Woensdag 30 October. 1850. N.° 87. Woensdag en Zaturdag. VERKIEZINGEN. AB ONKEMENTS-PÏIIJS I Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der A dvert. daags te voren,1 snamidd. vóór 4 ure. VEHSCHW3UT l prijs deb auvertekttibïff Gewone i 5 cents de regel. Geboorte-üuwelijlcs- en Dóodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. {Vervolg f) Hoedanig moet de Volksvertegenwoordiger staan tegenover Koning en volk? Het volk schept zich eenen regent, ten einde voor de algemeene orde te zorgen het bepaalt ecne wet, eenen algemeenen wil: wat allen willen, is dus: zorg voor aller belang; hand haaf de regten en vrijheden des volksin wiens handen eigentlijk de oppermagt berust. Vooreerst is de volksvertegenwoordiger geroe pen, deze regten te handhaven, om den wille van het ligchaamwaarvoor hij in de plaats treedt; hij staat dus in zekeren zin tegenover de regering met den Koning aan het hoofd oin op hare en zijne daden naauwkeurig acht te gevende bestaande wetten te handhaven niet alleenmaar des noods te gebiedenhij slaat om de belangen des volks te handhaven, en, ware het noodig, op leven en dood die regten te verdedigen. Zal de volksvertegenwoordiger waarlijk dien naam verdienendan behoort hij een waak zaam oog te houden op de gedragingen des Ko- nings, vooral op die van eenen constitutionelen Koning, en waaromomdat hij door het volk, dut hem gekozen heeften niet door zijnen eigenen wil, regeert; omdat het volk hem be taalt, en hij dus de dienstdoende en wel de hoogstdienstdoende persoon in den lande is. Ilalen wij hier eenige personen uit de vroe gere tijden aan, die den scepter gezwaaid heb ben over onderscheidene landenen dan laten wij aan ieders beoordeeling over wie of de beste geweest is. Werkzaamheid vormt den menschen doet hem zijne eigene waarde gevoelen; doet hem begrijpen of onder zich bevatten wat hij is; doet hem in de toekomst lezen en beseffen wat hij eenmaal worden kan. De grootste staatsmannen hebben zich gevormd door eigene oefening en door een werkzaam leven; want gelijk de kostbaarste metalen in den schoot der aarde bedolven zijnmaar door ontginning aan het licht gebragt worden zoo sluimeren de verhevenste denkbeelden in 'smenschen geest, en worden door een werk zaam leven aan het licht gebragt. De ware volksvertegenwoordiger, z.al hij dien naam wezentlijk verdienen, moet ieder rege- rings-lid stoutmoedig onder de oogen durven zien en hem rondborstig zijne gebreken onder het oog brengen. Een Koning moet de werkzaamste persoon in den staat zijn. Sardanapalus., de laatste Koning van het groot Assyrische rijk deed hetzelve ten onder gaan door werkeloosheid. F'rederik de Groote van Pruissen verhief, door zijnen werkzamen geestniettegenstaande de uitputting des lands door den zevenjarigen oorlog, zijn koningrijk tot eenen hoofdstaaf in Europa. Peter, de Xvan Ruslandverhief zijn rijk door werkzaamheid, tot den zoogenaamden NoBfdschen Colossus, eli stelde een overwigt in Europa daar, als het zwaard van Brennus, op perhoofd der Galliërs, bij de goudweging op de markt te Rome. Napoleon's werkzame geest verhief Frankrijk's oorlogsroem, en zijn naam doet nog Europa sidderen. De Vorst zal dus alleen goed zijn, indien hij tegenover het volk rekening en verantwoording van zijne daden kan geven. Willem de Eerste was in den waren zin des woords werkzaam; bemind bij zijne onderda nen; van des morgens vijf ure af, kon men hein bezig vinden, alles zelf naziendezich in mengende in alle takken van bestuur, en tot stelregel hebbende: het leven eens Vorsten be hoort geheel aan de natie. De Vorst moet dus, en hier dient de volks vertegenwoordiger wel degelijk op te letten, de belangen des volks handhaven, en persoonlijk, die op het veld van eer verdedigen hij dient de eerste en de laatste te zijnaltijd inoet zijn hart kloppen voor de belangen des rijks; het moet hem eene aangename taak, eene uitspan ning zijn, wanneer hij aan den avond van iede- ren dag kan zeggen: het hart klopt kalm; of wan neer hij niets heeft kunnen doen tot bevorde ring van het lot zijner medemenschendezen dag heb ik verloren. Hij zij toegerust niet alleen met het vertrou wen des volks maar hij moet zich dit ook waar dig makendoor een leven alleen gewijd aan deszelfs belangen hij moet zich beschouwen als de eerste persoon in den landemaar tevens als de eerste onderdaan aan de bestaande wet. Nederlanders! wij wenschen u en ons zeiven Koning Willem de Derde, zoon van den goeden Willem den Tweeden eenen Koning eenen hand haver der wetten toe, die voor vrijheid en regt zal te velde trekkenen zich daardoor eenen naam verwerven zal bij de Nederlandsche natie, even als zijn bij ons altijd geliefden vader, zich eenen naam verworven heeft in den grooten wc- reldstrijdtegenover den grootsten veldheer zij ner eeuw, welke hem aangeschreven heeft in de geschiedrollenals verkregen hebbende dq dank baarheid van geheel ons werelddeel. Zoo zij u deze dure pligt volksvertegen woordiger steeds voor oogenwees verzekerd dat de geheele natie met loerende blikken op u staart, ja, dat er eene zekere soort van spanning op deze oogenblikken bestaat