Zaturdag'16 November. 92. 1850. Woensdag en Zaterdag. BI CHOLERA ASIATICA IN ZEELAND. BKSTUm Jn.° zieriez ■Aw.» ABONNEMENTS-PBZJS 5 Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 4L ure. VERS CHS JUT PRIJS DER ADVERTEMTIEM Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijksen Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Wanneer het op de uitvorsching der waarheid aankomt, moet men ernstig bedacht zijn om al de voorwaarden aan te gevèriwaarop de hoogste voor den niensch bereikbare waarheid te erlangen is. Pag. 178. Als men op de uitkomsten van zijn onderzoek veilig wil vertiouwen en anderen in dit vertrouwen doen berus ten dan moet zoodanig onderzoek boe bezwaarlijk ook, door alle waarborgen omringd zijn, welke ieder onbevooroordeeld en naauwgezet onderzoek vordert. v 1>8. Geneeskundige geschriften blijven gewoonlijk binnen den kring der beoefenaren van het vak besloten. Zelfs die strekken tot bevordering van een algemeenen gezondheids-toestandtot de be oordeeling der meerdere of mindere voedings kracht en nuttigheid onzer spijzen en dranken, of die in popnlairen toon zijn geschreven over de natuurkunde van den merisch, opdat ieder eenig- zins beschaafd man niet geheel onbekend blijve, met zijn eigen zamenstelsel en middelen tot on derhouding, komen zelden verder dan in de handen der geneeskundigen. Ziektegeschiede nissen, die bij derzelver aanwezen diepen indruk maakten, op eene duidelijke en levendige wijze in haren oorsprong en uitgang verhaaldmaken nu en dan op het zoo even gezegde eene uitzon dering: aan deze valt wel eens meerder debiet ten deel. Leeken in het vak zijn niet gewoon meer dan eene, hoogstens twee historiën van gelijkenden aard te lezen. Komen hun meerdere werken over hetzelfde onderwerp in handen, aanstonds, zonder inzage, leggen zij die op zijde. Zoo is het ook met deinassa cholera-geschriften gegaan, die ten laatste niet slechts door de leeken maar zelfs door de priesters der kunst ter zijde gelegd werden. En nogtans verstout men zich in Middelburg, dien berg van braakloop-historiën met een nog al lijvig boekdeel van VIII en 223 gr. octavo bladzijden op te hoogen! Ja waarlijk! «er be hoort moed toe, in den tijd, dien wij beleven met een geschrift over cholera Asiatica op tc tre den en zelfs daarbij het vertrouwen te koesteren, dat het niet zonder belangstelling zal ontvangen worden." «Toen wij eindelijk van oordeel warendat verdere nasporingen geen helderder licht meer zouden verspreiden, meenden wij ons, ingevolge het gedane voorstel, niet te moeten bepalen tot de mededeeüng der feitenmaar tevens ons ver baal te laten vergezeld gaan van zulke beschou wingen en gevolgtrekkingenals wij met het oog op de wetenschap en den algemeenen ge zondheids-toestand rioodjg oordeelen." Zoo lezen wij aan het slot eener voorrede, van welke wij zoo even de eerste woorden aanhaal den. En meer, veel meer dan de verwachting, door deze behoedzame uitdrukking opgewekt, hebben wij in dit werk der heeren J. C. van des Buoecke en J. C. de Mas gevonden. Het vangt aan met eene inleiding De provincie Zeeland en hare in ownersvervolgt met hel ver haal der eerste verschijninggaat voort met de tweede verschijningen besluit met de heleekenis van de verschijning der cholera Asiatica in Zee land. Hierbij komt nog een Aanhangsel, Naam lijst der cholera-lijders en eene zeer zuivere, ook, naar het ons bij vergelijking voorkomt, zeer naauwkeurige kaart van Zeeland. Dit boek hebben wij gelezen en herlezen, en aarzelen niet te verklarendat het in eene voor iedcren leek, gelijk wijzoo bevattelijker! sier lijken levendigen en overtuigenden stijl, van het begin ten einde toe, is geschreven datdie het in de handen genomen zal hebben, niet ligt eenige andere lectuur zal aanvangenalvorens deze te hebben voleindigd. Zoo veel voor ons vermaak. Maar welk nut zal er voor ons leeken uit een choleraboek te trekken zijn? Uit dit boek leer den wij onze provincie kennenbeter dan wij ze immer, niet slechts met betrekking tot den ge zondheids-toestand maar ook in menigte andere opzigten, verkeer, levenswijze., localiteit en per sonen, in eenig geschrift^-hebben beschreven ge vonden Het is doorzaaid met ter zake dienende opmerkingen, die den naauwkeurigen lezer stof tot veelvuldige overdenking geven. Voor ge neeskundigen en plaatselijke besturen geeft het de belangrijkste wenken aan de hand, naar welke zij zich bij eventuele herhaling dier vreesselijke epidemie zullen kunnen gedragen. üra de geneeskundige waarde van het werk der Med. Doctoren vas des Broecke en de Mas te beoordeelenrekenen wij ons onbevoegd wij laten dit voor de Geneeskundige Courant of tijd schriften over; maar willen tot bewijs van ons oordeel, eene enkele bladzijde afschrijven: «Tot hiertoe deelden wij, zoo beknopt moge lijk het belangrijk verhaal over de Graauwsche epidemie mede, voor zoover die epidemie door geneeskundigen is geconstateerd. Het verhaal mag, naar wij ons vleijen, eene bijdrage heeten, ten bewijze, hoe nadeelig bekrompene woningen, armoede en