hééft alzóo de staatssehokkenwelke Europa beroerd hebbendoorgestaanhet heeft als een wijs en verstandig diplomaat, de kat uit den boom gekeken; het heeft als een voorzigtig staatsman gehandeld en den loop des tijris gevolgd: in één woord zich als een volslagen man gedragen. Indien wij de gesehiedboeken openslaan en raadplegen den voortgang des tijdshet nu of het verledene, Welvaart of tegenspoed, geld of schuld, magt of onmagt, vertrouwen of wan trouwen de Ruyter of Prins Frederik, twee duizend schepen ieder jaar bouwen of vijftig? vrachtvaarders der gansche wereld of stil aan de meerpalen liggende? bemanning der Neder- landsclie schepen niet vreemdelingen of met Nederlanders, ad,el of geen adel, krijgsman (een fier woord) of geen krijgsman, zee-mogendheid van den eersten of tweeden rang, eendragt of tweedragt, belasting of géén belasting, tevre denheid over 's lands bcstuTir of nietdan moe ten wij als van zelve zeggenNederland is ge daald niet alleen maar diep gezonken. Hierbij komt nog dat toen eene post slechts door een persoon bekleed werd doch nu is het geheel anderseen persoon bekleedt on derscheidene postenb. v. gezegend te zijn door de fortuin, en twee betrekkingen in zijnen persoon vereenigenb. v. die van schapenhoeder en van dragonder-officier; Nederland schreef eenmaal de wet aan volken en koningen voor, dreef den nitgestrektsten handel boven alle volken en be kwam ongehoorde rijkdommen. Dat was het tijdperk van Neêrlands republiek dien tijdtoen de Raadpensionaris Johak de Wit, den door het Haagsche graauw vermoor den de Wit, aan het hoofd des Nederlandschen bestuurs stond. Dat is het hoogste toppunt van bloei welke ons land immer bereikt heeft; de naijver van Engelandreeds meer dan eens bewezengaf aan den handel van Nederland, deszelfs levens beginsel den doodsteek. En toen Willem de III toenmaals Stadhouder van Nederland, Koning van Engeland werd, wérd hij door de heeren Staten verzocht om zoo spoedig mogelijk tot hen over te komen naardien de staatsschuld tot eene hoogte van 64 millioenen geklommen was. Treden wij thans nog eenige jaren terug, ten einde 's lands toestand des te beter te kun nen overziende grootste bloei der Zeven Pro vinciën, steeds aangegroeid na het sluiten van het twaalfjarig bestand, lenjare 1609met Spanje gesloten ging gedeeltelijk verloren na den eer sten en tweeden oorlog, in 1652 en 1664 te gen Engeland gevoerd; na die van 1672 zien wij onze zeemagt steeds aan het afnemenen eindelijkbij den afloop der 17Ai: eeuwis ons land tot eene zce-mogendheid van den 2t,en rang gedaald. De Spaansehe oorlog om de troonsopvolging, van 1702 begonnen, waarin wij gewikkeld werden door de eerzucht en personele belangen yan den toenmaligen Koning vanEngeland, welke elf jaren duurde, met de grootste verbittering in Spanje, Duitschland en de Nederlanden ge voerd werd, kostte aan ons land eenen schat vau eenige millioenenalleen om de glorie zucht van het trotsche en ons altijd vijandige Albion te bevredigen. De Duitsche Pragmaticjue Sanctie van Karel de VI, van Duitschland, pluimde ons nog meer; terwijl het bedrog van het Engelsch gouverne ment, door het sluiten van eenen afzonderlij ken vrede, gepleegd, ons klein landje in de handen wierp van de oorlogvoerende partijen. De grootste volks-opstandbeter bekend on der den naain van de groote staats-omwenteling in Frankrijk in bet jaar 1789, en welke Eu ropa geheel van gedaante en gevoelens heeft doen veranderen, was in het jaar 1787 in ons vaderland begonnenen door Belgie naar Frank rijk afgedaald. Vele ónzer lezers kennen het vrijmaken van ons land door de Franschenin het jaar 1795 hetwelk aan dezen Staat dit kostte: het kleeden van 100,000 uitgehongerde en half-naakte sol daten die eindelijkofschoon ais broeders ont vangen wordendemet honderd millioenen guldens in den zak naar huis toe keerden. De korte regering van den anders goeden Lorewijk Napoleon, als koning van Holland, vermeerderde onze schuldenlast met twee hon derd millioen, niettegenstaande reeds vroeger de Raadpensionaris SchimmeLpeNNinck een nieuw plan van belastingen had ontworpenWaardoor dus Van 1805 tot 1810 eene dubbele afzetting plaats had, en nu volgde de inlijving in het keizerrijkde tercering der staatsschuld bragt honderden gegoede burgers tot den bedelstaf, terwijl alle goederen boven mate belast werden. Dit verfoeijeiijke belastingstelsel is na den jare 1813 en vervolgens op eene behoorlijke wijze voortgezet eji heeft den