Zaturdag 9 November. ■ar.° 90. 1850. Woensdag en Zaterdag. OKS BELASTINGSTELSEL abonnements-prus Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advèrt. daags te voren,'snamidd. vóór 4L Wre verschijnt s PRIJS DER ADVERTEWTIEK Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af i behalve hel Zcgclregt tegcmvooi I stelsel op lijk dit i Met het hoogste welgevallen hoorden we onten waardigen Volksvertegenwoordiger Jongstra in 'sLands Raadzaal, de heilige regten en belan gen des volks bepleiten en verdedigen tegen de laatdunkende en overmoedige Aristocraten gewoon die regten en belangen te verguizen en te miskennen. Wij hooiden hem het tegen woordige belastingstelsel manmoedig bestrijden en, als dringend hervorming behoevende, af keuren; maar bejammeren het, dat de edele verdediger daar alleen stond en zoo weinig on dersteuning bij zijne ambtgenooten vondtoen hij onze zaak, die dés volks, zoo Welsprekend als moedig verdedigde en wij brengen hem daarvoor onzen dank, in naam des volkstoe Maar hoe is het mogelijk, vroegen.we ons zei- ven al', zijn dit dan onze vertegenwoordigers, zijn zij dari zoo weinig hekend met 's Volks Waarachtige belangen, of is het, omdat niet het volkmaar slechts de hoogere stand ver tegenwoordigd wordt, omdat ons verkiezing eenen verkeerden grondslag rustge in ons nomtner van den 11 Septem ber 11. werd betoogd Men moet toch willens blind zijn, om niet te zien, dat het tegenwoor dige belastingstelsel, in eene omgekeerde ver houding drukt, de nijvere middelstand uitput en verarmt, de kern der natie vernietigt en alzoo het vaderland ten vCrderve voert dat hét hoog tijd is om die ramp af te wenden, bij de overtuiging dat 'slands regering er toch eenmaal, door nooddwang helaas toe zal móeten ko menom de.eenige ware, billijke en regtvaar- dige belasting in te voeren wij bedoelen eene belasting up de inkomsten zoo als wc die meer malen in het algemeenaanprezen en ons voor stellen om een uitgewerkt plan daartoeals antwoord op de prijsvraag, door het Friesch staatkundig genootschap: Eendragl maakt Magl uitgescbrevenin te zenden. We begrijpen echter riiet, hoe zóó vele denkende, vaderlands lievende mannendeze zoo eenvoudige belas ting, welke eene wezenlijke bezuiniging aan brengen en eenen evenredigen last naar ieders vermoedelijk inkomen opleggen zou, zonder in eene financiële inquisitie te ontaardenkunnen voorbijzien of miskennenen hoe men nog liever halve maatregelen schijnt te begeeren om tot het doel te gerakenzooals in ons vorig nomrncr de Vrager in de Zeeuwsche Courant, jdie eene .afschaffing op de noodzakelijkste le- Ivcnsbehoeften en de brandstoffen voorslaat en daarentegen een verhoogd successie-regteene 'belasting op de coupons en de rente der hypo- Itheken en wat niet al meerwenscht ingevoerd te zien, en eindigt met te zeggen: aWeet men iets beters, zonder vooralsnog geheel het ■belastingstelsel omver te werpen, men drage het voor." Wij komen derhalve met eene belasting op de inkomsten ter baan, en vra gen: waarom, terwijl steller de tegenwoordige "elastingen zelf afkeurt, met de hervorming vooralsnog moet worden gewachtWaarom nog éérst duizende nijvere ingezetenen te gronde moeten gaanalvorens de maatregel eener gron dige hervormingzoo als de Vertegenwoordiger Jongstra gewenscht had genomen worde Eene radicale hervorming van ons belasting stelsel dat algemeen door het volk gehaat wordt, en dat als de oorzaak van de meeste ellendewaarover men dagelijks hoort klagen moet worden beschouwdkan niet te spoedig worden ingevoerd, en wij hopen dat onze ge noemde Vertegenwoordiger, door de algemeene volksstem ondersteund, daarop met kracht zal blijven aandringen. BUITENLAND. BUITSOHJüAMI». Frankfort '1 November. Uit Hanau verneemt men dat de afgifte der wapenen nadat de burgerweer daartoe besloten had regelmatig voortging, Er lagen heden te ilanau nog omstreeks 2200 man Beijerscben ten aanzien der stellingen van de naar Golnlïausen voor- uitgezondene voorhoede heeft men nog geene zekere be- rigten evenmin als omtrent de bedoelingen der Pruis- sen die in iiet Fuldascbe en Kassei zijn ingerukt. Uit Fulda zeil meldt men dat aldaar wel 6000 man l'ruissen van onderscheidene wapenen onder bevel van prins Radziwill zijn binnengetogen. (Onderscheidene bijzondere beriglen uit Berlijn in hel Keulsche Dagblad, bevestigen dat Pruissen in Hes sen geen' tegenstand tegen de Ooslenrijksche or Beijer- sche troepen bieden zal en dat de meerderheid van de ministers te Berlijn eene toegevende en vredelievende staatkunde heeft aangeraden waarop von Radowilz en von Ladenberg hun ontslag hadden aangeboden.) Keulen, 5 November. Ten gevolge van hel binnen rukken der Pruissen in Keur-Hessen heeft de Hessische regering hare diplomatieke betrekkingen met Pruissen afgebroken en haren gezant in Berlijn teruggeroepen. De keurvorst zelf moet bij de bondsvergadering te Frank fort aanzoek gedaan hebben om bescherming legen het binnenrukken van Pruissische troepen is het Keur vorstendom. Volgens een ministerieel Oostenrijksch dagblad heerscht tusschen de kabinetten van Weener: en S.'