ZHUKZEESCE JV.° 85. Woensdag 23 October. 1850. Woensdag en Zaturdag. ABONNEKIE3ITS-PHIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór Uwe. VEBSCHUNT rrxjs der advektesitiejk Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt Door den heer m.r D. van Eck lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalis dezer da gen aan het Ministerie van Justitie ingediend eene nota, welke die heer gemeend heeft aan de ken nisneming van het publiek niet te mogen ont houden en alzoo ter plaatsing heeft toegezonden aan de Zeeuwsche Courantwaaruit wij dezelve in haar geheel hier laten volgen «Den Hoog Ed. Gestreng. heerM/Jk T. H.Neder- metjer, ridder van Rosenthal, minister van justitie. «'sGravenboge 18 Augustus 1850. Hoog Edel Geslr. Heer! »tlit hoofde het wels-ontwerp, betreffende de regfer- lijke organisatie ingevolge uwe mededeeling spoedig aan de tweede kamer der stalen-generaal ral worden aan geboden neem ik de vrijheid uwe aandacht te vestigen op een punt van localen aard, ten aanzien waarvan sedert geruimen tijd verbetering is gewenschl geworden. Ik bedoel de verdeeling der regterlijke arrondissementen en de plaatsing der regtbanken in de provincie Zeeland. «Zeeland is, wat hel regterlijke betreft verdeeld in drie arrondissementen. Teregt is eene zoodanige ver deeling aangenomen ofschoon de redenen die daarvoor pleiten over hel hoofd zijn gezien en de afbakening der arrondissementen niet met de billijkheid schijnt te stroo- ken. »De gronden die pleiten voor eene verdeeling van Zeeland in drie arrondissementen worden voorname lijk ontleend uit de localiteit. »Breede wateren scheiden de verschillende gedeelten van Zeeland ver van elkander. De communicatie tus- schen die deelen wordt daardoor zeer belemmerd. Dit is te meer waar uil hoofde die wateren zijn monden van rivieren die zicb in de Noord-Zee uitstorten de kracht van de winden die soms elders van minder belang zou den worden geacht wordt door het met aandrang in- Stroomende water uil de Noord-Zee aanmerkelijk ver hoogd en de communicatie wordt des te eerder dikwijls voor geruimen tijd gestremd vooral in den winter wanneer men door het stilliggen der stoombooten die op Holland varen zich van zeilschuilen moet bedienen. «Teregt is dus te Zierikzee eene regtbank geplaatst voor het noordelijkst gedeelte van Zeeland beslaande uit de eilanden Duiveland en Schouwen Tholen en Phi- lipsland hetwelk ongeveer een derde gedeelte van Zee land bevat en door de breede rivier de Ooster-Schelde Van de overige gedeelten van Zeeland is gescheiden. »Nu volgt een ander gedeelte zoo als ik zeide van het noordelijke gescheiden door de Ooster-Schelde. Het zelve bestaat uit de eilanden Walcheren en Noord- met Zuid-Beveland allen nabij elkander gelegen wederom een derde gedeelte van Zeeland uitmakende en op hunne beiirt door eenen van één tot anderhalf uur breeden stroom genaamd de Hont-of Wester-Schelde geschei den van het laatste derde gedeelte van Zeeland aan den vasten wal gelegen uitmakende het vierde en vijfde ad ministratief districten genaamd Staats-Vlaanderen. «Eene natuurlijke opvalling zoude het zijn indien men meende dat het genoemd middengedeelte van Zee land tot één arrondissement ware zamengelrokken en Staats-Vlaanderen tot een afzonderlijk arrondissement ware gevormd. «Maar neen Bijeengevoegd tot één arrondissement zijn het eiland Walcheren en het daarvan afgescheiden vierde district waarin Middelburg als de zetel van de regtbank is aangewezen terwijl tot een laatste arron dissement zijn zamengelrokken Noord- en Zuid-Beve land met hel daarvan afgescheiden vijfde district waar van de regtbank in de stad Goes is geplaatst. «Nu is de vraag of liet gééne in het oog loopcnde on- reglvaardigheid is dal aan hel middengedeelte van Zee land twee regtbanken zijn gegund welke zijn geplaatst in steden nabij elkander gelegen slechts dooreen on beduidend binnenwater het bloe'genaamd geschei den hetwelk altoos en zonder gevaar wordt gepasseerd en de genoemde steden daarenboven door eenen