burgerstand nagenoeg tot den bedelstand gebragtterwijl de Belgische revolutie en de monsterwet van 127,000,000 de laatste hand gelegd hebben aan de vermeerdering onzer staatsschuld. Zij bedroeg ten tijde van den Stadhouder Willem de III slechts 64 en tegenwoordig 1200 millioenterwijl de rente van dit kapitaal op het budget uitgetrokken staat, als eene post van vijf en dertig millioen Nederlandsche guldens. En welke waren de redenen van dien snel len voortgang der staatsschuldenook na de gezegende omwenteling van het voor ons altijd gedenkwaardige jaar 1813? Zij zijn gedeelte lijk deze: Fransche zeden en gewoonten hadden bij ons de plaats vervangen van de Spartaansehe gewoonte (wat ten minste de levenswijze be trof) onzer voorvaderen; voor eenvoudigheid had de weelde plaats genomen; de pracht, weelde en het losbandig leven der Fransche grooten, door de revolutie in 1789 verdron gen, had onder het keizerrijk wederom plaats gegrepen, doch niet aan het hof, waar de ma tig levende groote Keizer zijn verblijf hield; dan, zijn hofstoet braste op eene verregaande wijzede pracht en het weelderige leven had zich tot ons overgeplant; wij waren immers een deel geworden van een rijkwiens Keizer aan Europa de wetten gaf, en wiens gebied zich verder dan dat van eenen Europeschen Vorst uitstrekte. Willem de I, tot den Nederlandschen troon geroepen, liet dit alles, misschien om de oogen des volks te verblinden, bestaan, en ons klein landin evenredigheid met het eenmaal zoo magtige Fransche keizerrijk, op dezelfde schaal afgemeten; want hij, de zoo nederige Willem, was staatsman in den volsten zin des woords, hij behield al de vergulde rokkengaf den adel hare regteri weder, handhaafde de be trekkingen en werd ten slotte eene der groot ste zeehandelaars, en, zoo men zegt, dreef hij handel in 'slands schuldbrieven. Willem de II volgde hem opdoch al had hij zich als Veldheer eenen onsterfclijken roem verworven hij was geen staatsmangeen finan cier. Willem de III wij weten het nog niet; hem is eene grootsche taak beschoren En zoo zijn wij dan genaderd om Neêrlands toestand in het regte daglicht te stellen. [IVordl vervolgd BUITENLAND. DUITSCHLAND, Frankfort- 15 November. Berigten uit Kassei van den 13 melden dal dien dag de Pruissen steeds die slad bezet hielden en er niet aan dachlen om af te trekken. De verwacht wordende versterking was echter nog niet aangekomen. Ook Hersfeld is nog door de Pruissen bezet en wordt zelfs versterkt zoo dat verscheidene inwoners op het stellig berigtdat de Beijerschen eene poging zouden aanwenden om de Pruissen van daar Ie verdrijven en zich alzoo een' weg naar Kassei zouden trachten te hanen zich van daar hebben verwijderd. Zoo gemeld wordt moeten de Beijerschen den 11 of 12 werkelijk in aantogt zijn geweest naar de zijde van Hersfeld maar dien logt niet hebben voortgezeten heden meldt de telegraaf uil Ber lijn onder dagteekening van gisteren dal naar luid der ministeriële dagbladen, de Bondstroepen bevel hebben bekomen om Ier vermijding van eenen dade- lijhen strijd hunne verdere bewegingen in afwachting van den allonp der nog hangende onderhandrtingen te schorsen. Hot antwoord van hel kabinet van Wecnen op de laatste voorstellen van Pruissen werd den 15 te gemoet. gezien en de Oostenrijksche regering scheen zich allezins te vieijen dat de van hare zijde Ie ver wachten voorstellen tot eene vredelievende oplossing der beslaande verwikkelingen zouden leiden." Het baart in Beijeren eenig opzien dat de ko ninklijke verordening van den 9 December 1848, waarbij aan de landweer de vrije keus der opper- en onder-offi cieren werd toegekend den 15 dezer plotseling is in getrokken en de vroegere bepalingen van den 7 Maart 1826 wederom zijn van kracht verklaard. De hertog van Cbburg-Gotha heeft plotseling niet het hof, Coburg verlaten en zich naar Gotha bo- geveii. Hel bevel hiertoe werd 's avonds zeer laat ge geven en den gansclien nacht met inpakken doorge- bragt. Hij is luitenant-generaal in Pruissischen dienst en naar men vermoedt heeft de nabijheid der Oosten rijksche troepen hem bewogen zich te verwijderen. Een telegrafisch berigt meldt, dat in Aleppo een opstand tegen de Christenen is uitgebroken waarbij een groot aantal hunner door het laagste gemeen is ver moord en een gedeelte van het kwartier der Franken is uitgeplunderd en dat de Turksche militaire bezet ting dit ecu eu ander lijdelijk heeft aangezien.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1