ZMEZEESCHE Woensdag 6 November. N.° 89. 1850. Woensdag en Zaturdag. Ons belastingstelsel. Wmm ADMINISTRATIE NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. JL- abonkteweeïets-prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren'snamidd. vóór ure. vebschïjimt x Aller aandacht verdient hetgenein de Tweede Kamer der Staten-Gerieraal den 17 October 11. is gezegdten opzigte van de verwachte verbe tering Van ons belastingstelsel. Er werd gehan deld over 8 Van het adres van antwoord op de troonrede betreffende de geldmiddelen. De heer van Doorn Vraagtof de commissie door te spreken van groniliye verbetering van het belastingstelsel, eene veroordeeling van liet bestaande stelsel bedoeld heeft. Zoo jadan zou het onvDorzigtig achten dat de kamer dit te kennen gaf. De heer van Zuilen van Nïevei.t geeft als het gevoelen der commissie opdat zij niet gespro ken heeft van eene hervormingmaar van eene verbetering van het belastingstelsel. Maar daarbij moet eeit vast plan of stelsel heerschenvan daar dat er het woord grondig bijgevoegd is. Spreker vereenigt zich verder met het gevoelen Van den heer van Nispen. De verklaring ten deze door den minister is hem aangenaam geweest. De heer Jongstra had gewenscht eene gron dige hervoimingmaar omdat door verbetering ook hervormd kan wordenheeft hij zich daar mede tevreden gesteld ofschoon er dan ook be paald liet woord grondig bij moét. liet tegen woordig belastingstelsel is, naar zijne meening, in strijd met de vrijheid van den arbeid, en dus belemmerend voor de welvaart, irl strijd met alle denkbeelden van regtvaardigheid. Spreker wijst slechts op eene omstandigheid dat de rijk ste man niet meer betaalt dan 2 pc.4, en de arme daglooner 15 pc.4 van zijn inkomen. De heer van der Veen stelt als amendement vooraan het slot der eerste zinsnede het woord weer te voegenen alzoo te lezenwekken bij ons meer vertrouwen voor de toekomst." De beer van Zuylen verklaart zich, namens de commissie, tegen dat amendement. Het eenig verschil isdat de voorsteller zegtvroeger ook vertrouwen en nu meer te bezitten. De com missie, ofschoon niet zeggende dit vroeger niet gehad te hebben wenscht riiet gelijke meening als de voorsteller, uitgedrukt te hebben. De heer van Hall bestrijdt den heer Jongstra. Het stelseldoor gemelden redenaar ontwikkeld is onjuist. Men behoeft slechts de lijsten der hoogst aangeslageUen in de directe belastingen na te gaan. Daarop zal men particulieren vin den, die 10,000 betalen. Bedroeg dit 2 pe.4 van hun inkomen, dan zou dit 5 ton moéten bedrageniets dat toch wel het geval niet zal zijn. En wat den daglooner betreft, de belas ting die zij betalen komt ten slotte toch neder op hen die ze in het werk stellen. De heer Jongstra Zegt den heer van Hall dank, omdat deze hem aanleiding gegeven heeft zijn stelsel bij eene nadere gelegenheid verder te ontwikkelen. Hij stelt toch in die zaak zeer veel belang. De meeste ellende, waarover men 'dagelijks hoort klagen, moet, naar zijne mee- Jiiug, toegeschreven worden aan het belasting stelsel dat inbreuk maakt en doodelijk is voor de vrijheid van arbeid. Oiis belastingstelsel gaat in eene omgekeerde progressie. Dat de rijkste man slechts 2 pe.4 van zijn inkomen betaalt, is niet overdreven. Uit de lijsten van hoogst aangeslagenen in Noord-Holland blijkt, dat deze 6- a 7000 betalen. En zullen dan niet vele ingezetenen van Amsterdam drie ton inko men hebben? En wat betreft den daglooner, deze betaalt voorzeker 15 pc.4 Doch spreker heeft slechts dézen genoemd, om de twee uitersten te stel len; er is, en dit is genoeg tot zijn betoog, eene omgekeerde progressie, al waren zijne cij fers niet geheel juist, betgeen spreker niet ge looft. Het is overigens moeijeli jk te bepalen op wie de belastingen moeten drukken. Doch ging het aangevoerde van den heer van Hall nopens dén daglooner door, dan zou het veel eenvoudiger zijn slechts één stand té belasten. Het amendement van deri heer v. d. Veen wordt verworpen met 52 tegen 7 stemmen. Foor de heeren: v. Hasselt, v. d. Veen, Wes- teriioff, Groen, v. Dam, Zylkers cn Pietndeus. Maar al te Waar is het door den heer Jong stra beweerdedat de belastingen worden ge dragen in eene omgekeerde progressie. Men ver staat door eene progressive belasting eene zoo danige waarbij men gerekend wordtnaar mate men meerder inkomsten of goederen heeft, niet slechts in gelijke verhouding met anderen, meer te betalen, maar integendeel nog boven dien meerder ten honderd van de inkomsten oi bezittingenen dus in ongelijke verhouding. Veel valt hiervoor aan te voeren; doch ieder zal begrijpen, dat, al wierd het beginsel eerier progressive belasting aangenomen, die progres sie zoo gematigd zou moeten zijndat in geen geval de rijkdom daardoor langzamerhand wierd vernietigd daar alzoo het eigendomsregt in be ginsel zou worden aangerand, handel en nij verheid Zouden worden te gronde gerigt. Maar hétzij men