BINNENLAND. VERVOERMIDDELEN. BEURS-, MARRTBERIGTEN El. ADVERTENTIE» Boekver hooping te Zierikzee. In een geheim consistorie den 3d September in het Valikaan te Rome gehouden, heeft de paus 13 nieuwe kardinalen geproclameerd. Deze benoemingen maken dit consistorie in meer dan één opzigt tot een der merkwaardigste welke se dert langen tijd zijn gehouden vooreerst dewijl tien der nieuwe kardinalen uit vreemde stalen gekozen en slechts vier van hen geboren Italianen zijn ten andere dewijl zich onder hen het hoofd van bet eerst onlangs opgerigl Engelsch aartsbisdom van Westminster bevindt terwijl sedert de kerkhervorming alteen apostolische vicarissen als bisschoppen in parlibusin dat rijk ge vonden werden. Men maakt hieruit op dat de overige apostolische vicariaten aldaar ook weldra tot aartsbis dommen en bisdommen zullen worden verheven. 's Gravenhage 13 October. H. M. de koningin is vrijdag avond volkomen hersteld van hoogstder- zelver reis naar Duitschland in deze residentie terugge keerd. Men verzekert dat onder de verbeteringen in het belastingstelsel waarvan in de troonrede gewag gemaakt wordt zoude behooren eene afschaffing ge heel of ten deele van sommige accijnsen en wel in zonderheid van die op de brandstoffen terwijl men daarentegen bedacht zou zijn op eene verhooging van de accijnsen op het gedisteleerd en op de invoering van eene belasting op de coupons. Zekere Bosman een metselaar die dezer dagen alhier door eene dolle kat was gebeten is aan de ge volgen daarvan overleden. Rotterdam 11 October. Wij vernemen met veel genoegen dat zich hier ter stede eene maatschappij zal vormen tot eene geregelde schroef-stoomvaart tusschen deze stad en New-York. Wij begroeten deze onder neming met vreugde omdat zij in de eerste plaats ten bewijze strekt dat de ondernemingsgeest zich hier te lande hoe langer zoo meer begint te verheffen en omdat wij ons in de tweede plaats verzekerd houden dal zij aan den handel in het algemeen en vooral aan die van onze stad groote voordeelen zal verschaffen. (Naar rnen verder verneemt, moet daartoe reeds voor een belangrijk deel der vereischte som, die één millioen guldens bedraagt, ingeschreven zijn.) Zierikzee, 15 October. Bij besluit van Zijne Ma jesteit is tot kantoriregter te Tholen benoemd: in,'J. P. van der Bilt, advocaat te Goes. Uit de gisteren in de tweede kamer aangebodene begrooling over 1851 blijkt hoofdzakelijk dat het ge zamenlijk cijfer daarvan bedraagt f 69,808,778,65, dat de middelen de uitgaven met bijna één millioen overtreffen dal die middelen voorloopig op het be staande belastingstelsel berusten en dal bet tekort van 1848 bedragende f 9,720,092,711/, door de batige sloten van vroegere jaren en vooral door dal van 1849 op 1 Jan. 1850 niet meer bedroeg dan f 1,086,445. Dit ongemeen gunstig slot is grootendeels toe te schrij ven aan het standvastig doorgezet stelsel van bezuini ging op de staatsdienst. Het tekort van 1848 zal door de uil komst van bet loopende dienstjaar denkelijk ge heel gedekt kunnen worden. De minister heeft nog gezegd dat de voordragl lot wijzigingen in het belastingstelsel niet gereed heeft kun nen zijn om tegelijk met de begrooting te worden in gediend maar hoopt zulks spoedig Ie kunnen doen. Naar men verneemt zijn 19 werklieden en wel 15 