straat weg en door de communicatie met eene diligence twee maal daags rijdende zijn verbonden terwijl aan het zuidelijkstgedeelle van Zeeland (Staats-Vlaanderen). het welk door zulk eene breede rivier hij stormachtige da gen niet bevaarbaar van het overige Zeeland is geschei den niets is gegund en tot welk" ongelijke verdeeling men niet is kunnen komen, dan door het genoemd Staats- Vlaanderen te verbrokkelen en er een deel van toe te voe gen aan Goes en een ander deel aan Middelburg? «Het komt mij genoeg voor hel feit te vermelden om het onbillijke van de verdeeling in het oog te doen sprin gen. Daardoor heeft plaats verkorting van regt. «Menigeen minder geschikt om zijne belangen schrif telijk uiteen Ie zetten, of om andere redenen wenschende dit mondeling Ie doen, ziet op tegen het tijdverlies, door het wachten op ebbe of vloed of tegen-winden te vree- zen trfuchrikt hij stormachtig weder terug voor de holle zee die bovendien zijne heen— of terugreis naar zijne woonplaats dagen kan doen vertragen. «Menigeen door den verren afstand en het gebrek aan communicatie minder hekend met zjjne regiers of ad vocaten aarzelt om eenen slap te doen die bein in zijne regten zonde hebben hersteld en liever lijdt hij onregt waaraan hij te meer is blootgesteld naar male bij hem die de willekeurige daad pleegde, de overtuiging bestond, dat het regt moeijelijk te verkrijgen is. «Niet minder is dit waar mei betrekking tot het slraf- regt. Immers is hel in Zeeland erkend dat vele mis drijven door den bewoner van Staats-Vlaanderen ten nadeele der algemeene veiligheid worden verzwegen uit vrees dat hij en zijne huisgenooten als getuigen opgeroe pen zich zouden genoodzaakt zien opeen van hunnen wil onafhankelijk tijdstip het breede water over te sleken, onzeker, vooral des winters, wanneer hel htin zal ge gund zijn naar hunne haardsteden terug te keeren. «De natuurlijke gesteldheid van Zeeland vordert der halve dat eene andere indeeling der arrondissementen in Zeeland plaats grijpe dat Walcheren met Noord- en Zuid-Beveland tot één arrondissement worde zamenge- trokken en Staats-Vlaanderen een ander arrondissement vorme. «Een andera grond daarvoor bestaat in de bevolking. Meer dan een-derde gedeelte der bevolking van Zeeland wordt in Staats-Vlaanderen gevonden. Ook om die re den is hel billijk dat dat land niet langer als een bijvoeg sel van de overige doelen maar als eene zelfstandige eene eigene regtsbedeeling bezittende landstreek worde aangemerkt. «Bij dit alles voegt zich nog eene derde niet minder gewigtige reden. Het gemis van ligchamen die een vereenigingspunt voor de geldbezitters daarslellen doet velen die behoefte gevoelen aan den omgang met meer- vermogenden en de gemakken in zoo verschillende opzig- ten daardoor te verkrijgen het land verlaten zij die vakken beoefenen tot wier beoefening Staat-Viaande- ren weinige of geene gelegenheid aanbiedt b. v. liet regtsgeleerde vak doen desgelijks hel gevolg daarvan is dat zeer vele kapitalen dat land verlaten. Eens van daar verwijderd maken de afstand en de moeijelijke communicatie-gelegenheden dat door de genoemden geene bezittingen aldaar meer worden aangekocht en de in hun bezit zijnde landerijen langzamerhand in andere banden overgaan. De kapitalen uit het land getrokken zijnde moeten de eigendommen noodzakelijk overgaan in handen der aangrenzende Belgische kapitalisten daar de overblijvende ingezetenen niet bij magte zijn legen deze te koopen zoodat jaarlijks hel grondbezit der Bel gen in Slaats-Vlaanderen toeneemt. «Onderlusschen is er Nederland ten hoogste aan gele gen dat Staats-Vlaanderen voor zich behouden blijve en de Nederlandscbe geest aldaar worde gesteund. De breedte der Wester-Schelde maakt dat die rivier niet van ééne zijde kan worden bestreken. Het bezit van beide oevers wordt vereischtwil men meester blijven van de Schelde van daar dat het aanleggen van sterke vestingen in dat lar/d na den opstand van Belgie noodza kelijk werd geacht. Dat die reden aanleiding geeft om den