Zaturdag 26 October. 1850. W.° 86. Woensdag en Zaturdag. OOP; BESTUREN ADMINISTRATIEF ABOBIKE9IENTS-FBIJS I Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór ure. VERSCHIJNT FBIJS SER ABVERTEBITÏEIB Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks— cn Doodberiglenvan 1-6 regels a f 1 behalve hel Zegclregl. ;ebWen. B<>% 07% 88'/,, 88% 103% 87% y>C, welgescha- iiofde Echt-< DERSE, ulij jt. ons hel tol Zich A MARIA jaren en ne- oefheid ver- lervoorspoe- s. S. 5 UT BECKERS. ERVE benevens *3 BOUW. j HOOI, cnamen van VAN NlEU- DE VOS, Hel Bestuur der Vereeniging lot wering van Armoede en beien geling van Bedelarij heeft, in aanmerking nemende de gunstige resultaten in andere plaatsen van het oprigten van HULPBAN KEN verkregen besloten ook ter dezer stede zoodanige IN— BSGTIN6 daar te stellen waarbij men zich ten doel steltaan ambachts- en handwerkslieden of andere nijvere personen onder behoorlijke borgtogtvoorschotten te verstrekken*, terwijl als Commissarissen over dezelve zijn aangesteld de heeren Mr. B. C. CAIJP. C. LANDSKNEGT en M. TACHl, aan wien zich de zoo- danigen die, tot voortzetting van hun beroep als anderzins. eenig voorschotbehoeven met opgave van bun borg of borgen van af den 4 November aanstaande, telken Maandag kunnen adres seren zijnde bij den Boekhandelaar C. E. Chivat een omstandig berigt omtrent de strekking en het gebruik, der Hulpbank, a 2 cents, verkrijgbaar gesteld. Hel Bestuur hooptdat van deze inrigting door de ingezetenen een goed gebruik gemaakten dus deszelfs doel voorkoming van armoede, bereikt zal worden. Zierikzeèden 25 October 1850. Het Bestuur voornoemd A. MOENS vak BLQOIS. Ter ordonnantie G. VERDOOREN. De SOCIËTEIT GENOEGEN, TOT NUT EN te Zierikzee maakt be- 1 .o Dat df BEESTENMARKT te dezer Slede zal plaats heb ben op Donderdag den 7 November 1850 op de aloude standplaats aan vle Balie aanvangende 'les voormiddags ten 10 ure. 2.o leder Veehouder wordt bij deze uitgenoodigd om voorzegde markt, zoo door het aanbrengen als ter verkoop aanbieden van Rundveezooveel mogelijk, te helpen bevorderen. 3.o Tot. aanmoediging zullen door genoemde Sociëteit de navol gende prijzen premiën en getuigschriften worden toegekend als Voorde best gekeurde Melkkoe, de prijs van 6 en een getuig schrift. (Wordende hierbij kennis gegeven, dat de eenmaal be kroonde Melkkoe niet meer bij de keuring-in aanmerking zal komen.) Voorde daaraanvolgende best gekeurde Melkkoe, eene premie van/4 en eer, getuigschrift. Voorde best gekeurdekalfdragende Vaars,de prijs van fö en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgendebest gekeurde kalfdragende Vaars, eene promie van 3 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde driejarige Vaars.de prijs van 4 en een getuigschrift. Voorde daaraanvolgende best gekeurde driejarige Vaars, eene premie van/ 2 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde tweejarige Vaars, de prijs van ƒ3 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde tweejarige Vaarseene premie van 2 en een getuigschrift. Voor dengenenwelke de vetste Koe Zal aanbrengen de prijs van f 6 en een getuigschrift. Voor dengenen welke de vetste Vaars zal aanbrengen, de prijs Van 6 en een getuigschrift. Voor dengenen, welke de vetste Os zal aanbrengen de prijs van 6 en een getuigschrift. Eene premie aan dengenen welke bet grootste getal vet Rundvee 2al aanbrengen van 10. En eene premie aan dengenen, builen liet. Poortambaclitwelke het grootste getal Rundvee zal ten toon stellen ,van j 10. Welke prijzenpvemiën en getuigschriftennamens liet Edel Acht baar Bestuur door de Directie van voornoemde Sociëteit, na de keuring, welke des voormiddags ten elf ure zal aanvangen aan de bekroonden des avonds, ten huize van den societeithouder W. van Zandyoort zullen afgegeven Worden. 4-.o Degenen welke van buiten het Poorlambacht Vee op de Bees tenmarkt zullen aanvoeren wordt de geleeenheid gegeven ge noemd vee kosteloos te doen verzorgen voor dénen nacht, mits Vooraf kennis gevende aan den heer President J A. MuIock Houwer. 