welke niet te ontveinzen valt wij gclooven dat de begroo ting welke u door de regering is aangeboden in het geheel niet in den smaak van het Neder landsche volk valt. Wij willen niet schelden maar toch doen gevoelen, dat wij diep getroffen zijndat er nog geene verandering heelt plaats gegrepen. Alles blijft het oude, en eerlang, dit voorspellen wijzal de burgerstand opgehouden hebben te bestaan nog worstelt zijmaar wees verzekerddat de crisis naderten hare ontbin ding, niet hare beterschap, nabij is. Let dus op, volksvertegenwoordiger! Hadden de staten van ieder gewest de belangen des volks zoo goed begrepen als die Van Limburg, welke zelf een adres aan den Koning hebben gerigt, om afschaffing der bestaande verfoeijelijke belastin gen dan had de burger kans om zijn geheel ver mogen te herstellen. Volk van Nederlandlaten wij toezien, als ware het met arendsoogen en deze zijn scherp. IVordl vervolgd BRA NDSCHOü WING. Bunr.kmüester en Wethouders der Stad Zierikzee verwittigen de belanghebbenden: dat door hoeren Biamtineesleren alhier, op Maandag den 4 November aanslaandeeen ALOEMEEKE HOM33QAÏV& aai -escliiedpn ieri einde zich te overtuigen dat al de ISSlArtlSStLüSOttSMtmujaEjStV hij de ingezetenen over eenkomstig het Reglement aan te houden in goede orde aanwe zig zijn, weshalve ,1e ingezetenen worden uitgenoodivd om al derzelver bepaalde Brandbluschmiddelen ten dage der inspectie sclionwbaar voorhanden te hebben en behoorlijk ten toon te stellen. Zierikzeeden 29 October 1850. Burgemeester en Wethouders, I)F. CRANE, 2n. Ter ordonnantie, He Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. TOT Iff TLT T EN te Zierikzee maakt be- De SOC5ETEET gehoegew, ker.d 1." Dat de BEESTENMARKT te dezer Stede zal plaats heb ben op Donderdag den 7 November 1850, op de aloude standplaats aan tl e Balie aanvangende «les voormiddags ten 10 ure. 2.o Ieder Veehouder wordt bij deze uitg'erioodigd om voorzegde markt, zoo door het aanbrengen als ter verkoop aanbieden van Rundvee zooveel mogelijk, ie helpen bevorderen. 3.° Tot aanmoediging zullen door aenoemde Sociëteit de navol gende prijzen, premiën en getuigschriften worden toegekend als.* Voor de best. gekeurde Melkkoe, de prijs van f 6 en een getuig schrift. (Wordende bierhij kennis gegeven, dat de eenmaal be kroonde Melkkoe niet meer bij de keuring in aanmerking zal komen.) Voorde daaraanvolgende best gekeurde Melkkoe, eene premie van 4 en een getuigschrift. MVoor de best gekeurdekalftlragende Vaars,de prijs van ƒ5 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgendebest gekeurde kalfdragende Vaars, eene premie van 3 eri een getuigschrift. Voor de best gekeurde driejarige Vaars de prijs van 4 en een getuigschrift. Voorde daaraanvolgende best gekeurde driejarige Vaars, eene premie van2 en een getuigschrift. Voorde best gekeurde tweejarige Vaars, de prijs van 3 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde tweejarige. Vaars eene premie van 2 en een getuigschrift. Voor dengenenwelke de vetste Koe zal aanbrengen de prijs van 6 en een getuigschrift. Voor dengenen welke de vetste Vaars zal aanbrengen, de prijs va» 6 en een getuigschrift. Voor dengenen, welke de vetste Os zal aanbrengen de prijs van f G en een getuigschrift. Eene premje aan dengenen welke het groolste getal vet Rundvee zal aanbrengen van 10. Én eene premie aan dengenen buiten hel Poortambacht welke het grootste getal Rundvee zal ten toon stellen .van 10. Welke prijzen, premiën en getuigschriften, namens hel Edel Acht baar Best'iurdoor de Directie van voornoemde Sociëteit, na de keuring, welke des voonniddags ten elf ure zal aanvangen aan de bekroonden des avonds, ten huize van den societeithouder W. van Zakuvoout zullen afgegeven worden. 4.° Degenen welke van buiten liet Poortambachl Vee op de Bees tenmarkt zullen aanvoeren wordt de gelegenheid gegeven ge noemd vee kosteloos te doen verzorgen voor ée'neu nacht, mits vooraf kennis rovende aan den heer President JA. IVl clock Houwhb.: 5.° Eindelijk worden de Leden van opgemeide Socie'eil ten vrien delijkste uitgenoodigd, om de te houden Vergadering op Donderdag den 31 October 1850. dns voormiddags ten halt twaalf ure, tea liuize van Mej. de Wed. J. Swarts, bij te wonen, ten einde de be langen van genoemde Sociëteit te helpen bevorderen; iu welke bijeenkomst de Commissie van Keuring voor de te houden Beesten markt zal benoemd worden; en laatstelijk op Donderdag den 7 November 1850op welken dag, des avonds ten zes nre, ten Huize van bovcngenoenulen W. va» Zandvoort de algemeene Vergade ring zal gehouden worden. Noodigt mitsdien een ieder uitom door deelneming inliet bijzon der, en door hel aanbrengen van Rundvee in het algemeen, de aloude beslaande Jaarmarkt hier ter Stede, weleer zoo aanzienlijk doof vereenigde samenwerking, dezen edelen lak eene bron van algemeene welvaait te helpen bevorderen en de goede bedoelingen dezer Sociëteit: Alui en Genoegen voor In- en Opgezetenente verwezenlijken. Zierikzeeden 1G October 1850. Namens de Directie van genoemde Sociëteit, A. KENENS Secretaris

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1