Zaturdag 12 October. 1850. - 5.0 82. Woensdag en Zaturdag. BESTIM ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. ZEMZEESCHE Od COURANT. ABOWWEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags tevoren,'snamidd. vóór 4 ure. VEKSCHEJKTT Verslag van de Provinciale Staten van Zeeland. Avond-Zitting van 1 October. [Vier volg.) Was de belangstelling van het publiek groot en steeds toenemende bij de behandeling van onderscheidene reeds vermelde puntenop ve ler aangczigten was zij té lezentoen het 8ste artikel van dit hoofdstuk aan bediscussiëring zoude worden onderworpen. Toelage voor de provinciale schoolter aankweeking van heel meesters en vroedvrouwen, te Middelburg, f 2450. De commissie is desaangaande van gevoelendat de Staten hierinimmers voor O 7 7 dit jaar, in afwachting der geneeskundige orga nisatie zouden berusten. De heer Becius spreekt ten voordeele van haar voortdurend bestaan De heer Wartho acht die school thans overbo dig en oordeelt dat zij aan hare bestemming heeft voldaan. Hij herinnert aan eene in vroe gere jaren ter gelegenheid der provinciale sta- ten-vereenigingen plaats gehad hebbende dis cussie, toen de subsidie ook is verdedigd ge worden en is blijven bestaan uit hoofde eener aanhangige wet op de geneeskundige organisa tie. Hij stelt voor thans voor het laatst die subsidie te verlcenen. Ook de heer Kboef zijne zesjarige oppositie tegen het verleenerr eener subsidie aan deze school vermeldende acht haar nu overbodig en nutteloos: hij appuyeert alzoo het voorstel van Wagtho. De heer Verhagen erlangt het woord en zegt Mijne Hoeren! »lk reken mij verpligt het voorstel der com missie, ten spijt van de met zooveel talent aan gevoerde bezwarente ondersteunenen doe dit vooral ook opgrond, dat het mij, na onder zoek gebleken is, dat die school, met die subsidie staat of valt. «Ik erken gaarne met één' der vorige spre kers, dat de dringende behoefte, welke vroe ger beslond, om allerwege bekwame genees kundigen ten platten lande te hebben, niet meer zoo in het oogloopend isals vroeger doch de wetenschap der volkshuishoudkunde leert het onsdat daar waar over-produetie be staat, door concurrentie, als van zelve, evenwigt geboren wordt. «Maar ik reken mij te meer verpligt, als ver dediger dier subsidie op te tredeD, omdat de clinische scholen nog ééne der weinige gelegen heden aanbieden, waar de middenklasse der burgerij hare zonen een fatsoenlijk middel van bestaan kan doen vinden. Ik hoopdat velen met mij, van het oogenblik dat zij in deze ver gadering zitting hebben genomen, het stellige voornemen hebben gekoesterd, om daar, waar wij roeenen dat gevaar bestaatvan de weinige middelen van bestaan, welke der burgerklasse nog overgebleven zijn, te verminderen, eene stem te laten opgaan in haar belang. «Indien wij met ééne pennestreek, de aan gevraagde subsidie weigeren voor de clinische school van dit gewest, dan leveren wij de voor deden aan de beoefening der verschillende tak ken van geneeskunde verhonden waarvan nu nóg een gedeelte door de middenklasse genoten wordt, over in de handen der geld-aristocratie, en daarvoor te wakenreken ik mij ten pligt en wie zal dit wraken? »Zij die met fortuinen gezegend zijnkun nen hunne zonen naar eene der academiën van ons vaderland zenden; maar de burgermandie dit doet, al heeft hij daartoe de middelen, speelt een gevaarlijk spelwaarvan wij hopendat de ongelukkige uitkomsten van tijd tot tijd schaar- scher zullen gevonden worden. «Ziedaar de gronden waarop ik vermeen dat op ons de verpligting rust, het voorstel der commissie te apuyeren, en hoop, dat op eene begrooting, waarop duizenden uitgetrokken staan voor een fonds, dat reeds meer dan f25,000 reserve-kapitaal bezitgeene f 2450 zullen wor den geschrapt, welke aan de middenklasse der maatschappij in dit gewest een middel blijft schenken, om hunne niet altijd voor ambachten geschikte zonen een fatsoenlijk bestaan te doen erlangen." De indruk, dien de rede van den heer Ver hagen maakte, wordt versterkt door die van den heer Buijze, die het voortdurend bestaan dei- school verdedigende, echter groote veranderin gen in hare statuten wenschelijk acht. Ilij treedt desaangaande in meer ampele beschouwingen, waardoor hij de noodzakelijkheid van zijn ge voelen tracht te betoogen. De heer Paspoort, rapporteur der commissie, spreelit mede een ernstig en mild woord tot verdediging der gron den die de commissie tot het doen van haar voorstel hebben geleiden stelt daarbij het be lang van Zeelands middenklasse hij het duur zaam bestaan der school op den voorgrond. Nog maals treedt de heer liixius in deze kwestie als verdediger van het voorstel der commissie op: hij resumeert daarbij de goede uitkomsten van het meer dan 25jarig bestaan der school en doet de bezwaren uitkomendie aan eene plotselinge opheffing derzelve zouden zijn verbonden. Hij eindigt met voor te stellen dat gedeputeerde staten desaangaande in het volgende jaar nadere voorstellen zullen indienen. De heer Mooijaart appuyeert den heer Becius, in vereeniging met het gevoelen van den heer Buijze. De heer van der Swalme wenscht het voorstel der commissie in omvraag gebragt te zien aan welk verlan gen de voorzitter voldoet door het stellen der vraag: zal het crediet van f 2450, voor de clinische school, op de begrooting worden ge- maintineerd Bij hoofdelijke stemming unaniem aangenomen. [Vervolg en slot hierna BEREND 31 A Ik IN G. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee brengen ter Itennis van de ingezetenen; dat van Maandag den 7 October lot en met Zaturdag den21} October 1850 (de daarin vallende Zondagen uitgezonderd), alsmede op Maandag en Dingsdag den 28 en 29 dier maandbij de Nederlaudsclie bank en bij de Betaalmeesters in de arrondissementen op dc gewone kantoor-uren terïlHWSS- sejlemg- kunnen worden aangeboden 233 mujfftstuekeei VAüJ 10 en 5 CEEiTTEBJ volgens de Wet van den 28 September 1816 geslagendat die inwisseling zal plaats hebben tegen nieuwe zilveren munten en dat de Ontvangers der Belastingen die inwis seling zullen bevorderen uoor overneming tot en met den 29 Octo ber aanstaande aangezien deze oude stukken van 10 en 5 cents met den 27 October 18ö0 buiten omloop worden gesteld en dien Paus DEE ABVERTEBITIEW Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt teD gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aange nomen worden, noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomen terwijl een iegelijk wordt aangespoord om niet den uiterlijke» termijn af Ie wachten maar zich totdeiuwis- seling vroegtijdig aan Ie melden, als zullende dit strekken, om schaarschheid in oen omloop van kleine specie voor te komen. Zierikzee den 30 September 1830. Burgemeester en Wethouders, K. W. de JOJNGE, vt. JVeihouderL. B« Ter ordonnantie J. BOEIJE Lid van den Raad L. S De algemeene welwillendheid, ons nu twee jaren betoond, door liet deelnemen aan de verloting der door de kinderen van het ÜEï«E35-EEWüAESCE'OOIi vervaardigde dekens doet ons op nieuw overgaan tot dezen zelfden maatregel ten einde noodige onkosten te bestrijden om de kinderen van arme en behoeftige ouders behoorlijk voedsel te verschaffen in de tussclien-school- uren welke zij onder opzigt. van Mej. Ribbe op het school door brengen iets dat zoo doelmatig werkt en den kinderen die er aan deelnemen, zooveel aanbrengt, dat goed en nuttig is. Wij wensciien hartelijk dat met ever. zoo goed gevolg als vroeger deze dekens zullen ontvangen worden en wij bij vernieuwing van de algemeene welwillendheid zullen overtuigd worden, ten einde op dezelfde wijze te kunnen voortgaan. De Verloting zal ge schieden op het Bewaarschool zelve, onder behoorlijk toczigt en met de meeste naauwkeurigbeid. De Dames der Directie H. de JONGE, van Breugel.' R. DÖMANS, Vkrhof.ff. BUITENLAND. BüITSCHLAMB, Hamborg 7 October. De onderneming tegen "Fre derikstadt is niet met gewensebt gevolg bekroond. De bestorming der stad beeft onoverkomelijke bindernissen ondervonden en is door den moed en de volharding der Deensche bezetting afgeslagen waarna bet Slees- wijk- Holsleinscb belegerings korps welks lerugtogt door de artillerie onder Christiansen gedekt werd den 6 dezer zijne vroegere stellingen andermaal beeft inge nomen. De bestorming was den 4 des avonds beproefd en wel met zoo groote dapperheid dat men onder meer gunstige omstandigheden zeker van den uitslag had lain tien zijn. Grachten die men niet dan onder het vijandelijk vuur kon overkomen en nog niet geheel verstoorde builen werken verhinderden bet bemagtigen der stad die ongelukkig voor een aanzienlijk gedeelle is afgebrand. De Sleeswijk-Holsleiners schatten bun verlies op tusschen drie-en vierhonderd dooden en ge it weisten waaronder zeer vele officieren, liet 6d0 ha- taillon heeft 16 van zijne 20 officieren waaronder de hoofdman Frhardverloren. Dit bataillon was vol gens een der berigten reeds tot op de markt doorge drongen toen het uil een aldaar opgerigt blokhuis verdrongen en terug geslagen word. Ook het I5de ba taillon leed sterk. Het verlies der Denen die door hunne verschansingen gedekt waren is veel geringer. Onder de gebouwen te Frederikstadt die gedurende dezen moorddadiger) kamp de prooi der vlammen ge worden zijn wordt de hoofdkerk genoemd. Frederikstadt een stadje van 2400 inwoners geheel in Hollandschen stijl gebouwd was voor het jaar 1620 een dorpje Seebull goheeton. Hertog Frederih IH an Sleeswijk-Holstein veroorloofde in genoemd jaar eenige uit Holland gevlugte Keidonstranten zich daar neder to zetten en het was ter zijner eere dat zij de plaats Frederikstadt noemden- Hij vergunde aan de kolonis ten van alle geloofsbelijdenis vrije uitoefening van gods dienst. Zoo begon men in 1644 met hel bouwen eener JLuthersche kerk die in 1649 voltooid werd. Hoven- dien heeft men er eene Doopsgezinde en eene Eemon- slranlsche kerk waarin de godsdienstoefening nog in de Hollandsebe taal verrigt wordt verder eene R. K. kerk en eene synagoge. De Hullandsche kolonie wilde echter niet regt bloeijen en de rijkste oorspronkelijke kolonisten keerden naar hun vaderland terug waarna bel stadje langzamerhand in verval geraakte. Bet heeft nog eens eene bestorming ondergaan en wel den 12 Februarij 1714 door de Kussen. Lodewijh Filips hield

Zierikzeesche Courant | 1850 | | pagina 1