scheepstimmerlieden en 4 smeden, van de lands- werf aan den Helder op de werf te Vlissingen overge plaatst en zullen zij den 15 dezer met de rijks-stoom boot Ardjoeno derwaarts vertrekken. Mindere werk zaamheden ten gevolge van de herstellingen die aan den Helder aan het droog dok moeten gedaan worden zouden deze verplaatsing noodzakelijk hebben gemaakt. AFVAABT DXB STOOMBOOT STAB ZISBISZXS, gedurende de maand October 1850. Van Zierikzee Vrijdag 18, 's morg. ÏOK ure. Zondag 20, iV/x Woensdag 23, 's midd.12 DZLIGSNCS- Van Botterdam Zaturdag 19, rs morg. 4 Dingsdag 22, 5 Donderdag 24, 5 DISNSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN f AANLEGGEND® AANHETZIJPE. Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand October (Dienst tusschen Middelburg en Rotterdam.) Naar Middelburg Vrijdag 18, 's morg. 7>/2 ure. Zondag 20, 8% Dingsdag 2% 8% Woensdag 23, 8'/2 Naar Botterdam: Vrijdag 18, 's morg. 40 u Zondag 20, 11 Dingsdag 22, 5'/2 Woensdag 23, 6 (Dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam.) Naar Vlissingen: Naar Botterdam: Vrijdag Zaturdag Maandag Dingsdag Woensdag Zaturdag 19,'s morg. 7!/2 ure. I Vrijdag 18,'s morg. 9 Dingsdag 22, 7>/2 I Maandag 21, 10 (Dienst Amicitia.) Naar Antwerpen: Donderdag 17, 's morg. 6 ure. 18, 6!4 19, 7»/2 21, 8>/ 22, 9 23, 9/2 F&IJZSV DEB BPPECTBN TB AM8TBBBAM, den 14 October 1850. gebleven* 21/2 pC. Werk. Schuld 5('>:I/l6 pC» 13 ®7'_'/ie '4 e Amort. Syndikaat 3'/3 pC, 8S7/8 f Handel-Maatschappi j 4ya 169 Oost-Indien 4 0 Nederlanden BOTTERDAM12 October. MeekrapVerscheidene partijen van het gewas 1850 werden in de laatste weken afgedaan, voornamelijk van goede en mooije heldere Onberoofde waarvoor van f22 tot 24 betaald werd. De kwal. van het nieuwe gewas is zeer voldoende, doch de wortel door de strenge vorst geleden hebbende zal de opbrengst dezer teelt niet groot zijn. Wij voorzien vooreerst geene hoogere prij zen want tot lieden is de vraag voor bet buitenland hoofdzake lijk voor Amerika gering; daar de Fransche Meekrap echter in verhouding tot de onze veel hooger in prijs iszoo ondersteunt zulks onze markt. Voor Gemeene en kleine Onberoofde is veel vraag, alsmede voor deugdzame Onberoofde 1846, in de prijs van f 25 daar zulks niet voor speculatie kan zijn zoo is dit een bewijs dat de behoefte begint te spteken. Voor Muilen en Wortelen is eenige vraag voor de laatste besteedde men f18V2ul9. Notering der nieuwe Meekrap Fijne Krap f27 a 31Kleine dito f25 a 26, Onberoofde f 22 a 24]/a dito Kleine f20 a 22, Gemeene f 16 a 19 Mullen f 5 a 8. Teelt 1849/48: Fijne Krap f28 a 32, Kleine dito f25 a 27 On beroofde f 23 a 24 y2 Kleine dito f 21 a 22'/2, Gemeene f 17'/2 a 20* Teelt 1847 Fijne Krap f 27 a 31, Kleine dito f 25 a 27 Onbe roofde f22 k 24 Kleine dito f 20 a 22Gemeene f 17 a 20. Teelt 1846 Fijne Krap f 31 a 34, Kleine dito f26 a 28, Onbe roofde f 24% a 26. BOTTERDAM14 October. TarweZeeuwsche Vlaamsche en Overmaasscbe bij onbedui- denden aanvoer aan gebruikers tot vorige prijzen opgeruimd goede en puike Jarige /'7.90 a 8,25; Mindere fl at 7,80: Nieuwe dito goede en puike ƒ7. 