-Pe tersburg de grootste overeenstemming ten opzigte der Duilsche kwestie Het Oostenrijksch hoofdleger wordt zegt men op 180,006 man, waarbij 130 cscadrons kavallerie, gebragt. Hamburg 4 November. Kr is den '2 dezer te Kiel een Oostenrijksch officier met depêches aangekomen waarbij namens den Bondsdag de onmiddelijke slaking der vijandelijkheden in de hertogdommen Sleeswijk-hlol- slein wordt geëischtmet bedreigingdaartoe anders door Bondslroepen genoodzaakt te sullen worden. r R A K K n II H, Parijs 3 November. Er bestaat thans weder een geheim genootschap genaamd: Sociëté des défenseurs de la rëpubliqttc waarvan het doel is omverwerping van het bestaande en vestiging der regering van de ge lijkheid. SBOOI-IBIIIASIIIEII. Konden 30 October. De bisschop van Londen heeft aan de onder zijn gezag staande geestelijken een brief gerigtwaarin hij zich heftig uitlaat tegen de hul waarbij de paus Engeland in bisdommen verdeelt. Die prelaat begint met te zeggen dat bij volkomen mei de in een aan hem gerigt adres der geestelijkheid van Westminster uitgedrukte gevoelens instemt en het besluit van den pausom Engeland in Roomsck- Kathoiijke bisdommen te verdoelen als eene voorbeel- delooze aanmatiging beschouwt die door de regering van niet één Roomscb-Katholijk land geduld zou wor den. De aanstelling van Apostolische vicarissen in dit rijk als bisschoppen in partibusheugt sedert de da gen der hervorming en daarop valt niets aan to mer ken maar do aanstelling van bisschoppen over nieuwe bisdommen in Engeland, is, zijns inziens, eene loochening van het gezag des Britschen souvereins en van Engelands episkopaat en eene aanmatiging van geestelijk gezag over de geheele Christelijke bevolking van dit koningrijk. Dat het hij de aanhangers des pausen hier te lande in datzelfde licht beschouwd wordt bewijst hij door aanhalingen uil een hunne zaak toege daan dagblad. Wat bet gedrag aangaat dat ten deze moet gehouden worden is hij van oordeel dat het gematigd en liefde rijk maar tevens vastberaden wezen moet. Ilij zou. aanraden de gemeenten tot het aanbieden van verzoek schriften aan do Wetgevende magl op te wekken tot handhaving van liet beginsel der wettelijke bepaling die aan allen behalve de door de wet geregiigden verbiedt den naam of titel van eenigen aartsbisschop bisschop of deken in Engeland of Ierland aat) te ne men en wel door dat veriiod tot alie voorgewendo kerspelen in' deze rijken uit te strekken. Het zou mogelijk zijn dus gaat de bisschop voort dat een dergelijk verbod de aanneming van zoodanige titels door de pauselijke bisschoppen niet verhinderde maar het zou de aanmatiging onwettig maken en do gezindheid der bevolking aan den dag leggen om geen buitenlandschen bisschop toe te staan een geestelijk reglsgezag over haar uil te oefenen. Als verdere middelen wijst hij eene ernstige predi king der kerkleer naar Gods Woord aan en bet ver mijden zoowel in de openbare prediking als in do af zonderlijke vermaningen van alles wat den schijn vau toenadering lot de Roomsch-Katholijke kerk zou kun nen geven. Hij besluit met als zijne meening te doen kennen dat het hof van Rome kwalijk is ingelicht en een onvoor- zigtigen slap gedaan heeft die strekken zal om veler oogen te openen en hun de dwaling te ontnemen dat eene vereenigiug der beide kerken mogelijk zijn zou zonder opoffering van eenig hoofdbeginsel. Do redactie van het dagblad Morning Herald zegt een aantal brieven ontvangen te hebben in welke aan geraden wordt den nieuwen aartsbisschop van West minster te arresteren zoodra hij in Engeland voet aan wal zet. Die redactie ontraadt wijselijk zoodanige hevige maatregelen, tot welke zij meent dat, na de uit vaardiging der jongste repeal-acte, ook niemand gereg- tigd zou zijn. Voorts voegt zij hier liet berigt hij dat een voornaam prelaat den eersten minister gevraagd heeft, welke stappen de regering voornemens is ten deze te doen en dat lord John Russell daarop geantwoord heeft, dat H.r M.' regering zoo als zij voor het tegen woordige geraden is geen slap hoegenaamd in deze zaak doen zal. Londen 2 November. De beweging door de be noeming des nieuwen aartsiiissohops van Westminster ontstaan is steeds toenemende. Sn Limehouse een der meest bevolkte kerspelen dezer hoofdstad is be sloten een adres aan de koningin zelve te rigten waarbij het nemen van maatregelen verzocht zal wor den tot onverwijldcn wederstand legen die benoeming, en tot voorkoming van andere soortgelijke stappen der pauselijke regering. Andere kerspelen zullen denkelijk dat voorbeeld volgen en sommige dagbladen verzeke ren, dat het ontvangen van zoodanige adressen if. zeer welgevallig zijn zal. Eene deputatie uit de geestelijkheid der City van Londen lieboorende lot Sions-Collegie bragt gisteren den bisschop van Londen een adres in gelijken geest over, met welks inhoud die prelaat ten volle instemde met bijvoeging van zijnen wensch, dat alle kerspelen, in dit gewiglig oogenblik adressen tut don troon mogen risten.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1