N.° 91* Woensdag 13 November. 1850. Woensdag en Zaturdag. omen stoom- en, K pC» Mudde. a 0,00 A 7,30 a 0.00 a 10,00 a 00,00 a 0,00 per vati iO stuks* ZIER1KZEESCME ENIS- TOT ge- ig ne ts zich scSie ;e«vor- or een r deze nacht- an het gffa- iltateD t deel- COURANT. ABOÏÖBJEWÏENTS-RRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren''snamidd. vóór nre. verschijnt PKÏJS DEK ADVEHTENTIKK Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigtenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt, I Van waar is Ënropa's Iicil te wachten Van Rusland? Van eene volstrekte alleen heerschappij? Voor het oogenblik beheerscht een, met betrekking tot de bestendiging zijner personele inzigtcn en belangen verstandig vorst, met niet minder verstandige raadslieden dit uit gestrekte rijk. Een onverstandig regent, met gelijke magthad reeds in 1848 het zwaard uit de schede getrokken. 11 ij deed het niet; welligt niet onbewust van het gemoedsbestaan zijner Europesche onderdanen die wankelden nu al reeds den strijd voor de vrijheid te wagen. Zóó schijnt hij Europa indien niet gevreesdalthans te hebben ontzien. Hij temporiseerdeen erlangde hetoverwigt, dat hem nu voordeeliger is, dan zijn zwaard hem hoogstwaarschijnlijk had kunnen zijn. Van Oostenrijk? Door de politiek het geld en den degen van Rusland erlangt dit, tot in zijne grondvesten diep geschokte rijknogmaals écnige consistentie: doch te genezen is het niet. Zelfs geene kunstmatige Europesche rust zal ver mogen het tot vorige kracht te brengen. De weeën eener ver boven zijne middelen opge hoopte schuldenlast zullen zich eerlang openha ren. Oveidrevene reactie delft thans de mijn waarop het binnen weinige jaren springen moet. Van Pruissen? Ook dit rijk reactionneert doch met meerder bezadigdheid dan de jeugdige Oostenrijker, die door Mettewvich's leerlingen om ringd en door Russische overmagt beheerscht niets meer dan de speelhal is van eigenbaatzuch- tige hovelingen. Prwissen's koning voorziet, hoe uit overdreven reactie cefi tweede strijd met dc in zijn land reeds diep gewortelde denkbeelden van constitutionalisme moet geboren worden. Ilij begrijpt, dat alleenheerschappij op den duur on bestand zijn zal tegen de, zelfs uit terugwerking voedsel erlangende, overtuiging der voortreffe lijkheid van zarttenwerkende regeringsvormen. Om den volstrek ten ondergang van zijn konink lijk huis te vermijden schroomt hij hoezeer ook door de Russische politiek gedrongen, de kans te wagen eerier volledige lerugkecring tot den vori- gen staat van zaken. Van daar, dat hij vast houdt aan eene zooveel mogelijk beperkte consti tutie. Van Frankrijk? Het wuft karakter van het Fransche volk. maakt het tot iets bestendigs onbe kwaam. Het overdrijft in alle opzigten. Woel ziek van aard en immer tot revolutie geneigd, werpt het zich, naauwelijks uit eenen afgrond gered, met gelijke ligtvaurdigheid in den ande ren. Zoo heeft het zich nu weder in een repu- blikéihsch moeras geworpen en ondervindt het de grootste moeijelijkheden om eenen bodem te vin den waarop bet den voet vast kan zetten. Het gevoelt, dat na eene langdurige centralisatie, de geringe zelfstandigheid der deelcn het alsnog on geschikt maakt, om het ideaal, waarnaar het streeft, te verwezenlijken. In vier partijen ver deeld, absolutisten, monarchaal constitutionnelen, gemeeriebest-gcrindcn ïnet eenen vasten presi dent en volstrekte republikeinenblijft liet in eenen staat van onzekerheid verkeerendie allen wenschenmaar ook allen vreezente verlaten. De derde partij is voor het oogenblik de sterkste. De drie overigen schuwen eenen strijd, die hun geene hoop geeft van te zullen overwinnen. Al- zoo onmagtig om ziehzelven te beheerschenge troost zich Frankrijk den invloed der Russische autocratie, wier belang medebrengt het zoo lang mogelijk in dien staat van afhankelijkheid te houden, als een schrikbeeld voor de vorsten, die wankelen tusschen de liefde voor alleenheer schappij en de noodzakelijkheid eener onderwer ping aan het constitutionalisme. Van Engeland Het divide ei impera (verdeel en heerseff)! was steeds en blijft nog de taktiek van dit door zijne nijverheid en uitgebreiden handel aan invloed rijkste volk der aarde. Zoo lang Engeland dezen weg, om door tweedragt te beerschen, blijft gaan; zoo lang het in die eigenbaaUochlige politiek volhardt, om hier den liberaal tegen den absolutistginds de alleen heerschappij tegen de vrijheid op te zettente ondersteunen te wapenen, ten einde eigene ma teriële welvaart ten toppunt te jagen; zoo lang opgezochte beuiel-redenen voor Engeland genoegzaam zijn, om door nijpende overmagt kleinere staten te doen gevoelen, dat zij niet al te zeer naar den czaar moeten luisteren; zoo lang Tory- en Whig-geziuden, in uiterlijken strijd, immer naar hetzelfde egoïstisch doel zullen jagen zonder er zich om te bekreunen of de echte stempel van moraliteit op hunne handelin gen kunne worden gedrukt: zoo lang heeft Europa ook van Engeland geen lieil te