50 aS; Mindere 6,80 a 7,40. - Bog ge Overm., Zeeuws, en Vlaams. als voren\f 5,20 a 6. Gerst Zeeuws. Vlaams, en Overm. Winter, als voren 4,10 a 4,50, dito Zomer 20 cents hooger; 4.10 a 4,50. Haver10 cents hooger; Zeeuws, enlnl. Korte 2,70 a 3,30; dito Lange/" 2,20 a 2,90. Erwten Nieuwe Zeeuws. Groene 25 cents hooger; ƒ6 75 a 7.75 dito Witte f 6.25 a 7.25. Boonen Zeeuws, en Walchcrsche Witte f 750a 8dito Bruine ƒ7,75 a 8,75, dito Paardeboonen 10 cents hooger f 4,30 a 4,70. 212de «TAATS-Ï.OTERIJ. Derde klasse lste LijstN.® 18142 en 18568 ieder f 1000. moederdie bezig was met dorschen antwoordt dat ïij nog wat in den oven moeten blijven ritten om uil to zweelen. Eenigen tijd daarna bezocht de moeder ein delijk de oven om den kinderen er uit te laten maar wie schetst de verslagenheid drie kinderen waren ge stikt doch de anderen leefden nog en wareu van hunne ïiekle genezen. Hamburg 8 October. Nadat het beleg van Fre- derikstadt was opgebroken zijn de troepen het bele geringsgeschut en de kanonneerhooten teruggekeerd zonder verontrust te worden. Des middags van den 5 dezer hadden de Denen denkelijk in de meening van liog slechts weinige vijanden te zullen aantreffen een uitval gedaan maar werden met verlies teruggeslagen. Woilersum aan den Holsteinschen oever is zondag avond door de Denen met granaten beschoten waar door verscheidene gehouwen in de asch zijn gelegd. Dit is de eerste dadelijke aanval op Holsteinsch grond gebied. Omtrent de verwoesting door het vuur der belege raars te Frederikstadt aangerigtverneemt men de vol gende bijzonderheden de stad brandde op alle punten de hoofdkerk is afgebrand do kleine kerk staande ge bleven van de Renaonslrantsche kerk alleen de toren vernield. Reeds 'bij den aanvang der bestorming stond Iret hólel van Goosdat door de Denen slerk bevestigd was in vlammen ten 8 ure des avonds was de ge- beele voorstad afgebrand. oiooi-iaiiTininx, Londen, 9 October. Kapitein Forsyth, die met hel scheepje door lady Franklin uitgerust een togt lot opsporing van sir J. Franklin en zijne toglgenooten gedaan heeft, en maandag uit Aberdeen alhier aankwam, heeft aan de admiraliteit verscheiden voorwerpen zoo als afgegeten beenderen van runderen en varkens, een lang eind touw enz. overgebragt die door zijn volk op Kaap Riley gevonden zijn en het buiten twijfel doen stellen dat zich aldaar een tijd lang menschen hebben opgehouden. Hij meent daarin sporen van de vermiste bemanning der schepen Erebus en Terror gevonden te hebben en zulks is geenszins onwaarschijnlijk maar ook de bedenking niet ongegrond datheeft die beman ning zich gedurende geruimen tijd in die onherbergzame oorden opgehouden zij daartoe door eenig onheil hunne schepen overgekomen genoodzaakt schijnt ge weest te zijn. Te Bahia en te Fernambuck hadden eindelijk in hel laatst van Augustus de besmettelijke koortsen ge heel opgehouden nadat tallooze siagtoffers daaraan be zweken waren. Uit California is te New-York 800,000 dollars san stofgoud ontvangen terwijl de passagiers nog 2- a 300,000 dollars met zich voerden. To Panama was nog ruim een millioen dollars aan stofgoud ter verzen ding gereed liggende, Te Sacramento had op 14 Au gustus eene geweldige vechtpartij plaats gehad waarbij ettelijke personen het leven verloren. Van de mijnen Meven de berigten zeer gunstig luiden. Te San-Fran- «isco waren eenige faillissementen bekend goworden. Op het oogenblik van bet vertrek der stoomboot werd berigt ontvangen dal de stad Sacramento door roovers en booswichten in de asch was gelegd eenige soldaten der Vereenigde Staten waren naar het tooneel des op- roers gesneld en vrijwilligers boden zich aan om het van de mijnen toeslroomende gespuis in bedwang te houden. Een der gefailleerde buizen is dat van Barton, Lee C.