5.o Eindelijk worden de Leden van opgeroeide Sociëteit ten vrien- delijkste uitgenoodigd, om de te houden Vergadering óp Donderdag den 31 October 1850, des voormiddags ten half twaalf ureten Huize vanMej. de Wed- J. Swarts, bij te wonen, ten einde de be langen van genoemde Sociëteit te helpen bevorderenin welke bijeenkomst de Commissie van Keuring voor de te houden Beesten- markt zal benoemd worden; en laatstelijk op Donderdag den 7 November 1850, op welken dag, des avonds ten zes ure, ten Huize van bovengenoemden W. vak Zandvoort de algemeene Vergade ring zal gehouden worden. Noodigt mitsdien een ieder uitom door deelneming inliet bijzon der, en door het aanbrengen van Rundvee in het algemeen de aloude bestaande Jaarmarkt hier ter Stede weleer zoo aanzienlijk door vereenigde zamenwerking dezen edelen tak 1 eene bron van algemeene welvaart te helpen bevorderen en de goede bedoelingen dezer Sociëteit: Nut en Genoegenvoor In- en Opgezetenente Verwezenlijken. Zierikzee, den 16 October 1850. Namens de Directie van genoemde Sociëteit, A. KENÉNS Secretaris. BUITENLAND. OVITSCHHAND, Berlijn 21 October. Uit Weeneii wordt gemeld dat de militaire autoriteit aan de redaclie der dagbla den verboden heelt berigten nopens de mililaire be wegingen mede te deeien. De aanleiding lol dit verbod ligt in de geruchten van froepen-marscben ten gevolge der Duitsche aangelegenheden. Volgens een schrijven uit Kassei aan een minisle- riëel dagblad van Berlijn is de toestand van Hessen en vooral van de hoofdstad allertreurigst. De cholera woedde Ie Kassei zeer hevig. Bij de hoofd-overheden heerschle de grootste wanorde sedert het ministerie zich naar Wilhelmsbad heeft verwijderd was alle admi nistratief bestuur geschorst de financiën welke reeds vóór de worsteling in slechten slaat verkeerden zijn door het op voet van oorlog brengen van het geheele leger ganscheiijk uilgeput de schatkist is ledig en de betaling van de traktementen der ambtenaren zeer ach terlijk. Wanneer het nieuwe ministerie er in slaagt zich te vestigen zal het eene zware taak te vervullen hebben. Onder de Beijersche troepen heerscht sterke be weging. Bij de te Neurenberg en Regensburg gesta tioneerde infanlerie-regementen is bevel ontvangen om de verlofgangers op te roepen en zich marschvaardig te houden. Ongetwijfeld zijn in andere plaalsen des lands gelijksoo; tige bevelen gegeven. Hamburg 21 October. De officiële opgave van bel verlies der Sleeswijk-Holsteiners bij de bestorming van Frederikstailt is als volgt gesneuveld 12 officieren 10 onder-ollicieren en 51 soldaten gewond 23 offi cieren, 43 onder-officieren en 406 soldaten en vermist 3 officieren 9 onder-officieren en 141 soldaten. 7 II S tl B B I! !t. Parijs 21 October. Heden morgen is aan het Elysée een ministerraad gehouden men meent dal daar is beraadslaagd over de aangelegenheden van Duilschland en ook over die van Portugal waar men binnen kort eene Engelsohe vloot denkt te zien ver schijnen. Hel Journal des Débals treedt in eenige beschouwin gen over de oorzaak welke denkelijk tot het verschij nen eener Engelsohe vloot in de wateren van den Taag zal leiden en laat zich daarbij hevig legen lord I'al- merston uit «die (zoo luidt het daar) niet slapen kan wegens de lauweren door hem op de kusten van Grie kenland geplukt, en nu gereed schijnt een nieuwen oogst op de hoorden van den Taag te beproeven." Por tugal verkeert thans volgens genoemd blad in een dergel ij ken toestand als kort geleden Griekenland en de grieven van Engeland tegen hetzelve zijn vier in ge- lal. De twee eerste wegens de regten van uitvoer op den portwijn en nopens eene successie-zaak noemt het Journal des Pébals van weinig aanbelang, maar op de twee overige vestigt dat blad meer de aandacht. omdat zij nieuwe staaltjes ziin van de wijze waarop lord Palmerston de leer van de verantwoordelijkheid der re geringen uitlegt. Hij eiscljt namelijk vergoeding voor de schade tijdens de usurpatie veroorzaakt ann de be zittingen van zekeren Luis Cassarvice-consul van Engeland te Villa-Real de Santo-Antonio en dat wel lol een vrij aanzienlijk bedrag; de Portugesche regering betwist in de eerste plaats de geldigheid der overgelegde stukken maar verder moet ook nog uitgemaakt wor den in hoe verre eene regering verantwoordelijk is voor de nadeelen door vreemdelingen op haar grond gebied geleden bij troebelen omwentelingen of burger oorlogen waarvan de regering zelve bel eerste slagt offer is geweestterwijl de Engelschen meermalen die oproerige bewegingen hebben helpen aanstoken. Zulks is bet geval geweest in de vierde zaak waarvoor de En- gelscbe regering vergoeding eischt. Een geneesheer op het eiland Madera