Woensdag 16 October. N.° 83. 1850. Woensdag en Zaterdag. BESTUREN ADMINISTRATIEF WÜWSTIJDIW. BUITENLAND. ZMKZEESCBE COURANT. £BOSN£MElllTS-FBIJI Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren.'snamidd. vóór 4 ure. vehschijwt Verslag van de Provinciale Staten van Zeeland. Zillingen vaii 1 en 3 October. {Vervolg en slot.) De beraadslagingen over artt. 017 hebben ■weinig ter vermelding opgeleverd en worden alzoo hier niet aangehaald. De commissie stelt voor, bijdrage tot instand houding van het gewestelijk fonds tot. aanmoe diging en verbetering van den landbouw, ad f 3001)slechts te beschouwen als een crediet, waarover gedeputeerde staten, op aanvrage der commissie van landbouw, voor zoo veel zij noo- dig oordeelen zullen beschikken De heer Vis bestrijdt dit voorstel, llij betoept zich op de verbazende sommen door het Erigelsch parle ment tot ontginning en verbetering van gron den, als anderzins, toegestaan, waardoor de landbouw, bij de vrijheid van handel, nijver heid en scheepvaart, zich in de gelegenheid ziet gesteld tot zelfstandige ontwikkeling. Hij toont aan, welk nut de commissie van landbouw, tot verbetering der veeteelt en bevordering dei- welvaart van de provincie gesticht heeftzoodat er jaarlijks 35,000 meer dan vroeger in de kas der landlieden invloeit, vertegenwoordigende 14 tonnen gouds aan kapitaal, en dit, niettegen staande alle vooroordeel en tegenwerking. Nu is de kern van veredeld rundvee in de provin cie aanwezig De verhandeling van den heer yan bes Bosch over de cultuur van de meekrap is in handen van al de leden der vergadering. Men ziet er uitdat men Frankrijks voorbeeld moet volgen, om in de meeteelt met Frankrijk te kunnen kampen. Niet doelloos is dus te voren de subsidie verleend. Het op het grootboek ingeschre ven kapitaal is het overschot der vroeger gehe ven opcenten en mag tot geen ander einde dan tot bevordering der belangen van den land bouw worden gebezigd. De heer van den Bosch brengt zijne hulde aan het voormalig geweste lijk bestuur en deszelfs voorzitter, in zoo verre het ondersteuning der nijverheid en vooral van den landbouw betreft. Hij betreurt het, dat de commissiën van landbouw veelal slechts ge bezigd zijn tot adviseurs van de regering, in plaats van tot raadgevers der landlieden De fout ligt daarindat die commissiën niet verkozen werden door de landbouwers zeiven. De Com missie van landbouw in Zeeland heeft echter, door de oprigting der Maatschappij van land bouw en veeteelteen gelukkig voorbeeld gege ven hetwelk in andere provinciën gevolgd is. Het Landhuishoudkundig congres is het algemeen brandpunt geworden maar waarachtige vooruit gang zal er eerst dan plaats hebbenwanneer de commissiën van landbouw door de landbou wers zeiven zullen worden gekozen. Intusschen wenscht hij, dat men de commissie van landbouw vertrouw» en dus de ƒ3000 niet toesta als een crediet voor gedeputeerde staten, om daarmede te handelen, naar zij termen vinden. De heer Vis zegt dat de wensch der commissie van landbouw iseene begrooting in te diepen aan gedepu teerde staten nopens het gebruik der 3000. De heer de Jonge verdedigt den grond waarop de commissie voor de begrooting besloten heeft, haar voorstel te doenals rustende op de vragen Wat zal met het kapitaal gedaan worden en wien behoort liet kapitaal, hetwelk de commissie van landbouw op het grootboek heeft? De heer Bomme licht dit nader toe. Men zou er vrede mede kunnen hebben, als art, 18 luidde: Bijdrage tot aanmoediging en bevordering van den landbouw maar geenszins: tot hel instandhouden van het ge westelijk fonds daartoe. De heer de Jonge zegt vernomen te hebben, dat dit fonds zou moeten dienen tot stichting eener modelhoeve, en daar heeft hij bezwaar tegen. De voorzitter stelt voor, de uitgetrokken som alsnog aan de commissie van landbouw op de gewone wijze toe te staan; doch aan gedeputeerde staten onderzoek op te dragenom in een vol gend jaar met meerder kennis van zaken te kun nen oordeelenter stemming overgaande is dit aangenomen. Verder is in de zitting van den 3 dezer, na aan het Landhuishoud- (in bet volgende jaar te Goes te vergaderenop een daartoe ingediend adres van deszelfs bestuur, eene subsidie verleend van ƒ800. Wijders zijn door den heer Verhagen inlichtin gen gevraagd nopens verschillende geheven wor dende opcenten, die door den voorzitter worden beantwoord. De heer van den Bosch verklaart de begrooting wel te zullen aannemen, doch dit thans te doen als votum van vertrouwen in 't collegie van gede puteerde staten, gelijk het thans is zamengesteld en van hetwelk hij wacht vereenvoudiging en be zuiniging; zullende hij zelf met der tijd aanwijzen wat ten dezen kan geschiedenen juichende hij toe de krachtige ondersteuning van al wat waar lijk aanspraak op zulke ondersteuning heeft. De voorzitter brengt in omvraag, of de begroo ting in haar geheel zal worden aangenomen. Deze aanneming geschiedt met algemeene stemmen. Na nog eenige zaken van minder belang behan deld te hebben, werd de zomer-zitting gesloten. langdurige beraadslaging, kundig congres Gedf.puteerde Stateïi van 7,èelandy Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen van dit Gewest dat zij, bij besluit van heden, naar aanleiding van art. 14 der wet vati den 6 Julij jl.regelende de zamenstellins: en de Wast van de Provinciale Staten Staatsblad n.