° «iet een passief van 1,400,000 dollars. !)e toevloed van landverhuizers naar Californie en het aantal terugkeerenden uit die goudstreken schijnen heiden nog aan te wassen. Over de land-engte van Pa nama alleen beloopt de massa van heentrekkenden naar en uit Californie thans maandelijks 5000 a 6000 per sonen. Tonden 12 October. De Times wijdt een vertoog aan do Fransche aangelegenheden en zegt daarin on der anderen dat er zich in den laatsten tijd in Frank rijk eenige verschijnselen hebben opgedaan van meer dere deelneming in het lot der Orleans-familie. B E I G I E. Brussel 12 October. H. M. de koningin is be zweken. Nadat de laatste bulletins het ergste deden vreeven is H. M. te Ostende gisteren morgen zacht «mslapen. Zij was eene dochter van koning Lodewijk Wiilips en den 3 April 1812 te Palermo geboren en heeft dus den ouderdom van ruim 38 jaren bereikt; zij was den 9 Augustus 1832 met koning Leopold gehuwd. De verslagenheid is algemeen. Alle winkels zijn gesloten evenzeer als de schouw- Sirrrgen. De ministers van oorlog en binnenlandsche zaken hebben hij dagorder bevolen dat het leger en de burgerwacht den rouw zullen aannemen. Al dn leden van het korps diplomatique en de consulaire agenten hebben dadelijk den rouw aangenomen zonder de «fffciëfe kennisgeving van het overlijden af te wachten. Tan onderscheidene zijden is bereids het plan ontwor pen om een nationaal gedenkteeken ter eere van de êktbste afgestorvene op Is rigtaB. JONGSTE BUITEN LANDSCHE TIJDINGEN. In Keur-Hessen houdt men wederzijds nog vol. On der de Pruissiscbe troepen blijft ook groote beweging heerschen. Men heeft de bevestiging der tijding ontvangen dat Marokko in vollen opstand is ten gevolge van een bevel des keizers dat de huiden van al bet geslagte vee aan hem alleen afgeleverd moeien worden. De bevol king wil dit keizerlijk monopolie nint dulden en heeft de wapenen opgevat. De pacha van Fez is op de vlugt gegaan. Brouwershaven 13 October. Binnengekomen Constantia, kapt. F. Iscartlie van Odessa Francisco kapt. C. Hamann van Koningsbergen beide naar Rotterdam Ruvilckapt. O. G. Jensen, van Libau naar Schiedam en Vernieuwde Hoopkapt. lmmilman van de Noord-Zee naar Maassluis en uitgezeild Europa kapt. D. Keus van Rotterdam naar Batavia Albion kapt. G. Wright van Antwerpen en stoom boot Stad Dordrechtkapt. J. H. Sluitvan Dordrecht beide naar Londen. Heden overleed aan de gevolgen eener Be roerte tot mijne mijner Kinderen en Behuwd- Kinderen diepe droefheid mijn geliefde Echtgenoot, WILHËLMINA HELENA van DORT in den ouder dom van ruim 68 jaren na eene génoegelijke Echl- verbinrltenis van 39 jaren. Zierikzee den 10 October 1850. J. WILTENBURG. jSSfcs. Diegenen welke genegen mogten zijn faier- /Én toe nog iets bij te brengen hetzij Boeken, wEp&É Plaatwerken Itariteiten enz. worden verzocht zich biertoe zoo spoedig mogelijk te vervoegen bij C. CHIYAT Boekhandelaar aan de Eraante Zierikzee. ter stabs drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 2