geest der inwoners aan Nederland te verhinden, spreekt van zelve en daartoe zal de vestiging eener regt bank veel bijdragen waardoor bet vertrouwen op de Nederlandscbe regtsbedeeling zal verhoogd worden en do kapitalen m het land zullen blijven hetgeen weder de gelegenheid zal openen om den toenemenden Belgischen invloed door hun kapitaal verkregen op eene wettige wijze te bestrijden. Ik lees nog hij van den Honekt handhoek voor de burgerlijke regtsvordering blad 111 dat volgens liet verslag der centrale afdeeling op de tabel, behoorende bij art. 49 der wet van 18 April 1827 op do regterlijke organisatie, twee leden der 7d0 afdeeling zich «verklaarden voor de vestiging eener arrondissements- regtbank te Sas van Gend voor de kantons van Hulst «Axel enz. welke in den winter geene gemeenschap «kunnen hebben mot Goes, waar zij thans toe behooren." «Op deze en andere uitgedrukte wenschen antwoordde de minister van justitie dat gelijk vele van die wen- «schen en verzoeken van eenen aard zijn dat men de- «zelve nimmer voldoen of inwilligen kan er ook andere «gevonden worden welke inderdaad een nieuwen nader «onderzoek vereisclieti maar nog niet lot genoegzame «rijpheid gekomen zijn om aanleiding tol verandering la «geven; dat intusschen hel belang der publieke zaak vordert en dringend vordert dat het constitutioneel i) system a van onze regterlijke instellingen niet langer in «onzekerheid blijve maar bevestigd worde. De aan- «neming van deze wet zal niet den minsten hinder toe- «brengen aan alle mogelijke nuttige veranderingen «welke door latere wetten daarin zouden kunnen wor- «den gebragt." «Bij de nadere herzieningen dier wet schijnt door de vertegenwoordiging niet meer te zijn aangedrongen op de genoemde verandering, waaraan, zoo als mijns in ziens uit het bovengezegde duidelijk blijkt, de meeste behoefte is en ik voel mij derhalve nu eene nieuwe wet op de regterlijke organisatie aan de vertegenwoordi ging zal worden aangeboden gedrongen aan uwe aan dacht deze zoo noodzakelijke verbetering aan te bevelen. «De vraag blijft nog over, waar ter plaatse eene regt bank voor Slaais-VUianderen het gevoegelijksl zal behoo ren te worden gevestigd. «Al dadelijk slaat men, tot beantwoording dier vraag, het oog op den wederzijdscben afstand. De kaart vau het land wijst ons alsdan op Sas van Gend IJzendijke Neuzen en Axel. Van al deze plaatsen is Neuzen de plaats die het mepst in het midden des lands is gelegen als zijnde zoo als uit de kaart blijkt het digtst gelegen bij het snijpunt der kruislijnen die uit de verschillende hoeken des lands worden getrokken. «Neuzen heeft nog een ander voordeel. Aan de eene zijde ligt die plaats aan het kanaal van Neuzen, door Sas van Gend loopende naar Gend is zij door eenen straat weg verbonden met Axel, grenst aan de rivier de Schelde en heeft eene dagelijksche geregelde gemeenschap met Vlissingen Middelburg en Goes door zeilschuilen en op sommige dagen van de week door stoombooten. «Eindelijk hetgeen van niet minder gewigt is Neu zen ligt hel meest nabij aan de overige deelen van Neder land, terwijl de overige plaatsen meer op de grenzen van Vlaanderen zijn gelegen. Neuzen is daarenboven eene vesting. De vestiging eener arroudissements-regtbank geeft aanleiding tol het daarslellen fan andere inrigljn- gen, h. V. hypotheek-kantoren, enz. Het is van belang, dat in tijden van oorlog of spanning dieligchsmen niet door een overval van den vijand in diens bezit geraken. Op de grenzen geplaatst zijnde zal hij de minste vrees voor vijandclijken inval de werking dier inrigtingen moeten ophouden en de verplaatsing noodzakelijk zijn. In eene vesting daarenboven aan de Schelde gelegen en die dus van de landzijde alleen niet geheel kan 'wor- den ingesloten, is dit niet te vreezen. Daar behoeft men niet bevreesd te zijn dat de vijand zich van die inrigtin- gen meester zal maken en kunnen deze lot op het uiter ste oogcnulik blijven werken. Om deze redenen is het

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1