wachten. Van waar dan? De overige staten van Europa bezitten toch dien invloed niet, dat van daar het heil zelfs der grootsten kunne uitgaan Er bestaat een hoogere invloeddie op den duur krachtiger werkt, dan de materiële der niogtig- sle staten. De zedelijke: die, waar en door wien ook uitgeoefend, immer doel treft, en bij moge voor het oogenblik voor den stoffelijkcn bukken, met ter tijd zijne uitwerking erlangt. Zoodanigcn zedelijken invloed oefent een volk uit, dat zich tegen eed-verkrachtende handelin gen van vorsten of ministers met lijdzaamheid verzet. Dc zedelijke invloed is aan geene uitge strektheid van grondgebiednoch ovennagt van stoffelijke krachten, gebonden hij gaat uit zelfs van de kleinste staten en werkt bij alle welden- kenden met te meer krachtnaar mate de stoffe lijke magt sterker is, die haar tracht te overheeren. Voor hen dan, die op zeer enkele uitzonde ringen na, met gansch Nederland overtuigd zijn dat in den tegenwoordigen toestand der Europe sche bevolkingen de constitutionnelc regerings vorm de eenige islangs welken er voor de sta ten heil kan verworven worden; voor hen zal het geene vreemde stelling zijn te bewerendat het voorbeeld der kleinere staten, die zonder rumoe ren, met bedaardheid en overleg hunne constitu- liëri volmakeneenen heilzamen invloed zelfs op de grootere zal uitoefenen, die hoogstwaarschijn lijk, eerst na geweldige stormen, hetzelfde doel zullen bereiken. Gelukkig Nederland, hetwelk tot die kleinere staten behoort en een voorbeeld zonder overdrij ving daarstelthoe een staatdoor wederzijdsclie inschikkelijkheid van vorst en volk, zonder groot e staatsschokkentot eenen verbeterden maatschap- pelijken toestand kan geraken Het blijve met vertrouwen op zijne nieuw gekozen kamers en provinciale staten, even bedaard de uitkomsten der riog aanhangige organieke wetten afwachten; dan lijdt het geenen twijfel, of het zal weldra het voorbeeld gesteld hebben van eenen regelmatig zamenwerkenden constitutionnelen slaat; in wel ken door getrouwe naleving der wettenbij staatkundigen vooruitgang en veredeling van het volkskarakter, met elk jaar meerdere welvaart, bloei en heil te wachten is. (Z. C.) BUITENLAND. DUITSCHAARD, Berlijn S November. I)e hoop op vrede welka zich in de laatste dagen weder had verlevendigd is op nieuw geweken en de vrees voor oorlog grooter dan ooit ja buitengewoon dreigend. Zie hier wat het orgaan van het ministerie de Deutsche Deform mede deelt Wij hebben heden een gewiglig berigt te melden Het staals-ministerie heeft, in zijne zitting van heden welke op het beslissende oogenblik ook door 'l. M. den koning werd bijgewoond hel besluit genomen het gezamenlijke Pruissische leger met inbegrip van de land weer mob-ieï te maken. «Aanleiding lot dezen maatregel gaf de onlangs aan Pruissen gestelde vordering om Keur-llessen te ont ruimen daar hot met het oog op dezen eisch in verhand me._t de in tusschen van onderscheiden kanten voortgezette troepen-marsehen onmogelijk scheen het verder zonder nadere voorzorgs-maatregelen op den afloop der aangeknoopte onderhandelingen te laten aan komen, ofschoon de hoop op hare bevredigende uilkomst nog niet is opgegeven. «Onze regering had nog gisteren, per telegraafnaar Frankfort de opvordering gezonden om het vorder voortzotten der militaire interventie in Keur-llessen te slaken maar ofschoon vorst Thurn geneigd was hier aan te voldoen zoo gelukte het nogtans den minister Hassempflugin den zoogenaamde» Bondsdag eeno meerderheid tot het voortzetten der militaire maatre gelen te erlangen. Hierop is aan generaal graaf Groben hel bevel toege zonden voor liet vervolg slechts naar zijne militaire in zigtcn te handelen. «Bij de, uitgeschreven militaire maatregelen zal hot ook noodzakelijk zijn de Pruissische troepen uit Baden terug te trekken een gedeelte daarvan is reeds op marsch. «Nadat de medegedeelde besluiten genomen waren is de eenstemmigheid in ons ministerie als volkomen hersteld te beschouwen." De aftreding van den graaf von Radowilz zal alzoo het leeken zijn van eene bepaalde verandering in do staatkunde van Pruissen. De Pruissische minister-president graaf Branden burg is na korte ongesteldheid den 0 des morgens ten 7'/, ure overleden. Fene telegrafische depêche uit Weenen van den 5 meldt dat het Oostenrijkscbe leger in hot Vorarlgu- bergte do grenzen heeft overschreden. Hoe oorlogzuchtig bovenstaande beriglcn ook zijn zal men echter wel doen zich niet door den eersten in druk te laten medeslepen en te bedenken datalvorens het zwaard uil de schede te trekken alle middelen van minzame schikking der aangelegenheden in Duitschlaiui uitgeput zullen zijn. (Door hetzelfde blad wordt nog eene telegrafische de pêche uit Berlijn medegedeeld inhoudende dat Oos tenrijkscbe troepen van Bamberg komende Coburg ingerukt waren naar men vermoedde op weg naar Sleeswijk-Holslein. De hertog van Coburg zou zich te Berlijn bevinden.) tos. _L

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1