eene gematigde progressie, hetzij men eene zich onder alle klassen van be lastbaren zooveel mogelijk gelijk blijvende ver houding voorsta; dit zal iéder toch een gruwel noemendat men eene progressie heeft in omge keerden zin, zoodat de huisvader met 1000 in komen meer dan 20, de kapitalist met f 50,000 rente, naauwelijks 10 ten honderd betaalt. Men beginne met ons ten minste van die on- reglvaardighèid te verlossenmen schaffe spoe dig af alle belasting op de noodzakelijkste le vensbehoeften zoowel als op de brandstoffen en heffe liever een verhoogd successieregteene belasting op de coupons en de rente der hypo theken en des noods eenige opcenten meer op het gedistilleerd op de wijnenop de grond lasten van ongebouwde eigendommen, en van gebouwde eigendommen die eene huurwaarde hebben, b. v. van meer dan 200. Weet men iets beters, zonder vooralsnog geheel bet belas tingstelsel omver te werpen, men drage, het voor, maar wat men ook beproeve, aan die schandelijke onevenredigheid ten nadeele, niet van de hehoeftigenmaar van den geringen doch nijveren burgerstand en van den niet breedgeërf- den landbouwer kome een einde(Z. C.) fbijs bzr aivvektekitieto t Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenmn 1-6 regels af J behalve hel 7.ege'regt De Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zce~ land Verwittigt de belaneh ebbenden dat de eerste bijeenkomst van de Naiaars-Vergadering der PBOVIKJCIAIijg STAT3EET van dit. Gewest, zal plaats hebben op Oingsdag den 5 November aanslaande des middags ten twaa'f ure, in de Conceitzaal te Middelburgen dat de deur van liet gebouw, uitkomende op de Groenma i k tvoor het publiek zal worden opengesteld. Middelburgden 31 October 1830. De Staatsraad Commissaris desKonings t voornoemd VAN VBEDENBURCH. duitschiajhs, Frankfort 1 November. Trols al hetgeen van hel tegendeel verzekerd was. zijn lieden Beijersche en Oost en rij ksche troepen het gebied van Keur- Hessen binnengerukt. Dit hoogst belangrijk feit heeft heden ten 1 ure, plaats gehad. Een Beijersch legerkorps sterk 8000 man onder hevel van den vorst Taxis benevens het 1000 man sterk zijnde Ooslenrijksche ba tail Ion jagers niet 21/. batterij rukte Hanau binnen. Nadat vorst Taxis het geheels korps had geïnspecteerd trok het grootste gedeelte verder den weg naar Gelnbausen nemende. In Hanau zelve bleven 3500 man van alle wapenen met het hoofdkwartier waarbij zicb de am bulante veld-gendarmerie de veldpost enz. bevin den. Het inrukken was slechts kort te voren bekend en er was eerst zoo laat bevel tot inkwartiering gege ven dat een deel der troepen nog lot 4 ure op straat moest blijven. Alle buizen zijn niet soldaten opgepropt vele hebben tot 60 man inkwartiering. Van de zijde der bevolking wordt eene rustige houding in acht ge nomen de eenige demonstratie bestond daarin dat do proclatnaliën des keurvorsten en van den bonds-com missar is naauwelijks aangeplakt, dadelijk afgescheurd werden. In die van den keurvorst wordt gezegd dat hetgeen voorvalt het gevolg is van de ongrondwet tige weigering van belasting door de stenden-vergade ring dal de staatsregeling den keurvorst de bevoegd heid geeft ja den pligt oplegt in zulke buitengewone omstandigheden maatregelen te nemen welke da veiligheid van den staat waarborgen dat daartoe ge strekt hebben dc bevelen in de vorige maand gegeven dal de onwil der ambtenaren waarbij zich een groot deel der officieren gevoegd heeft die maatregelen doel loos gemaakt heeft zoodat daardoor een beroep op den Bond noodzakelijk is geworden dal de keurvorst zijne hem door God tuebelrouwde landsheerlijke pligtni on trouw zou worden wanneer hij geene maatregelen legen den betoonden onwil had genomen dal de Oos lenrijksche en Beijersche troepen binnenrukten om de gegevene bevelen en den aangekondigden staat van be leg te doen uitvoeren dat dit binnenrukken van (roe pen des üuilschen Bonds alleen ten doel had de orde en wel waar die gestoord zijn te herstellen en dat de keurvorst zooveel doenlijk alles zou aanwenden om de onvermijdelijke nadoelen van den staat van be leg af te wenden. Gelijktijdig mei het binnenrukken der vreemde troe pen zijn de nog aanwezige Keur-Hessische militairen over Frankfort naar Bockenheim Prannheim en om streken vertrokken. In plaats van generaal Amelunxen die de plaats van gouverneur nederlegde is de majoor Humbert benoemd, die terstond naar Wilheltnsbud ver trokken is otn den keurvorst voor deze eer te bedan ken. De hoofd- en andere wachten zijn des avonds door de Beijerschen bezet. Alles (aldus schrijft men) is thans gespannen op de zaken welke volgen zullen," Oostenrijk moet Ie Warschau bepaaldelijk viu- klaard hebben dat het geen oorlog met f missen wilde doch dat wanneer geene overeenstemming mogelijk ware het zich genoodzaakt zoude zien om van hel to Bregetu gesloten verdrag gebruik te maken dat wil

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1