Kalley 'geheeleu die zich niet al leen tot bet genezen van de ligchamen maar ook van de zielen geroepen meende begon te prediken daar er in Portugal eene godsdienst van slaat isstreed zulks met de wetten weshalve de Portugesche regering zich bij den Engelschen gezant te Lissabon beklaagde en eindigde met den doctor gevangen te nemen. Op aan drang van den Engelschen gezant werd bij onder borg stelling weder op vrije voeten gesteld maar van dat oogenblik af dngtcekent een eerste eisch van 1300 pon den sterling voor schadeloosstelling van rlo arrestatie en belemmering in hol beroep van den doctor. Naauwe- lijks was de doctor te Madera teruggekeerd of hij be gon op nieuw te prediken en vergramde daardoor het volk zoodanig dal men zijn huis plunderde en verhranddo en hij zelfs zijn heil in de vlugt moest zoeken. Zulks had een tweede eisch van 157-4 ponden sterling ten ge volge, Men ziet zegt het Journal des Pébals dat hel beroep van Engolsch onderdaan in een vreemd land in sommige gevallen zeer winstgevend kan worden." Op de Pyreneën is in de laatste dagen veel sneeuw gevallen waardoor het zeer koud was geworden allo nachten vroor hel maar over dag was het heerlijk weder. B E I, Q I E. Brussel 22 October. Men is verdeeld nopens het gedenkieeken dat ter eere van de overledene ko ningin zal opgerigt worden. Sommige personen willen hunne inschrijvingen doen strekken lot het opriglen van een ander gedenkteeken dan eene kerk. Men verzekert echter dat de koning zelf alleen al de kosten voor liet opriglen eener kerk zou willen dragen lerwijl dan de andere inschrijvingen voor een ander doel konden be stemd worden. Men verwacht bet benoemen eener commissie, ten einde een besluit te nemen. Do in schrijvingen blijven overigens nog steeds in groote mate toevloeijen. Sedert eenige dagen zijn de Parijsc.be bcriglcn weinig belangrijk de dagbladen houden zich bezig met ijdel twistgeschrijf, en schijnbaar heerscht te Parijs de grootste kalmte en onverschilligheid in liet staalkundige. Inlusscben zegt een door de Brusselsche Indépen- dance medegedeeld schrijven uit Parijs van den 21 de zer moet men zich door den schijn niet laten mislei den. Met vuur smeult onder de nsch en de naauw- keurige opmerker ontwaart dagelijks vonken die den waren staat van zaken verraden. Parijs en de omstre ken (van de departementen spreken wij niet) leveren daarvan maar al teveel bewijzen op. Hier en daar ziet men aan de barrières vooral aan den zuidkantkleine zamenscholingen en preventive in-hechtenisnemingen plaats hebben. Te Belleville Montmarlre Monlrouge, Boulogne worden druk bijeenkomsten gehouden dis wel is waar niet talrijk zijn maar om de soort van lie den welke daaraan deelnemen alle aandacht verdienen en waarin meestal de policie niet vertegenwoordigd wordt. Somtijds worden de deelnemers in hechtenis genomen maar meestal verschijnt de policie te laat. Üok bij het leger beginnen zich bedenkelijke verschijn selen te openharen ten gevolge van de pogingen die van verschillende kanten aangewend worden om hel. te win nen hetzij voor het Elysée hetzij voor den generaal Changarnier hetzij voor de socialisten. Weinige dagen geleden heeft men getuige kunnen zijn van eene talrijke bijeenkomst van militairen in een wijnhuis ever, builen de slad alwaar beraadslaagd werd over de partij die men behoorde te kiezen en waar velen zich voor do socialisten verklaarden om dat er zoo deze aart het bewind kwamen voor de mindere rangen meer uilzigt op bevordering bestond. Omstreeks veertien dagen ge leden werd in eene der voorsteden eene groote kist met wapenen van Belgisch maaksel in beslag genomen en do houder daarvan naar de gevangenis gebragt. Weinige dagen daarna werd hem van wego eene socia listische vereeniging eene vrij aanzienlijke som loege- zonden om hem voor zijn beloonden ijver te beloonen en Item het verblijf in de gevangenis te veraangenamen. Bij (lat alles blijven de leden der partij van de ronde («publiek geenszins zoo werkeloos als men bet wil doen voorkomen. Vooral het hoofd-comité bestaande uit (Ie beeren Michel de Bourgcs. Lagrange, Miot en Joly, houden drukke bijeenkomsten nu eens bier dan weder daar maar meestal des nachts. In de laat ste bijeenkomst dezer heeren is besloten dat er bij de weder-opening der vergadering eene republikeinscbe

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1