Zaturdag 2 November. 1850. Marines ÏSDUK. JONGE ten ver- VOOR- RGop (lags ten te Zie- EDE, oom. D en Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. Berlijn 28 October. Men weet thans stellig dat de Beiiersche troepen den 23 dezer in Keur-Hessen wilden binnenrukken doch door de Pruissische maat- Tegelen daarvan zijn teruggehouden. Er blijven nog steeds vele oorlogzuchtige geruchten in omloop men hecht echler weinig geloof, aan het uitbarsten van een oorlog. Frankfort 27 October. Gisteren heeft door de verschillende vertegenwoordigers in bijzijn van den Engelschen gezant, plaats gehad-de uitwisseling van het verdrag van vrede tusschen Z. M. den koning van Pruis sen in zijn' naam en in naam van den Duilschen bond en Z. M. den koning van Denemarken onder bemid deling van Groot-Brittannidn gesloten. Kedlen 29 October. Eene telegrafische defiêche uit Kassei van gisteren behelst het volgende De gezamenlijke hier liggende regementen hebben in den afgeloopen nacht bevel ontvangen naar de provincie Hanau op te breken en zijn grootendeels reeds afgemar cheerd. Alleen het bataillón schutterij blijft vooreerst tot bewaking van het tuighuis en het kasteel achter maar heeft nogtans order zich bij liet binnenrukken van vreemde troepen als ontbonden te beschouwen. Oelker (de uitgever der Nieuwe Hessische Courantwerd heden voormiddag uit zijne gevangenschap ontslagen," Parijs 27 October. Volgens de hier uitkomende dagbladen is de opgaaf van den Londenschen Times (zie Londen.) betreffende de door Frankrijk en Rusland aan Engeland gedane voorstellen om een einde te ma ken aan het Sleeswijk-Holsteinsehe geschil niet geheel juist, vonral niet wat betreft het bezetten van de Rijn provinciën en Pruissisch-Silezie. De organen van het Elysée-National, met den Constilutionnel aan het hoofd, spreken deze opgaaf bepaald tegen. Van eene zijde die dikwerf mededeelingen ontvangt van het Elysée wordt verkondigd dal de verbondene mogendheden zich met elkander hebben verstaan omtrent het leveren van Ifnepen aan Denemarken welke het Deenschc le ger zouden ondersteunen bij de tegen de hertogdommen ondernomene operaliën. BINNENLAND. Rotterdam 30 October. Ook hier ter stede is een valsch nieuw t0-cenlslukje ontdekt hetwelk zich door de volgende kenteekenen van de echte onderscheid t de wigt is drie korrels ligter en de omvang iets kleiner het heeft een hlaauwen gloed de kop en letters zijn onduidelijk de rand en lauwerkrans bijzonder slecht bewerkt de naamletters van den graveur volstrekt on- zigtbaar. Het stukje, dat over het geheel ruw is, schijnt van tin vervaardigd te wezen. Utrecht 23 October. Een vijftigtal studenten in de theologie hebben in eene daartoe heiegde vergade ring verklaard dat zij het voor zichzelven wensohe- lijk achten naderhand als predikanten op den kansel de toga aan te nemen in plaats van het thans nog ge bruikelijke costuum en uit hun midden eene commis sie van vijf leden benoemd om te onderzoeken in hoever de uitvoering van dit plan mogelijk en raadzaam te achten zij. Zierikzee 1 November. De minister van finan ciën heeft ter kennis gehragt dal hij bet agentschap van 's rijks schatkist te Amsterdam de betaalmeesters in 'de arrondissementen en de ontvangers der belastin gen heeft gemagtigd om de slokken van 10 en 5 cents alsnog bij voortduring in te wisselen en die in betaling aan te nemen lol en met zalurdag den 16 November urgerlijka aenoemd Q qq INUS JAN I O0, ssements- onderge- - NDRIK DE aft. 893 lering. md je. October 3ÜT.JES- E Com- e Ven» van het GUI) DE b tweede listra tie te teeke geven en voor den aptember 1855. i 'ag'em- Bunders lemaire hliuis e Oudo abonnekents-prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren,1 snamidd. vóór 4 ure. verschijnt prijs der adv£rt£ntien Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. BRANDSCHOUWING. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierilzee verwittigen de belanghebbenden: dat dnor heeren Brandmeesteren alhier, op Maandag den 4 November aanstaandeeen AIiGKMEBNTES koi8dgas6 7,al geschieden ten einde zich te overtuigen dat al de bb ansel v3 C hmiddk len bij de ingezetenen over eenkomstig het Reglement aan te honden in goede orde aanwe zig zijn, weshalve de ingezetenen worden uitgenoodigd om al derzelver bepaalde Brandbluschmiddelen ten dage der inspectie schouwbaar voorhanden te hebben en behoorlijk ten toon te stellen. Zierlkzeeden 21) October ISoO, Burgemeester en Wethouders, I)F, CRANE, vt. Ter ordonnantie l)e Stads Secretaris. W. J. P. KROKF. ierikzee. verdere I Stad terwijl ore van :r Jonk als on- over- let Bur- ecember ce Loge- ian van alen groot 4 ;meente jctie F rlvliet cl ge- 15. aldaar nel en ;n 594. rolgen onder Haam- iden 40 land en sectie jelegen ildaar Haam vos. doitschi and. BERr.IJN 27 October. De Staats-Cournnt deelt thans mede dat de Pruissische troepen van het obser vatie-korps van Welzlar last hebben bekomen door Rijn— en Kcur-Hessen naar de zijde van Eisenach te trekken ten einde zich aldaar met het observatie-korps van Erfurt Ie vercenigcn en wel denkelijk den 25 of 26 op Saksische'n bodem zullen zijn aangekomen. Dit berlgt schijnt aan te duiden dat de genoemde Pruis sische troepen op het Keur-Hessische gehied slechts zul- Jen doortrekken en vooralsnog daar te lande geenszins post vatten. De Pruissische troepen welke den 23 in Giessen waren aangekomen hebben den 24 den verderen logt oostwaarts voortgezet. Zij zijn dadelijk door andere tot dezelfde divisie beboerende gevolgd die ook ter stond en met overhaasting verder zijn getrokken. Te Alsfeld op Rijn-Hnssischen bodem was den 24 de aankomst vati 10,000 man Pruissen aangezegd en de generaal van Boniti zou zijn hoofdkwartier aldaar ves tigen dat van den generaal mm der Gröben was in Geisa. Te Upsal in Zweden is in den voormiddag van ,den 12 October, zoo men gelooft door misdadige hand brand ontstaan in het groote hospitaal waar alsloen 711 zieken aanwezig waren men slaagde er in 681 te redden doch de 25 overige alle krankzinnigen en daarom in afzonderlijke cellen opgesloten, verloren het leven in de vlammen. f b a n h b ij k. OaOOÏ-BBITIAStlStBU. I.onorn 24 October. Gisteren hebben de minis ters eenen kabinetsraad gehouden waartoe zij eerst kort Ie voren waren bijeengeroepen en in welken over eene zaak van groot en dringend belang gehandeld is. De Times meldt daaromtrent het volgende: n De onbehoorlijke handelwijs van Pruisseri het welk den Sleeswijk-llolsteinschen oorlog helpt voort- ze.! ten niet alleen in weerwil van een met Denemarken gesloten traktaat maar werkelijk onder bedekking van het traktaat en door middel van hetzelve heeft een' zeer natuurlijken wij zouden kunnen zeggen een' allezinS regimatigen uitslag gehad. De gouverne menten van Rusland en van Frankrijk hebben gezamen lijk aan het gouvernement van dit rijk (Groot-Brittanje) voorgesteld dat de drie mogendheden stellig van Pruis sen zullen vorderen de vervulling van de door hetzelve met Denemarken onlangs aangegane overeenkomst en het doen ophouden van den bijstand dien het hij voort during aan het Sleeswijk-Holsteinsehe leger verleent. Ingeval Pruissen mogt aarzelen aan dit redelijk ver langen te voldoen zijn Rusland en Frankrijk bereid het nadruk hij te zetten niet door een' onnutten intogt in het land waarover geschil is maar op eene wijs die meer naar hunnen smaak is namelijk door het bezetten der Silezische provinciën van Pruissen aan den eenen en van de Rijn-provincie aan den anderen karil. In de eerste plaats wenschen zij echlerhij dezen maat- I regel tegen Pruissen de medewerking van Engeland zonder welke zij vooralsnog niet bereid zijn zich in beweging