° 39), hebben bepaald, dat.de herkie5e2kig- ter benoeming van een eilö 3>3er provoi— CIAI>E STATEN in het hoofd-kiesiiistrict SLtJIS en de daar onder ressorterende onder-kiesdistricten zal plaats liebben op Diiigsdag den twee en twiniigsten dar loopende maand. Middelburgden 11 October 1830. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. BEKENDMAKING. De Burgemeester der Stad zierihzee brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden: dat bet suppletoir kohier van liet, PA" tembegtj over het loopende dienstjaar, voor deze Stad op den 4 dezer maand door den heer Staatsraad, Gouverneur de zer Provincie, is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer stede, ten fine van invordering, en eindelijk, dat ieder ver- pligt is, zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzeeden 13 October 1850, DE CRANE, prijs der arvjEEÏLtentien Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt. AANBESTEDING. Óp Woensdag den 23 October 1850 des middags, ten Raadhuize der Stad Zierikzee, zal door bet Ste delijk Bestuurgemeenschappelijk met de Centrale Directie van Schouwenin bet openbaar aan den- minsteiscbenden worden aanbesteed Biet werlt dea* uitdieping- van Stads förachtte rekenen van den Sleenen beer, bij de Zuidwellepoort, lot aan den Havendijk ingevolge het bestek en de voorwaarden tot die aanbesteding vastgesteld welke van heden after lezing van de gegadigden ter Ste delijke Secretarie voorliggen en waarvan gedrukte exemplaren zijn te bekomen bij de Erven A. de Vos terwijl de verlangd wordende inlichtingen tot dit werk kunnen worden verkregen bij den Heer Ingenieur van den Waterstaat en bij den Slads-Architect. atriTSCKHAE®. Frankfort 11 October. De Keur-Hessische aan gelegenbeden worden ieder oogenblik verwarder en eene minnelijke beslechting is meer verwijderd dan ooit. De keurvorst is halstarrig en wil niet toegeven. De meest bedaarde en bescheideno vertoogen der invloed rijkste mannen baten niets. Alle drukkerijen te Kassei zijn door militairen bezetten einde het uitgeven der dagbladen met geweld te beletten. De nationale garde wil men ontwapenen ofschoon zulks niet dan rnet ge weld zal kunnen geschieden. De reglbank, die eenige teckenen van zelfstandigheid bad gegeven en eene ver volging legen den opperbevelhebber generaal Haynau had toegestaan is door dezen ontbonden. Al de offi cieren van de in Kassei in bezetting liggende troepen op zoor weinige uitzonderingen na en zoo men ver zekert ten getale van 200 hebben bun ontslag ge nomen. Haynau heeft uit Wilhelmsbad waar de keurvorst zich bevindt volmagt ontvangen en onbepaalde magt over leven en dood. Uit Oostenrijk verneemt men stellig dat de con stitutie die aldaar nog maar in naam bestaateerst daags zal worden afgeschaft. Frankfort, 12 October. Men meldt uit Kassei van heden dal Haynau, na het ontslag der officieren betwelk verleend is de serjanls-majoor en onder-offi cieren tot officiers wilde maken. Zij hebben echter voor een' ellendeling verklaard elk die een officiers patent zou aannemen. Eene menigte onder-ollicieren zou integendeel zich met hunne chefs naar Sleeswijk- Holstein begeven. Te Hanau beeft bet korps officieren bet voorbeeld hunner wapenbroeders te Kassei gevolgd en zijn ont slag genomen. Men twijfelde niet of ook do andere korpsen waaronder het te Wilhelmsbad in garnizoen liggende lijfgarde-regementzouden dit evenzeer doen. Het ministerie te Wilhelmsbad heeft besloten om aan de bondsvergadering te verzoeken bevelen te zen den om Oöstenrijksche troepen naar de grenzen te doen oprukken en reeds zijn uit Frankfort de noodige beve len daartoe uitgevaardigd. De twee divisiën welke daartoe bestemd zijn zullen uit Vorarlberg en Bohe- men oprukken. Het eerste korps, onder bevel staande van den aartshertog Leopold zal door Wurtemberg hot tweede onder aanvoering van den veldmaarschalk Parrotover Beijeren marcheren. Uit Delitscli meldt men van den 9 dezer In een niet ver van hier gelegen dorp leden zes kinderen van een boer sterk aan uitslag. Ten einde ben te genezen stak de moeder ze alle zes in den oven in welken den vorigen avond brood was gebakken en plaatste de dienstmaagd als wacht erbij. Na verloop van een uur komt de meid bij de moeder en zegt dat do kinderen liggen te stenen en verlangen bevrijd lo worden. Dq

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1