schadelijke uitwasemingen van kreken en schorren zijn voor de verbreiding der cholera. Maar die ongezonde hutten hebben daar jaren lang gestaan, terwijl inmiddels de bewoners in het volle genot van gezondheid bleven. De Graauwsche kreek was daar jaar en dag aanwe zig met de andere kleine slootmet den watergang in den Meloopolder, met de uitgestrekte schorren van Saftinge; zonder dat te Graauw sedert 1833 ooit cholera ontstond, tot op den 25Junij 1849 toen die ziekte aldaar op eens vier li jders doode- lijk trof, in een huis, hetwelk juist niet het slechtste gezin van het dorp bevatte. Evenmin laat zich veronderstellen dat de miasmata (welke men aanneemt uit stilstaande waterenslikken en moddersloolen op tc rijzen), juist op gezegden 25 Junij door atmospherische invloeden zóó ver giftig konden zijn geworden, dat zij als op eens de vreesselijke cholera konden te weeg brengen; want dan zouden toch die dampen op dien dag ook wel andere en naburige plaatsen geschaad hebben. Waar nu ontmoeten wij den voor Graauw zoo noodlottigen dag in Zeeuwsch-Vlaan deren Nergensnoch op hetongezonde dijkje te Neuzennoch op de stinkende slikken van Schapershoek of in den omtrek der Vogelkreek, waar nooit cholera werd waargenomen of aan het zuidelijk gelegen gehuchtden Kauterdat eerst in Augustus door de ziekte werd aangeval len. Voeg hierbijdal in Zeeland niet alleen tallooze hutten en stulpen, omringd van sloolen en poelenvan geene cholera hebben gehoord maar ook plaatsen in alle opzigten aan Graauw gelijk. Voor hen die onze provincie kennen herinneren wij aan den omtrek van de Zuid- Watering en Welsinge in Walcheren;aan het stinkende Molenwater te Middelburgde lage landen bij Yerseke de schorren van Schou wen en Duiveland; het eiland S.'-Philipsland den omtrek van Sluis; de kreek nabij Schoon- dijke, in het 4dc district, met hare doodarmoe- dige hutten; de gemeente Philippine." Wij eindigen met dezen in onze dagen voor- treffelijken arbeid die ook wat het aangenaam uiterlijk en naauwkeurige correctie betreft, de pers der Gebr. Abt..- uams eer aandoet, niet slechts aan alle geneeskundigen, maar ook aan de plaat selijke besturen van dit gewest, en niet minder aan leeken in liet geneeskundige vakdie op be schaving en ontwikkeling van denkvermogen en geest prijs stellen, aan te bevelen; welke arbeid niet onwaarschijnlijk den wetenschappelijke!! roem van ons gewest zal verhoogen en voor den- welken bescheidenheid ons verbiedt aan de hee ren van den Bhoecke en de Man, die den gewes telijken dank wel hebben verdiend, meer dan onzen partikulieren dank te betuigen. INSPECTIE OP DE VLOEDPLANKEN. Burgemeester en Wethouders der Slad Tiierikzee maken bekend: dat op Woensdag dan 20 dezer maand eene AJLG-EBïEETffE SCHOKWIMG- zal plaats hebben op de "VEiöEI3PïiAMKEIff zoo van de stad a's van de ingezetenen. Wordende een ieder bij deze aan zijne verpligting herinnerd om de Vloedplanken alsdan gereed schouwbaar in oide gesteld te bonden., op straf van de bepaalde boete, door de nalatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge- kondigd omgeroepen en in de Stads-Courant geplaatstterwijl zulks aan den Slads-Architect en Commissaris van Policie tot hanc!havio<" zal worden medegedeeld. Gedaan teuRaaüliuize der Stad Zierikzee den 13 November 1850,; Burgemeester en Wethouders, l)E CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee Ontvangen hebbende eene resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 2 dezer maand, n.° 8, waarbij in hunne banden wordt gesteld, ten fine van berigt, consideration en advies .een Request van den beer V. HOGERZE1L ingezeten dezer stad eigenaar van den W iml-Pelmolen alhier, kadastraal bekend sectie En.° 340. houdende verzoek om dien Molen tevens tot KOHE&MOIiEKf te mogen inrigten. Brengen het bovenstaande verzoek ter kennis der ingezetenen, onder mededeeling dat, naar aanleiding van bet Koninklijk Be sluit van den 31 Januarij 1824 Staatsblad n.° 19), rakende de vergunning tot oprigting van sommige Fabrieken en Trafiekenop Woensdag den 20 dezer maand1s namiddags ten één ure ten Baadhuize dezer Slad, de vereischte information de commodo et inconnnodo niet opzigt tot deze inrigting zullen worden genomen; wordende mitsdien een ieder, die vermeeneu mout daartegen eenige bezwaren te moeten kenbaar maken uitgenoodigd zich ter aange wezene plaats op gemeld uur te vervoegen. Gedaan ten Raadhuize der Stad 7,ierikzee, den 13 November 1850.. Burgemeester en Wethouders, DE CRaNE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. B EREND MAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831, n.° 68 (Staatsblad n.°c2.heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën, bij resolutie van den 14 dezer maand bepaald de PRïJZüBf het opgeld daaronder begrepen waar voor de collecteurssplitters en debiianten der Staats-Loterijde loten en gedeelten van dien, voor de tweede week ter trekking van de laatste klasse der 212de JLOSEïilJ zullen mogen uitgeyen te welen;

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1