Ie stellen. Het antwoord vau het Britsche gouvernement kan misschien vooraf wel opgegeven wor den. Het weigert, met Rusland en Frankrijk aan zoodanige nota als wij beschreven hebben deel te nemen maar stelt voor, dat alle drie de mogendheden afzonderlijk Pruissen zullen onderhouden over zijne te genwoordige trouwbreuk ten aanzien van het Deensche gouvernement. Of hare drievoudige vertoogen meer zullen afdoen dan al de diplomatieke stukken welke reeds over deze zaak gewisseld zijn is eene vraag waaromtrent wij niet wagen onze meening te kennen te geven. Het ministeriële avondblad neemt dit herigt over en behelst tevens eene redenering waarin te keonen ge geven wordtdat de daarin vervatte opgaaf gegrond is. 's Gravenhage 30 October. Naar men verneemt is zeker persoon die zondag jl. bij het uitrijden van H. M. de koningin de houding aannam als of hij zich daartegen wildo verzetten en die door den schildwacht onmiddelijk werd gearresteerd nadat bij eenigen tijd op het stadhuis had doorgebragt door een agent van policie weder naar zijne woning, aan de Scheveningsche brug teruggeleid. Men heeft zich namelijk overtuigd, dat er volstrekt geene bijbedoeling bij zijne handeling bestaan had doch dat zijne daad alleen het gevolg was van verregaande onbezonnenheid. De bedoelde persoon was vroeger hij de mariniers in dienst en is onlangs ontslagen. Hij moet wegens zijne ligtzinnigheid be kend zijn. Heden is in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal onder anderen ingekomen een stuk van den baron Nnhuys lid der algemeene rekenkamer, houdende een verhaal van feiten betrekkelijk het tus schen hem en den minister van financiën voorgevallene, en ten slotte eene beschouwing behelzende omtrent het fonds van den hoogen raad van adelin verband tot de aanhangige begrootings-wetten. Bij het voorloopig inzien van dit stuk is het den voorzitter twijfelachtig voorgekomen of het wel onder do verzoekschriften behoorde gerangschikt te worden. Bij dien twijfel stelt hij voorhet in handen der com missie voor de verzoekschriften te stellen. Dienover eenkomstig wordt besloten. Nog is aan den heer van Dam van Isselt verlof ver leend aanstaanden maandag den minister van binnen- landsche zaken te antwoorden op de interpellatie hem door dien minister gedaan betrekkelijk feiten over het onderwijs. Ingevolge uitnoodiging van den minister van ju stitie zijn aan de plaatselijke besturen de signalemen ten gezonden van twee personen genaamd Peter Jan- sen en Carolina Kellerdie zich in Belgio aan onder scheidene opligterijen en aan misbruik van titel hebben schuldig gemankt op grond waarvan deze uit dat rijk zijn verwijderd weshalve het nuttig is geacht dat op die personen een wakend oog worde gehouden bijal dien zij hier te lande mogten ontdekt worden. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Michiel de Hondt tegen een arrest van het hof in Zeeland en dat arrest vernietigd en den requi- rant van cassatie ontslagen van alle regtsvervolging de kosten te dragen door den staat. De zaak is vroe ger in het breede vermeld en betrof een dagblad-artikel nopens den burgemeester van Ooltgensplaat en den Bommel. In de andere zaak van denzelfden requi- rant met betrekking tot den joM-commies der ste delijke belastingen te Zierikzettegen een arrest van hetzelfde hofheef de hooge raad gisteren de voorzie ning in cassatie verworpen. Bij publicatie van het stedelijk bestuur van Bot terdam van den 30 October jl. is de broodzetting daar ter slede met 1 November afgeschaft. Volgens de Nederlandsche Staats—Courant neemt het hof op heden gedurende drie weken den rouw aan over wijlen Hare Majesteit de koningin der Belgen. Ji. zondag avond bespeurden eenige voorbijgan gers in de woning van de wed. K.te Assen z'ooda-

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1